Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodziarka Siemens KS38R494 - Problem z elektronicznym sterowaniem

07 Paź 2013 23:33 2907 6
  • Poziom 2  
    Witam. Może ktoś mi podpowie jak rozwiązać mój problem z chłodziarką Siemens jak w temacie. Otóż nie chce ona startować. Po zdjęciu panela sterującego i odłączeniu od modułu przewodów idących do sprężarki, łącząc właściwe przewody sprawdziłem jej działanie. Chodzi bez problemu i schładza wnętrze do każdej potrzebnej temperatury.
    Następnie sprawdziłem, że w komorze chłodziarki jest z lewej strony na ściance klapka a pod nią czujnik z którego kabelki idą oczywiście do modułu zmierzyłem rezystencję- przy temp +20 jest około 6k i zwiększa się np przy +5 jest 13k.
    Do modułu dochodzi kabel od drugiego czujnika którego nie mogę znaleźć, a jego rezystencja przy +20 jest także około 6k natomiast w miarę obniżania temperatury o kilka stopni skacze raz dając 15k, za moment 0k, za chwilę 18k i znowu 0 itd.
    Czy ktoś może mi poradzić jak sprawdzić czy problem z rozruchem tkwi właśnie w tym czujniku, a jeżeli tak to gdzie go znaleźć, czy też problem jest w samym module. Będę wdzięczny za pomoc.
  • SterControlSterControl
  • SterControlSterControl
  • Poziom 2  
    Dziękuję za podesłane linki. Przestudiowałem materiał. Pozostają natomiast dwa istotne pytania:
    1. Jakie parametry ma mieć ten czujnik na parowniku w tym modelu ? Czy takie same jak ten w komorze chłodziarki? Na kabelku idącym od czujnika na parowniku do modułu jest oznaczenie "EPCOS 48/03 5K A22", natomiast na kabelku idącym od czujnika z komory chłodziarki do modułu jest oznaczenie "EPCOS 50/03 5KA A9" . Moje pomiary obu czujników w temp.+20 st. C dały podobne wartości około 6k z dokładnością 0,1-0,2 k. W niższych temperaturach ten na parowniku "dostaje świra" więc trudno wysnuwać z pomiaru jakieś wnioski. Ponieważ posiadam nowy oryginalny czujnik przeznaczony do komory chłodziarki zastanawiam się czy mogę go zainstalować w miejsce niesprawnego na parowniku.
    2. Gdzie w przedmiotowym modelu Siemensa KS38R494 znajduje się ten czujnik na parowniku. Czy w tym samym miejscu co w opisywanym Boschu kgv 2604 / tzn. 37cm od góry i 21cm w lewo od osi pionowej /.
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    Zrobiłem mostek czujnika parownika tak jak radził kolega ale chłodziarka nie chce wystartować. Próbuje ruszyć, włącza się na sekundę i wyłącza i po chwili to samo się powtarza. Nie mam już pomysłu co zrobić i jak to sprawdzić.
  • Poziom 2  
    Po dłuższej przerwie wróciłem do tematu chłodziarki. Badanie modułu wykazało, że uszkodzony jest kondensator 1uF 275V/ ten duży/. Po wymianie kondensatora chłodziarka ruszyła i obecnie pracuje bez zarzutów. Nie zamykam tematu gdyż korci mnie jeszcze wymiana czujnika na parowniku. Czy ktoś jest ma wiedzę na temat usytuowania tego czujnika na tylnej ścianie chłodziarki w opisanym modelu Siemensa?
  • Poziom 16  
    Jak zrobiłeś mostek to lepiej wymień ten czujnik bo sterownik z mostkiem długo nie wytrzymuje. Kop z 35cm od góry, patrząc od tyłu przy lewej krawędzi (czujka jest z prawej ale wyciąga się ją z lewej) będzie widać przewód.
    Po wymianie czujnika dziurę zalej pianką żeby wilgoć się nie dostawała. Jak byś miał problem z doborem czujnika pisz na priv.