Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory do paneli fotowoltaicznych

07 Paź 2013 21:24 4893 10
  • Poziom 11  
    Witam nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam ten temat jeśli nie to z góry przepraszam. Mam wykonać projekt doboru optymalnej ilości i rodzaju paneli fotowoltaicznych oraz akumulatorów do tego. Zestaw ten ma zasilać jakąś stacje rowerową czy coś w tym stylu. I moje pytanie jest takie czy są jakieś dedykowane akumulatory do paneli fotowoltaicznych. Prowadzący mój projekt powiedział mi żebym rozważył dwie opcje akumulatory standardowe oraz takie z możliwością szybkiego ładowania aby w krótkim czasie mogły skumulować jak najwięcej energii. Projekt ten jest z przedmiotu Gospodarka i zarządzanie w elektroenergetyce. Nie szukam żadnego gotowca tylko podpowiedzi jak czegoś takiego szukać. Przeglądałem google w poszukiwaniu takich akumulatorów ale niestety nie udało mi się nic znaleźć po za wzmianką o tym, że akumulatory litowo-jonowe szybko się ładują.
  • Poziom 29  
    Cześć.

Poszukaj sobie informacji o akumulatorach żelowych, ich ładowanie wprawdzie "błyskawiczne" nie jest, jednak są o wiele bardziej wytrzymalsze i łatwiejsze w eksploatacji.
  • Poziom 11  
    A czy te akumulatory litowo-jonowe Twoim zdaniem były by w stanie w krótkim czasie przyjąć całą energie z paneli fotowoltaicznych i się szybko naładować?
  • Moderator sekcji Technicznej
    Wujek google się obraził?
  • Poziom 43  
    jacek1987-1987 napisał:
    oraz takie z możliwością szybkiego ładowania aby w krótkim czasie mogły skumulować jak najwięcej energii.

Słońce raczej nie świeci "w krótkim czasie" Dzień bywa pochmurny lub słoneczny, zazwyczaj słońce jeżeli już jest to przynajmniej 5 godzin.
    Ponadto opcja "szybkiego ładowania" wymaga przewymiarowania wydajności paneli czyli dobór nie będzie optymalny.
  • Poziom 27  
    Czy optymalny, odpowie sobie kolega po wykonaniu obliczeń dla każdego rodzaju akumulatora - obliczenia to składowa projektu.
    Moim zdaniem przeczytaj dokładnie opis projektu, zdanie "Zestaw ten ma zasilać jakąś stacje rowerową czy coś w tym stylu" zniechęca Ci pomóc . Mam wrażenie, że robisz zlewkę na forum by małym kosztem odwalić robotę.
  • Poziom 43  
    ronwald napisał:
    Czy optymalny, odpowie sobie kolega po wykonaniu obliczeń dla każdego rodzaju akumulatora

Nie chodzi o rodzaj akumulatora a wydajność prądową paneli. Załóżmy, że do ładowania dowolnej baterii akumulatorów prądem 0,1 C wystarczy 10 paneli. Do ładowania tych samych akumulatorów prądem 0,3 C potrzeba już 30 paneli. Nie da się szybciej ładować jakiegokolwiek akumulatora jeżeli wydajność prądowa źródła jest zbyt mała.
  • Poziom 11  
    Jak można wyliczyć tą wydajność prądową paneli?
  • Poziom 27  
    Wziąć kartę katalogową i odczytać z danych technicznych!
  • Poziom 11  
    Mam kartę katalogową panela który ma być w tym projekcie wykorzystany ale dokładnie nie wiem gdzie tego tam szukać. Proszę mnie nakierować w którym miejscu to jest. I czy ktoś może mi wyjaśnić indeksy przy parametrach elektrycznych w warunkach STC?