Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tylko dla chłodniarzy. Czym płuczecie parownik? Jak się pozbyć wody z parownika?

16 Mar 2005 18:12 4383 17
  • Specjalista AGD
    Witam. Mam taki problem z chłodziarko-zamrażarką:

Klient przedziurawił parownik w zamrażarce i w nadzieji że będzie działać załączył ją na kilka dni. Efekt taki, że sprężarka zanim zdechła zalała system olejem, nie wspominając o wodzie i powietrzu krążącym w systemie.
    Normalnie nie robię takich syfów ale ponieważ to znajomy to ująłem się honorem.
    Po zaklejeniu parownika oraz przedmuchaniu skraplacza (było z 50ml oleju) i założeniu dużego odwadniacza załączyłem pompę próżniową na około 15 min z jednoczesnym ogrzewaniem parownika. Po napełnieniu R134 wszystko jest ok przez jakieś 5 -8 minut po czym zamarza kapilara w parowniku (spada ciśnienie odparowania). Po wymianie następnego odwadniacza to samo.
    [b]Czym płuczecie parownik lub jak pozbyć się wody z zaolejonego parownika[/b]. Czy przy takim dławieniu przez kapilarę dmuchanie azotem z reduktorem na 3 bary coś da ?.
    Proszę o pomoc pilnę P.S. Sprężarka jest oczywiście nowa
  • Poziom 10  
    Problem jest banalny , lecz na jego usunięcie potrzeba trochę czasu.
    Należy podłączyć pompę ( dwustopniową ) i uzyskać próżnię . Następnie podłączyć butle z Azotem i napełnić układ do ciśnienia około 10 barów . Ponownie uzyskać próżnię i po problemie . Wymiana odwadniaczy nic nie da . Głębokość próżni - to ciśnienie w układzie przy którym woda wrze w temp. około 18 °C . Gdyby były problemy e-mail na priva.
  • Poziom 24  
    Pusc azot przez parownik(jezeli sie da to pomin kapilare) a nastepnie przez skraplacz,sprawdz czy w oleju nie ma wody ,zamontuj duzy filtr i wlacz ja zeby chodzila ,wpusc troche powietrz zamiast gazu takzeby nie chodzila za bardzo na podcisnieniu i zostaw ja pracujaca na 2 godz.Natepnie zamontuj normalny filt,zrob proznie no i nie ma hu... musi chodzic.
  • Poziom 11  
    masz duzo wody w ukladziezaluz bardzo duzy odwadiacz przemyslowy i nalej swierzy olej do kompresora
  • Specjalista AGD
    Co do pompy próżniowej to jest nowa dwustopniowa w/g danych katalogowych daje 0,01 mbar więc woda powinna wrzeć już w +1 C, ale woda w oleju to już większy problem. 10bar w parowniku może nie wytrzymać klej. Azotu w tej chwili nie posiadam, miałem jak pracowałem w poprzednim serwisie ale nikt w jego skuteczność nie wierzył. Olej w sprężarce jest nowy (nowa sprężarka). Nie wiem czy płukać R134 bo trochę szkoda (trzeba by przepuścić z 1kg). Kapilary się nie da wymontować jak również parownika.
    Dzięki za rady, czekam dalej na odpowiedzi.
  • Poziom 24  
    Tak jak ci mowilem sprawdz czy w oleju nie ma wody zaloz duzy filtr i pusc na powietrzu 2 godz i musi bc dobrze. Gazem nie plucz bo wilgoc ci zamarznie i dalej zostanie w ukladzie. A tak poza tym to napisz jaki masz klej bo ja jak do taj pory nie znalazlem skutecznego.
  • Poziom 15  
    Miałem podobny przypadek , można założyc tymczasowo dodatkowy filtr na rurce ssącej , olej wymieniałem dwa razy i bawiłem się z tym tydzień . Co do kleju używam EPOX-A-LEAK w instrukcji jest napisane że wytrzymije 4000 PSI.
  • Poziom 29  
    Za krótko utrzymywałeś próżnię!!!
    Przez 15 min. zdołałęś usunąć resztki freonu z oleju (jeśli jeszcze jakieś były). Do całkowitego odwodnienia układu musisz utrzymać próżnię przez ok. 24 godz. (Najlepiej jeszcze podgrzać kompresor). Założenie nowego osuszacza przy większej ilości wody w systemie nic nie da, a może wręcz doprowadzić do jego zatkania po zżelowaniu sorbentu. Nie zapomnij o wymianie oleju w kompresorze (nie wiadomo ile go uciekło).
  • Specjalista AGD
    Co do odwadniania oleju to czytałem w poradniku "domowe i handlowe urządzenia chłodnicze" że w warunkach warsztatowych odwodnienie oleju jest nie możliwe bo wymaga próżni 0,14 mbar. Moja pompa w/g katalogu daje 0,01 mbar więc może trzeba dłużej potrzymać ale całego dnia to ja nie mam.
    A co myślicie, żeby po otrzymani próżni przy pracującej pompie załączyć sprężarkę. Chodzi o to żeby bełtała olej to może się szybciej osuszy.
    Chyba nie powinno sprężarce zaszkodzić bo będzie pracowała jałowo.
    Co do kleju to epox-a-leak do klejenia na zimno (dwuskładnikowy) po godzinie ma 75% wytrzymałości mechanicznej ale kiedyś mi puścił przy 8 bar. Dzięki za odpowiedzi będę jutro walczył i zdam relację.

[size=9][color=#999999]Dodano po 1 [minuty]:[/color][/size]

Kupiłem płyn do wiązania wilgoci i odwadniacze 50 gram. Czy ktoś wie jak się tego płynu używa, czy mam wykręcić wentyl i nalać do sprężarki na ssawnym i czy po wytworzeniu próżni się nie ulotni.
  • Poziom 29  
    zrub to sam napisał:
    przeplucz uklad spirytusem

Już lepiej freonem ale to "murzyńska" metoda.
    Tylko długo utzymywana próżnia i grzanie oleju odwadnia.
    W taki sam sposób uzdztnia się olej transformatorowy.
  • Specjalista AGD
    Z relacji na żywo:

No dobra, wkurzyłem się i przywiozłem lodówkę na warsztat. Po odlutowaniu odwadniecza było dużo oleju. Już myślałem, że nowa sprężarka mi padłe, ale jest dobra, nie chlapie olejem. Podłączyłem skraplacz pod kran i puściłem wodę - całe wiadro wody było spienione od oleju. Później podłączyłem starą sprężarkę i przedmuchałem powietrzem. Teraz to samo robię z parownikiem.
    Mam nadzieje że nie wpadnie żaden syf z kanalizacji bo mi zapcha kapilarę.
    Zobaczymy co wyjdzie z tego eksperymentu.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Jpserwis - chyba raczysz sobie zartowac z tym plukaniem ukladu WODĄ???
    Dzis nie mamy 1 kwietnia jeszcze ;)
  • Specjalista AGD
    A kto powiedział, że nie można - to zwykłe rurki.
    Wolna woda będzie wrzała w próżni, a zmieszana z olejem - musiałbym pompować do jutra. Żebyś widział ile było oleju w środku.
    Oczywiście sprężarki nie będe wodował - hehehe
  • Poziom 11  
    sa duzo sposobow jak jest olej w parowniku do go wyaliminowac benzyna extrakcyjna a pozniej wyeliminowac plyn hamulcowy pochlania wode
  • Poziom 24  
    jpserwis napisał:
    Z relacji na żywo:

No dobra, wkurzyłem się i przywiozłem lodówkę na warsztat. Po odlutowaniu odwadniecza było dużo oleju. Już myślałem, że nowa sprężarka mi padłe, ale jest dobra, nie chlapie olejem. Podłączyłem skraplacz pod kran i puściłem wodę - całe wiadro wody było spienione od oleju. Później podłączyłem starą sprężarkę i przedmuchałem powietrzem. Teraz to samo robię z parownikiem.
    Mam nadzieje że nie wpadnie żaden syf z kanalizacji bo mi zapcha kapilarę.
    Zobaczymy co wyjdzie z tego eksperymentu.
    Chlopie mowilem ci co zrobic!!!!!!!!! Takiego numeru jak ty odpi.....liles to ja jeszcze na oczy nie widzialem.A jezeli sie tak uparles na plukanie woda to bylo puscic z wodociagu a nie z kanalizacji..
  • Specjalista AGD
    Z relacji na żywo c.d.

18.03.2005
    Po przepłukaniu systemu oraz przedmuchaniu powietrzem, wlutowałem sprężarkę i odwadniacz a natępnie załączyłem pompę na ok 1 godz.
    Po napełnieni czynnikiem r134 do połowy po 10 min nie było przymarzania więc dopełniłem gazem do końca. Po około 15 minutach zaczął również pracować parownik chłodziarki (temp odpar. -25). Czekałem na wyłączenie termostatu i lipa, po prawie całym zaszronieniu parownika układ zamarzł.
    Tak więc w porównaniu z tym co było wcześniej jest to jakiś sukces (wcześniej po 5 min i po 1/3 parownika zamarzał). Dzisiaj wypuszczę gaz i będe dłużej trzymał na próżni, prawdopodobnie olej w sprężarce jest bardzo mokry.
    Co do płukania wodą:
    1) Jedyny dobry pomysł miał klient aclima na forum wentylacja.com.pl tj. płukanie parownika ciekłym R22 - ale w klej by nie wytrzymał więc odpuściłem.
    2) Każda ciecz lepiej płucze olej niż najlepszy gaz (tj czynnik puszczony od kapilary lub azot)
    3) Wolnej wody można się potem pozbyć przez opróżnianie zwane również odwadnianiem. Lidmar weź sobie nalej wody na patelnię, potem strząśnij i postaw na gazie. Ciekawe czy resztki wody ci po godzinie nie odparują jak będzie wrzeć.
    4) W sytemi i tak było dużo wody ponieważ klient zrobił dziurę w parowniku (szczelina 5mm) i załączył lodówkę. Po ucieczce gazu ciśnienie odparowania spada poniżej atmosferycznego i sprężarka zaciąga przez tą dziurę powietrze oraz wodę z rozszronionego parowniką i woda z olejem krąży po całym systemie. Po kilku dniach pracy (działało przez weekend, gość włączył i wyjechał) robi się taki syf że moje płukanie wodą to pestka.
    5) po płukaniu wodą było przez 30 minut puszczane powietrze więc wody zostało tylko trochę.
    6) Gdybym to zrobił przed zamontowaniem nowej sprężarki to by było po problemi a tak to muszę jeszcze wymieniać olej.
    7) Kanalizacja to było przejęzyczenie.
    8) Lidmar wilgotne powietrze w systemie to też nie jest sposób z podręcznika chłodniarza.

Idę walczyć dalej.
  • Użytkownik usunął konto