Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie

08 Paź 2013 14:04 2295 6
  • Poziom 10  
    Witam.

Wpadł mi w ręce wzmacniacz samochodowy Philips DAP 350. Problem jest taki, że jeden kanał nie gra kompletnie, a drugi strasznie charczy i dźwięk jest bardzo zniekształcony (słyszalne w miarę normalnie są tylko niskie tony). Przelutowałem go całego (było kilka zimnych lutów), ale dalej to samo, wylutowałem te cztery duże tranzystory, wyglądają na sprawne, jednakże mam zastrzeżenie do dwóch z nich (A1908 4DP), mianowicie mój miernik pokazuje dla nich hfe równie 1, to chyba zbyt nisko?
    Proszę o wskazówkę gdzie szukać problemu, ponieważ we wzmacniaczach jestem zielony. ;) Wizualnie wszystkie elementy wyglądają jak nowe.

Pozdrawiam

Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie Philips DAP 350 - Jeden kanał nie gra, w drugim słychać tylko charczenie

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

Przetwornica daje 50V (po wyprostowaniu), mosfety (te na radiatorach) również sprawne.

Niewłaściwie dodany obrazek usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [Mirek Z.]
  • Poziom 10  
    Dodam, że na tyle wzmacniacza jest przełącznik pomiędzy trybami mono L, stereo, mono L+R, lewy kanał gra, a raczej charczy tylko w obu trybach mono, w trybie stereo cisza, prawy charczy zawsze. Czy problemu szukać w przedwzmacniaczu? Podpowie ktoś?
  • Poziom 10  
    W dalszym ciągu proszę o pomoc, sprawdziłem scalaki na radiatorach i te większe tranzystory na płytkach (2SA1358 i 2SC3421), wyglądają na sprawne, dodatkowo sprawdziłem wszystkie kondensatory, też sprawne...

EDIT: Dioda na wzmacniaczu zamiast świecić jednostajnie zaczęła migać.
  • Poziom 10  
    Po sprawdzeniu chyba wszystkich elementów we wzmacniaczu okazało się, że masa RCA nie jest połączona z masą wzmacniacza... Nie testowałem wzmaka w aucie pod radiem tylko puszczałem sygnał bezpośrednio z komórki, wystarczyło połączyć te masy i wzmacniacz pięknie zagrał. Ale mam jeszcze pytanko, czy to normalne, że te masy nie są połączone, czy to babol projektanta?
  • Poziom 9  
    Witam! Miałem podobny problem ze wzmacniaczem Philips DAP 300, widzę że Pan sobie sam poradził z problemem a u mnie okazało się że problem również leżał w brakującej masie, nie wiem czy to wina jakiegoś układu ale też doprowadziłem masę której jakby brakowało i wzmacniacz działa jak nowy :) Temat bardzo pomocny, pewnie jeszcze nie jednej osobie pomoże.
  • Spec od komputerów
    Jest to celowe działanie producentów wzmacniaczy samochodowych, a nie uszkodzenie. Masa RCA ma się łączyć z masą zasilania dopiero w radioodtwarzaczu. Poczytajcie o tzw. pętli masy, a zrozumiecie.
    Jeśli przy prawidłowym podłączeniu wzmacniacza w samochodzie problem nadal występuje, to należy sprawdzić czy na RCA w radioodtwarzaczu jest masa. Jeśli nie, to należy sprawdzić bezpiecznik SMD łączący masę RCA z masą zasilania. Jeśli jest uszkodzony, to należy sprawdzić dodatkowo połączenie oraz stan przewodu masowego (zasilającego) od wzmacniacza. Zbyt mały przekrój tego przewodu również spowoduje uszkodzenie wspomnianego bezpiecznika.
    Swoją drogą dziwne, że bez masy na RCA miałeś jakikolwiek dźwięk.
  • Poziom 10  
    Do takiego samego wniosku również doszedłem biorąc pod uwagę wspomniane przez Ciebie zjawisko i finalnie przy instalacji w samochodzie nie mostkowałem tych mas przy wzmacniaczu. Jednak nie zawsze sprawdzanie urządzeń 'na stole' popłaca. ;)

Pozdrawiam.