Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5742G - Wentylator nie działa

rogale2 07 Paź 2013 16:35 6474 11
  • #1 07 Paź 2013 16:35
    rogale2
    Poziom 7  

Witam, wentylator w laptopie Acer Aspire 5742G nie działa poprawnie. Laptop wyłącza się sam.
    Katując procesor programem OCCT zauważyłem, że wyłączenie następuje gdy procesor osiągnie 91 stopni C. Co zapewne jest zabezpieczeniem przed przegrzaniem.
    Podczas uruchomienia wentylator zakręci się przez 2 sekundy, następnie pozostaje w spoczynku.

Podczas katowania programem OCCT gdy temperatura jest wysoka wentylator zachowuje się jak na filmie:

Link

Złącze wentylatora jest 3-pinowe. Mierząc multimetrem napięcie na skrajnych pinach (środkowy to tachometric signal) uzyskałem wynik 3.89V, podczas katowania.
    Bez katowania napięcie skacze od 0 do 2.5V lub od 0 do 3.5V. Możliwe że pomiar jest niedokładny bo piny są bardzo malutkie i mogłem tracić styczność stąd pojawiały mi się te 0V.
    Zaniosłem wentylator do lokalnego elektronika który podłączył do niego 5v i stwierdził ze wentylator się kręci.

Zastanawia mnie czy uszkodzone jest sterowanie wentylatora? Czy wentylator uszkodzony jest tak że przy 5V będzie się kręcił a przy niecałych 4V już nie?

Wie ktoś przy jakim napięci powinien załączać się taki wentylator ?
    Na wentylatorze naklejka 5V DC.

Z góry dzięki za wskazówki.

0 11
  • #2 07 Paź 2013 18:18
    tb777
    Poziom 16  

Tak najprościej: weź inny wiatrak i podłącz zamiast tego. Będziesz miał odpowiedź czy jest sprawny czy nie. Upewnij sie tylko gdziej jest masa, aby był prawidłowo podłączony i miał szanse zakręcić.

0
  • #3 07 Paź 2013 20:22
    rogale2
    Poziom 7  

Hmm.... trochę mi szkoda rozkręcać drugiego laptopa bo jest jeszcze na gwarancji. No ale chyba jutro to zrobię. Nie mam innego pomysłu

0
  • #4 07 Paź 2013 20:27
    yang32
    Poziom 36  

Nie rozkęcaj laptopa na gwarancji. Użyj miernika lub innego wentylatora. Laptop bez wentylatora ze 30 sek mozna spokojnie przytrzymać - w tym czasie mozna zobaczyć czy na gnieździe jest napięcie. Jeśli jest cały czas to wiatrak do wymiany.

0
  • #5 07 Paź 2013 21:02
    rogale2
    Poziom 7  

Napięcie jakieś tam jest, pisałem w pierwszym poście.

Wentylator nie ma oporów, da się nim lekko zakręcić. Dlatego Ciężko mi stwierdzić czy to on jest zepsuty czy coś na płycie.

1
  • #6 07 Paź 2013 21:14
    tb777
    Poziom 16  

rogale2 napisał:
    Napięcie jakieś tam jest, pisałem w pierwszym poście.

Wentylator nie ma oporów, da się nim lekko zakręcić. Dlatego Ciężko mi stwierdzić czy to on jest zepsuty czy coś na płycie.

Wykombinuj obojętnie jaki wiatrak i podmień. Będziesz wiedział. To, że nie ma oporów nic nie powie.

Laptopa na gwarancji nie rozkręcaj bo szkoda gwarancji.

0
  • #7 07 Paź 2013 21:17
    yang32
    Poziom 36  

Nie jakies tam napięcie - tylko podaj jakie - z miernika.
    To że wiatrak się lekko kręci nie znaczy że jest dobry. Może się zacinać mimo to.

0
  • #8 27 Kwi 2014 13:46
    2zl
    Poziom 8  

witam
    podepnę się pod temat.

Mam taki problem z acerem aspire 5720. Po włączeniu wentylator działał parę sekund potem przestawał. Wyciągnąłem zmierzyłem napięcie i okazuje się że przez te parę sekund na pinach jest 5,5V (jak trzeba), potem zanika i już się nie pojawia.
    Da się coś z tym zrobić?

0
  • #9 29 Kwi 2014 19:49
    maneksoft111
    Poziom 11  

Mam podobny problem. Jutro będę walczył dalej z tym lapkiem. Problem może leżeć w biosie - wystarczy wgrać nowy i często znika wiele problemów. U mnie dodatkowo jest jeszcze problem z ładowaniem baterii. Zacznę więc od biosu i zobaczę co dalej. Pochwale się wynikami.

0
  • #10 05 Lip 2014 22:43
    maneksoft111
    Poziom 11  

Zapomniałem pochwalić się wcześniej. Ciekawostka jest taka że po zmianie termistora pod procesorem ożył zarówno wentylator jak i ładowanie baterii. O ile pierwsze nie jest specjalnym zaskoczeniem to powiązania z ładowaniem w schemacie nie znalazłem.

0
  • #11 05 Lip 2014 23:28
    boro1234567
    Spec od komputerów

maneksoft111 napisał:
    Zapomniałem pochwalić się wcześniej. Ciekawostka jest taka że po zmianie termistora pod procesorem ożył zarówno wentylator jak i ładowanie baterii. O ile pierwsze nie jest specjalnym zaskoczeniem to powiązania z ładowaniem w schemacie nie znalazłem.

Który element wymieniłeś, podaj oznaczenie ze schematy i oznaczenie płyty.

0