Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant 186/3-5 - Wysoka temperatura na powrocie kondensat i podłogówka

08 Paź 2013 10:05 6456 16
  • Poziom 10  
    Nowy dom dobrze ocieplony pierwsze rozruchy - instalacja wygląda następująco:

ZASILANIE) Valliant kondensat 186/3-5 (moc max skręcona do 10kw; sterowanie wg krzywej bez wpływu pomiaru z wew.) starowanie na temp. zasilania

PODŁOGÓWKA) 2 mieszacze podłogówki 1szt -parter 1szt-piętro z pompami 33-44-50w w sumie 14 pętli ok 130m2. Pompy na 1 biegu rotamery pokazują 2l/m zawór termo mieszacza ustawiony na odcięcie 50*C

2 GRZEJNIKI DRABINKOWE) przed mieszaczami 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach wstępnie zdławione zaworami w skrzynkach na min przepływ tak że zagrzanie powrotów zajmuje duużo czasu (nie chce aby podnosiły za bardzo powrotów)

Problemem polega na tym że kocioł valliant 186/3-5 załancza się podnosi temperaturę do wg krzywej 0,6 do 34*~36* Czynnik trafia na mieszacze i wraca podnosi szybko temperaturę powrotu (28-30) i chyba dlatego kocioł po 2 min wyłącza się, 30 min blokady palnika i znowu start. Pytanie tylko dlaczego mam relatywnie wysokie temperatury powrotu skoro mieszacz na pokazuje 19~20* w domu ok 19*C.

Kilka pytań i spostrzeżeń: ( krzywej dopiero szukam )

A) Mieszacz na piętrze dostaje wyższą temperaturę zasilania niż mieszacz parteru Czy zdławić powrót przed rozdzielaczem by wyrównać zasilania?

B) Ustawienie pompy w Valliancie ( nie wiem na którym jest biegiu). Czy zbyt wysoka wydajność może " przerzucać" czynnik zbyt szybko przez mieszacze i stąd problem?

C) Może czegoś nie rozumiem ale powrót powinien mieć temperaturę mieszacza a ma wyższą. bay-pasu mniemam.

D) Analizowałem podłączenie mieszaczy wygląda na to że jest poprawne. Czy zdławią się powroty tak by więcej wody szło w podłogę niż w powrót

E) Podłogówka przewymiarowana przez partaczy ("Panie dajemy co 15 cm i jest dobrze" mam tak wszędzie)

F) Jak sprawdzić co tam policzył sobie kocioł na zasilaniu i jak odczytać temp. powrotów z kotła.

G) Ile wynosi histereza dla 186/3-5 i czy jest nastawialna

H) pomiar temperatury w piecu ustalony na zasilanie, Czy dobrze?..
  • Poziom 32  
    Pokarz fotki podłączeń tych mieszaczy, rozdzielaczy, kotła i czego tam jeszcze masz. Pewnie jest coś źle spięte.
  • Poziom 10  
    Piec zasila bezpośrednio tylko te 2 mieszacze

• Poziom 32  
    Po pierwsze sprawdź czy nie ma jeszcze powietrza w pętlach podłogówki. Po drugie czy zapoznałeś się z instrukcją tych rozdzielaczy. Tam jest napisane jak pierwszy raz ustawić to wszystko.
    http://instalhurt.sklep.pl/p/9/394/rozdzielac...pa-pompowa-9-obwodow-rozdzielacze-szafki.html
    Podczas regulacji rozdzielaczy zamknij zawory na grzejniki. Po trzecie ta instalacja jest trchę spartaczona. Poco ci dwa osobne mieszacze. Powinien być jeden mieszacz w kotłowni i woda już zmieszana powinna wędrować do rozdzielaczy. A jeśli chcesz mieć jeszcze obwód z grzejnikami to to wszystko powinno być podłączone przez sprzęgło.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Z tego co kojarzę w instrukcji tych mieszaczy jest napisane, że temperatura zasilania powinna być o ok. 20 stopni wyższa niż wymagana na obiegu podłogi. To są mieszacze do kotłów węglowych, a nie kondensacyjnych. Wydałeś kupę kasy na bezsensowne rozwiązanie. W tych samych pieniądzach można to było zrobić jak należy.
  • Poziom 10  
    Jest jak jest i muszę na tym rozwiązaniu jakoś jechać.

Po raz kolejny sprawdza się że tym kraju trzeba znać się lepiej niz "faHofffcy".

Tak rozruch wg sztuki, tj. zawory odcinające mieszaczy ustawione na 50*C

Support w rozruchu wykonawców odpuszczam. Wiec pozostajecie mi szanowni koledzy.

Grzejniki w łazienkach to ręcznikowce wiec temperatura z podłogówki mnie tam urządza kosztem sprzęgieł dodatkowych kombinacji. Pozostaje kwestia temperatur powrotu.

Tak sobie przemyślałem sprawę i:

1)zmniejszyłem ręcznie obroty pompy w menu pieca z automatu na 1 żeby woda nie przelatywała przez rozdzielacze zbyt szybko lecz trafiała siłą pomp mieszaczy w pentle
    2) przydławiłem do ~60% wypływ z rozdzielacza na piętrze i ~70% parter w tm samym celu.

Puki co poczekam na niższe temperatury z oceną działań. zobaczymy.

Ew. co mogę zrobić by ogarnąć tanio sytuacje i nie pruć skrzynek. Rury w kotłowni mam po wierzchu
    Wiesz co, wyłacz te pompy, zamknij zawory przy nich i zobacz jak to będzie chodziło na pompie z kotła, tyle, że nie jestem pewien, czy te przepływomierze puszczą wodę w drugą stronę, gdyż odwróci się kierunek przepływu wody w podłogówce.
  • Poziom 10  
    Pomysł dobry z jednym ale.

Rotametry stukają wtedy jak dzięcioły ;-) pomysł odpada chyba że ogarnę te stukania
    No właśnie. Ostateczną ostatecznością byłoby zamienić belki rozdzielacza górna z dolną, wywalić pompy, wywalić zawory termostatyczne i wtedy na bank będzie działać jak należy. Ale trochę z tym będzie roboty.
  • Poziom 10  
    Obczaiłem zmiany belek z są do zrobienia pytanie tylko czy pompa vallianta uciśnie tyle wody ( 13 obiegów - 130m2. Na tą chwile chodzą 2 pompy po 33W i mam po 2l/min w rotametrach. Pompa w piecu ma 58/83W. Najgorszym scenariuszem byłaby nieudana przeróbka i dodatkowe koszty.

Zawory termostatyczne zostawiłbym na zasilaniu rozdzielaczy w razie gdyby piec pomimo blokady w ustawieniach pocisnął wysoka temperaturą.

Co radzicie?
    Da radę. Uruchomiłem kilkadziesiąt układów po ponad 200m2 podłogówki prosto z kotła - wszystkie działają. Pompę w kotle dasz na wyższy bieg, przymkniesz bypass w celu uzyskania większego ciśnienia dyspozycyjnego i naprawdę będzie ok.

Dodano po 2 [minuty]:

Zawory termostatyczne wywal, bo ograniczają przepływ. Podobnie zrób z tymi na powrocie. nie bój się o wysoką temperaturę. Ustaw pokrętło na kotle na 45 stopni i nic Ci nie grozi.
  • Poziom 10  
    Jest jeszcze problem z różnymi wysokościami złączy węży podłogówki zmieniając listwy braknie 3cm pexa do górnej listwy jak to rozwiązać?

mauri_b

Wielkie dzięki za porady posłuchałbym dodatkowej niezależnej opinii kogoś jeszcze z branży zanim wytnę te pompy. Serwisant od pieca powiedział przy rozruchu że dodatkowe pompy muszą być na podłogówkę stąd moje wątpliwości.
  • Poziom 22  
    mkupa napisał:
    Jest jeszcze problem z różnymi wysokościami złączy węży podłogówki zmieniając listwy braknie 3cm pexa do górnej listwy jak to rozwiązać?

Jezeli jest koniecznośc zamiany belek, nie wnikałem czy to konieczne, to kształtkami mosiężnymi z pewnościa da sie to zrobić. Coś podobnego kiedyś robiłem, kiedy układałem podłogówkę na zyczenie klienta z pexa fi 20. Swoją drogą miał gość rację i od niego czegoś się nauczyłem. Jedna duza petla 178m, 4 żyły, wokół zimnych scian pomieszczeń starego domu i 3 petle w pozostałej przestrzeni pomieszczeń. Działa do dzisiaj, gość zadowolony, powiedział mi o tym przy okazji instalowania solarów.
  • Poziom 9  
    Witam. podłączę się. ja mam takie rozdzielacze jak założyciel tematu tylko ze firmy tece i tam nie trzeba zamieniać belek tylko wystarczy zamienić retometry z dolnymi zaworkami, gwinty pasują. Mam pytanie czy jeśli zmienię ten układ rozdzielaczy tak jak tu podpowiadacie to czy spadnie mi spalanie gazu na kondensacie? czy jest sens to zmieniać skoro mi dobrze grzeje na mieszaczach? teraz spalanie dzienne wychodzi mi około 10kubików gazu. temperatura w domu 20,5st, w nocy 19st, na piecu ustawione 40st, piec immergas victrix 26 2l sterowany sterownikiem radiowym, dom dobrze docieplony o powierzchni posadzek około 170metrów kwadratowych, podłogówka 100%
  • Poziom 10  
    Moja historia skończyła się wywaleniem pomp z mieszaczy i zamianą przyłącza przy piecu gdzie zasilanie zamieniono z powrotem ( tak było łatwiej)
    Zawory przy mieszaczach jednak zostały, trochę dławią ale trudno grunt że działa
    Baypas na piecu został również zdławiony.

Pompa w piecu wyrabia się na 1 biegu choć na 2 komfort szybkości nagrzewania wydaje sie większy. na rotamerach mam średni przepływ 1-3l/min

Generalnie jestem bardzo zadowolony z podłogówki. Hydraulików to bym powiesił na suchej gałęzi.

Potwierdzam że sama pompa w piecu daje rade. instalacja jest wtedy tania i prosta jak drut.