Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo i bezpieczenie podłączyć uziemienie w budynku.

Coremeil 05 Paź 2013 20:31 2592 6
  • #1 05 Paź 2013 20:31
    Coremeil
    Poziom 15  

Witam,
    mam następujący problem.
    Mam zamiar zainstalować bojler na ścianę w łazience i z tego co wiem to korzystanie z niego bez prawidłowego uziemienia.
    W budynku instalacja jest częściowo stara dwużyłowa a niektóre pomieszczenia mają już nowe kable trójżyłowe.
    Czytałem dużo o uziemieniach i z tego co wiem najbezpieczniej jest zamontować wyłącznik różnicowo-prądowy + uziemić punkt łączenia PE i N.

Ostatnio był u mnie elektryk i powiedział że do bojlera wystarczy zmostkować bolec z N w gniazdku i to spokojnie wystarczy.

Przyłącze jest kilkuletnie, słupy na ulicy były niedawno wymieniane i teraz przy każdym z góry do ziemi idzie jakaś blacha.
    Nie wiem co zrobić w takiej sytuacji i jakie wyjście jest bezpieczniejsze?

0 6
  • #2 05 Paź 2013 20:39
    lord232!
    Poziom 27  

Poszukać dobrego elektryka a on już będzie wiedział co zrobić. Z prądem nie ma żartów. A co do zwierania zera z uziemieniem to tak się kiedyś robiło. Osobiście nie polecam. A żeby coś doradzić to też trzeba widzieć daną instalacje w jakiej części jest zmieniona na nową.

0
  • #3 05 Paź 2013 20:40
    Akrzy74
    Poziom 39  

Coremeil napisał:
    Ostatnio był u mnie elektryk i powiedział że do bojlera wystarczy zmostkować bolec z N w gniazdku i to spokojnie wystarczy.

Proszę powiedzieć temu "elektrykowi", że administrator elektrody napisał, że należy mu anulować/ zabrać świadectwo kwalifikacji za nieznajomość przepisów i amatorstwo. Czasy późnego Gierka mamy dawno za sobą. Może też udać się na uczelnię po nauki u podstaw.

0
  • #5 05 Paź 2013 22:31
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Coremeil napisał:
    A to coś zmienia?
    Cytat:
    układ sieci: sieć 0,4kV pracująca w układzie TN-C

Ja mam tylko jedną fazę.

Tak zmienia, w TN-C nie ma N.

0
  • #6 05 Paź 2013 22:41
    Coremeil
    Poziom 15  

Czyli mostkowanie jest prawidłowe?
    Powyższe info mam z dokumentów od ZE.

Czyli rozumiem że od licznika mam L i PEN?

Czy możliwy jest montaż zabezpieczenia różnicowo-prądowego(czy to zwiększy bezpieczeńśtwo) tak bym w domu miał już instalacje trójprzewodową zamiast mostkowania w każdym gniazdku?

0
  Szukaj w 5mln produktów