Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie taśmy LED - przebudowa

paweciu 06 Paź 2013 11:21 2667 1
  • #1 06 Paź 2013 11:21
    paweciu
    Poziom 10  

Witam,
    Projektując instalacje w domu nie przewidziałem sytuacji w której taśmy LED będą świecić zbyt jasno i z tego powodu mam problem.

Cala instalacja wygląda tak jak na obrazku.
    Podłączenie taśmy LED - przebudowa

Przepraszam za inne symbole niż powinny być umieszczone. Kolorami zaznaczyłem poszczególne żyły w przewodach.

Do wyłącznika dostarczone jest 0 oraz faza z sieci, z którego poprzez przewód 5x1,52 prąd dostarczany jest do lampy (żyrandola) na suficie, gdzie łączony jest z przewodem 3x1,52 i dostarczany do zasilacza w suficie podwieszanym a później poprzez zasilacz do taśm LED.

Założenie było takie aby załączać 2 LEDy jednym wyłącznikiem i dodatkowo jedna lampę sufitową. Ostatni przewód oznaczony na żółto pełnić miał funkcję przewodu zapasowego.

Problem rodzi się w chwili gdy chce zamienić wskazany wyłącznik do LED na przycisk niestabilny i jednym klawiszem sterować ilością załączonych taśm LED a drugim ich jasnością (wszystkich naraz).
    Zaznaczę że nie mam możliwości wymiany taśm LED na słabsze, oraz nie za bardzo bym chciał.

Przycisk I
    1. Naciśnięcie - zaświecają się wszystkie taśmy,
    2. Naciśnięcie - gaśnie jedna taśma, świecą pozostałe 3,
    3. Naciśnięcie - gaśnie kolejna taśma, świecą pozostałe 2,
    4. Naciśnięcie - gaśnie kolejna taśma, świeci tylko 1 ostatnia,
    5. Naciśnięcie - gasną wszystkie taśmy,

Przycisk II
    1. Naciśnięcie - LEDy świecą w 100%,
    2. Naciśnięcie - LEDy świecą w 80%,
    3. Naciśnięcie - LEDy świecą w 60%,
    4. Naciśnięcie - LEDy świecą w 40%,
    5. Naciśnięcie - LEDy świecą w 20%

Chodzi oto że o ile przewody od zasilacza do taśm LED mogę dowolnie wymieniać to te od wyłącznika do lamy sufitowej oraz od lampy sufitowej do zasilacza już nie.
    Zaznaczyć trzeba że wyłącznik znajduje się przy drzwiach do salonu a zasilacz w jego drugim końcu i niestety też nie ma możliwości doprowadzenia zasilania do zasilacza z innego źródła.

Jako że na elektronice znam się szczątkowo, proszę was o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Z moje wiedzy doszedłem do wniosku że nie było by żadnego problemu gdyby do zasilacza było dostarczane zasilanie z innego źródła albo dochodziło do niego 5 żył z przewodu.
    Wiem również że aby zrealizować funkcje przycisku I oraz II należy to zrobić na dwóch modułach, jeden na ściemniacz do LED a drugi na przełącznik elektroniczny - i z tym nie miałbym większego problemu posiadając schematy. Pytanie tylko jak rozwiązać problem braku przewodów.

0 1
  • Elmark
  • #2 06 Paź 2013 11:48
    retrofood
    Moderator

paweciu napisał:
    Pytanie tylko jak rozwiązać problem braku przewodów.

Wstawić przewody. Zamykam.

0