Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz AVT2762B Koncówka się wyłącza i niska moc wzmacniacza

06 Paź 2013 14:04 2928 29
  • Poziom 13  
    Witam. Już jakiś czas temu robiłem wzmacniacz 100W na tranzystorach , od jakiegoś czasu zaczyna mi się jeden kanał wyłączać przy głośnym słuchaniu na jakieś pół sekundy i ponownie się załącza i tak w kółko , ostatnio zmieniłem kolumny z Altus 110W na kolumny 4 Ohm i ten problem się nasilił końcówka częściej się wyłącza, a tak myślę że jak by wzmacniacz był słabszy niż na tamtych kolumnach, nie bardzo wiem jak to opisać , ale bas do jakiegoś czasu jest czysty a później jak się podgłosi to nawet soprany są źle słyszalne. Czytałem w opisie ze trzeba zmienić też rezystory od R21 do R32 a także od R35 do R37 na 0.15Ohm . I czy to może być przyczyną że tak słabo to gra na tych kolumnach 4Ohm?
    Co można by było zrobić by to wszystko poprawić . A tak jeszcze dodam że transformator ma napięcie 44V o mocy 200W ,a po wyprostowaniu jest 59V . Przy głośnym słuchaniu napięcie spada nawet do 49V może więcej.
  • Poziom 24  
    Wzmacniacz stereo? Nie uzyskasz 100W na kanał przy takim zasilaniu, więc nie dziwi się ze napięcie tak Ci siada. Kolumny 4R to w razy większy prąd płynący przez układ.
  • Poziom 27  
    Jakie masz chłodzenie?
  • Poziom 13  
    Tak jest to wersja stereo , chodzi ci o jego napięcie czy o moc? A co z tymi rezystorami ? Trzeba je zmienić na niższe wartości?

Dodano po 1 [minuty]:

A jeśli chodzi o chłodzenie mam zamontowane wentylatory. Wiec końcówka jest dobrze chłodzona.
  • Poziom 31  
    Proszę podać typ wzmacniacza, obciążenie jaką ma wartość?

"Elektronik nie jest wróżbitą"
  • Poziom 31  
    Czy cewki w tych głośnikach są na pewno sprawne?
  • Poziom 13  
    Są to nowe nowe kolumny, mają kilka dni, a da się to jakoś sprawdzić?
  • Poziom 31  
    Można zmierzyć omomierzem.

Proponuję zamienić te kolumienki miejscami, jeżeli usterka się powtórzy będzie pewność że to nie wina kolumn głośnikowych.
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o to ze kanał się wyłącza to nawet na 8 Ohm kolumnach też się wyłączał tylko ze musiał naprawdę głośno grać.
  • Poziom 31  
    Przy obciazeniu 4ohm bedzie to szybciej bo pobieraja 2x taki prad jak 8ohm-owe.

Proponuje porownac obie plytki obu kanalow, moze ktorys element w ukladzie zabezpieczenia ma inna wartosc niz na schemacie ?
  • Poziom 13  
    Wszystko jest tak jak na schemacie. Nie wiem co może być z tym ze się wyłącza.
  • Poziom 31  
    "Odwazniejsi moga wykonac test
    zwarcia wyjœcia do masy, najlepiej przy graja
    cej gloœno muzyce. Bedzie wtedy slychac wy-
    lczenie wzmacniacza i po chwili jego po-
    nowne w3lczenie. Mozna tez sprawdzic po-
    prawne dzialanie ograniczników pradu, zwie-
    rajac wyjœcie do masy przez rezystor ok. 1 ohm
    Pomiar wykonujemy na sinusoidzie o duzej
    amplitudzie, obserwujac sygnal na oscylosko-
    pie. Powinno byc widoczne symetryczne ob-
    cinanie wierzcholków sinusoidy, wzmacniacz
    nie wylaczy sie, a pomiar wykonujemy przez
    ok. 1 sekunde"

Czy przy probie jak po wyzej wzmacniacz sie wylacza ?

Jezeli tak. Sugerowalbym sprawdzenie elementow w obwodzie zabezpieczenia i zrodla pradowego samego stopnia pradowego koncowki mocy.
  • Poziom 26  
    Składałem ten wzmacniacz z milion razy- ostatnio wersja to na 2 parach IRFP250N- zasilane z 2x80V
    Nie miałem z nim nigdy problemów. Objawy wskazują na zbyt mały prąd spoczynkowy (ograniczenie mocy, charczenie) Wyłączanie się- na uszkodzone zabezpieczenie- albo źle wlutowane rezystory 0,33, lub ich uszkodzenie. Jeżeli jest symetryczne 59V to moc przy 4 omach będzie przeogromna (prąd również)
    Zabezpieczenie przy takim napięciu zasilania staje się bardziej czułe. A to dobrze- bo przy 4OHM i tym zasilaniu jedna para IRFP wyparowała by od razu. Radzę albo odwinąć trafo do 2x35-40V albo dołożyć jedną parę IRFP, MPSA92- zamienić na MJE350 a bc556, 546 zamienić na mpsa92/42
  • Poziom 13  
    Michald: niestety ja nie należę do tych odważnych :)
    Lemurr 11: ten prąd spoczynkowy to może być to bo jest takie jak by charczenie i sopran jest mało wyraźny słychać spadek mocy. A to że się wyłącza to(jak można wlutować źle rezystor?? ) ale mogę je wymienić tylko bym prosił o wskazanie jakie to są???

Teraz jeszcze mam pytanie dotyczące tego że te 200W na dwa kanały to jest troszkę mało?
    czy te obie końcówki nie wydadzą mocy przy tym zasilaniu i filtracji 14100uF nie wyda 8Ohm 120W i na 4Ohm 240W?
  • Poziom 26  
    Człowieku- moc- przy tym zasilaniu wyniesie 420W !
    Jeżeli by to zabezpieczenie nie działało- wysłał byś te tranzystory w kosmos- moc strat na jednym tranzystorze przekroczy 200W- a tego nie wytrzymają (w katalogu podane 215- ale to w idealnych warunkach- gdzie struktura ma 25*C) !

200W na kanał- to jest nieprzyzwoicie dużo. ja z tej końcówki wyciskam 300W na estradzie- ALE NIE NA JEDNEJ PARZE. I wątpię czy twoje kolumny to wytrzymają .

"Jak można źle wlutować rezystor"- na przykład zimny lut
  • Poziom 24  
    Jak z trafa 200W chcesz uzyskać 420?
  • Poziom 26  
    blazej.1994 napisał:
    Jak z trafa 200W chcesz uzyskać 420?

Mówię- jaka moc poszła by na kolumny- przy sztywnym zasilaczu o tym napięciu

Jeżeli trafo ma 200W- to 2x45V- to stanowczo za dużo
    trzeba odwinąć do 2x 30-35V i problem zniknie
  • Poziom 13  
    Jak widać dużo jeszcze muszę się nauczyć, poprostu dla porównania sluchowo to te kolumny grają ciszej i dlatego te moje pytania, może i są banalne ale dają mi inne spojrzenie na sprawę.
    Więc tak sobie myślę że może warto by było dołożyc ta parę jedną by pracowały Komfortowo .????
  • Poziom 26  
    Nic nie dokładaj -zmniejsz napięcia trafa
  • Poziom 13  
    A czy mogę włożyć inne które jest słabsze i ma mniejsze napięcie? Ono ma gdzieś koło 30V /100W, ale dokładnie sprawdzę jak wrócę z pracy.
  • Poziom 26  
    ale symetryczne 30V ? 100W to za mało
  • Poziom 13  
    wlasnie sprawdziłem jakjie napiecie wychodzi z tranformatora jest to napiece 2 x28V ale niestety nie wiem ile ma wat , mysle ze bedzie mial nie wiecej jak 100W jest to wyciagniety z wzmacniacza unitry.
    jest to trafo ts120/14 nie wiem dokladnie ile wat ma bo roznie pisza ze ma 200W a gdzie indziej ze 120W ale patrzac na co pisza w modelu to ma chyba 120W
  • Poziom 26  
    120W- i to jest pewne
    Jeżeli byś znalazł drugi taki- wtedy można było by zrobić oddzielne zasilacze do końcówek.
    Jeżeli ten 200W- to toroid to bardzo łatwo odwinąć trochę zwojów
  • Poziom 13  
    Mam jeszcze jakies trafo, sprawdzę jeszcze tamto i jak będzie zle to odwine te parę zwoi na tym co mam teraz go wlożonego.
  • Poziom 13  
    Niestety ten się nie nadaje. A wracając do tego charczenia co było wcześniej wspomniane z prądem spoczynkowym to odwinąć najpierw te kilka zwoi i ustawić czy teraz? A może odwinac i dopiero sprawdzić cżyczy usterka ustapila?
  • Poziom 24  
    A ile to roboty sprawdzić i ustawić prąd spoczynkowy?
  • Poziom 13  
    Blazej, tam wyraznie napisane kiedy to lepiej zrobic, a nie czy to duzo pracy jest:)
  • Poziom 26  
    Najpierw zmniejsz napięcie trafa, tak aby było 2x35V AC na wyjściu trafa.
  • Poziom 13  
    Już tak zrobiłem i ten problem z kanałem się nie zmienił , dalej się wyłącza. No nie wiem co może być ?? A i jeszcze zauważyłem że drugi kanał ciszej gra , co tam się mogło stać??