Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m

electroNIXclock 07 Paź 2013 18:43 30498 65
  • Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m
    Witamy serdecznie miłośników lamp NIXIE i wszystkich forumowiczów w kolejnym naszym artykule mającym na celu ratowanie starych lamp! Wciąż jesteśmy pełni nadziei, że uda nam się ożywić i uratować od zniszczenia zalegające w szufladach kolejne typy lamek. Widok potłuczonych lamp NIXIE napełnia nas smutkiem. Będziemy walczyć o to by świeciły!
    W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować za zainteresowanie naszą poprzednią konstrukcją opartą na lampach LC-516 ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2473509&highlight= ), otrzymaliśmy wiele interesujących postów i maili z sugestiami, uwagami i opiniami na temat, które pomogły nam w dopracowaniu prezentowanej konstrukcji.
    Naszą nową konstrukcję oparliśmy na 4 lampach Z566 i 2 mniejszych (Z573) z wielu powodów. Najważniejszym z nich była dostępność i cena lamp Z566. Chyba najpopularniejszym źródłem tych lamp są znane wszystkim mierniki z serii Vxxx firmy Meratronik, które czasy swojej świetności dawno mają już za sobą, a obecnie są wyrzucane, złomowane itp. z różnych miejsc gdzie przez lata służyły. Mierniki te posiadają 4 lub 5 lamp Z566, więc zegar z sześcioma lampami wymagałby posiadania co najmniej 2 mierników. Nie każdy ma takie szczęście, natomiast nawet dokupienie 2 lamp Z573 jest znacznie prostsze i tańsze od Z566. Poza tym wygląd zegara dzięki zastosowaniu takiej konfiguracji lamp raczej zyskał niż stracił. Jest jeszcze jedna ciekawa cecha zaprojektowanej przez nas płytki – można ją obciąć pozostawiając tylko 4 lampy Z566 i mieć zegar bez sekundnika. Elektrycznie zegar jest bardzo zbliżony do poprzedniej wersji, z tym że posiada 6 lamp i kilka drobnych zmian. Wszystko jak zwykle oparliśmy na tylko jednym układze scalonym - procesorze ATmega16. Wybór procesora jest oczywiście wynikiem dostępności programatorów, kompilatorów i innych narzędzi z poziomu elektronika amatora. Dobór części też – wszystko poza lampami jest dostępne u dystrybutorów części elektronicznych.

Projekt płytki w PDF – dla miłośników własnoręcznej walki z PCB. Poza samą płytą zawiera też małe okrągłe przejściówki będące naszym „patentem – sposobem” na lampy z wyprowadzeniami w postaci drutów.
    Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m
    Schemat niewiele różni się od poprzednika:
    Płytki oczywiście zamówiliśmy w profesjonalnej firmie. Fajnie trawić płytki „w szklance” np. na prototyp, ale na wersje, która ma być estetyczna, niezawodna, bezpieczna i funkcjonalna warto przeznaczyć te parę złotych.
    Dalej bawimy się kolorami PCB i tym razem wybraliśmy kolor czarny oraz białe opisy.
    Mechanicznie chcieliśmy by zegar łączył prostotę jak i elegancję. Postanowiliśmy tym razem połączyć metal i drewno. Zdecydowaliśmy się na wykonanie elementów drewnianych przy pomocy naszej frezarki CNC (tu pozdrawiamy wszystkich publikujących opisy swoich maszynek). Efekty naszej walki z drewnem widać na zdjęciach.
    Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m Kolejny zegar nixie z rodziny ElectroNIX clock 4x Z566m + 2x Z573m
    Materiałem z którego to robiliśmy był ten sam cienki dębowy parkiet, który bardzo fajnie się obrabia na CNC i przede wszystkim jest już suchy i nie trzeba zajmować się sezonowaniem drewna pozyskanego w inny sposób. Ciekawym rozwiązaniem jakie zastosowaliśmy jest wiercenie otworów wyłącznie na piny lamp – zapobiega to dotknięciu styków będących pod napięciem oraz zabezpiecza piny przed wyginaniem itp. podczas wkładania lamp. W prezentowanej w poprzedniej naszej publikacji aluminiowej wersji rolę takiego separatora pinów pełniła płytka z laminatu w odpowiednio wywierconymi otworami. Do obecnej konstrukcji też coś takiego wykonaliśmy, ale przy drewnianej obudowie jest to zbędny element. Ponieważ stary zegar w aluminium także podobał się wielu naszym znajomym to wykonaliśmy do nowej wersji obudowę z profilu aluminiowego 3x6cm. Tu pytanie do forumowiczów – czy można gdzieś kupić profil identyczny profil – 3x6cm o ściance ok. 2mm wykonany z mosiądzu? Pewnie taki mosiężny pasowałby wyglądem do starych wyrobów często gromadzonych przez kolekcjonerów.

SOFT – tu została przeprowadzona największa rewolucja. Ponieważ konstrukcja zegara pozwala na kontrolowanie wszystkich funkcji i parametrów z poziomu procesora – wprowadziliśmy wiele funkcji pozwalających na zarówno dopasowanie zegara do preferencji użytkownika, jak i wyregulowanie parametrów świecenia lamp w zależności od typu i stanu użytych lamp. Tu wielkie podziękowania dla wszystkich którzy zgłaszali różne sugestie i uwagi.
    Zmieniono rodzaj regulatora wysokiego napięcia. Stary histerezowy został zastąpiony regulatorem PI z funkcją softstartu.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Powodem zmiany była trudnośc dostrojenia regulatora histerezowego do stanów dynamicznych, która objawiała się np. delikatnym przygaszaniem lamp w takt mrugania sekundnika.
    Wprowadzono zmiany w obsłudze czujnika oświetlenia zewnętrznego. Dodano histerezę, która niweluje częste mruganie wyświetlaczy na granicy przejścia.
    Zgodnie z sugestią jednego z forumowiczów zmieniono sposób ustawiania zegara - teraz czas i alarm są ustawiane niezależnie. Podczas nastawiania zegar cały czas odlicza czas „w tle”.
    Wprowadzono też funkcję automatycznego powrotu do wyświetlania godziny po około 15 sekundach bezczynności.
    Wyświetlacz zegara ciągle można wygasić naciskając przyciski „+” i „-„ jednocześnie, ale ponowne włączenie wyświetlacza jest prostsze, bo wystarczy nacisnąć którykolwiek z klawiszy.
    Pod każda lampą jest umieszczona niebieska dioda podświetlająca bańkę. Intensywność podświetlania można regulować klawiszami „+” i „-„.
    Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie „sekretnego” menu konfiguracyjnego. Wejście do niego jest możliwe po naciśnięciu i przytrzymaniu przez około 3 sek. wszystkich 3 klawiszy.
    Aktualnie do dyspozycji jest 13 nastaw:
    Mruganie kropek sekundnika dla niektórych może być denerwujące, dlatego można je też zaświecić na stałe lub wygasić.
    Jesteśmy świadomi, że budowniczy zegarów posiadają lampki z różnych źródeł, często nie są to nowe lampki, tylko już wysłużone, wdłubane ze starych przyrządów pomiarowych, które wymagają dopasowania napięcia, aby odpowiednio świeciły.
    Poza tym jest opcja „wyżarzenia/odtruwania” posiadanych lamp. Po wybraniu tej nastawy, odbędzie się przemiatanie wszystkich cyfr na wyświetlaczach przy podwyższonym napięciu zasilania. Stan ten będzie trwał minutę lub do momentu naciśnięcia dowolnego klawisza.
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć kolejne interesujące nastawy w miarę potrzeb.
    Trzymamy się idei superkondensatorowego podtrzymania odliczania czasu w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Takie rozwiązanie, w przeciwnieństwie do podtrzymania akumulatorokowego lub bateryjnego jest bezobsługowe i nie wymaga dodatkowych komponentów. A dzięki trybowi niskiego poboru energii AVRa, naładowany 1F kondensator pozwala na podtrzymanie odliczania czasu przez około 8 godzin. Taki czas jest zupełnie wystarczający w Polskich warunkach, gdzie wyłączenia energii elektrycznej >8h sa wyłączeniami poważnymi i rzadkimi (wtedy trzeba ratować zawartość lodówki, a nie przejmować się nastawą zegara ;-).
    Przy okazji powstał także soft do poprzedniego zegarka uwzględniający wszystkie dodatkowe funkcje. Do pobrania tu i z naszej strony www.
    Chcąc uprzedzić wiele pytań – czy mamy jakieś płytki itp. odpowiadamy że zostało nam kilka – ale jeśli zgłosi się więcej chętnych to nic nie stoi na przeszkodzie byśmy zamówili jeszcze jakąś partię dla forumowiczów. Co do obudów – mamy frezarkę, więc nie ma problemu by coś wyfrezować. Zegarów z tymi lampami raczej na allegro nie uda nam się sprzedawać, bo te kilka lamp, które posiadamy jest przeznaczone na piękne prezenty dla znajomych.
    Płytki – duża, przejściówki (małe kółka), separator pinów + szablon do lutowania przejściówek – 55zł
    Płytki – jw. z wlutowaną i zaprogramowaną ATmegą – 65zł
    Obudowa – 65zł.
    Na zakończenie chcielibyśmy się pochwalić tym nad czym obecnie pracujemy – maleństwo, które zasilamy z USB.
    NIE CHOWAJMY LAMP NIXIE PO SZUFLADACH– DAJMY IM ŚWIECIĆ!

Fajne!
  • Relpol
  • #2 07 Paź 2013 22:11
    shadow0013
    Poziom 34  

Szkoda tych mierników które "straciły życie". Czy ktoś przyjrzał się ich parametrom i ile kosztuje teraz miernik o takich parametrach.
    Jeśli chodzi o sam zegar to ładne czyste wykonanie i bardzo dobry opis zegara.

• #3 07 Paź 2013 22:33
    qscgu
    Poziom 34  

Ile to prądu ciągnie? Mierzyliście?

• #4 07 Paź 2013 23:52
    Pokrentz
    Poziom 21  

Mam nadzieję, że nie rozwalacie sprawnych mierników Vxxx firmy Meratronik? Bo w tych miernikach Nixie świeca równie ładnie... A takich mierzydeł warsztatowych (i o takiej precyzji), to dziś ze świeca w dłoni szukać.

• #5 07 Paź 2013 23:57
    szczodros
    Poziom 18  

Sprytny patent na podstawki! Mój projekt wzmacniacza na lampach stoi właśnie ze wzglegu na brak funduszy na podstawki pod lampy a bez tego w ogóle nie zacząłem pracy.
    Genialne w swojej prostocie!, a gniazd z PC mam pełno zbędnych. :D

• Relpol
  • #6 08 Paź 2013 09:25
    Judas
    Poziom 13  

electroNIXclock napisał:
    małe okrągłe przejściówki będące naszym „patentem – sposobem” na lampy z wyprowadzeniami w postaci drutów

Konstrukcja piękna, ale nieładnie przypisywać sobie "patent" na podstawki do lamp - to jest stare i już dawno sprawdzone rozwiązanie....

• #7 08 Paź 2013 09:51
    pitekb
    Poziom 13  

Witam
    Gratuluję kolejnego udanego projektu. Chwała Wam za to, że ożywiacie wspaniałe lampy nixie. Dobrze też, że projekt rozwija się od strony softu. Teraz można dokonać pełnej personalizacji zegara. Myśleliście może nad wykorzystaniem innych np. lamp LC513 / ZM560M - wystarczyłoby zmienić płytkę wyświetlaczy.

I na koniec mam pytanie: cyt."Przy okazji powstał także soft do poprzedniego zegarka uwzględniający wszystkie dodatkowe funkcje. Do pobrania tu i z naszej strony www." - skąd mogę pobrać nową wersję?
    pozdrawiam

• #8 08 Paź 2013 10:46
    Limonit
    Poziom 13  

O ile dobrze widzę, nie ma podtrzymania pracy zegara przy zaniku napięcia. A jest to przydatny drobiazg, można to kulturalnie zrealizować jakims scalakiem typu DS1307 + bateryjka lub nawet kondensator.
    Poza tym gratuluje, konstrukcję wyróżnia staranność wykonania obudowy. Jedno to dostęp do frezarki, ale druga sprawa to projekt. Pozdrawiam.

• #9 08 Paź 2013 10:53
    pitekb
    Poziom 13  

Jest potrzymanie na super kondensatorze. Jeśli dobrze pamiętam 1F/5V. Przy zaniku napięcia sieci lampy zostają wygaszone. Działa to dobrze - zostało przeze mnie przetestowane w poprzedniej konstrukcji. Po co dodatkowe RTC jeśli Atmega16 ma własne. DS1307 jest wrażliwy na zakłócenia - a tutaj mamy przetwornicę, która będzie go zakłócać dość mocno.

• #10 08 Paź 2013 11:15
    Judas
    Poziom 13  

Co do 1307 to się z kolegą pitekb nie zgodzę. Sam mam konstrukcję zegara z przetwornicą i DS1307 na pokładzie. I dokładność jest jakieś +/- 4s na rok. Więc nie ma mowy o żadnych zakłóceniach. Trzeba tylko zastosować dobry kwarc i odpowiednio ustawić elementy na płytce w celu wyeliminowania zakłóceń.

• #12 08 Paź 2013 11:43
    Trabi
    Poziom 36  

Pokrentz napisał:
    Mam nadzieję, że nie rozwalacie sprawnych mierników Vxxx firmy Meratronik? Bo w tych miernikach Nixie świeca równie ładnie... A takich mierzydeł warsztatowych (i o takiej precyzji), to dziś ze świeca w dłoni szukać.

W tym problem, że wiadome jest iż za kompletny miernik z 5-cioma lampami dostanie się max 350zł, podczas gdy za same 6 lamp spokojnie przekroczy się 400...500zł za komplet. reszta się nie przyda. Rachunek dla handlarzy jest prosty :)

A co do samego zegara, fajnie że zrobiony jest na jednej PCB z minimalną ilością elementów (i do tego SMD). Ustawienie 4xZ566M i 2xZ573 to chyba najlepsze wizualnie rozwiązanie. Zegarki cyfrowe naręczne też mają sekundy mniejsze niż pozostałe cyfry. Sam podobny zegar zrobiłem (tylko że na elementach dyskretnych; gdzieś w DIY jest opis moich walk z duchami) i teraz zegarek pracuje rewelacyjnie cały czas w pracy, wprawiając w zachwyt osoby mnie odwiedzające.

• #13 08 Paź 2013 11:49
    pitekb
    Poziom 13  

Judas
    Może, tak jest w twoim zegarze. Ja miałem kiedyś też zegar z DS1307 i pomogło dopiero ekranowanie. Przetwornica na MC34063 - zegar gubił sekundy. DS wymaga właśnie dobrego kwarca albo regulacji trymetrem -aby osiągnąć dużą dokładność. Mam parę zegarów na DS i nie widzę znaczącej różnicy w dokładności pomiędzy nimi a tym zegarem
    Limonit
    Około 3 godzin na pewno, dłużej nie miałem okazji testować.

• #14 08 Paź 2013 12:31
    gadem
    Poziom 16  

Witajcie, tradycyjnie - fajny i pomyślany zegar przez Elekrtonix ! Z robieniem profesjonalnych pcb macie 1000% racji a dla ambitnych oczywiście szacunku mnóstwo też, kto ma teraz na to czas.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam tylko, żeby koledzy z Elektronix'a uaktualnili swoją stronkę bo jest "wczorajsza" i nie ma na niej dużego nixa.

• #15 08 Paź 2013 13:55
    enigma
    Poziom 12  

Limonit napisał:
    A rzeczywiście C15 - nie zauważyłem. Swoją drogą czy ktoś z praktyki sprawdzał ile taki 1F jest w stanie podtrzymać?

teoretycznie ok 8h, mi w praktyce po ok 6h padło podtrzymanie.

• #16 08 Paź 2013 15:03
    mosfet
    Poziom 25  

shadow0013 napisał:
    Szkoda tych mierników które "straciły życie". Czy ktoś przyjrzał się ich parametrom i ile kosztuje teraz miernik o takich parametrach.
    Jeśli chodzi o sam zegar to ładne czyste wykonanie i bardzo dobry opis zegara.

Nie widzę problemu. Możesz od 'zegarkowca' odkupić resztę miernika i wstawić wyświetlacze LED. W ten sposób masz ten miernik jeszcze taniej :)

• #17 08 Paź 2013 15:24
    gadem
    Poziom 16  

Koledzy, mierniki Meratronik choć fajne to jednak jest już tylko retro elektronika. W porównaniu do cyfrowych mierników z TrueRMS mają się jak cep do kombajnu. Zegar na lampach ma niepowtarzalny urok a miernik lampowy pewno też ale miernik ma mierzyć i to najlepiej najdokładniej.

• #18 10 Paź 2013 22:37
    maciej_333
    Poziom 34  

shadow0013 napisał:

Zgadzam się z tym całkowicie. Przykładowo polski V541 bije na głowę większość obecnie produkowanych mierników. Ma on błąd 0,05% wartości mierzonej + 0,01% zakresu (dla napięć stałych). Tylko przyrządy renomowanych firm osiągają takie parametry.

shadow0013 napisał:
    Koledzy, mierniki Meratronik choć fajne to jednak jest już tylko retro elektronika. W porównaniu do cyfrowych mierników z TrueRMS mają się jak cep do kombajnu.

Takie mierniki właśnie to robią. Zobacz lepiej do dokumentacji. TrueRMS czasem jest przydatne, ale ja np. w 90% przypadków mierzę napiecia stałe.

Sam opis zegara poprawny, ale to jest bardzo mało odkrywcze. Kiedyś wymyśliłem, by godzinę nastawiać w takim zegarze tarczą z telefonu. Byłoby to w mojej ocenie dość ciekawe rozwiązanie.

• #19 11 Paź 2013 08:06
    gadem
    Poziom 16  

Przecież widzę, że obaj wiemy o co chodzi w pomiarze trueRMS - pomiar napięcia ze składową stałą - najdokładniejsza (no prawie) metoda pomiaru napięć przemiennych. Prawda ?

• #20 11 Paź 2013 18:45
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

gadem napisał:
    Przecież widzę, że obaj wiemy o co chodzi w pomiarze trueRMS - pomiar napięcia ze składową stałą - najdokładniejsza (no prawie) metoda pomiaru napięć przemiennych. Prawda ?

Kolega chyba nie wie co to jest TrueRMS.

A rozbierać mierniki typu Vxxx na lampy nixie, moim zdaniem marnotrawstwo. Jeszcze PFLe zrozumiem.

• #21 12 Paź 2013 09:46
    Tremolo
    Poziom 43  

maciej_333 napisał:
    shadow0013 napisał:

Zgadzam się z tym całkowicie. Przykładowo polski V541 bije na głowę większość obecnie produkowanych mierników. Ma on błąd 0,05% wartości mierzonej + 0,01% zakresu (dla napięć stałych). Tylko przyrządy renomowanych firm osiągają takie parametry.

Weź pod uwagę rozrzut elementów po latach... Nie wiem jakby przeszedł wzorcowanie i jak długo trzymałby po kalibracji i jaka jest jego impedancja wejściowa?
    A taki zegarek sobie poświeci i jest praktyczny. Sam mam na NIXIE tester przekaźników wyjściowych do radiowych urządzeń sterujących. Na lampce włącza mi się numer zazbrojonego przekaźnika, triaka... W dodatku, jak jest jakiś problem z przebijaniem się napięcia na wyjście lub napięcie pomiędzy przekaźnikami lampki dają ciekawy efekt poświaty.

• #22 12 Paź 2013 10:27
    lombard1
    Poziom 12  

Widzę
    że dyskusja zeszła na temat wyższości V541 nad aktualnie produkowanymi miernikami.
    Ale ktorymi ? Tym z Chin za 20 zl czy np. Fluke za 2000 zl. ?

A teraz do rzeczy,
    Zareklamowalem ten zegar na lampach nixie koledze z pracy,
    a on stwierdził, że taki zegar na lampach jak nie jest na układach 74141 to one nie beda dobrze pracowały, na moje pytanie dlaczego, odpowiedział,
    że te lampy byly projektowane do współpracy z układem 74141. A ze ma w szafie 10 sztuk nowych Z566 wiec musze go przekonac ze sterowanie zastosowane w tym zegarku w niczym nie jest gorsze wyłącznie z 74141. Bo przy okazji chcialbym mu wyrwac 4 nowe... ;) lampki do mojego przy okazji budowy dwóch zegarów.
    Jak go przekonać ?
    Oczywiscie zna wartość jednej sztuki Z566.
    Pozdrawiam,
    J.

• #23 12 Paź 2013 15:20
    maciej_333
    Poziom 34  

[quote="Tremolo"]

maciej_333 napisał:
    shadow0013 napisał:

Weź pod uwagę rozrzut elementów po latach... Nie wiem jakby przeszedł wzorcowanie i jak długo trzymałby po kalibracji i jaka jest jego impedancja wejściowa?

Jutro jak będę miał zajęcia ze studentami, to dołączę ogniwo Westona do V541 i zobaczę czy trzyma parametry po tylu latach. Impedancja wejściowa dla zakresów 100mV i 1V to 1000MΩ. Dla zakresów 10V, 100V i 1000V jest to 10MΩ.

V541 jest lepszy nie tylko od mierników za 20zł, ale i od takich za kilkaset zł. Na uczelni mam np. miernik EM6000. Przykładowo dla zakresu 6V ma on błąd 0,5%+5c. Jest to dość słabo. Dopiero laboratoryjny Picotest jest o rząd wielkości lepszy.

• #24 12 Paź 2013 15:46
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Pokrentz napisał:

Najpierw oświadczenie:
    Podczas prac nad zegarkiem nie ucierpiał żaden sprawny miernik Meratronik V…. lub inny.
    Naszą skromną kolekcję lamp Z566M pozyskaliśmy z likwidowanego laboratorium z uszkodzonych mechanicznie lub elektrycznie mierników, które miały powędrować na śmieci parę lat temu.
    Decyzję skąd pozyskać lampki i czy budować z nich zegar pozostawiamy Wam samym. Dla nas mierniki V… są fajne, ale właśnie przez wyświetlacz. Funkcjonalnością niestety nie grzeszą – 30 lat robi swoje.
    Qscgu napisał:
    Ile to prądu ciągnie? Mierzyliście?

Tak, wszystko jest pomierzone:
    pobór po stronie niskiego napięcia: Iwe=0,26A, Uwe=12,1V
    pobór po stronie wysokiej: Iwy=12,91mA, Uwy=184,9V
    Co po obliczeniach daje: Pwe=3,146W, Pwy=2,38W, sprawność=Pwy/Pwe=75%. Może nie jest najwyższa, ale pokażemy co potrafimy już wkrótce przy publikacji opisu zegara zasilanego z USB (5V->200V).
    Judas napisał:
    Konstrukcja piękna, ale nieładnie przypisywać sobie "patent" na podstawki do lamp - to jest stare i już dawno sprawdzone rozwiązanie....

Słowo patent nieprzypadkowo daliśmy w cudzysłowie… Aczkolwiek my z takim rozwiązaniem się nie spotkaliśmy. Chętnie dowiemy się gdzie takie rozwiązanie widziałeś. Tak czy siak, z wszystkich tu przedstawionych patentów czy nie patentów można swobodnie korzystać, bo konstrukcja jest Open Source w założeniu.
    Pitekb napisał:
    Gratuluję kolejnego udanego projektu. Chwała Wam za to… Myśleliście może nad wykorzystaniem innych np. lamp LC513 / ZM560M - wystarczyłoby zmienić płytkę wyświetlaczy.

Dzięki za słowa uznania! Jest coraz więcej zapytań o zegar pod lampy LC513/Z560M i do końca roku powinniśmy mieć też taki w rodzinie! Zmian będzie jednak trochę więcej. Zmiana tylko pcb wyświetlaczy nie wystarczy. Gdyby iść w ten sposób zegar traci proporcje i nie jest tak elegancki. Mechanicznie będzie to zupełnie nowa konstrukcja.
    Pitekb napisał:
    skąd mogę pobrać nową wersję?

gadem napisał:
    Dodam tylko, żeby koledzy z Elektronix'a uaktualnili swoją stronkę bo jest "wczorajsza" i nie ma na niej dużego nixa.

Najnowsza wersja do zegara na LC516 jest już w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2473509&highlight=
    Co do stronki, będziemy ją stopniowo aktualizowali, ale nie spodziewajcie się, jakiś fajerwerków graficznych – nie znamy się na robieniu stron i raczej nigdy się nie poznamy, bo nie jest to w kręgu naszych zainteresowań. Pozostaje jakiś kreator.
    Planowany jest opis oprogramowania, opis konstrukcji, do działu download powędruje najnowszy firmware, galeria będzie zaktualizowana za 2-3 tygodnie, z uwzględnieniem nowych członków rodziny.
    Trabi napisał:
    Sam podobny zegar zrobiłem (tylko że na elementach dyskretnych; gdzieś w DIY jest opis moich walk z duchami) i teraz zegarek pracuje rewelacyjnie cały czas w pracy, wprawiając w zachwyt osoby mnie odwiedzające.

Bardzo ładny zegar! Ma obudowę?
    Trabi napisał:
    ...wprawiając w zachwyt osoby mnie odwiedzające.

Coś o tym wiemy!
    pitekb napisał:
    DS1307 jest wrażliwy na zakłócenia - a tutaj mamy przetwornicę, która będzie go zakłócać dość mocno.

Każdy zegar RTC, obojętne czy w zaimplementowany w AVR czy zewnętrzny jest tak dokładny jak jego rezonator kwarcowy – ogólnie dostępne kwarce „zegarkowe” mają +/-20ppm, co daje około +/-1,7sek/24h (@T=25st. C). Są kwarce lepsze (np. 5ppm) i jeszcze lepsze w wykonaniu military, ale kosztują więcej niż suma pozostałych komponentów zegara.
    My nasz problem z dokładnością rozwiązaliśmy wprowadzając korektę w menu serwisowym. Można dostroić +/-4sek. / dobę.
    lombard1 napisał:
    Zareklamowalem ten zegar na lampach nixie koledze z pracy,
    a on stwierdził, że taki zegar na lampach jak nie jest na układach 74141 to one nie beda dobrze pracowały, na moje pytanie dlaczego, odpowiedział,
    że te lampy byly projektowane do współpracy z układem 74141.

Z pewnością koledze z pracy nie chodzi konkretnie o 74141, bo ten ma budowę wewnętrzną prawie identyczną jak nasze dyskretne sterowanie, ale o multiplexowanie. Można multiplexować Nixie, dopóki prąd maksymalny nie przekroczy chyba 20mA dla z566m, u nas na lampkę peak current to <15mA.

• #25 12 Paź 2013 19:32
    Trabi
    Poziom 36  

electroNIXclock napisał:
    Bardzo ładny zegar! Ma obudowę?

Dziękuję za miłe słowa uznania. Obudowy (nadal) brak choć... stoi na mosiężnych słupkach na drewnianej podstawce. Prędzej czy później obudowy się dorobi. Tyle że będzie przez nią widać konstrukcję wewnętrzną. Nie chcę zamykać elektroniki tak żeby nie było jej widać. najprawdopodobniej będzie to coś w rodzaju mojego wykonania 1x VFD?

• #26 13 Paź 2013 00:36
    Judas
    Poziom 13  

electroNIXclock napisał:

Judas napisał:

Słowo patent nieprzypadkowo daliśmy w cudzysłowie… Aczkolwiek my z takim rozwiązaniem się nie spotkaliśmy. Chętnie dowiemy się gdzie takie rozwiązanie widziałeś. Tak czy siak, z wszystkich tu przedstawionych patentów czy nie patentów można swobodnie korzystać, bo konstrukcja jest Open Source w założeniu.

Chociażby tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic703397-0.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=432074#432074

• #27 17 Paź 2013 17:39
    kowal00071
    Poziom 18  

Cytat:
    Projekt płytki w PDF – dla miłośników własnoręcznej walki z PCB. Poza samą płytą zawiera też małe okrągłe przejściówki będące naszym „patentem – sposobem” na lampy z wyprowadzeniami w postaci drutów.

gdzie ?

• #28 17 Paź 2013 21:31
    electroNIXclock
    Poziom 11  

kowal00071 napisał:
    gdzie ?

Oopss... Zapomiałem dodać w pierwszym poście. Patrz załącznik.
    Judas napisał:

No cóż, my "patentem" nazwaliśmy okrągłą przejściówkę pcb, a nie wykorzystanie konektorów złącza DB. Ale nie ma co drążyć tematu...

• #29 19 Paź 2013 20:32
    badworm
    Poziom 18  

maciej_333 napisał:
    Na uczelni mam np. miernik EM6000. Przykładowo dla zakresu 6V ma on błąd 0,5%+5c. Jest to dość słabo. Dopiero laboratoryjny Picotest jest o rząd wielkości lepszy.

Nie porównuj multimetru przenośnego z miernikiem stacjonarnym bo one z definicji mają większą dokładność. 0,5% to ma każdy multimetr 3,5 cyfry. Parametry mierników Meratronik nie są dziś już aż tak rewelacyjne. Multimetr Finest 707 (zakupiony za 1zł+VAT w NDN jako bonus do oscyloskopu Rigol), posiada bazową dokładność 0,05% +/-3 cyfry dla zakresów od 500mV do 500V DC. Sprawdziłem go po zakupie na profesjonalnym kalibratorze, podlegającym sprawdzeniu co roku w OUM - dokładność jest taka, jak deklaruje instrukcja. Miernikiem z dawnych lat, który chyba do dziś w niektórych przypadkach ciężko zastąpić multimetrem to V640.

A co do samego zegara - interesująca konstrukcja, starannie wykonana obudowa na samodzielnie zbudowanej frezarce CNC :) W zegarach Nixie ciężko o coś nowatorskiego jeśli chodzi o sterowanie dlatego bardzo ważna jest obudowa. Mój zegar na LC516 wciąż niestety nie zdobi pokoju. Obudowa okazała się być zbyt dużym klockiem, musi więc zostać zmniejszona (spłycona). Wasza konstrukcja z tego typu lampami jest elegancka. Kto wie, czy docelowo na coś podobnego się nie skuszę :P