Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne taktowanie kotła Immergas

07 Paź 2013 09:26 3771 22
  • Poziom 27  
    Co prawda już miałem wątek podobny, ale od paru dni zastanawia mnie jedna sprawa - kocioł potrafi taktować w dziwny sposób. Otóż najpierw odpala i grzeje ok.20 min. Potem gaśnie na 3 minuty i ponowne odpalenie trwa różnie, nawet po 15 sekundach gaśnie. Raczej temperatura wody nie wzrasta na tyle, żeby go rozłączyć. Może macie jakiś pomysł?
    Kocioł to immergas zeus mini. Tydzień temu został poddany gruntownemu przeglądowi, więc zarówno wymiennik jak i filtr są czyściutkie :(
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Spróbuj odkręcić więcej grzejników.
  • Poziom 27  
    piracik, więcej nie ma. Natomiast to chyba nie tak, że woda jest za gorąca. Po 15 sekundach nie ma szans, żeby doszła do grzejników i wróciła zbyt ciepła. Ba, przy tak krótkim czasie działania kotła rura wyjścia nagrzewa się niewiele przy samym kotle. Więc tu chyba będzie niewiele wspólnego z nadwyżką mocy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Instalacja była odpowietrzana po wielokroć. Nie ma powietrza na bank...
  • Poziom 37  
    Aaaaa może sonda NTC na CO Ci pada?
  • Poziom 27  
    O widzisz... Też mi chodzi po głowie że skądś elektronika dostaje błędne dane. Tylko czy jest możliwe,że w różnych przedziałach czasowych kłamie?Tzn raz załącza kocioł na kilkanaście minut a raz na kilkanaście sekund? No i ew. jaka moneta jest potrzebna na tę sondę?
  • Poziom 37  
    Jest możliwe że sonda fiksuje chimerycznie, no cena takiej sondy to około 50 złotych.
  • Poziom 27  
    No to muszę przyznać,że nie zasłabłem od tej ceny.Tylko jeszcze jak ją sprawdzić?Omomierzem?Bo w ciemno to można pół kotła wymienić i nadal być w czarnej ...
  • Poziom 37  
    Najprościej zamienić sondę na nową, ja się tam w mierzenie omów nie bawie. Poprostu zamieniam i pozostawiam do obserwacji.
  • Poziom 27  
    A jeśli się okaże że to nie ona? Najwyżej będę miał nową?:))
  • Poziom 37  
    No najwyżej tak. A nie lepiej zaprosić serwisanta na kawę?
  • Poziom 27  
    OK.Juz został zaproszony.A procentowo po objawach na ile byś obstawiał,że to ona?
  • Poziom 37  
    Nie będąc przy kotle trudno obstawić konkretnie ale myślę że tak na 80% choć mogę się mylić.
  • Poziom 27  
    Żeby nie zakładać kolejnego wątku - czy ktoś z Was w jakiś sposób wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, gdzie jest sterownik kotła? Przedwczoraj zupełnie bez wiary w powodzenie postawiłem na grzejniku wentylator od komputera. Tyle, że zamiast 12V dostał 5. No i zaskoczenie. Sterownik zdecydowanie szybciej wysyła sygnał rozłączenia kotła. Może to przypadek, ale nie sądzę.

Teraz muszę jakoś wykombinować włącznik termiczny, bo nie za bardzo mi się uśmiecha ganiać do kontaktu. Może ktoś z Was para się elektroniką i wie, jak bardzo skomplikowane by to musiało być ustrojstwo? Ew. czy można wykorzystać do tego celu sterownik? Czy nie zjara mu się przekaźnik?
  • Poziom 38  
    Tak samo mozesz pozakladac wentylatory do kazdego grzejnika i sterownik bedzie szybko reagowal, bo szybciej pomieszczenia beda nagrzewane.

Po prostu zwiekszyles wydajnosc grzejnika i szybciej nagrzal pomieszczenie, a nie ze sterownik szybciej reaguje.
  • Poziom 27  
    Faktycznie, żle ubrałem myśl w słowa. A sądzę, że pobór prądu przez wentylator jest na tyle znikomy, że póki nie wymyślę nic innego to gra jest warta świeczki. Otwartą pozostaje sprawa włącznika reagującego na ciepło. Dręczy mnie też temat sprowadzenia drugim wentylatorkiem ciepłego powietrza spod sufitu :-)
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Tylko co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz, żeby kocioł pracował krócej to najprościej jest podnieść temperaturę na kotle.
    Lub jeżeli masz z tym duży problem to kup sobie jeden duży grzejnik, wymień go zamiast największego dotychczasowego, ten zaś zamień z troszeczkę mniejszym, a ten mniejszy z jeszcze mniejszym :D
    Za cenę jednego grzejnika można zwiększyć czasem nawet cztery lub pięć.
    Bawienie się z wentylatorkami na grzejnikach jest moim zdaniem bezsensu.
    Jedynie jeżeli masz bardzo wysokie pomieszczenia 2,7 - 3,5m to ten wentylatorek pod sófitem może coś zdziałać.
    Ja mieszkałem jedną zimę (angielską zimę;D) w takim mieszkaniu ponad 3 metry. Ogrzewanie elektryczne. Na poziomie użytkowym 1,5m miałem 21*C, a pod sufitem 24 -25*C. Wentylator taki na lato postawiony na szafie trochę zmniejszał tą różnicę.
  • Poziom 27  
    piracik napisał:
    Wentylator taki na lato postawiony na szafie trochę zmniejszał tą różnicę.

Czy pod sufitem było zimniej czy na poziomie użytkowym cieplej? :-)
    Wiesz, ta zabawa z wentylatorkiem mnie nie do końca kręci, ale skoro zauważam jakąkolwiek poprawę to czemu nie? Poza tym póki co mam złamaną łapę, więc mogę poobserwować kocioł celem optymalizacji zużycia gazu.
  • Poziom 38  
    Innaczej mowiac, nudzisz sie i chcesz cos zepsuc. :-)

Aby zmienic uklad temperatur pomieszczenia, zaloz podlogowke.
  • Poziom 27  
    Ej, jakie zepsuć? W miarę skromnych możliwości staram się poprawić. Na podłogówkę póki co nie ma kasy. Jak się jakaś pojawi to chyba w pierwszym rzędzie wymiana kotła.
  • Poziom 38  
    FOSGEN1 napisał:
    Ej, jakie zepsuć? W miarę skromnych możliwości staram się poprawić. Na podłogówkę póki co nie ma kasy. Jak się jakaś pojawi to chyba w pierwszym rzędzie wymiana kotła.
    A , to ile tych kotlow masz w pozostalych rzedach. :-)
  • Poziom 27  
    saskia napisał:
    A , to ile tych kotlow masz w pozostalych rzedach. :)
    :-(

Dodano po 2 [godziny] 40 [minuty]:

Btw, jakie jest prawdopodobieństwo, że kocioł sygnalizuje kontrolkami stan inny niż faktyczny? Wg instrukcji powolne miganie żółtej kontrolki wskazuje na uszkodzenie sondy NTC. Odkąd pamiętam, to ten kocioł cały czas tak mruga. Natomiast w trybie oczekiwania powinien mrugać tą samą kontrolką, ale szybko. Ostatnio miałem podłączone czujniki temperatury i ich wskazania idealnie pokrywały się ze wskazaniami temp. które pokazuje kocioł.