Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m

electroNIXclock 21 Paź 2013 22:36 30114 65
  • #31 21 Paź 2013 22:36
    Trabi
    Poziom 36  

OT: Małe sprostowanie: nie ma lamp ZM566. Są za to Z566M.

• ambtechnic
  • #32 22 Paź 2013 12:37
    mosfet
    Poziom 25  

A jaka cena kolegę satysfakcjonuje?

Swoją drogą, ciekawe jaka jest pojemność rynku. Przy tych chorych cenach (200zł za IN-18 ) może jakaś fabryka wznowi produkcje :)

• #33 22 Paź 2013 13:02
    kowal00071
    Poziom 18  

Jakie wymiary ma płytka ?

• #34 24 Paź 2013 19:37
    electroNIXclock
    Poziom 11  

kowal00071 napisał:
    Jakie wymiary ma płytka ?

Wymiary PCB to:
    - 54 x 205 mm dla 4x Z566M + 2xZ573M
    - 54 x 164 mm dla 4x Z566M (po obcięciu sekundnika)

Spójrzcie na rysunek:

• #35 29 Paź 2013 17:23
    belfegor1988
    Poziom 16  

Witam, bardzo fajny zegar, wszystko elementy obudowy idealnie do siebie pasujące, niewielki pobór prądu. A co najważniejsze - nawet laik posiadający jedynie trochę umiejętności lutowania może sobie sprawić piękny zegar. Gorąco pozdrawiam.

• #36 31 Paź 2013 19:36
    Sofeicz
    Poziom 15  

Zaciekawiło mnie. Poszperałem i wyciągnąłem ze szpargałów stary kalkulator Canola 1200.
    A tam na pokładzie.... 12 lamp!!!
    Muszę je wybebeszyć, bo nie wiem jaki to rodzaj.
    Fajny projekt.

• #37 10 Lis 2013 18:42
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Sofeicz napisał:
    Zaciekawiło mnie. Poszperałem i wyciągnąłem ze szpargałów stary kalkulator Canola 1200.
    A tam na pokładzie.... 12 lamp!!!

Te lampki niestety nie będą pasowały do tego zegara, ale być może do naszego maleństwa już tak:
    Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m
    Trzeba koniecznie sprawdzić rozkład wyprowadzeń.

Przy okazji zrobiliśmy małe porządki na naszej stronie www.electronixclock.pl:
    -pojawiła się uzupełniona galeria
    -do działu download wrzuciliśmy najaktualniejsze instrukcje (w tym montażu) i firmware

W załączniku instrukcja montażu zegara 4xZ566M(+2xZ573M) i modele 3d (obudowa "profil" i "deski").

• #38 02 Gru 2013 21:18
    electroNIXclock
    Poziom 11  

A co powiecie na naszego giganta 6xZ566M? PCB już gotowe - czekamy na wolną chwilę, żeby dokończyć testy konstrukcji.

Poprawiliśmy trochę konstrukcję w stosunku do zegara 4xZ566M(+Z573M) - teraz po obcięciu sekundnika nie tracimy funkcji alarmu i czujnika światła.

• #39 02 Gru 2013 21:52
    Trabi
    Poziom 36  

In plus - kolejna wersja do wyboru; można zrobić jaki się chce
    In minus - mnie się nie podoba jak sekundnik jest tej samej wielkości co pozostałe cyfry.

De gustibus non est disputandum.

• ambtechnic
  • #40 02 Gru 2013 23:30
    Judas
    Poziom 13  

Miło, że konstrukcja ewoluuje :)

Sam już złozyłem wersję na 4xLC-516. Składanie zegarka było czystą przyjemnością. Cieszy teraz oko domowników i gości. Wprowadziłem jednak parę "usprawnień" i napisałem własny soft z takim funkcjami, jakie mi pasowały - a więc wyświetlanie daty, temperatury (z kilku czujników), 2 czasy alarmu i bardziej rozbudowane menu konfiguracyjne.

Obecnie składam wersję 4xZ566M+2xZ573M (w weekend powinno być już gotowe).

Swoją drogą - z racji tego, że wszystkie konstrukcje zegarów NIXIE są oparte na podobnym schemacie, proponowałbym zrobienie wersji "ALL in ONE". Czyli jedna płytka ze sterowaniem, zasilaniem i procesorem, na drugiej płytce tylko rezystory anodowe i miejsce na lampy. Lampy - do wyboru, jakie kto posiada. Był kiedyś w necie taki projekt, ale chyba już tej strony nie ma.

Oczywiście trzeba by zapewnić dopasowanie pinheadów z jednej płytki z drugą płytką.

Myślę, ze taka konstrukcja spotkałaby się z dużym uznaniem. Problematyczne byłoby w tym przypadku robienie obudów dla kazego typu lampy. No cóż, niektórzy mogą też chcieć zegary bez obudów, bo może sami w coś wpakują całą konstrukcję :)

Pozdrawiam

• #41 08 Gru 2013 01:18
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Judas napisał:
    Sam już złozyłem wersję na 4xLC-516. Składanie zegarka było czystą przyjemnością.

Dzięki!
    Judas napisał:
    ...proponowałbym zrobienie wersji "ALL in ONE". Czyli jedna płytka ze sterowaniem, zasilaniem i procesorem, na drugiej płytce tylko rezystory anodowe i miejsce na lampy.

Hmm, nasze pierwsze konstrukcje sprzed paru lat były właśnie takie "uniwersalne" - z jednej PCB można było złożyć chyba 6 typów zegarów - chcieliśmy zaoszczędzić. Niestety taka uniwersalność rodzi duże ograniczenia. Tak jak wspomniałeś obudowa była najbardziej problematyczna - była kompromisem i do estetyki jej trochę brakowało. Znacznie lepiej jest powolutku rozwijać i dopracowywać do końca zegary pod kolejne, konkretne lampy: od PCB, przez obudowę do dokumentacji. Właśnie to staramy się robić. Jest to bardzo dobra praktyka konstruktora elektronika - przy produkcji wielkoseryjnej elektroniki uniwersalność się po prostu nie opłaca. I nie prezentuję tu swojego zdania tylko w oparciu o nasze zegary nixie, tylko też o inne projekty, które zrealizowaliśmy.

• #42 08 Gru 2013 23:48
    Janek3636
    Poziom 10  

Witam,
    W wersji zegara na lampach LC-516 w nowym oprogramowaniu jest funkcja odtruwanie katod. Czy w tym zegarze również jest ta funkcja i jak ona jest realizowana ?

• #43 09 Gru 2013 00:28
    electroNIXclock
    Poziom 11  

W każdym naszym zegarze ta funkcja jest zaimplementowana domyślnie.
    Włącza się ją w menu "Funkcje dodatkowe", które jest opisane na pierwszej stronie w tym wątku lub na karcie w dziale Download strony projektu: http://www.electronixclock.pl/download/..
    Po włączeniu funkcji, na lampy podawane jest podwyższone napięcie (ok.210V) i następuje przemiatanie cyfr na wyświetlaczu w tempie 1 cyfra na sekundę.
    "Odtruwanie" trwa maksymalnie 60sek. i automatycznie się wyłącza. Można wyłączyć wcześniej, naciskając dowolny klawisz.

• #44 09 Gru 2013 11:07
    Janek3636
    Poziom 10  

Dzięki i kolejne pytanie , jakie zadanie spełnia +5V buf doprowadzone do przetwornicy. Rozumiem , że "zanik" powoduje przejście procka w stan ograniczonego poboru prądu i wyłączenie przetwornicy. Procek chodzi na s-kondensatorze , ale po co te +5Vbuf do przetwornicy kiedy jak rozumiem jest wyłączona ?

• #45 09 Gru 2013 20:26
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Nie do końca rozumiem pytanie. +5V_BUF nie jest podawane w żadnym miejscu na przetwornicę. Być może chodzi o potencjał +5V_BUF na diodzie D14. D14 pełni rolę zabezpieczającą (w pewnych granicach) i chroni przetwornik ADC w ATmedze przed zbyt wysokim napięciem na jego wejściu (D14 zaczyna przewodzić gdy potencjał Komp_170V jest większy od ok. 5V).

Jeśli zaś chodzi o wykrywanie zaniku napięcia zasilającego, to realizowane jest ono z wykorzystaniem komparatora wbudowanego w strukturę AVRa. Na jego wejście nieodwracające jest podawane wewnętrzne napięcie referencyjne, zwane Bandgap, o wartości 1,23V. Natomiast na wejście odwracające napięcie z dzielnika podłączonego do napięcia wejściowego +12V. Dzielnik jest tak dobrany, aby napięcie 1,23V wystąpiło na nim, gdy napięcie zasilania spadnie poniżej 7,38V (oczywiście obliczeniowo, bo zarówno Bandgap, jak i rezystory mają swoją tolerancję).
    Gdy napięcie zasilania spadnie już poniżej progu (stan wysoki na wyjściu komparatora), to wszystko co można jest wyłączane i procesor jest usypiany - wchodzi w tryb Extended Standby.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W tym czasie procesor pobiera znikome wartości prądu i może być spokojnie podtrzymywany Superkondensatorem. W trybie Extended Standby Timer2 taktowany asynchronicznie (nasz RTC) może wybudzić procesor. Dzieje się to co 0,5 sek. W tym momencie oprócz inkrementacji liczników czasu, sprawdzane jest wyjście komparatora. Jeśli jego stan jest niski (napięcie zasilania >~7V), to zegar jest wybudzany:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #46 09 Gru 2013 20:34
    Janek3636
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło.....i mam nadzieję już ostatnie pytanie. Bardzo podoba mi się wykorzystanie PWM do napędzania przetwornicy ma to to rozwiązanie sporo zalet ale zastanawiam się co się stanie ( głównie z IRF-em gdy procesor się zawiesi ? Zakładając, że Watch dog zawiedzie . Czy jednak przetwornica na oddzielnym układzie nie będzie bezpieczniejsza?

• #47 24 Sty 2014 12:49
    Janek3636
    Poziom 10  

Poproszę o informację jak dobirać odpowiednio elementy przetwornicy ( dławik , kondensatoy, częstotliwość ) tak aby można było maksymalnie wykorzystać pod konkretny zegar (lampy) .

• #48 25 Cze 2014 11:09
    Judas
    Poziom 13  

Mam mały problem z tym zegarem. Otóż, gdy na którejś lampie wyświetlana jest cyfra 2 z zegara wydobywa się ciche, ale upierdliwe "brzęczenie". Zmiany ustawień (multiplex, napięcia itd.) nie pomagają. Próbowałem na innych zestawach lamp i zawsze to samo. Nie pomogło tez wymienienie tranzystorów sterujących katodę cyfry 2.

Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Może jakieś sugestie jak rozwiązać problem?

Pozdrawiam

• #49 25 Cze 2014 17:01
    pitekb
    Poziom 13  

Ja miałem podobnie, ale w mniejszym zegarze 4 x Z573. Piszczy prawdopodobnie dławik, najpierw na jednej cyfrze, a potem nawet na kilku.
    Wylutuj D25 i zobacz czy dalej piszczy. Jeśli pomoże to proponuję wymienić te 10 diod na diody na wyższe napięcie. Ja dla pewności wymieniłem też tranzystory sterujące katody. Te diody 4148 są niby na 100V, ale widziałem też na 75V - to jest już blisko napięcia jakie może się pojawić na nich - bodajże około 80V.

• #50 26 Cze 2014 01:04
    Judas
    Poziom 13  

pitekb - niestety, wymiana zarówno diód jak i tranzystorów nie pomogła. Brzeczęnie pochodzi od lamp. Słychać je wyraźnie jak się przyłoży ucho do lampy. Przy wyświetlaniu cyfry 2 nawet nie trzeba przykładać ucha :)

Wydaje mi się, że problem leży w taktowaniu IRF'a w przetwornicy. Częstotliwość PWM (przy standardowych ustawieniach) wychodzi ok. 140kHZ. Moim zdaniem jest to za dużo i chyba taka częstotliwość powoduje, że lampy brzęczą. CZy ktoś może sprawdzić częstotliwośc w działającym i cichym zegarze? Bo dalej to już mi brak pomysłów :(

• #51 26 Cze 2014 16:48
    pitekb
    Poziom 13  

Witam
    Ale piszczy ci każda lampa, czy jedna? Spróbuj każdą lampę z osobna. Dziwne to jest dlaczego tylko na cyfrze 2? Faktem jest, że nixie trochę rezonansują - taka ich budowa.
    Ps. a diody na jakie wymieniłeś tzn. napięcie i czas przełączania?

• #52 27 Cze 2014 00:46
    Judas
    Poziom 13  

Generalnie jest tak, że piszczą, a w zasadzie brzęczą, wszystkie lampy. Nawet Z573. Bardzo cicho ale jednak. Ponownie wymieniłem diody i tranzystory na innego producenta. W efekcie pozbyłem się brzęczenia na cyfrze 2 :) Teraz brzęczą wszystkie równomiernie, ale dużo ciszej (w granicach to wytrzymania, nawet w nocy).

Diody zmieniłem na 100V/150mA/4ns - wiec tu chyba problem jest wyeliminowany. Nadal upatruję problemów w części przetwornicy napięcia. W weekend spróbuję napisać własny soft pod ten zegar. Taki najprostszy, bez ustawiania, alarmów itd. - żeby tylko wyświetlał cyfry. Zobaczymy czy to pomoże. O efektach poinformuję :)

• #53 28 Cze 2014 00:54
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Judas napisał:
    Diody zmieniłem na 100V/150mA/4ns - wiec tu chyba problem jest wyeliminowany.

Proszę sprawdzić jeszcze poprawność wlutowania R2 i R3, bo to te elementy ustawiają napięcie na diodach D20...D29. Jak R2 i R3 są zamienione, to na diodach 1N4148 pojawia się napięcie >100V i z czasem ulegają one uszkodzeniu!
    Judas napisał:
    Wydaje mi się, że problem leży w taktowaniu IRF'a w przetwornicy. Częstotliwość PWM (przy standardowych ustawieniach) wychodzi ok. 140kHZ. Moim zdaniem jest to za dużo i chyba taka częstotliwość powoduje, że lampy brzęczą. CZy ktoś może sprawdzić częstotliwośc w działającym i cichym zegarze? Bo dalej to już mi brak pomysłów Sad

Nie wiem skąd pomysł, że przetwornica chodzi na 140kHz. Przetwornica taktowana jest częstotliwością 22,7kHz.
    Silne brzęczenie może być spowodowane tylko błędnym montażem lub uszkodzeniem elementu.
    Judas napisał:
    W weekend spróbuję napisać własny soft pod ten zegar. Taki najprostszy, bez ustawiania, alarmów itd. - żeby tylko wyświetlał cyfry. Zobaczymy czy to pomoże. O efektach poinformuję Smile

Chętnie umieścimy twoją wersję softu, jako alternatywną na naszej stronie internetowej. Oczywiście po wyrażeniu przez Ciebie zgody.

A co powiecie na Cross Fade w zegarach electroNIXclock?

Link

(daję link na youtube, bo film z elektrody nie zawsze działa)
    Już wkrótce firmware z crossfade do wszystkich zegarów do ściągnięcia z naszej strony www.electronixclock.pl i z elektroda.pl.

• #54 17 Lip 2014 18:15
    electroNIXclock
    Poziom 11  

W załączniku przesyłam przesyłam wersję beta oprogramowania do zegarka z funkcją CROSS-FADE. Domyślnie jest ona włączona. Można też wyłączyć poprzez zmianę wartości parametru 45 w menu serwisowym z "1" na "0", ale mam nadzieję, że na tyle Wam się spodoba, że nie będzie takiej potrzeby ;-).

Zgodnie z życzeniem jednego z użytkowników, teraz jasność podświetlenia LED jest pamiętana po zaniku napięcia zasilania (zapis do EEPROMU).
    Wprowadziłem też mruganie cyfr podczas nastawiania godziny lub alarmu, co powoduje lepiej zorientować się co nastawiamy.

Instrukcja programowania zegara: http://www.electronixclock.pl/aktualizacja-firmware/

• #55 15 Lis 2014 00:42
    ciekawus
    Poziom 2  

Ten zegar NIXIE to najlepiej dopracowany kit z jakim miałem kiedykolwiek styczność a lutuję od 30 lat. Perfekcyjne wykonanie, dobra dokumentacja, udany projekt PCB i software. Życzę dalszych sukcesów i rozwoju Pana produktów.

Parę moich uwag:
    - sterowanie na pilota nie jest chyba aż takie potrzebne
    - w zestawie elementów proszę nie przyklejać na silikon przełączniczków - naprawdę trudno je oderwać od tekturki i usunąć silikon z przełącznika, musiałem użyć środka do usuwania starych fug (ksylenu)

Co do ewolucji produktów - może planuje Pan stworzyć wersję 6x Z566M lub lepiej 6x IN-18? Z odbiornikiem DCF77 na pokładzie lub z DS32KHZSN (32.768kHz TCXO +/- 1 minuta na rok) lub z jakimś inny dokładnym RTC?

• #56 11 Gru 2017 14:10
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Dziękujemy za pochlebną opinię.
    W załączniku przedstawiamy najnowszy upgrade.
    Dołożona została długo wyczekiwana przez co niektórych funkcja/efekt 'SLOT MACHINE'. Można go włączyć w menu. Parametr pod numerem 46:
    0 - wyłączony
    1 - efekt 'slot machine' uruchamiany co godzinę

Ponadto dołożyłem definicje kolejnych lampek i na bazie PCB od tego zegara można zbudować interesujące sześciolampowce: 6xLC513(Z560), 6xLC531 oraz 6xZ573.
    Upgrade do pozostałych zegarów wkrótce!

• #57 21 Kwi 2018 17:49
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Witam. Gdzie zdobędę czerwone neonówki?

• #59 23 Kwi 2018 12:17
    pitekb
    Poziom 13  

electroNIXclock napisał:

Ponadto dołożyłem definicje kolejnych lampek i na bazie PCB od tego zegara można zbudować interesujące sześciolampowce: 6xLC513 i 6xZ573.
    Upgrade do pozostałych zegarów wkrótce!

1. Czy dla wersji z sześcioma lampami LC513 należy zastosować wersję płytki dla 6xZ566?
    2. Czy da się wykorzystać w tym przypadku obudowę metalową dla 6xZ566. Oczywiście trzeba ją obrócić o 90 stopni, tylko czy przyciski i gniazdo zasilające będą wtedy na górze czy na dole?

• #60 23 Kwi 2018 20:57
    electroNIXclock
    Poziom 11  

NIXIE_123 napisał:
    Witam. Gdzie zdobędę czerwone neonówki?

Tak jak podpowiada Judas. W każdym sklepie plastycznym powinieneś dostać farbki do szkła za <10PLN (np. do witraży). My korzystamy z farbek GLASSART - wychodzi jak oryginał RFT :-).
    pitekb napisał:
    1. Czy dla wersji z sześcioma lampami LC513 należy zastosować wersję płytki dla 6xZ566?

Tak!
    pitekb napisał:
    2. Czy da się wykorzystać w tym przypadku obudowę metalową dla 6xZ566. Oczywiście trzeba ją obrócić o 90 stopni, tylko czy przyciski i gniazdo zasilające będą wtedy na górze czy na dole?

Tak! Przyciski będą na dole, złącze zasilania można wmontować 'pionowe' - wtedy złącze zasilania wypada z tyłu.
    UWAGA! Pod Z560 należy zastosować inny firmware - konieczna jest zmiana definicji wyprowadzeń lampki i zamiana sposobu wyświetlania (godziny są sekundami :-))
    Dedykowany firmware w załączniku.

Ps. Znalazłem tylko fotkę z Z560 na 4 lampy, wersja na sześć lamp jest oczywiście poszerzona o sekundnik.
    I jeszcze taki rodzynek sprzed paru lat :-). Pierwszy prototyp, na PCB bez maski - tylko cynowanie.