Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony hdr-fx7e - Zgrywanie filmu na komputer

anitaskala 06 Oct 2013 19:14 6831 18
    anitaskala
    Level 8  
    Witam,

Jakiś czas temu odkopałam kamerę Sony hdr-fx7e i najwyższy czas, aby zgrać filmy na komputer i trochę się z nimi pobawić.

Niestety w tym momencie pojawia się problem gdyż kamera nie współpracuje z moim komputerem.

Z racji posiadania starego komputera, doszłam do wniosku, że niestety jest on za słaby do zgrania materiału z kasety. Postanowiłam więc, że ostatnim ratunkiem jest laptop.

Ze strony Sony, wyczytałam że Windows 7, 32bit powinien sobie poradzić z tą kamerą, jednak nadal nic.

Myślę, że jest to spowodowane kilkoma rzeczami, jednak czekam na rady ekspertów.

Główna wina (tak mi się przynajmniej wydaję, to kabel). Jakiś czas temu zakupiłam multi adapter (firewire - usb) aby móc podłączyć kamerę do komputera.

Co najlepsze komputer stacjonarny nie wykrywa urządzenia USB, początkowo laptop również pokazywał taki komunikat jednak do czasu (gdyż teraz w ogóle nie reaguję na podłączenie kamery).

Moje pytanie brzmi: czy poprzez ten kabel jestem wstanie przerzucić filmy z kasety miniDV na komputer, czy jednak wina leży w oprogramowaniu?

Próbowałam wgrywać sterowniki itd. (oczywiście znaleźć sterowniki do tej kamery, to dla mnie czarna magia, niby coś wgrałam jednak nic się nie zmieniło).

Oczywiście jeżeli nie jestem wstanie zgrać filmów poprzez w/w adapter (firewire-usb) to mam się zaopatrzyć w karte FIRE-WIRE i zakupić inny kabel?

Czy jednak nie pozostaje nic innego jak inwestycja w nowy komputer?

Doradźcie mi jakie mam rozwiązania :)
    dzimi
    Moderator
    A wgrałaś oprogramowanie? Bez tego ani rusz.....
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi.

W ten sam dzień przestudiowałam w/w linki i zakupiłam kartę firewire z oprogramowaniem, teraz czekam tylko na paczkę.

Post użytkownika anmedia, rozwiał moje wszystkie wątpliwości, jednak mimo to proszę o nie zamykanie tematu, gdyż możliwe, że pojawią się jeszcze jakieś pytania.

Póki co czekam na kartę...

Dzięki!
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Quote:
    A co zrobisz jak zakupiona karta tez nie bedzie dzialac bo sie okaze ze to kabelek? Jakie oprogramowanie? W jakim formacie masz nagrane kasety?

Ogólnie nie miałam karty, więc i tak ją potrzebuje bez tego nic nie zrobię a co do kabelka to sam mówiłeś, że przez USB nie ma sensu :)

Niestety pojawił się kolejny problem a mianowicie:

Po wpięciu karty i podłączeniu jej do komputera wyskoczyła informacja o kontrolerze Video, chciałam zainstalować sterowniki ale zarówno z płytki (którą dostałam z kartą) jak i z internetu nie potrafi ich zaktualizować (zdjęcie w załączniku)...

Kontroler widnieję w menadżerze zadań

Jak podłączyć to ustrojstwo by móc zgrać filmy z kamery?

Ustawienia kamery VCR HDV/DV - AUTO
    TR NAGRY DV - SP (ale jest wyłączony i nic nie można zmieniać)
    Złożony - 1080i/576i
    TYP TV - 16:9
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Nie będę wrzucała linku do aukcji, więc poniżej jej informację:

FIREWIRE IEEE1394 - karta FIREWIRE montowana w porcie PCI komputera.

Dzięki karcie można zgrywać do komputera filmy nagrane kamerą cyfrową. Kontroler Fire-Wire należy zamontować do gniazda PCI umieszczonego w płycie głównej komputera.
    Przy pomocy specjalnego kabla, (kabel w zestawie z kartą) można połączyć kamerę z jednym z 4 niezależnych portów Fire-Wire znajdujących się na karcie.

Karty FIRE-WIRE są nowoczesnymi urządzeniami pozwalającymi na wykorzystanie możliwości oferowanych przez standard IEEE 1394 w komputerach domowych i biurowych umożliwiając wykorzystanie ich jako profesjonalnego studium multimedialnego. Karty te pozwalają na jednoczesną obsługę do 63 urządzeń Fire-Wire.
    Prosta instalacja i obsługa nie wymagająca fachowej wiedzy, czynią karty FIRE-WIRE urządzeniami szczególnie polecanymi do zastosowań domowych i biurowych.
    Minimalne wymagania systemowe: wolne gniazdo PCI 2.1; system operacyjny Windows 98, 98 SE, Me, 2000, XP, MacOS.
    Dane techniczne:
    3 niezależne porty Fire-Wire na karcie PCI + 1 wewnętrzny
    Transfer danych do 400 Mb/s
    Możliwość jednoczesnej obsługi do 63 urządzeń Fire-Wire
    Możliwość swobodnego podłączania i odłączania urządzeń w trakcie pracy
    Zgodność ze specyfikacjami 1394 Open HCI v1.0 i v1.1
    Zgodność ze specyfikacją Plug&Play
    Współpraca z platformami sprzętowymi PC i MAC
    Obsługa wszystkich urządzeń Fire-Wire jak: aparaty cyfrowe, zewnętrzne nagrywarki CD, DVD, kamery cyfrowe, drukarki, skanery, itp.

User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Aktualizacja sterowników do karty graficznej nic nie zmieniła :(

Program jaki używam to AVS Video Recorder, sprawdzałam to również na Movie Maker, ale dopóki nie rozwiąże problemu z tym kontrolerem to mogę chyba zapomnieć o zgraniu filmów.

Przekopałam google aby rozwiązać problem, natknąłem się również na ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6150859#6150859

(wynik: PCI\VEN_8086&DEV_2772&SUBSYS_26241019&REV_02\3&11583659&0&10)

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co robić dalej.

Tematy dotyczące Kontrolera wideo (zgodne z VGA) również nic nowego nie wnoszą.

Karta graficzna jaką posiadam to: GeForce 8600 GT
    anitaskala
    Level 8  
    Witajcie Kochani,

Pozwoliłam sobie odświeżyć temat bo nadal z nim walczę.

Po wielu próbach i walkach jesteście moją ostatnią nadzieją:

A więc tak od ostatniego czasu próbowałem następujących rzeczy:

- Zaktualizowanie windows'a XP do 7
    - Zakup dodatkowych kabli (FireWire 4pin/6pin i 4pin/4pin)
    - Kolejna karta FireWire
    - Instalacja kilku programów

Pierwszą diagnozą był windows który wywalał błąd VGA, dlatego też udało mi się zaktualizować system do nowszego.

Na różnych forach było wspomniane o tanich chińskich kablach które mogą powodować brak możliwości zrzutu. Zakupiłam więc nowy kabel dość solidny z firmy Thomson, następnie wyczytałam że ktoś miał problem z kablem 4/6 i po użyciu 4/4 śmiga bez problemu. u mnie niestety nie.

Karta FireWire - zakupiłam na allegro za 20zł. więc ok mogłam kupić jakieś gówno dlatego pożyczyłam od znajomego działającą jednak żadna nie wykrywa kamery.

Programów używałam dużo, głównie Triale bo nie stać mnie żeby kupić sobie kilka: Sony Vegas, MovieMaker, WinDV, z firmy Adobe itd.

Ale nadal nic!

Załatwiłam również od znajomego urządzenie przechwytujące obraz i od razu nagrywające na płyty DVD. Kamera bez problemu została wykryta a podłączona była przez FireWire - więc przepalony lub niedziałający wtyk w kamerze również odpada.

W kamerze klikałam już wszystko i nadal nic, poniżej opiszę moje ubogie Menu w kamerze to może znajdziecie tam jakiś pstyczek który pozwoli wykryć kamerę na PC.

1) KONIEC
    2) USTAW.AUDIO
    DŹW. WIELOKAN.
    NAKŁ AUD DV
    3) USTAW. WYŚW
    JASNOŚĆ LCD
    KOLOR LCD
    PODŚWIET. LCD
    PODŚW. WIZJ
    TR. WŁ. WIZJ
    KOD DANYCH
    ROZM. LITER
    POZOSTAŁO
    WY WYŚWIETL.
    4) WE/WY NAGRYW
    VCR HDV/DV
    TR NAGR DV
    ZŁOŻONY
    KONW. i.LINK
    TYP TV
    5) USTAW PAMIĘĆ
    jAKOŚĆ
    uSUŃ WSZ.
    FORMAT
    NR PLIKU
    NOWY FOLDER
    FOLDER NAGR.
    ODTW. FOLDER
    6) INNE
    CAMERA PROF.
    ASSIGN BTN
    PHOTO/EXP.FOCUS
    USTAW ZEGAR
    CZAS ŚWIAT.
    LANGUAGE
    WYBÓR USB
    ODT. ZOOM
    SYGN. DŹWIĘK.
    ZDALNE STER.

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia kamery na innym PC.

Po podłączeniu kabla FireWire na panelu LCD wyświetla się:
    HDVin i.Link - Przy zatrzymany filmie
    DVOut i.Link - Przy puszczonym filmie

Jakieś pomysły bo mi się już skończyły?!
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Drogi Kolego, takie o to urządzenie:

http://www.engadget.com/2008/08/22/sony-churns-out-external-vrd-mc10-handycam-to-dvd-burner/

Tak jak wspomniałam w poprzedniej wiadomości:

- Komputer widzi kartę FIREWIRE (jedną jak i drugą)
    - Po podłączeniu kabla kamera reaguję o czym świadczy: HDVin i.Link i DVOut i.Link na ekranie LCD

Wiem, że komputer powinien widzieć kamerę od razu, ale nie widzi. Jakby to było takie proste nie szukałabym rozwiązania? Jak pisałam wcześniej stosowałam wiele rzeczy o których wspomniałam wyżej, dlatego to mnie irytuję i próbuje wszystkiego:

- Dwie karty FIREWIRE
    - 3 Kable (4pin/4pin.) (4pin/6pin) (4pin/6pin)
    - System XP i 7
    - Programy do przechwytywania
    - Urządzenie do przechwytywania podłączane przez FIREWIRE do kamery

Wczoraj również siedział nad tym znajomy (i jedyne co wymyślił to ten kabel 4/4 o którym pisałam we wcześniejszej wiadomości). Niestety mylił się.

Uwierz mi, że w dzisiejszych czasach mało kto ma "Peceta" w domu, wszyscy moi znajomi korzystają z tabletów i laptopów bo zdecydowanie są praktyczniejsze dla ich potrzeb.

Myślę że większej bzdury od Ciebie nie napisałam :)
    Quote:
    idziesz do pierwszego lepszego sklepu dajesz gosciowi na piwo i podlaczasz do jakiegokolwiek komputera.

Kto logiczny da kobiecie grzebać w komputerze i to jeszcze firmowym? A w komputerowym niestety nie są aż tak przychylni :-)

Moim ostatnim rozwiązaniem jest wizyta w serwisie oddalonym o 60km. ode mnie dlatego zanim tam się wybiorę chciałam spróbować jeszcze sposobów na tym forum :)
    Polon_us
    Level 42  
    Sądzę, że trzeba oddać koleżance anitaskala, że naprawdę próbuje rozwiązać problem własnymi siłami na ile potrafi. W przeciwieństwie do wielu użytkowników. którzy nic nie robią i czekają na rozwiązania podane na tacy. Szacunek z mojej strony dla koleżanki.

I sądzę, że można odpuścić Jej różne uwagi :)

Z mojej strony mam podstawowe pytanie. Czy koleżanka sprawdziła BIOS komputera? Jest całkiem możliwe, że opcja FireWire (in. IEEE1394) jest tam sprzętowo wyłączona. Także, sugerowałbym sprawdzenie tego.

Tak na wszelki napiszę, jak wejść do ustawień BIOS. W czasie startowania komputera proszę obserwować ekran, pojawi się na parę sekund komunikat umożliwiający wejście do ustawień BIOS -zwykle klawisz F z jakimś numerem. Po dostaniu się tam, proszę sprawdzić ustawienia dla wyjścia IEEE1394 - powinno być ustawione na "ENABLE". O ile zmiana ustawień nastąpiła, to należy przy wyjściu z ustawień BIOS wybrać opcję "SAVE & EXIT".

Może zdarzyć się, że BIOS nie ma takiego ustawienia, ale to nieczęsto się spotyka.

Jeżeli ustawienia BIOS były w porządku, to następnym krokiem jest zmiana sterowników karty FireWire. Teoretycznie, sterowniki producenta powinny najlepiej współpracować z systemem Windwos, ale życie pokazuje, że tak nie jest.

I sugerowałbym użycie sterowników FireWire (IEEE1394) dostarczanych standardowo z system Windows.

Zmianę sterownika można zrobić następująco:
    (nie mam polskiego systemu Windows, także pewne opisy nie będą wyglądać dokładnie tak jak w Windows PL, ale dostatecznie blisko, aby wiedzieć, o co mi chodzi)
    - Panel kontrolny
    - Menedżer urządzeń
    - IEEE 1394 Bus Host Controller -> rozwinąć ten folder!
    - kartę tam pokazaną zaznaczyć myszą i następnie PPM (prawy przycisk myszy)
    - z menu wybrać "Uaktualnij sterownik"
    - wybrać "Przeszukaj mój komputer ..."
    - wybrać "Pozwól wybrać z listy ... "

Z listy pokazanej przez komputer wybrać wtedy pierwszy sterownik i potwierdzić.
    Po instalacji zrobić restart komputera - tak na wszelki wypadek - i podłączyć kamerę. Jeśli ten pierwszy sterownik nie "zobaczy" kamery, to należy powtórzyć ten proces dla następnego sterownika z listy.

Poniżej załączam dwa zrzuty ekranu dla tego procesu, może to ułatwi co nieco koleżance "walkę" z sterownikami FireWire :)

Sony hdr-fx7e - Zgrywanie filmu na komputer Sony hdr-fx7e - Zgrywanie filmu na komputer

I jeszcze jedna sugestia. Na czas rozwiązywania tego problemu sugerowałbym ustawienie kamery w tryb DV - standardowa rozdzielczość. Ten tryb jest łatwiejszy do rozpoznania przez komputer. Aby to zrobić proszę wejść do menu kamery -> WE/WY NAGRYW -> KONW. i.LINK i ustawić na "włączone". Tę zmianę zrobić dla obu ustawień przełącznika Power w kamerze tj. dla VCR i Camera. Te zmiany proszę zrobić mając odłączoną kamerę od komputera.

Powodzenia :)
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    A więc tak:

Bios nie wykrywa karty tzn. nie ma tam informacji o FIREWIRE (powinno być obok Lanu? 4 zakładka, prawda?!) mimo wszystko i tak dla pewności przejrzałam cały bios.

Zmiana sterowników również nie pomogła i nadal dzieje się to samo tzn. nic.

O dziwo kamera cały czas miała takie ustawienia.

Komputer nie posiada stacji dyskietek :) a wszystkie kable od zasilania są podłączone, oczywiście nie bezpośrednio do karty FIREWIRE bo nie ma w niej miejsca.

Mam Windows'a 7 ale na XP SP3 też nie działało :)

Jedyne rozwiązanie to serwis albo sklep komputerowy wybiorę się w tam najbliższym czasie.

Quote:
    Domyslajac sie po opisach to komputer jest juz chyba wiekowy. Wspolczuje montowania na takim komputerze filmow w SD juz nie mowiac o HD.

Oprócz niego posiadam Laptopa kupionego w zeszłym roku. Stacjonarny będzie służył tylko do zgrania obrazu (tego i tak nie przyśpieszę, więc aktualny PC wystarczy), mam również wystarczająco dużo miejsca na pliki HD i dyski zewnętrzne >1tera :)

Myślałam również o próbie zgrania materiału na Laptop ale marzenia szybko prysły:

Jako laik myślałam że wystarczy USB (o czym świadczy pierwszy post). Niestety szybko zostałam uświadomiona :D
    Karty FIREWIRE nie posiadam w lapku, ale to nie jest przecież przeszkodą istnieję w końcu takie rządzeniu jak ExpressCard ale laptop nie posiada wejścia na kartę do której się to zgrywa :)

Dlatego zamiast kombinować i rozwalać laptop, wolałam pobawić się z komputerem stacjonarnym.

Jak na razie kamera nadal wygrywa ;)
    User removed account
    Level 1  
    anitaskala
    Level 8  
    Przypuszczam, że chodzi o te białe co jest widoczne na zdjęciu w pierwszy poście. Mimo, że to zdjęcie z aukcji to moje nie posiada owego zasilania (druga karta również)

Myślałam też o zakupie MovieBox'a z Pincale ale ciężko go dostać i nie jest tani. A jak mam wydać kilkaset złotych i okaże się, że nie działa to taniej wyjdzie mi sprzedanie aktualnej kamery i kupienia czegoś nowego bo i tak już wydałam kilka stówek na wszystkie próby.
    User removed account
    Level 1