Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie C.O - Jakie koszty eksploatacji?

07 Paź 2013 16:54 1740 2
  • Poziom 1  
    Witam

Mieszkałem gdzie indziej z opiekunami ale jestem dorosły więc wróciłem na swoje mieszkanie właściwościowe po mamie.

Otóż w mojej kamienicy były piece kaflowe. Lecz już nie było w moim mieszkaniu.
    Nie było w ogóle ogrzewanie. Kobieta dogrzewała się olejnym a rachunki za prąd były ogromne.

Doszedłem do wniosku że najlepiej (co mi opiekunowie doradzili) zrobić centralne ogrzewanie. Zostało zrobione. Wszystkie zgody wiadomo załatwione itp. itd.

Zaczyna się okres grzewczy i interesuje mnie ile zużyje gazu a co ważniejsze ile zapłacę na niego?!

Mieszkanie 40m2, wysokość 2,75cm, 1 piętro, środkowe mieszkanie
    budynek ocieplony, chyba 10cm styropianem, okna plastiki, drzwi nowe

Piec: Junkers, niestety nie pamiętam modelu
    z wyglądu pasuje mi na Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV KE
    Kaloryfery cztery: duzy pokój (ok 16m2), mały pokój (ok 8m2), kuchnia (na oko 5m2) i łazienka (2,1m2)

Mieszkanie ogólnie ciepłe po po lewej, podemną i nademną grzeją starsi ludzie piecami kaflowymi. Po prawej młody chłopak akurat instaluje c.o.

Jak nie było ogrzewane a na dworzu było ponad -30 to w dużym pokoju miałem ok 10-12 stopni na plusie wiec bez tragedii (piec sąsiadki z lewej za ścianą), gorzej z "prawej" gdzie kuchni i łazienka bo tam już było okno zaszronione więc gdzieś koło zera.

Jak jest temperatura na plusie to jest powiedzmy komfortowo. Ale jak spada poniżej zera na dworzu to automatycznie w mieszkaniu się robi chłodniej.

Temperaturą jaką bym był zadowolony to 18 w dzień i 16 w nocy. Gdybym miał gości to na 20, a jak zmarźlaki to max 22.

Zdrowiej się śpi w chłodnym. Nie choruje. Lecz znajomi w większośći z ogrzewaniem miejskim to już trochę im przeszkadza.

Żyję z renty i pomocy opieki społecznej co mam razem ok 1100zł. Opłaty za mieszkanie i media to tak wychodzi 500-600zł. Jedzenie powiedzmy 300zł. I tak myślę czy za te około 200zł da się ogrzać "chatę"?

Bardzo dziękuje za informację. Michał
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Zapisz sobie stan licznika dziś i jutro o tej samej porze.
    będziesz miał zuzycie na 24 h .
    Potem z rachunku za gaz znajdz sobie cenę m3 gazu i pomnóż przez 30 dni i dodaj opłatę za przesył.
    Wyjdzie Ci szacunkowy koszt ogrzewania za 1 m-c w tym okresie jesiennym.
    Jak temp. spadnie na np . -5 stopni na zewnątrz to operację powtórz.
    Piec ma regulację.
    Możesz sobie stroić go na taka temeraturę , żeby Cie było stać, ale wymaga to
    takich pomiarów co tydzien lub 2 i kartki i ołówka.
  • Poziom 36  
    Witaj kolego, opisz bardziej swoją instalację, jakiej wysokości i długości są grzejniki, czy posiadasz głowice termostatyczne na zaworach grzejników i czy posiadasz programator pokojowy? To ważne dane by ocenić Twoje koszta ogrzewania.