Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

komunikat: brak systemu operacyjnego

zas 16 Mar 2005 21:08 2408 27
    zas
    Level 16  
    coś dzisiaj mi się zepsuło i przy bootowaniu pokazuje mi brak "systemu operacyjnego".
    kasowałem partycje i formatowałem ale ciągle to samo dodam że na innym kompie windows się zainstalował na tym dysku a na moim kopiuje pliki instalacyjne i po resecie dalej to samo.
    co mogło się zepsuć?
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Wybacz głupie pytanie: a dyskietke ze stacji wyjąłeś?
    zas
    Level 16  
    ten komp nie ma stacji dyskietek więc to nie wchodzi w role
    jannaszek
    Level 39  
    jaki system ? z czego instalujesz,z płytki butowalnej?
    możesz mieć walniętą płytkę ,cdrom ,lub robisz coś nie tak
    no i wyjawiaj trochę więcej swoich tajemnic
    dingi
    Level 15  
    zas wrote:
    coś dzisiaj mi się zepsuło i przy bootowaniu pokazuje mi brak "systemu operacyjnego".
    kasowałem partycje i formatowałem ale ciągle to samo dodam że na innym kompie windows się zainstalował na tym dysku a na moim kopiuje pliki instalacyjne i po resecie dalej to samo.
    co mogło się zepsuć?

ciezko mi cie pojac....
    "...kasowalem partycje i formatowalem ..." wiec po tych procesach nie ma systemu ...mysle
    "...na innym kompie sie zainstalowal ..." hmm teraz nie wiem.przelozyles dysk z innego do twojego ?? chyba nie .
    podejrzewam raczej zle ustawione w Biosie priorytet starowania - tzn
    musialbys przestawic first Boot na CD Rom .
    wkladasz CD z XP i nowy start.
    musi wzedy zapytac czy startowac z CD romu.

;)
    jankolo
    I podaj - jeżeli nie jest to tajemnicą - dokładne komunikaty oraz sytuacje, w których je otrzymujesz.
    zas
    Level 16  
    no powiedzmy tak:
    instaluje windowsa z płyty bootowalnej
    kopiuje pliki potrzebne do instalacji i później chce uruchomić komputer od nowa i po zrestartowaniu wyskakuje komunikat: brak systemu operacyjnego( normalnie powinna iść dalej instalacja windowsa)

dysk wsadziłem do innego kompa i na nim instalacja idzie normalnie

w biosie mam ustawione cdrom,c,a - więc to nie to
    yogibear07
    Level 16  
    Hmm pytanko: A czy ustawiles partycje na ktorej ma byc windows jako aktywną podczas jej tworzenia ?
    Pytong
    Level 32  
    Pamięć RAM sobie sprawdź, albo przełóż do innych banków.
    utg
    Level 14  
    Zmien ustawienia w biosie dla dysku - pokombinuj z LBA, Large i co tam jest...
    jannaszek
    Level 39  
    jaki,to systemxp,win98, me, linux?
    może być tak j/w nie ustawiona partycja aktywna ,stacji dyskietek nie masz ,-czym formatowałeś ? wychodzi że jednak masz xp i z płytki to robiłeś ,chyba że masz managera partycji,na butowalnej cd ..
    zas
    Level 16  
    a jak ustawić aktywną mając bootowalną płyte windowsa XP?
    partycje zakładałem diskpart-em
    yogibear07
    Level 16  
    Quote:

Nie wiem co to za program ale z reguly kazdy program ma mozliwosc ustawienia aktywnej partycji. Wystarczy poszukac :)
    A jak nie to sprobowac jakims innym programem, tylko w Twoim wypadku trzeba by go miec na plytce i to jeszcze bootowalnej. Hmm to moze w takim razie jakas instalka linucha? ;) Np slackware ma instalacje w trybie tekstowym
    i ladne polecenie cfdisk :)
    zas
    Level 16  
    a knoppix ma taki jakiś program do tego?
    yogibear07
    Level 16  
    Tak :)
    Podczas startu systemu wpisz "knoppix 2" - pozwoli to uruchomić Knoppix'a bez środowiska graficznego

potem

cfdisk /dev/hda

Najprawdopodobniej hda
    sprawdz poleceniem fdisk -l
    pod jaka literka bedziesz mial dysk :)
    i w cfdisku masz do ustawiania aktywnej partycji active :)

Zapomnialem dodac ze potem rzecz jasna trzeba wybrac Write i przy wychodzeniu potwierdzic zapisanie yes :)
    jankolo
    Wracam do tego samego pytania: czy "brak systemu operacyjnego" jest DOKŁADNYM brzmieniem komunikatu wyprowadzanego na ekran, czy to jest Twoja interpretacja lub skrót? Podaj DOKŁADNY tekst komunikatu.
    Do kolegów roważających uzycie Linuksa: panowie, czy żeby zainstalować Windows należy się posłuzyć Linuksem? Jest jeszcze kilka innych od Windows systemów operacyjnych. Dlaczego nie któryś z nich? Nie róbcie sobie żartów!
    Platon
    Level 42  
    hmmmm ten "brak systemu..." - musisz zrobic partycje "botowalna", i dodac prawidlowe wpisy w mbr.
    kernel_panic
    Level 12  
    Jezeli na tym ma dzialac windows to odpal konsole ms-dos z CD instalacyjnej, wpisz:
    fdisk /MBR
    teraz instaluj system
    yogibear07
    Level 16  
    jankolo wrote:
    Wracam do tego samego pytania: czy "brak systemu operacyjnego" jest DOKŁADNYM brzmieniem komunikatu wyprowadzanego na ekran, czy to jest Twoja interpretacja lub skrót? Podaj DOKŁADNY tekst komunikatu.
    Do kolegów roważających uzycie Linuksa: panowie, czy żeby zainstalować Windows należy się posłuzyć Linuksem? Jest jeszcze kilka innych od Windows systemów operacyjnych. Dlaczego nie któryś z nich? Nie róbcie sobie żartów!

NIkt tu nie narzuca stosowanie linuksa. Jest to tylko jakis sposob. Skoro zas nie ma stacji dyskietek, to trzeba korzystac z tego co sie ma. A ma knoppixa :)
    Pytong
    Level 32  
    zas wrote:
    dysk wsadziłem do innego kompa i na nim instalacja idzie normalnie

Kolega napisał że na innym komputerze instalacja przebiega bezbłędnie, wiec problem aktywnej partycji i prawidłowości formatowania odpada. Więc nie wiem o co wam chodzi.
    jankolo
    Podaj, jakie masz urządzenia IDE (dyski twarde, CD-ROM-y, itp) i jak są podłączone: co z czym na jednej wstążce i w który kanał kontrolera jest wpięte? Jak masz na dysku ustawioną zworę?
    arnie
    Level 17  
    Jaką masz płyte główną i jaki procek... podejzewam że coś w rodzaju Pentium 1. Napiszz jakiej pojemności jest ten dysk.

Jak masz płytke bootowalną Wina to odpal ją z obsługą cdka.
    Wejdź do katalogu WIN98 na płytce i odpal fdiska DOSowego (załóżmy ze D: to CDROM):

A:\>D:
    D:\>cd win98
    D:\WIN98>fdisk

po czym potwierdzasz Enterem obsługe dużych dysków i ustawiasz partycvje aktywną naciskając bodajze 2. o ile są te partycvje już założone. Potem Esc i restart. Fdisk zgłosi ci ze musisz zrobić format. Nie jest to konieczne jak wczesniej robiłes format.

potem normalnie odpalasz installke Wina i powinno chodzic
    User removed account
    User removed account  
    yogibear07
    Level 16  
    A moze tez byc inna opcja.
    Jak słusznie kolega -Pytong- zauwazyl.
    Wcale to nie musi byc wina dysku.
    Spotkalem sie z taka sytuacja (na plycie Asusa z biosem phoenix) ze przy ustawionej opcji first boot na CD po kopiowaniu plikow nie czytalo z dysku tylko odpalala sie dalej instalka widowsa.
    Trzeba bylo z powrotem po skopiowaniu plikow instalacyjnym przy restarcie wejsc do biosu i z powrotem zmienic opcje First boot na HDD
    MOzliwe ze to pomoze :)
    blues_brothers
    Level 11  
    A ja bym sprawdził czy w biosie nie ma jakiegoś śmiesznego antywira który mu po prostu blokuje instalke, czasem tak bywa ze trzeba go wyłączyć, drugą sprawą byłoby sprawdzenie zworki na dysku.
    jannaszek
    Level 39  
    zas wrote:
    a jak ustawić aktywną mając bootowalną płyte windowsa XP?

nareszcie wiem co za system -więc najprościej będzie podczas instalki sformatować dysk menadżerem partycji xp ,nie przerywając instalacji
    Zbynia
    Level 31  
    blues brathers brawo!!!!!!!!!
    puknij sie w glowe na odmułke lepiej...........

zobacz czy nie masz w biosie włączonej ochrony antywirusowej dla dysku - to blokuje zapis mbr....

druga sprawa jesli ma dana sekwencje bootowania i wyjmie cd to musi mu odpalic sie z hdd - chyba ze nie wyjmie cd....
    jankolo
    Zbynia, przy bootowaniu z CD i tak musisz nacisnąć jakikolwiek klawisz na klawiaturze. jeżeli tego nie zrobisz, a na dysku twardym jest system, bootstrap zostanie wykonany z dysku twardego. Czytaj komunikaty BIOS-u przy bootstrapie.

Moderated By jankolo:

Z powodu braku zainteresowania autora temat zamykam