Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk gas wszystko w instalacji domu

melazi 07 Paź 2013 14:13 1152 5
  • #1 07 Paź 2013 14:13
    melazi
    Poziom 9  

Witam,
    Panowie, mam instalację oświetleniową domu na przekaźnikach bistabilnych z dwoma stykami NO. Napięcie sterujące 220 zmiennego. Chciałbym zrobić przycisk który będzie mi gasił zapalone wszystkie światła. Czy robił może ktoś coś takiego na samych przekaźnikach bistabilnych z cewka 220V zmiennego? Czy jest to w ogóle możliwe? Zamieszczam schemat podłączenia 3 przekaźników. Problemem jest to, ze jak mam zalaczony jeden przekaźnik i chce zalaczyc drugi wciskając przycisk gasze pierwszy i zapalam ten drugi. Problem mogłoby rozwiązac ograniczenie przepływu prądu tylko w jednym kierunku tak jak zaznaczyłem strzałkami na rysunku, no ale jest to prąd zmienny więc nie wiem czy w ogóle da się to zrobić??

S1- oświetlenie 1
    S2- oświetlenie 2
    S3- oświetlenie 3
    S4- przycisk gaszący wszystkie zapalone przekaźniki
    A1- przekaźnik 1
    A2- przekaźnik 2
    A3- przekaźnik 3

Przycisk gas wszystko w instalacji domu

Edytuj

Popraw pisownię! [retrofood]

0 5
  • #2 07 Paź 2013 17:59
    JWitek
    Poziom 23  

Jednokierunkowość sygnału (bo nie prądu) zapewni Ci zwykły przekaźnik. Możesz też zastosować przycisk z trzema zestykami NO, jako ten wyłączający. Lub zwykły, powielony przekaźnikiem z trzema zestykami.

0
  • #3 07 Paź 2013 20:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kolego Witku jak będzie zaświecone światło w jednym pokoju a w drugim zgaszone to co się stanie jak wprowadzimy twój pomysł w realizacje.

0
  • #4 07 Paź 2013 20:28
    JWitek
    Poziom 23  

W tych zgaszonych nic się nie zmieni. Sygnał nie dotrze do ich przekaźników bistabilnych. Po to kolega Melazi dał go poprzez ich zestyki NO. Problem w tym, że mu się sygnał "cofał".

0
  • #5 07 Paź 2013 20:58
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Ok te S 1/2/3 mnie zmyliły a to przyciski .

0
  • #6 07 Paź 2013 21:12
    BILGO
    Poziom 38  

JWitek napisał:
    Lub zwykły, powielony przekaźnikiem z trzema zestykami.

I to jest dobre w tym przypadku rozwiązanie problemu ;)

0