Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja"5.0"/"7.0"-Proszę o poradę!

DJ_Czyżyk 16 Mar 2005 16:43 1647 11
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    (mam nadzieję, że mnie nie wyrzucą na inny dział...) No więc zaczne od tego, że chcę kupić kartę dźwiękową i kompa, który będzie najprawdopodobniej niedługo :D Bo integratki to raczej lipa jest... Na kartę nie wydam raczej więcej niz 250 zlotych. I teraz może mi ktoś powiedzieć czy brać 6 kanałową, czy 8??? Bo wie, że teraz integratki też maja czasem 8ch... To jedna rzecz.
    A teraz bardziej zawiła :P Nie chcę kupować głosników komputerowych do tego! Jeśli da sie ustawić kartę 7.1 w tryb 5.1 to:
    Mam w domu do dyspozycji:
    1. na stałe przy kompie wzmak stereo + 2xAltus300
    2. do lepszych gier i szczególnie filmów drugi wzmak stereo + monitorki Tonsila (30W znam. są, ale grają nieźle) - "czasowo"
    3. Jako centralny "CZASOWO" stary aktywny głośnik 2way od kompa...
    No i jak??? To czasowo, bo w planach na lato jest centralny+2monitorki efektowe, bo te są od stereo rodziców... :)
    Nie wliczam suba w ten zestaw bo nie mam kasy na bardzo dobrego, a dla mnie Altusy300 do filmów mają naprawde wystarczająco dobry bas :)
    Więc basu z Altusów nie bedę poprawiac, bo to już musiałby być drogi głośnik... Ale basu starcza w zupełności :)
    Ale teraz nie wiem:
    1. czy karta 7.1 może pracować w trybie stereo ORAZ 5.1?
    2. czy przy ustawieniu 5.1 lub ewentualnie karcie 5.1 jeśli nie podłącze suba pod wejście na suba, czy wtedy przednie kolumny (A300) dostaną pełen bass, pełne pasmo, które dostałby do przetworzenia subwoofer?
    Sorry, że tak długo, ale pytałem sie to w sklepie z kompami, ale facet byłtotalnie niekumaty... :( Czekam na Wasze odpowiedzi!!!
    Pozdrawiam, Andrzej!
    Grysik
    Level 20  
    DJ_Czyżyk wrote:
    A teraz bardziej zawiła :P Nie chcę kupować głosników komputerowych do tego! Jeśli da się ustawić kartę 7.1 w tryb 5.1 to:
    Mam w domu do dyspozycji:
    1. na stałe przy kompie wzmacniacz stereo + 2xAltus300
    2. do lepszych gier i szczególnie filmów drugi wzmacniacz stereo + monitorki Tonsila (30W znam. są, ale grają nieźle) - "czasowo"
    3. Jako centralny "CZASOWO" stary aktywny głośnik 2way od kompa...
    No i jak??? To czasowo, bo w planach na lato jest centralny+2monitorki efektowe, bo te są od stereo rodziców... :)

Nie zadowoli Cię to pomyślisz o wymianie.

DJ_Czyżyk wrote:
    1. czy karta 7.1 może pracować w trybie stereo ORAZ 5.1?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1094623#1094623

DJ_Czyżyk wrote:
    2. czy przy ustawieniu 5.1 lub ewentualnie karcie 5.1 jeśli nie podłącze suba pod wejście na suba, czy wtedy przednie kolumny (A300) dostaną pełen bass, pełne pasmo, które dostałby do przetworzenia subwoofer?

większość możesz skonfigurować na karcie, a jak nie to jakiś programik i z głowy ;)
  • Helpful post
    zeberko
    Level 32  
    Mam SB Live24bity który ma 7.1, spokojnie można ustawić słuchawki, stereo jak 5.1, 6.1 czy 7.1
    Na razie mam do niego SB podłączone 3 wzmacniacze
    Przód - WS442, monitorki na ARN150/03/8 - finito
    Centralny to TDA2030 - i kombinacja Tonsila GDN16/20/8 plus tam takie tam (prowizorka)
    Satelitki - Tosca 303 - na małych ARN 10cm/10W/8 omów (prowizorka)
    sub - TDA7294 - stx gdn22/120/4 sc finito :)
    Mam jeszcze luźnego wzmaka z CCCP 2x25W na satelitki przy 7.1
    Kilka filmów co mam z dźwiękiem stereo, 5.1 czy 6.1 (DvX) robi niezłe kino na 24m2.
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    No to fajnie masz podłączone :) Coś już wiem, że mogę z 7,1 zrobić 5,1. No i 5,1 na razie musi starczyć. Tylko chodziło mi głównie o to, czy mogę mieć to bez suba, nawet docelowo... Dam 2 wzmaki stereo(na przody i surround) i jeden mono na centralny. Na przodach maja chodzić Altuski300 jak juz pisałem... W karcie 5,1 jest chyba zwykle 5 wyjść:
    1.mic
    2.line in
    3.2xprzód
    4.2xtył
    5.centralny(mono)+sub(mono)
    Mam nadzieje, że karta nie odetnie mi, na przykład w filmach, niskich basów? Bo w wejście od suba i centralnego podepnę tylko centralny. Po prostu nie wiem czy pod względem niskich częstotliwości jest robiona zupełnie oddzielna sciezka dla subwoofera? Planuje zbudować takie jakby 5,0 :/ Ale coś sobie przypominam, że czytałem o kinie domowym, gdzie nie było suba, tylko bass wystarczał z przednich kolumn, więc u mnie też bedzie chyba śmigać...???
    zeberko
    Level 32  
    Np w sterach do tego Creativa jest opcja w zakłądce Bass Management > Bass Redirection
    Jak ją zaznaczymy karta podaje bas na suba i zdejmując odpowiednio z przednich, a na suwaku mamy regulację odcięcia basu (od 10Hz do 200Hz)
    Jak nie włączamy tego to cały sygnał (z basem) idzie na przednie.
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    O to fajnie! Możesz podać konkretny model Twojej karty i orientacyjnie ile taka kosztuje? A może orientuje się ktoś czy inne karty też maja taką możliwość konfiguracji? Np. integratka na mainboardzie w cenie 350-400 zeta??? Bo nie wiem ile bede czekał na oddzielną kartę, bo tanie to omne raczej nie sa, a nie chcekupowacszmelcu :/ Pozdrawiam!
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    Oj, oj, to nie dobrze! ;( Czyli odetnie mi basik jak bede chciał zrobić 5,1 bez suba, czyli "5.0"? :( Ej, może jednak nie...??? Bo mnie się widzi, że filtrowanie pasma satelitek to robi ten cały układ w subie komputerowym? Nie wiem już jak to zrobie... Płyta głowna będzie Asus, Gigabyte, może Abit, bo raczej do tych producentów mam zaufanie. Gigabyte na 80% chyba... Taki do 400 zeta,więc może tam już jest jakaś niezła regulacja do dźwięku zintegrowanego... Jak ktoś oprócz użytkownika zeberko się zna na tym i ma jakies doswiadczenia w tym względzie to bardzo proszę się wypowiedziec w miarę dokładnie...
  • Helpful post
    zeberko
    Level 32  
    Jeśli chcesz mobo z dźwiękiem i nie "brzydzisz" się firmą AMD warto wsiąść płytę Abit nf7-s lub nf7-sl (dokładnie którąś z tych)
    Bo są jeszcze nf7 i nf7-s2 te mają słabszy dźwięk i tak ogólnie są mniej "tłuste"
    Ww. płyty mają doskonały dźwięk (w tej cenie) tzw. SoundStorm, który ma własny procesor DSP i wyjście optyczne, poszukaj na Tweaku o tym "stworze"
    Najprostsze odcięcie basu można wykonać mając w domu jakiś korektor graficzny, podając sygnał z kompa na niego (nawet można puścić sygnał szeregowo przez dwa kanały korektora) a dalej na wzmacniacz od suba, tak mam zrobione jak sygnał na subika daje z zewnętrznego CD.
    Co do SS na Abicie to spokojnie mogę go polecić, komp syna ma nf7-sl i jest naprawdę spoko, można ją plasować między SB Live a SB Audigy.
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    Tzn jak wykonać odcięcia basu to ja wiem... :) Tylko ja nie chcęmieć suba, więc odciecie nie jest mi potrzebne. Ja chcę na karcie WYłączyć odcięcie na suba i dać CAŁOŚĆ na kolumny przednie... Ale dzięki bardzo za zainteresowanie tematem :)
    zeberko
    Level 32  
    E to jak nie ma takiej regulacji to pewnie cały sygnał idzie na przody a plus jak jest coś z niskiego basu to dopiero wali na suba
    Jakoś mnie trzepło, że Ty chcesz na dźwięku z płyty mieć regulację odcięcia na suba :(
    Przypominam sobie, że w sterach ASRocka była możliwaść ustawienia dźwięku w 5.1 bez suba jak i wpływanie na regulację głośnościu poszczególnych kanałów względem słuchacza
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    E to nieźle... Tylko po rozmowie ze Starszymi o "finansach" raczej zmodernizuje tego kompa co mam... Czyli płyta + procek (1-1,2GHz) z Allegro lub od kumpla. Ale do filmów to spoko starcza (chyba) i kupie sobie kartę dźwiękową oddzielnie nówke więc regulację będą :) CreativeSBAudigy2ValueBulk - 169 zeta - pewnie to pójdzi, albo coś podobnego, nie weim ile to ma kanałów ale zaraz sprawdze :) Pozdrawiam!