Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulatory do paneli fotowoltaicznych

jacek1987-1987 07 Oct 2013 21:24 5451 10
    jacek1987-1987
    Level 11  
    Witam nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam ten temat jeśli nie to z góry przepraszam. Mam wykonać projekt doboru optymalnej ilości i rodzaju paneli fotowoltaicznych oraz akumulatorów do tego. Zestaw ten ma zasilać jakąś stacje rowerową czy coś w tym stylu. I moje pytanie jest takie czy są jakieś dedykowane akumulatory do paneli fotowoltaicznych. Prowadzący mój projekt powiedział mi żebym rozważył dwie opcje akumulatory standardowe oraz takie z możliwością szybkiego ładowania aby w krótkim czasie mogły skumulować jak najwięcej energii. Projekt ten jest z przedmiotu Gospodarka i zarządzanie w elektroenergetyce. Nie szukam żadnego gotowca tylko podpowiedzi jak czegoś takiego szukać. Przeglądałem google w poszukiwaniu takich akumulatorów ale niestety nie udało mi się nic znaleźć po za wzmianką o tym, że akumulatory litowo-jonowe szybko się ładują.
    serwisor
    Level 29  
    Cześć.

Poszukaj sobie informacji o akumulatorach żelowych, ich ładowanie wprawdzie "błyskawiczne" nie jest, jednak są o wiele bardziej wytrzymalsze i łatwiejsze w eksploatacji.
    jacek1987-1987
    Level 11  
    A czy te akumulatory litowo-jonowe Twoim zdaniem były by w stanie w krótkim czasie przyjąć całą energie z paneli fotowoltaicznych i się szybko naładować?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wujek google się obraził?
    vodiczka
    Level 43  
    jacek1987-1987 wrote:
    oraz takie z możliwością szybkiego ładowania aby w krótkim czasie mogły skumulować jak najwięcej energii.

Słońce raczej nie świeci "w krótkim czasie" Dzień bywa pochmurny lub słoneczny, zazwyczaj słońce jeżeli już jest to przynajmniej 5 godzin.
    Ponadto opcja "szybkiego ładowania" wymaga przewymiarowania wydajności paneli czyli dobór nie będzie optymalny.
    ronwald
    Level 27  
    Czy optymalny, odpowie sobie kolega po wykonaniu obliczeń dla każdego rodzaju akumulatora - obliczenia to składowa projektu.
    Moim zdaniem przeczytaj dokładnie opis projektu, zdanie "Zestaw ten ma zasilać jakąś stacje rowerową czy coś w tym stylu" zniechęca Ci pomóc . Mam wrażenie, że robisz zlewkę na forum by małym kosztem odwalić robotę.
    vodiczka
    Level 43  
    ronwald wrote:
    Czy optymalny, odpowie sobie kolega po wykonaniu obliczeń dla każdego rodzaju akumulatora

Nie chodzi o rodzaj akumulatora a wydajność prądową paneli. Załóżmy, że do ładowania dowolnej baterii akumulatorów prądem 0,1 C wystarczy 10 paneli. Do ładowania tych samych akumulatorów prądem 0,3 C potrzeba już 30 paneli. Nie da się szybciej ładować jakiegokolwiek akumulatora jeżeli wydajność prądowa źródła jest zbyt mała.
    jacek1987-1987
    Level 11  
    Jak można wyliczyć tą wydajność prądową paneli?
    ronwald
    Level 27  
    Wziąć kartę katalogową i odczytać z danych technicznych!
    jacek1987-1987
    Level 11  
    Mam kartę katalogową panela który ma być w tym projekcie wykorzystany ale dokładnie nie wiem gdzie tego tam szukać. Proszę mnie nakierować w którym miejscu to jest. I czy ktoś może mi wyjaśnić indeksy przy parametrach elektrycznych w warunkach STC?