Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie mogę zmienić partycji dysku przenośnego z NTFS na FAT32

squesh 07 Oct 2013 22:58 12345 12
 • #1
  squesh
  Level 9  
  Witam,

  Mam dysk przenośny (80 GB, Toshiba)
  Posiada on system plików NTFS i mogę zmienić go tylko na exFAT a potrzebuję FAT32 - ponieważ taki tylko odczytuje mi USB w DVD (do odtwarzania filmów z urządzeń przenośnych).

  Chciałem sformatować dysk, zmienić typ przez narzędzia systemowe a także przez Acronis Disk Director - brak opcji FAT/FAT32.

  Czy to możliwe aby dysk fabrycznie nie mógł pracować w systemie plików FAT/FAT32?

  Może jeszcze jakieś inne narzędzie polecacie, które rozwiąże ten problem?

  Proszę o pomoc. :)
 • #3
  sosarek

  Level 43  
  FAT32 ma ograniczenie wielkości partycji do 32GB, maksymalna wielkość pliku to 4GB. Musisz więc na dysku utworzyć kilka partycji. Możesz do tego użyć Windowsowego Zarządzania Dyskami.
 • #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Sprawdź w GParted. Oczywiście może utworzyć dwie partycje około 30GB i jedną mniejszą w zarządzaniu dyskami, tak jak radzicie. Ograniczenie do 32GB ma chyba jedynie w windowsie. Programy takie jak GParted powinny dać radę utworzyć partycję 80GB FAT32.
 • #5
  Robert B
  Level 43  
  Koledzy opowiadają bzdury. Musisz wystartować DOSa 7x lub podobnego i fdiskiem usunąć partycję spoza FAT, założyć nową i sformatować poleceniem format.
  http://support.microsoft.com/kb/255867/pl
  Bootowalne obrazy czy dyskietki są dostępne.

  Ehhh... Dzieci Windowsa... :(
 • #6
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Robert B wrote:
  Koledzy opowiadają bzdury. Musisz wystartować DOSa 7x i fdiskiem usunąć partycję spoza FAT, założyć nową i sformatować poleceniem format.
  Ehhh... Dzieci Windowsa... :(

  Dokładnie to ograniczenie było od Win XP jak dobrze sobie przypominam, w kolejnych wersjach nie sprawdzałem. Po prostu chyba jakoś wykazali w Microsoft że taki system plików sprawdza się dobrze tylko do rozmiaru 32GB, cos takiego obiło mi się o uszy :)
 • #9
  Robert B
  Level 43  
  xury wrote:
  A ograniczenie partycji jest do 16TiB

  squesh wrote:
  Mam dysk przenośny 80 GB

  Czyli nie ma :D
  Dla ułatwienia należy zastosować przełącznik fdisk /fprmt
  http://dosmaniak.republika.pl/fdisk.htm
  Quote:
  Opcja ta wywołuje program fdisk bez wyświetlania ekranu z zapytaniem o obsługę dużych dysków (czyli uwzględniania systemu FAT32 dla partycji/dysków większych niż 512 MB). Zamiast tego użytkownik jest pytany o system plików za każdym razem, kiedy tworzy partycję.
  Opcja ta ma jedną dodatkową zaletę: umożliwia utworzenie partycji/dysku FAT32 o pojemności mniejszej niż 512 MB.
  Składnia wygląda tak:
  fdisk /fprmt
 • #10
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Robert B wrote:
  xury wrote:
  A ograniczenie partycji jest do 16TiB

  squesh wrote:
  Mam dysk przenośny 80 GB

  Czyli nie ma :D

  Dla windowsów nowszych jest choć w 95 czy 98 nie było talowego ograniczenia :) Dla programów do partycjonowania już nie powinno być problemu ;)
 • #11
  asty
  Level 10  
  Nie musisz instalować DOS'a. Wystarczy że odpalisz komputer z dyskietką startową utworzoną w WIN98. Zaalokowane partycje, jeśli nie chcesz ich zmieniać, sformatuj komendą format x: gdzie x to litera dysku. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, jak to zrobić, daj znać to pomogę.
 • #12
  WojtasJD
  VIP Meritorious for electroda.pl
  squesh wrote:
  ponieważ taki tylko odczytuje mi USB w DVD
  Pierwszą rzeczą jaką bym zrobił to poszukał w opcjach tego "DVD" opcji formatowania. Załóżmy, że mam tylko "DVD" dysk zewnętrzny i co teraz? Mam kupować komputer aby tylko sobie dysk sformatować?

  Autor nie podał o jaki O/S chodzi ale np. w Windows 2000, XP:

  Ograniczenia systemu plików FAT32 wrote:
  Nie można sformatować woluminu o rozmiarze większym niż 32 GB przy użyciu systemu plików FAT32 w systemie Windows 2000. Sterownik FastFAT systemu Windows 2000 może instalować i obsługiwać woluminy o rozmiarze większym niż 32 GB korzystające z systemu plików FAT32 (z pewnymi innymi ograniczeniami), ale nie można utworzyć takiego woluminu przy użyciu narzędzia Format. Zachowanie takie jest zgodne z projektem programu. Jeżeli konieczne jest utworzenie woluminu, którego rozmiar przekracza 32 GB, należy użyć systemu plików NTFS.
  UWAGA: Próba sformatowania partycji FAT32 większej niż 32 GB kończy się niepowodzeniem przed zakończeniem procesu i zgłaszany jest następujący błąd:
  Menedżer dysków logicznych: Rozmiar woluminu jest za duży.

  Ograniczenia systemu plików FAT32 w systemie Windows XP wrote:
  Podczas instalacji systemu Windows XP w systemie plików FAT 32 nie można formatować woluminu większego niż 32 gigabajty (GB). System Windows XP może instalować i obsługiwać woluminy FAT32 większe niż 32 GB (podlega to innym ograniczeniom), ale podczas instalacji nie można utworzyć woluminu FAT32 większego niż 32 GB za pomocą narzędzia Format. Jeżeli trzeba sformatować wolumin, którego rozmiar przekracza 32 GB, należy go sformatować w systemie plików NTFS. Można także uruchomić system Microsoft Windows 98 lub Microsoft Windows Millennium Edition (Me) z dysku rozruchowego i użyć narzędzia Format znajdującego się na dysku.

  Nie dość, że to już dzisiaj archaiczny sposób to jeszcze wymaga posiadania jednego z tych O/S. Można inaczej.
  -> http://www.ridgecrop.demon.co.uk/index.htm?guiformat.htm
 • #13
  iagre
  Level 35  
  Jeśli to jest dysk na USB to może być problem z dostępem do niego z programów DOSowych. Ale jeśli uda ci się rozwiązać problem sterowników do USB na dyskietce startowej Win98 (lub inna podobna) to do partycjonowania dysku i formatowania go w FAT16/FAT32 (niestety inny nie obsługuje) polecam Ranish Partition Manager. Gdy na formatowanym dysku będą badsectory to Ranish Partition Manager w trakcie formatowania wyświetli numery cylindrów na których są te badsectory. Dzięki temu w przypadku występowania badsetorów będziesz mógł wykroić partycje tak żeby nie zachodziły na te badsectory.