Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik elektroniczny prądu stałego

nierobakujmnie 08 Paź 2013 17:07 1905 8
  • #1 08 Paź 2013 17:07
    nierobakujmnie
    Poziom 6  

Witam

Mam banalne zapytanie.
    Potrzebuję stworzyć prosty układ włącznika.
    Ma działać na zasadzie: dostaje sygnał, włącza zasilanie, dostaje drugi sygnał, wyłącza zasilanie.
    Całość ma działać na 12V DC.
    Może to działać na zasadzie przekaźnika/stycznika, jedynie ma włączać i wyłączać na stałe, nie na sam czas podawania napięcia.

Albo: jak znaleźć to coś/gdzie kupić?

Zaznaczam, w temacie elektroniki nie jest laikiem. Znaczy.. jeszcze nie wiem o elektronice na tyle dużo, aby zasłużyć na miano laika.

Pomocy..

0 8
  • Relpol
  • #2 08 Paź 2013 17:36
    Fazi87
    Poziom 24  

Poszukaj urządzenia co się nazywa przekaźnik bistabilny.

0
  • #3 08 Paź 2013 20:23
    nierobakujmnie
    Poziom 6  

Dziękuję, zdaje się to jest dokładnie to, czego mi trzeba, jednak jeszcze coś.
    Z tego co znalazłem, są bistabilne jednocewkowe i dwucewkowe.
    Jeśli dobrze wyczytałem, to jednocewkowe wymagają zmianę kierunku przepływu prądu, aby zmienić stan przekaźnika na odwrotny, podczas gdy dwucewkowe działają bez takiej konieczności. Pytanie, jeśli będzie to model AZ850P2-12 12VDC to które nóżki podłączyć do czego, aby chciało to działać prawidłowo?

Wyłącznik elektroniczny prądu stałego

Edytuj

0
  • Relpol
  • #5 08 Paź 2013 21:09
    Fazi87
    Poziom 24  

Podłączając zasilenie górnej cewki (1-5) zwierasz styki 3-4 rozwierasz 8-9. Podłączając zasilanie dolnej (6-10) zwierasz 8-9 rozwierasz 3-4. Są jeszcze elektroniczne które sterujesz pojedynczym impulsem np przyciskiem zwiernym a styki raz się raz zwierają a raz rozwierają. :-)

0
  • #6 09 Paź 2013 16:31
    nierobakujmnie
    Poziom 6  

Hmm.. to wszystko zaczyna nabierać sensu.
    Znaczy.. im dłużej się w to wczytuję tym więcej rozumiem zasad działania poszczególnych komponentów, ale gdy pada odpowiedź "parę rezystorów, kondensatorów, przekaźnik i gotowe" czytam to jakby sposób wykonania był "wrzuć wszystko do miksera i miksuj do uzyskania jednolitej masy po czym upiecz i polej cyną".

Chodzi mi dokładnie o możliwość jednym przyciskiem na zmianę włączania i wyłączania, więc odpowiedź movzx jest dobra jak i pewnie odpowiedź darek0021, ale w obu przypadkach równie dobrze moglibyście napisać mi, że muszę te części kupić i zamachać patykiem krzycząc "Expecto Stannum Iungeremus!"

Jeśli jest jakiś schemat, który mógłbym zlutować albo gotowy element, który mógłbym kupić, proszę o namiar.
    Skusiłbym się na wykonanie tego z linka od movzx, z tym, ze nie do końca umiem odczytać ten schemat.

Jak napisałem w pierwszym poście, jeszcze nie jestem w tej dziedzinie laikiem, proszę o pomoc, która będzie z szansą na zrozumienie dla takich jak ja (w sklepach z elektroniką nie umieją mi pomóc).

0
  • #7 09 Paź 2013 21:02
    Fazi87
    Poziom 24  

Cytat:
    Są jeszcze elektroniczne które sterujesz pojedynczym impulsem np przyciskiem zwiernym a styki raz się raz zwierają a raz rozwierają.

Nie tyle miałem na myśli całkiem elektroniczne co z elektronicznym sterownikiem wewnątrz a nie z wyprowadzeniami cewek. Zobacz:
    http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p59,przekaznik-bistabilny-warunkowy-4drp
    http://www.pollin.pl/produkty/wylaczniki-bistabilne.html

0
  • #8 09 Paź 2013 23:49
    nierobakujmnie
    Poziom 6  

Ok.
    Pierwszy podany link to jest zdaje się dokładnie to, czego mi trzeba. Mogło by tylko nie być zależne od czasu podawania sygnału, ale to mały problem, jeśli w ogóle.
    I pewnie już przebolałbym cenę i zamówił, ale już trzykrotnie byłem pewny, że to co kupuję to jest dokładnie to, czego mi trzeba i.. jeszcze nie rozwiązałem problemu.
    Zatem pytanie, w opisie jest zdanie "po włączeniu zasilania (reset), styki zawsze rozwarte", które oznacza co dokładnie? Zasilenie jest w momencie gdy nacisnę włącznik... więc wtedy jest reset? Bez sensu, więc nie będę zgadywał, pozwolę napisać.

I teoretycznie mógłbym zapytać czy mógłbym coś takiego sam wykonać, ale tracę zapał. Informacje, które podajecie są zdecydowanie na tyle kompletne na ile jest to sensowne, ale mój poziom wiedzy jest za mały, żeby to popchnąć.
    W przebłyskach zaczynam już myśleć nad rozwiązaniem typowo mechanicznym, jak choćby stylowe koła zębate.

Więc bez offtopicowania więcej.. czy coś jak to opłaca się samemu robić lub zlecić do zrobienie komuś, czy zamówić?
    To, plus poprzednie pytanie o znaczenie "resetu".

0
  • #9 10 Paź 2013 15:40
    Fazi87
    Poziom 24  

Z opisu wynika że po odłączeniu i podłączeniu zasilania styki są zawsze otwarte (wtedy następuje reset), zasilanie jest podłączone na stałe, sterowanie plusem lub masą powoduje pojawienie się napięcia zasilana na styku roboczym (wyjściowym). Impuls trwający więcej niż 2 sekundy nie wpływa na przekaźnik.

0