Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran w nie których grach dzwiek w tle

david93300 06 Paź 2013 12:57 6861 35
  • #1 06 Paź 2013 12:57
    david93300
    Poziom 7  

Witam,
    Gdy gram w nie które gry nie wam czarny ekran ale dzwiek we tle a potem nic cisza resetuje komputer i znów działa normalnie, problem wyskakuje czasem 5 min po włączeniu gry i graniu czasem po 30 min czasem po 4 godzinach problem wyskakuje mi w Aion,Battlefield4,Warframe a na przykład nie wyskakuje w Batllefield 3,Ghost Recon Online,Grid 2,World of Tanks to są przykłady gier.

Procesore: QuadCore Intel Core 2 Quad Q9650
    Płyta Główna: Asus Striker II Formula
    Ram: Kingston HyperX 8GB DDR2-800 PC2-6400 (2x2GB)
    Karta Graficzna: Gigabyte Gtx 295 "GV-N295-18I-B (rev. 2.0)"
    Dysk: Western Digital WD Blue WD3200AAKS 320GB 7200 RPM 16MB system
    Samsung SpinPoint F1 - HD322HJ dodatkowy
    Zasilacz: Collermaster Real Power M700 symbol Rs-700-asaa-a1

0 29
  • #2 06 Paź 2013 13:29
    sosarek

Poziom 43  

Dziwisz się, że masz problem z Battlefield 4, który oficjalnie nie jest jeszcze dostępny (prowadzone są dopiero Beta testy) ? Naucz się przy okazji korzystać ze znaków interpunkcyjnych.

-2
  • #3 06 Paź 2013 15:41
    david93300
    Poziom 7  

Wiem że to beta to nie zmienia faktu ze problem taki sam występuje w innych grach, więc nie patrz na jedną gre tylko na mój problem ogołem, bo nie napisałem tutaj aby mówić o grze tylko aby dostać pomoc a ty wcale nie pomagasz.

1
  • #4 06 Paź 2013 15:53
    sosarek

Poziom 43  

Jaki system ? Próbowałeś zainstalować inne sterowniki do karty graficznej ?

0
  • #5 06 Paź 2013 16:03
    safbot1st
    Poziom 43  

Wklej screena z programu CrystalDiskInfo.

Dodano po 1 [minuty]:

Włącz program gpu-z i ustaw go na zakładce "Sensors"

Dodano po 1 [minuty]:

Nie wyłączając programu gpu-z odpal jakąś grę (np. tą która się czasem zawiesza).
    Pograj chwilę - z 10-15minut i wyjdź z gry.
    Po wyłączeniu gry wrzuć od razu screena z wykresami z gpu-z.

Dodano po 3 [minuty]:

W skrócie - gtx 295 to dwie karty 260 zlepione razem, które wytwarzają ogromne ilości ciepła
    Karcie należy się regularne czyszczenie, a jeśli nie wiesz jak się to robi, wyjmij kartę i delkiatnie dmuchnij w środek sprężonym powietrzem tu i ówdzie.
    Powinno pomóc.

0
  • #6 06 Paź 2013 16:53
    david93300
    Poziom 7  

sosarek napisał:
    Jaki system ? Próbowałeś zainstalować inne sterowniki do karty graficznej ?

Windows 7 sp1,
    tak instalowałem inne,starsze i nowsze,aktualnie mam najnowsze + Bete specjalnie do Battlefield'a

0
  • #7 06 Paź 2013 17:01
    safbot1st
    Poziom 43  

Czy otrzymamy jakieś screenshoty z temperaturą karty graficznej w stresie?

0
  • #9 06 Paź 2013 17:27
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Dysk D spowalnia Ci pracę komputera, jest fizycznie uszkodzony, nie da się go naprawić. Zgraj jak najszybciej dane o ile są tam ważne i pokaż jeszcze raz jego screen tak by była widoczna wartość RAW. Do wymiany uszkodzona taśma sata z dysku C spowalniająca jego pracę. Dysk D posiada bardzo dużo niestabilnych sektorów, ale na błędy powierzchni(parametr 01) już nic nie pomoże.

0
  • #10 06 Paź 2013 17:29
    safbot1st
    Poziom 43  

Jeśli uszkodzony dysk jest podłączony cały czas do komputera - mógł on powodować problem opisany w temacie:

david93300 napisał:
    dzwiek we tle a potem nic cisza resetuje komputer

Temperatura gpu w spoczynku bardzo wysoka (jak przypuszczałem).
    Po raz trzeci proszę o temperatury gpu w stresie

Zainstaluj furmark i wykonaj stress test, wyłącz test przy 79 stopniach celsjusza!

Odłącz uszkodzony dysk na czas testów i nie używaj go, jedynie w wolnej chwili backupuj z niego dane.

0
  • #12 06 Paź 2013 17:45
    mati211p

A gry które nie działają są zainstalowane na C czy przypadkiem na D który ma ogromne problemy? Stąd prośba o screen z CDI wraz z kolumną Wartość Raw tym razem.

0
  • #13 06 Paź 2013 17:46
    safbot1st
    Poziom 43  

Kolego naucz się robić stress testy gpu, albo użyj gry która obciąży rdzeń powyżej 30%!!!
    (screen Gpu 1-1.jpg i Gpu 1-2.jpg)
    Błagam ściągnij furmark, bo nigdzie tak nie zajdziemy, ok?
    Albo użyj BF4 do obciążenia :D :D :D

0
  • #14 06 Paź 2013 17:47
    david93300
    Poziom 7  

Wszystko na C na D posiadam tylko filmy i zdjecia da się naprawic jeszcze może D ?

D odłączyłem i rozpoczynam test...

0
  • #15 06 Paź 2013 17:49
    safbot1st
    Poziom 43  

david93300 napisał:
    da się naprawic jeszcze może D ?

Zapomnij o tym dysku! Kolega mati211p wyraźnie napisał, że jest tylko do backupowania i pa pa.

0
  • #16 06 Paź 2013 17:51
    david93300
    Poziom 7  

Backupowanie tzn ?

Zrobilem test temperatura 79 stopni i aż ciepło czuje na nodze :P
    no ale co mam dokładnie zrobić po tym teście ?

0
  • #17 06 Paź 2013 17:57
    mati211p

safbot1st napisał:
    david93300 napisał:
    da się naprawic jeszcze może D ?

Zapomnij o tym dysku! Kolega mati211p wyraźnie napisał, że jest tylko do backupowania i pa pa.

Jeszcze nawet nie widziałem kolumny wartość Raw bo screen niekompletny, ale po Value można spodziewać się, że jest uszkodzony nenaprawialnie. Co do testów gier jak radzi też kolega safbot1st najlepiej odłączyć ten uszkodzony dysk, ale najpierw kompletny SMART dysku daj z CDI. Ten dysk powinien być jak najrzadziej używany, po czym wykonana kopia posektorowa na sprawny nośnik o pojemności minimum tego uszkodzonego. Jeżeli testy które kolega safbot1st zalecił nic nie wykażą sprawdź czy to samo jest z grami przy odłączonym uszkodzonym dysku. Może ten dysk tak spowalnia sprawny dysk, że ten nie nadąża wczytywać plików wszystkich. Poza tym jak pisałem kabel SATA w dysku C do wymiany.

0
  • #18 06 Paź 2013 18:06
    safbot1st
    Poziom 43  

david93300 napisał:
    Zrobilem test temperatura 79 stopni i aż ciepło czuje na nodze :P

safbot1st napisał:
    Karcie należy się regularne czyszczenie, a jeśli nie wiesz jak się to robi, wyjmij kartę i delkiatnie dmuchnij w środek sprężonym powietrzem tu i ówdzie.
    Powinno pomóc.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli masz odwagę lub masz znajomego który wie jak to zrobić, wyczyść chłodznie karty i wymień pastę termoprzewodzącą na.. obydwu rdzeniach.
    Karta jest wyjątkowa ;) nie uszkodź jej!
    Dopóki tego nie zrobisz będziesz miał zawieszki itp.
    Teraz "wpuszczam" kolegów od dysków twardych, którzy poradzą Ci jak uratować dane z uszkodzonego dysku D.

0
  • #19 06 Paź 2013 18:12
    david93300
    Poziom 7  

czyszczę akurat sam to nie problem i karta jest czysta , choć mam problem z grami nie które działają normalnie a nie które tak jak opisałem włączam naprzykład aion'a gram 5 min czarny ekran teamspeak działa moge rozmawiać i nagle cisza i resetuje komp. a czasem po 3 godzinach tak sie dzieje róznie naprawde .

a dysk D działa mogę na nim zapisywać dane i usuwać i wogóle normalnie działa jak dla mnie , odłaczyłem ten dysk D zrobiłem test temperatura 79 i wył. test no i co dalej jakiś screen czy nic co ten test miał zrobić ?

0
  • #20 06 Paź 2013 18:15
    safbot1st
    Poziom 43  

Skoro karta jest czysta (według Ciebie) zadbaj w takim razie o dobrą wentylację obudowy, zrób porządek w kablach.
    Przede wszystkim napisz, czy po odłączeniu dysku D na stałe zawieszki zniknęły!

0
  • #21 06 Paź 2013 18:20
    david93300
    Poziom 7  

ale to nie zawieszki , poprostu po danym czasie zależy raz po 5 min raz po 20 min raz po 5 godzinach robi mi sie czarny ekran i slysze normalnie ludzi i moge rozmawiać na TeamSpeaku albo muzyke słysze jesli slucham itd i po chwili cisza , io gdy ta cisza jest to ekran monitora tak jak by sie wyłaczał tak samo jak komputer jest wyłaczony

Dodano po 1 [minuty]:

Obudowa BigTower Haf Collermaster z 4 Wiatrakami wiec to nie winna chyba temeratury procesor nie przekracza nigdy 60 stopni

0
  • #22 06 Paź 2013 18:22
    mati211p

Doczekam się może screenu z CrystalDiskInfo z kolumną wartość Raw dla dysku o stanie zły? ;)

0
  • #23 06 Paź 2013 18:25
    safbot1st
    Poziom 43  

david93300 napisał:
    ale to nie zawieszki , poprostu po danym czasie zależy raz po 5 min raz po 20 min raz po 5 godzinach robi mi sie czarny ekran i slysze normalnie ludzi i moge rozmawiać na TeamSpeaku albo muzyke słysze jesli slucham itd i po chwili cisza , io gdy ta cisza jest to ekran monitora tak jak by sie wyłaczał tak samo jak komputer jest wyłaczony

Nie ma żadnej różnicy, zawieszka, czy czarny ekran - karta przegrzewa się, i już się od tego uszkodziła, albo jeszcze nie.
    Sterownik ekranu przestaje działać i tyle.

david93300 napisał:
    Obudowa BigTower Haf Collermaster z 4 Wiatrakami wiec to nie winna chyba temeratury procesor nie przekracza nigdy 60 stopni

Jeśli twierdzisz, że karta w obudowie i jej chłodznie działają prawidłowo i nie przegrzewają się wrzuć screenshot po 10-20 minutach furmark stress test.
    Najlepiej jednak zatrzymaj się na 100st C tym razem, bo potem napiszesz, że namówiłem Cię do spalenia komputera. (robisz to na własną odpowiedzialność)

0
  • #25 06 Paź 2013 18:35
    mati211p

Dysk jest uszkodzony teraz dokładnie widać, na pewno zwalnia pracę komputera i sprawnego dysku, do tego taśma w dysku z partycją C co już pisze trzeci raz.
    Po kolei co do dysku D:
    Parametr 01, świadczy o uszkodzeniu głowic dysku lub powierzchni, wartość przekroczyła dopuszczalną normę, jest to atrybut krytyczny, już w tej chwili mówi kopiuj dane bo za chwilę mogą być nie do odzyskania.
    Parametry 0A,0B - wskazują na uszkodzenie podsystemu mechanicznego dysku, problemy z głowicami
    Parametr C5! - Liczba sektorów niestabilnych, bad sektorów - 1353 sektory!
    Parametr C7 - błędy komunikacji być może lekko uszkodzona taśma dysku
    Parametr C8 - Wskazuje na uszkodzenie głowic lub powierzchni dysku
    Jak nie wierzysz poczytaj
    http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php (na czerwono atrybuty krytyczne)
    Parametry 01,0A,0B oraz C8 nie do naprawy, dysk jest uszkodzony a prawie już umarł, zgrywaj dane póki będzie za późno.
    Miałem w identycznym stanie dysk, zgrałem dane a dwa dni potem nagle padł całkowicie. Jedynie SMART wskazywał na taką możliwość, bios też powinien informować Cię przy uruchamianiu o złym stanie dysku.

0
  • #26 06 Paź 2013 18:41
    david93300
    Poziom 7  

Wierze ci , to był kiedys systemowy dysk i mi padł odzyskałem dane za pomocą programu i sformatowałem ten dysk no i trzymam na nim seriale i filmy i zdj. teraz
    aż tak uszkodzony dysk moż działać na prace komputera ? nawet na gry ? bo na nim nie mam żadnej gry a niewam czarne ekrany poczym to wyglada tak jak by karta graficzna sie wyłączała

0
  • #27 06 Paź 2013 18:46
    mati211p

Nie sprawdzałem u siebie przypadku z grami ,ale dysk systemowy sprawny nie działał prawidłowo po podpięciu uszkodzonego. System ładował się 40 minut, następowało zawieszenie pulpitu itd, tyle że ten dysk co takie objawy powodował był w nieco gorszym stanie choć początkowo był ok jak twój tyle że SMART wskazywał na jego uszkodzenie w najbliższym czasie.
    Jak odłączysz ten uszkodzony dysk czekając na nowy w celu zgrania na niego danych możesz sprawdzać zachowanie w grach tylko z podłączonym dyskiem systemowym. Zwróć uwagę że taśma SATA łącząca sprawny dysk z płytą główna nie jest sprawna i także dysk notuje błędy w komunikacji. Na twoim miejscu wymieniłbym taśmę SATA w dysku systemowym i odłączył od komputera dysk uszkodzony i wtedy sprawdził zachowanie Pc podczas gier.

0
  • #28 06 Paź 2013 18:52
    safbot1st
    Poziom 43  

mati211p napisał:
    Na twoim miejscu wymieniłbym taśmę SATA w dysku systemowym i odłączył od komputera dysk uszkodzony i wtedy sprawdził zachowanie Pc podczas gier.

Tak właśnie koledze radziłem - czekamy na rezultaty.
    Czekam także na obiecany test furmarkiem.

0
  • #29 06 Paź 2013 18:55
    david93300
    Poziom 7  

Robiłem test furmark i wyłaczyłem test przy 78 stopniach no i co mam pokazać screena czy co ?

0
  • #30 06 Paź 2013 19:11
    safbot1st
    Poziom 43  

david93300 napisał:
    Robiłem test furmark i wyłaczyłem test przy 78 stopniach no i co mam pokazać screena czy co ?

Twierdzisz, że nic się nie przegrzewa, bo wyczyściłeś i przesmarowałeś pastą kartę grafiki, więc chciałem Ci udowodnić, że możesz się mylić.
    W jaki sposób chcesz grać w gry, kiedy w furmarku karta już na początku testu osiągnęła 78 st C?

Dodano po 1 [minuty]:

Wg. mnie odłączenie uszkodzonego dysku nie pomoże na
    david93300 napisał:
    Czarny ekran w nie których grach dzwiek w tle

, a problemem jest przegrzewanie się karty graficznej.
    Nie zgadzasz się z tą tezą?
    Według mnie przy wykonaniu furmarka przez dłuższy czas stanie się to samo co w grach:
    david93300 napisał:
    Czarny ekran

Jedyne, co można Ci na to poradzić to odkręcenie oc procesora głównego (jesli jest, a pewnie jest) i ...uwaga, obniżenie wszystkich taktowań karty graficznej programem msi afterburner.
    Co więcej w ww. programie jest możliwość zmniejszenia napięcia na rdzeniu karty co zalecam.
    Postępując wg. moich wskazówek problem poruszany w temacie powinien zniknąć lub zostać ograniczony do minimum.

Dodano po 7 [minuty]:

Lub odwrotnie, karta ma za wysokie taktowanie i na niskie napięcie.
    Nie zmienia faktu, że może sie przegrzewać ;)

0