Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon Pixma - czy powinna być wyposażona w tusze startowe?

sorier 08 Paź 2013 10:43 9069 15
  • #1 08 Paź 2013 10:43
    sorier
    Poziom 18  

Dawno nie kupowałem nowej drukarki i zastanawiam się czy to jakiś polski zwyczaj czy polityka canona, może ktoś mi odpowie. Większość drukarek w atrakcyjnych cenach zawiera "jakieś" tusze lub tusze zamienne. Oczywiście każdy ze sprzadwców ma też tusze "bez fabrycznego kartonika", co jak domyślam się jest tuszem startowym wyjętym z drukakri. Domyślam się ale pewności nie mam.

Ściągnąłem przykładową instrukcje startową drukarki i na liście wyposażenia są tusze. Najprawdopodobniej startowe, ale chyba oryginalne.

Pytanie, czy canon sprzedaje wersje "na kraje rozwijające sie" bez tuszy, czy to zachłanność handlarzy którzy chcą sobie dodatkowo zarobić? Oryginalne tusze to 1/4-1/3 ceny samej drukarki, więc pokusa jest duża.

0 15
  • #2 08 Paź 2013 11:10
    goldi74
    Poziom 43  

Każda drukarka jest sprzedawana z tuszami startowymi. Jednak daje się zauważyć, że często na portalach aukcyjnych niektórzy sprzedawcy wyjmują z kompletu tusze po to żeby uzyskać bardziej atrakcyjną cenę drukarki i wyższą pozycję w wyszukiwarce. Oczywiście tusze sprzedają osobno i końcowa cena zakupu jest często wyższa niż cena pozornie droższej drukarki sprzedawanej w fabrycznym komplecie.

0
  • #3 08 Paź 2013 11:57
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 08 Paź 2013 14:04
    sorier
    Poziom 18  

Rozważam MG5350 (starszych nigdzie nie znalazłem, a o nowszych czytałem ze nie ma sensu dopłacać) i oferty tego modelu przeglądałem.

Przykład z ostatniej chwili. Allegro 375zł z przesyłką bez tuszy, a dokładnie z jakimiś zamiennikami. Media Markt 399zł z oryginalnymi, pewnie startowymi. Startowe widziałem na alle za 130.

Oczywiście na oryginałach nie mam zamiaru drukować, ale lepiej je mieć na wszelki wypadek.

0
  • #5 08 Paź 2013 14:50
    2315213
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Paź 2013 15:34
    sorier
    Poziom 18  

MM Katowice. Pytałem, kartridże są w zestawie - tak twierdził sprzedawca z działu drukarek. Osobiście nie sprawdzałem bo kartony są zaklejone taśmą i "zaplombowane" tymi taśmami MM. Na opakowaniu wyraźnie jest opisane co ma być wewnątrz kartonu i mają w nim być kartridże.

Edit
    Mogę już potwierdzić, w MM drukarki mają kartridże na wyposażeniu.

0
  • #7 09 Paź 2013 19:46
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 12 Paź 2013 12:50
    sorier
    Poziom 18  

Sługa WSI napisał:
    Ciekawe, jak wygląda procedura reklamacji niekompletnej drukarki (bez tuszów) lub naprawy serwisowej ?
    Szybki bieg do sklepu po komplet oryginałów :)

A ktoś może wie czy drukarka zapamiętuje jakie tusze były używane, oryginały, resetowane czy zamienniki?

0
  • #9 12 Paź 2013 15:25
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 12 Paź 2013 16:48
    sorier
    Poziom 18  

Nasuwają mi sie dwa wnioski:

1.Jeżeli drukarka po resecie chipa wyłącza monitorowanie czujnikiem optycznym to ta informacja musi być w EEPROMie. Który parametr miałby to określać?

2.Co stałoby się gdyby dolać tuszu przed zadziałaniem czujnika optycznego (przed wyczerpaniem komory bez gąbki)? Drukarka nigdy nie pokaże 1/4 lub 0 ilości tuszu i nie zablokuje mozliwości drukowania, czy zignoruje czujnik i wskazania będa pochodziły z "ilości kropek"?

0
  • #11 12 Paź 2013 18:37
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 25 Paź 2013 08:08
    sorier
    Poziom 18  

Sługa WSI napisał:
    Po zresetowaniu czipa wykrycie pustej komory nad pryzmatem pomiarowym nie powoduje spadku poziomu tuszu do 1/4 lub 0, a normalnie tak powinno się dziać.
    Skąd masz takie informacje, lub na podstawie czego doszedłeś do takiego wniosku?

Resetuje te kartridże reseterem i napełniam strzykawką i mógłbym dać głowe, że czujnik optyczny działa normalnie. Zdarzyło mi się dolewać tuszu gdy drukarka wskazała 1/4 (czyli gdy wyskakuje "!" na monitorze) i komora była wtedy prawie pusta, czyli "pryzmat" był odkryty a na dnie było troche tuszu. Wszystko wskazuje na to ze czujnik zadziałał prawidłowo.

Do kartridży wchodzi też mniej więcej tyle samo tuszu za każdym razem, czyli pomiar zużycia działa prawidłowo po resetowaniu.

0
  • #13 25 Paź 2013 19:44
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 25 Paź 2013 21:08
    sorier
    Poziom 18  

To jeszcze o niczym nie świadczy. No.... moze mnie to nie przekonuje :)

Po pierwsze drukarka może ignorować czujnik optyczny gdy kartridż jest "pełny" (pusty ale zresetowany) uznając że coś jest nie tak, zabrudzenie itp.
    Po drugie czujnik może być aktywowany dopiero po odliczeniu pewnej ilości "kropek" i liczyć kropki dalej od 1/4 do 0.

Obstawiam to drugie, bo sam pisałęś, że drukarka liczy kropki od 4/4 do pewnego poziomu, a dopiero po pewnej ich liczbie sugeruje sie czujnikiem optycznym.

Zgaduje bo nie jestem wstanie niczego udowodnić, poza tym ze w momencie sygnalizowania 1/4 tusz faktycznie kończy się w komorze bez gąbki. Póki co moja głowa chyba jest bezpieczna ;)

0
  • #15 25 Paź 2013 21:48
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 14 Sty 2015 10:19
    sorier
    Poziom 18  

Atakują mnie tu o zamknięcie tematu, więc podsumowuje i zamykam :)

Drukarka działa bez zarzutu. Od samego początku na tuszach sudhaus i "startowych" kartridżach resetowanych pomarańczowym reseterem.
    Niedługo po kupnie padła głowica, została wymieniona na gwarancji. Wszystko wskazuje na to, ze padła z powodu wady fabrycznej, a nie tuszu lub sposobu użytkowania.
    Zużyłem jakieś 400ml tuszu, głównie do zdjęć na papierze foto, troche do grafik na zwykłym papierze, tekstu prawie wcale.

Mimo wpadki z głowicą, złego słowa nie mogę powiedzieć canonie mg5350. Jakość druku bardzo dobra (jak na tą klasę sprzętu i po oprofilowaniu) , koszty też akceptowalne (oczywiście przy stosowaniu dobrego zamiennika tuszu), nic nie zasycha ani sie nie przytyka mimo długich przestojów.

0