Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik dwutaryfowy - nie przełącza faz

merimel 06 Paź 2013 15:15 2871 10
  • #1 06 Paź 2013 15:15
    merimel
    Poziom 7  

Licznik dwutaryfowy - nie przełącza faz

Witam,
    jak widać na załączonym zdjęciu jestem posiadaczem licznika dwutaryfowego (chyba tak to się nazywa) niestety od jakiegoś czasu (około tygodnia) wskazówka fazy znajduje się w pozycji dolnej , czyli taryfa nocna. Reasumując od 7 dni licznik "bije" tylko na taryfę nocną.
    Zadzwoniłem więc do elektryka (prywatna firma) żeby przyszedł i rzucił okiem na problem. Dokonał oględzin po czym twierdził, że uszkodzony jest zegar (ten obok bezpieczników) i należy zawiadomić dostawcę energii (Tauron) przyjdą i wymienią. Myślę sobie super, po problemie. No nie do końca, bo już po wizycie elektryka, zajrzałem na tą skrzyneczkę z bezpiecznikami nad licznikiem i zauważyłem, że plomba (zdjęcie 1) jest nie tyle uszkodzona co nie obejmuje tego plastikowego ucha w obudowie. Druga plomba jest założona i obejmuje (zdjęcie 2) parę uszu. Poświeciłem latarką i okazało się że ów ucho jest ułamane, a plomba przechodzi tylko przez pierwsze. Mało tego, brakuje jednej z czterech śrub mocujących przednią klapę, widocznie spadła podczas odkręcania jej przez elektryka.
    Zadzwoniłem do firmy z której był u mnie elektryk. Oczywiście tak jak się spodziewałem Szanowny Pan wyparł się, że to on zrobił i że tak już było jak przyszedł. Nie pomogły tłumaczenia, że niecałe trzy tygodnie wcześniej miałem odczyt i przy okazji kontrolę plomb. Jestem teraz w kropce bo
    obawiam się że po zgłoszeniu do Tauron konieczności wymiany owego zegara (zakładając, że to faktycznie on się zepsuł) mogę zostać posądzony o jakieś kombinacje przy bezpiecznikach. Nie wiem czy te plomby są bardzo ważne, gdyż znacząco różnią się od tych na liczniku. I tak te z licznika mają wyciśnięte numery, a te przy bezpiecznikach (zdjęcie 1 i 2) są gładkie z obydwu stron.
    Wyłuszczyłem problem, a teraz moje pytania:
    1. Czy te plomby (zdjęcie 1 i 2) przy bezpiecznikach są istotne?
    2. Czy to ułamane ucho, a co za tym idzie brak zaplombowania z jednej strony może być problemem na Tauron?
    3. Co mam teraz robić?

• #2 06 Paź 2013 15:27
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A możesz mi kolego wytłumaczyć, jaki to element znajduje się na pokrywie osłaniajacej zaciski licznika ?

• #3 06 Paź 2013 15:27
    stanislaw1954
    Poziom 39  

merimel napisał:
    Jeśli w tej skrzynce są bezpieczniki przedlicznikowe, to masz problem.
    merimel napisał:
    3. Co mam teraz robić?

Najlepiej zgłosić w Tauronie i dokładnie opisać kto i kiedy uszkodził plomby/ew uszka do plombowania.Jak masz "podkładkę "że był elektryk z firmy(np.paragon)to może być przydatny.

• #4 06 Paź 2013 15:29
    goldi74
    Poziom 43  

Energetykę interesują tylko plomby na liczniku i zegarze (który jest pod licznikiem). Skrzynka bezpiecznikowa jest już Twoja i możesz z nią robić co chcesz. Zresztą plomby na niej nie założyła Energetyka bo zaciśnięte są kombinerkami a nie plombownicą.

• #5 06 Paź 2013 17:10
    merimel
    Poziom 7  

elpapiotr napisał:
    A możesz mi kolego wytłumaczyć, jaki to element znajduje się na pokrywie osłaniajacej zaciski licznika ?

Wytłumaczę jeżeli Ty wytłumaczysz mi czym jest pokrywa osłaniająca zacisk licznika.

Dodano po 36 [sekundy]:

stanislaw1954 napisał:
    merimel napisał:
    Jeśli w tej skrzynce są bezpieczniki przedlicznikowe, to masz problem.
    merimel napisał:
    3. Co mam teraz robić?

Najlepiej zgłosić w Tauronie i dokładnie opisać kto i kiedy uszkodził plomby/ew uszka do plombowania.Jak masz "podkładkę "że był elektryk z firmy(np.paragon)to może być przydatny.

Co to są bezpieczniki przed licznikowe?

Dodano po 37 [sekundy]:

goldi74 napisał:
    Energetykę interesują tylko plomby na liczniku i zegarze (który jest pod licznikiem). Skrzynka bezpiecznikowa jest już Twoja i możesz z nią robić co chcesz. Zresztą plomby na niej nie założyła Energetyka bo zaciśnięte są kombinerkami a nie plombownicą.

Jesteś pewny? satnislaw1954 twierdzi inaczej

• #6 06 Paź 2013 17:13
    Maciek051996
    Poziom 27  

Zgłoś do dostawcy energii ten fakt to przyjadą i wymienią.

• #7 06 Paź 2013 17:27
    merimel
    Poziom 7  

Maciek051996 napisał:
    Zgłoś do dostawcy energii ten fakt to przyjadą i wymienią.

No tak. Widzę, że pobieżnie przeczytałeś mój post. Pozwól, iż objaśnię w skrócie. Wiem o tym że wymienią, płacę za to, więc to oczywiste. Generalnie jednak, pytałem o coś zupełnie innego. O uszkodzone ucho i plombę oraz kto tak naprawdę jest właścicielem skrzynki z bezpiecznikami.

• #8 06 Paź 2013 17:32
    stanislaw1954
    Poziom 39  

merimel napisał:

Ja nie wiem,czy to są bezpieczniki przedlicznikowe, tylko założone plomby mogłyby ten fakt sugerować. Jak jest w rzeczywistości?dziwne,ale zabezpieczenia przeciwporażeniowe daje się za licznikiem, czyli nie plombuje się go.

• #9 06 Paź 2013 17:42
    merimel
    Poziom 7  

stanislaw1954 napisał:
    merimel napisał:

Ja nie wiem,czy to są bezpieczniki przedlicznikowe, tylko założone plomby mogłyby ten fakt sugerować. Jak jest w rzeczywistości?dziwne,ale zabezpieczenia przeciwporażeniowe daje się za licznikiem, czyli nie plombuje się go.

Rozumiem. Może uściślę o jeszcze jeden szczegół.
    Na klatce schodowej jest bezpiecznik główny do mojego i tylko mojego mieszkania. Te widoczne nad licznikiem (zdjęcie) są odpowiedzialne kolejno za (od lewej) kuchnia+łazienka, pokoje i dwa ostanie za piec akumulacyjny.
    Nie znam terminologii, ale zakładam, że "bezpiecznik przedlicznikowy" jak sama nazwa mogłaby wskazywać jest przed licznikiem, idąc tym tokiem rozumowania, wychodzi na to, że "bezpiecznik przedlicznikowy" to ten na klatce.
    Oczywiście mogę się mylić, gdyż jak wspomniałem jestem absolutnym laikiem i nawet nowe gniazdko w mieszkaniu podpina mi elektryk.

• #10 06 Paź 2013 17:44
    michalekk1
    Poziom 24  

merimel napisał:
    stanislaw1954 napisał:
    merimel napisał:

Rozumiem. Może uściślę o jeszcze jeden szczegół.
    Na klatce schodowej jest bezpiecznik główny do mojego i tylko mojego mieszkania. Te widoczne nad licznikiem (zdjęcie) są odpowiedzialne kolejno za (od lewej) kuchnia+łazienka, pokoje i dwa ostanie za piec akumulacyjny.
    Nie znam terminologii, ale zakładam, że "bezpiecznik przedlicznikowy" jak sama nazwa mogłaby wskazywać jest przed licznikiem, idąc tym tokiem rozumowania, wychodzi na to, że "bezpiecznik przedlicznikowy" to ten na klatce.
    Oczywiście mogę się mylić, gdyż jak wspomniałem jestem absolutnym laikiem i nawet nowe gniazdko w mieszkaniu podpina mi elektryk.

Wydaje się, że Twój tok rozumowania jest poprawny, jeżeli to są zabezpieczenia obwodów to nie są to bezpieczniki przedlicznikowe.

• #11 06 Paź 2013 17:50
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

To są twoje bezpieczniki, nie wymagają plombowania, temat chyba wyczerpany, zgłoś do ZE zacięty licznik, pamiętaj że przyjadą i wymienią ci na nowszy typ - elektroniczny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME