Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saunier Duval ISOTWIN CONDENS F24/30 E-Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny NAPRAWA

06 Paź 2013 11:23 6930 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Ostatnio mam problem ze swoim kotłem , a mianowicie nie chodzi na wyświetlaczu
    jest tylko pokazany (tak myślę) błąd "05 F".
    Proszę o szybkie napisanie co to może być i czy mam wzywać specjalistę czy naprawie to sam.
    Dodam ze rozbierałem piec czyściłem go itp. i dalej nic .
    P.S Chciałbym dodać ze jestem nowy na forum i jeżeli to złe forum to przepraszam.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 37  
    Skoro nie masz doświadczenia w temacie to nie grzeb w tym kotle, z tego co mówi jego nazwa to jest kondensat, bardzo skomplikowane urządzenie w które bez wiedzy nie powinno się ingerować, skoro rozebrałeś kocioł i poskładałeś to ok. A pytanie brzmi kiedy miałeś ostatni przegląd okresowy i ile kocioł już pracuje?

Dodano po 20 [minuty]:

Na szybko sprawdziłem diagnostyke błędów Twojego kotła, kod "F5" to przegrzanie. Czyli serwis trzeba zaprosić na kawę.
  • Poziom 2  
    Przegląd okresowy miałem 2 lata temu a kocioł pracuje od 2008 r
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 37  
    Więc serwis musi wykonać przegląd bo Twój kłopot to objaw który eliminuje czynność przeglądowa.
  • Poziom 2  
    A orientujesz sie może jakie mogą być koszty serwisu ?
  • Poziom 37  
    No nie wiem jak w kotłach SD ale w moich przegląd kompletny kondensatu kosztuje 250 złotych. + ewentualna naprawa gdy by jakiś czujnik był winny awarii.
  • Poziom 9  
    Witam
    Nie można powiedzieć że to kocioł bardzo skomplikowany , oczywiście dla laika będzie to skomplikowane ale dla każdego serwisanta czy przeciętnego inżyniera poprostu normalny kocioł, parę pomp ,zaworów , rurek, wymiennik ciepła , zbiornik ekspansyjny/naczynie zbiorcze , palnik komora spalania, wentylator , urządzenie podające gaz , parę czujników ciśnienia i temperatury i tyle.

W każdym razie , to Co Ci się pokazuje na kotle F05 to nic innego jak dwie rzeczy :
    -poproś serwisanta żeby sprawdził Ci czujnik zasilania kotła (wody)
    - ale najprawdopodobniej będziesz miał brudny zawór trójdrożny który kieruje wodę z układu zamkniętego centralnego ogrzewania do ogrzewania ciepłej wody użytkowej poprzez zintegrowany płytowy wymiennik ciepła , jeśli taki zawór trójdrożny zawiesza się tzn nie do końca się otworzy albo zamknie na jednym ze skrajnych położeń będziesz podczas używania kranów, pryszniców itp dogrzewał system centralnego ogrzewania wodą użytkową i teraz aby sprawdzić łatwo czy to jest to zrób tak :
    ustaw na piecu temperaturę CO jak najniższą a wodę użytkową np na 65st C odkręć jakikolwiek kran w domu i poczekaj aż Ci się wyświetli alarm F05 i co najważniejsze sprawdź temperaturę na grzejnikach czy jest zbliżona do 65stC jeśli tak to sprawa jasna , zawór brudny , osad na ośce silnika krokowego bądź o-ringi na tym zaworze są do wymiany , sam zawór jest ogólnie drogi ale w pewnym momencie będziesz zmuszony i tak go wymienić , warto zadbać o czystość instalacji CO , jeśli po budowie nie przepłukałeś odpowiednio układu CO zrób to przed naprawą zaworu spuść wodę CO przepłukaj , napełnij i użyj środka FERNOX F1 i F5 później , ale kolejność i ilość już wszystko musi Ci serwisant pomóc, sam nic nie rób , filtr sprawdź na wodzie zasilającej kocioł i jeśli masz główny filtr w domu na głównym przyłączu do wody też zobacz jaki on jest i jeśli masz możliwości wymień sobie go na porządny np Honeywell dokładny filtr wraz z reduktorem ciśnienia , zaoszczędzi Ci problemów z brudną wodą do kotła oraz z bateriami kranów pryszniców itp a tym bardziej jeśli masz porządne baterie warto wydać na taki filtr z reduktorem około 300zł , FERNOXY też koło 250 zł kosztują oba , zawór wyczyści Ci serwisant za 100zł robocizna itd , sam czujnik zasilania to nie duży koszt.
  • Poziom 1  
    Sprawdzić czujnik przegrzania kotła. Jeżeli wyskoczył, wdusić i po problemie.
    Czujnik jest na pierwszej rurze za palnikiem. Czyli trzeba rozkręcić osłonę.
  • Poziom 10  
    Z tym guzikiem za palnikiem to uratowałeś wieczór. Wielkie dzięki
  • Poziom 10  
    Czy może ktoś podpowiedzieć jak w całości spuścić wodę z zasobników w isotwin consens ? Czy wystarczy zamknąć dopływ zimnej wody do kotła i otworzyć zawór spustowy?