Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX F-180 - kolumny od nowa

DelphiX 06 Paź 2013 12:26 2622 5
  • #1 06 Paź 2013 12:26
    DelphiX
    Poziom 12  

Witam serdecznie :)

Dawno, dawno temu gdy, jeszcze chodziłem do technikum dostałem od rodziców kolumny STX F-180. Nie był to zakup specjalnie przemyślany - chyba nawet z mojej winy, ponieważ ślepo wierzyłem w herezje dotyczące wielkości i skuteczności przetworników - im większe i mocniejsze i skuteczniejsze głośniki zagrają lepiej.

Krótko mówiąc, jako że jest to prezent od rodziców nie mogę ich sprzedać, ale chciałbym je poprawić, tak aby zagrały w miarę przyjaźnie i ciepło. W chwili obecnej potrafią narobić jedynie dużo huku.

Gdyby był to problem typowo techniczny po prostu bym je sprzedał, albo komuś dał i kupił nowe, ale mają one pewna wartość sentymentalną i są prezentem z przed lat od rodziców.

STX F-180 zawiera następujące przetworniki produkcji STX:
    1. Wysokotonowy - GDWK-10-200-8 PJ
    2. Średniotonowy - GDM-17-200-8-SC
    3. Niskotonowy - GDN-32-200-8-SC

Głośnik średniotonowy ma odizolowaną komorę wyłożona od środka 2 cm
    warstwą syntetycznej białej waty.

Obudowa kolumny zawiera 4 otwory BR, zaś pracują tylko 3. Czwarty został zatkany przez producenta zespołu głośnikowego. Całość obudowy jest wykonana
    solidnie i nawet ładnie mam wersje w kolorystyce calvados. Wnętrze jest wyłożone warstwą waty o przekroju około 1 cm.

Przewody wewnątrz kolumny są wg mnie lipnej jakości - nie mówię o audiofilskich standardach, ale wg mnie przekrój tych przewodów jest niepokojący.

Zastosowano zwrotnicę głośnikową o stromości 6 db na oktawę - podejrzewam,
    że jest ona jakaś uniwersalna.

Gdyby zakupić nowe przetworniki i zaprojektować dla nich nową zwrotnicę
    i wykorzystać obecny spory litraż (około 40l) to dałoby się zmusić je do grania ?

Wg mnie w chwili obecnej dźwięk jest bardzo rozmyty i totalnie nie ma basów - totalnie nic - żadnego ciepłego "pukania" jak np grają sobie Tonsile.

Mam trochę wiedzy teoretycznej z zakresu budowy zespołów głośnikowych,
    ale wiem że na Elektrodzie są naprawdę doświadczeni elektroakustycy i chciałbym prosić o opinie i fachowa pomoc

STX F-180 - kolumny od nowa

Pozdrawiam, DelphiX

• #2 06 Paź 2013 12:40
    marian133
    Poziom 37  

DelphiX napisał:
    Gdyby zakupić nowe przetworniki i zaprojektować dla nich nową zwrotnicę
    i wykorzystać obecny spory litraż (około 40l) to dałoby się zmusić je do grania ?

W tym momencie co masz na myśli pisząc "zmusić je do grania"?
    Po wymianie wszystkich głośników to już nie są te kolumny, tylko zupełnie nowe.

Mógłbyś je dać komuś doświadczonemu kto projektuje zwrotnice (robi pomiary), zaprojektował by nową zwrotnicę, wytłumił by lepiej obudowy i w razie potrzeby zmienił by strojenie... Ale to droga zabawa, parę stówek musiał byś poświęcić.

Choć z drugiej strony nie wiem czy taki ktoś chciał by się bawić z tymi STX-ami, no i istnieje ryzyko że z nimi już się nie da nic zrobić, bo po prostu tak grają.

Pytanie do Ciebie, jaki masz wzmacniacz i jaki pokój, może w tym jest problem.

• #3 06 Paź 2013 14:17
    DelphiX
    Poziom 12  

Próbowałem STX F-180 na kilku wzmacniaczach w tym na samodzielnie wykonanym Uniampie. Od tygodnia jestem posiadaczem Harmana Kardona HK 3490. Rozmiar pokoju to około 19 m^2. Na podłodze gruba wykładzina dywanowa, ściany postawione z pustaków, ale wykończenie to płyta gipsowo - kartonowa - montaż na listwach montażowych.

Tak wiem, że po wymianie przetworników będą to zupełnie nowe kolumny - zostaną wyłącznie "opakowania". Jeśli będzie potrzeba powiększenia otworu na kosz głośnika - nie ma problemu, w drugą stronę może być problem najbardziej z głośnikiem niskotonowym bo jego średnica jego otworu to 29 cm.

Jeśli chodzi o pieniądze to stanowi mniejszy problem - mam w budżecie domowym środki na ten cel :)
    Chciałbym spróbować swoich sił w projektowaniu zwrotnicy -mam troche wiedzy teoretycznej,
    z wykształcenia jestem elektronikiem, ale brak mi doświadczenia które jest bezcenne

Dziękuje za zainteresowanie tematem, pozdrawiam
    DelphiX

• #4 06 Paź 2013 14:43
    Pawel S.
    Poziom 39  

DelphiX napisał:
    Chciałbym spróbować swoich sił w projektowaniu zwrotnicy -mam troche wiedzy teoretycznej,
    z wykształcenia jestem elektronikiem, ale brak mi doświadczenia które jest bezcenne
    Zaufaj mi - polegniesz! ;)
    Projektowanie zwrotnicy 2 drożnej nie jest łatwe ani tanie, nie mówiąc o 3 drogach...

Faktycznie stare STXy miały nie ciekawie brzmiące głośniki. Nowe serie brzmią lepiej.
    Ale zostawienie obecnej obudowy jest najgłupszym pomysłem bo stawia największe ograniczenia.
    Wyjścia widzę 2:
    1 - zostaw to jak jest i rób nowe kolumny od zera
    2 - modyfikuj zwrotnię w tych kolumnach

• #5 06 Paź 2013 14:45
    marian133
    Poziom 37  

DelphiX napisał:

Musiał by mieć sprzęt pomiarowy, jak już go będziesz miał to czeka Ciebie długa droga aby się nauczyć dobrze robić zwrotnice. Przed tym najpierw musiał byś się nauczyć jak łączyć głośniki, i czy dane głośniki da się w ogóle połączyć. Żeby być dobrym "zwrotkarzem" trzeba przewalić stosy głośników.

• #6 06 Paź 2013 14:49
    Pawel S.
    Poziom 39  

marian133 napisał:
    Żeby być dobrym "zwrotkarzem" trzeba przewalić stosy głośników.
    A jeszcze więcej kolumn osłuchać żeby wiedzieć do czego dążyć ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME