Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik lampki solarnej

06 Paź 2013 12:20 4680 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Przyszła pora jesienna wiec postanowiłem zamontować oświetlenie w swoim garażu. Do garażu nie mogę doprowadzić kabla aby mieć prąd z sieci,wiec wymyśliłem oświetlenie solarne. Zakupiłem mały panel słoneczny 0,8W (max 5,5v). Oświetlenie ma działać max ok 1 godziny (potrzebuje go tylko aby doświetlić sobie jedno miejsce w garażu w momencie wsiadania/wysiadania z auta). Jako źródło światła zastosuje jedną diodę lud dwie diody 1W (myślę że w zupełności wystarczy). Akumulator o pojemności ok 1100mAh i włącznik krańcowy na drzwiach garażu.
    Rozchodzi się teraz o sterownik do ładowania akumulatora-zapalania diody gdy zapadnie zmierzch. Zrobiłem projekt w programie CrocoClip jednak nie wiem czy jest ok, ponieważ w tym programie chyba nie można zastosować akumulatora tylko baterii. Prosiłbym o sprawdzenie czy to zadziała albo o jakieś inne rozwiązanie...

Schemat:

Schemat blokowy urządzenia

• Poziom 42  
    Nic nie napisano o napięciu akumulatora i o typie, więc na razie taki oto schemat poglądowy; schemat ma histerezę, zamiast żarówki może być LED ale napięcie musi być zwiększone.

• Poziom 10  
    Akumulatorek li-Ion napięcie to 3.7 V, 1300mAh. Dziękuje za schemat, tylko że ja szukam czegoś naprawdę prostego na początek, a potem będę tworzył nowe wersje bardziej rozbudowane. Troszkę przeraza mnie ten schemat dlatego wykombinowałem taki prosty na dwa tranzystory... Zbudowałem wersje prototypową ale nie działała... Prawdopodobnie tranzystory są uszkodzone. Kupie nowe i sprawdzę czy będzie ok ale wątpię. Można by zmodyfikować jakoś moją wersje żeby działała prawidłowo... ?