Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Logamax - Siłownik VC8010-12 Czy można zamienić VC 8010 ZZ00

05 Paź 2013 20:59 5091 8
  • Poziom 10  
    Jak co roku muszę pare groszy dołożyć do mojego kociołka.
    Padł śiłownik od zaworu trójdrożnego (sterowanie CO/CWU). Przypuszczalnie szlag trafił jakieś koła zębate w środku i stuka, zamiast przełączać.
    Zrobiłem małe rozpoznanie w Internecie i wydaje mi się, że rozwiązanie jest względnie proste, ale szukam potwierdzenia ze strony profesjonalisty
    Na siłowniku jest oznaczenie VC8010-12
    Na identycznie wyglądającym siłowniku Honeywella (kupowanego poza siecią Buderusa) jest oznaczenie VC 8010 ZZ00
    W Buderusie, krzyknęli na siłownik ok 600 pln, ten drugi można kupić poniżej 200
    Czy dobrze rozumuję, że oznaczenie VC8010-12 to oznaczenie na potrzeby Buderusa, obejmujące komplet składający się z VC 8010 ZZ00 i zaworu trójdrożnego?
    Jednym słowem czy mogę założyć VC 8010 ZZ00 na zawór i będzie chodzić.

Przyczyną uszkodzenia może być ciężko chodzący zawór. Czy ktoś może podpowiedzieć jak mocno trzeba go pchać (zakładamy zdjęty siłownik) żeby przełączyć na CWU? Mam na myśli, czy np. powinien ustąpić pod naciskiem palca.
    Wdzięczny będę za szybką odpowiedź. Zablokowałem zawór w pozycji CWU, ale zapas drewna do kominka powoli się kończy (-:
  • Play InternetPlay Internet
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Poszukaj czy ten siłownik działa w obie strony czy po podaniu napięcia wciska, a po zwolnieniu siłą sprężyny wraca do wyjściowego położenia.
    Oryginalny w kotle działa w obie strony. Czyli aby wcisnął zawór musi mieć podane napięcie na odpowiednie styki i żeby zwolnił też musi mieć napięcie, ale już na inne piny.

Wkład zaworu powinien się dać wcisnąć, ale nie gołymi rękami, albo gołymi ale z trudem.
    Najlepiej chyba wymienić od razu wkładkę zaworu jeżeli podejrzewasz, że chodzi zbyt ciasno.

Uszkodzenie wkładki zawsze objawiało się tym, że sprężyna nie była w stanie wrócić trzpienia zaworu i ten pozostawał w pozycji na CWU. Jeżeli Ty go wciśniesz, a on wraca bez problemu to powinien być chyba OK.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo,
    Według fabrycznego "datasheetu" siłownik chodzi w obie strony więc powinien być chyba ok.
    Jeśli chodzi o sam zawór to wciskam go przykładajac kawałek metalu, Żeby nie zrobić sobie dziury w palcu, a na pozycję CO grzeczni wraca sam.
    Zamawiam ten tańszy siłownik - Będzie dobrze!
  • Poziom 10  
    Sprowadzone : Siłownik VC-8010ZZ00 i Rdzeń zaworu trójdrożnego VC-6000.
    Koszt materiałów w detalu 370 PLN.
    Idealnie nadają się do naprawy zawóru z siłownikiem, za który Buderus-zdziercy-Polska chce ponad 1000 PLN
    Operacja trwa 10 minut w warunkach optymalnych. W moim przypadku stary rdzeń zaworu rozpadł się na 2 częsci i musiałem odkręcić cały zawór, a jak go miałem w ręku to okazało się, że nie spojrzałem na oznaczenia wejść (wyjść?) A i B - można przykręcić odwrotnie. Rzut oka do komputera i okazuje się (jakby ktoś potrzebował), że wejście A jest od strony "serwisanta" a B od ściany.
    Honeywell do rdzenia zaworu dodaje specjalny kluczyk, więc nie ma konieczności kombinowania jakichś dziwnych (rurkowych) kluczy.
    Naprawę polecam w wariancie samodzielnym. 600 złotych + usługa serwisanta do zaoszczędzenia.
    Aha. Sprawny zawór da się wcisnąć po zdjęciu siłownika gołym palcem (trochę czuć) i w przeciwieństwie do starego zmurszałego "odskakuje" natychmiast. (Zmurszały cofa się "majestatycznie")
  • Poziom 1  
    u mnie silownik honeywella skrzypi jak wsuwa zawor lecz niepokojace jest to, ze chyba ciezko chodzacy rdzen powoduje to, ze przy nagrzewaniu w udowanego zasobnika piec podaje goraca wode na CO. ustawienia temperatur na panelu nic nie daja. A gdzie kupowales czesci?
  • Poziom 10  
    Firma ABC w Warszawie tel 503 996 689
    Pozdrawiam
    P.S. Siłownika nie mieli od ręki- czekałem kilka dni ale sprowadzili bez żadnych zaliczek.
  • Poziom 2  
    Jeśli ktoś jest zainteresowany to mam nowy siłownik VC8010-12 plus zawór w dobrej cenie. Posiadam też do tego pieca UBE a także nowe elektrody.
  • Poziom 10  
    A dmuchawy czasem nie masz?
  • Poziom 33  
    Cześć.
    Wydaje mi się ze też mam kłopot z zaworem ale może ktoś kto lepiej zna temat coś podpowie.
    Otóż po nagrzaniu wody w baniaku za pól godziny jest już ona zimna i ponownie ją grzeje. Wydaje mi się ze coś jest nieszczelne i idzie ona na podgrzanie wody w kaloryferach. Kaloryfery z kolei nie chcą się wcale załączyć bo piec myśli ze są ciepłe i pokazuje np 35stopni a są zimne.

Jeżeli centralne wyłączę i zostawię tylko podgrzewanie ciepłej wody to wszystko działa prawidłowo i woda w baniaku jest ciepłą pól dnia.

Patrząc na zawór to ta dzwigienka na siłowniku vc8010 przesuwa się przy grzaniu wody w kaloryferach i bieżącej ale wg mnie chyba coś się rozszczelniło.

Miał ktoś taki przypadek i może coś podpowiedzieć?