Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smeg model KSEG550X nie działą wentylator

boyant 08 Paź 2013 19:54 1281 12
  • #1 08 Paź 2013 19:54
    boyant
    Poziom 8  

Smeg model KSEG550X nie działą wentylator

Witam, proszę o pomoc w naprawie okapu marki Smeg model KSEG550X.
    Problem polega na tym, że nie działa wentylator. po rozebraniu puszki sterującej mechanizm ukazał się układ, który widnieje na zdjęciu. po wstępnych oględzinach podejrzewam, że przyczyną awarii jest potencjometr. wnioskuję to po tym, że po naciśnięciu jednego z mikrostyków wentylator uruchamia się na pełnych obrotach. nie urządzenie nie reaguje natomiast przy przesuwaniu potencjometru.

0 12
  • #2 08 Paź 2013 21:25
    movzx
    Poziom 39  

A ja bym na początku sprawdził, czy ten mikrowyłącznik nie zwiera po prostu triaka - jeśli tak, to awaria potencjometru jest tak samo prawdopodobna jak każdego innego elementu, w pierwszej kolejności triaka właśnie.

0
  • #3 08 Paź 2013 21:35
    boyant
    Poziom 8  

movzx napisał:
    A ja bym na początku sprawdził, czy ten mikrowyłącznik nie zwiera po prostu triaka - jeśli tak, to awaria potencjometru jest tak samo prawdopodobna jak każdego innego elementu, w pierwszej kolejności triaka właśnie.

Przepraszam movzx, ale nie do końca rozumiem - torchę zielony jestem - mam rozumieć, że mam sprawdzić czy triak jest sprawny?

0
  • #4 08 Paź 2013 21:48
    movzx
    Poziom 39  

boyant napisał:
    mam sprawdzić czy triak jest sprawny?
    W skrócie i uproszczeniu tak. Co w kolejnym uproszczeniu sprowadza się do podstawienia sprawnego.
    Zdjęcie odwrotu płytki może też nieco rozjaśnić.

0
  • #5 08 Paź 2013 22:01
    boyant
    Poziom 8  

movzx napisał:
    boyant napisał:
    mam sprawdzić czy triak jest sprawny?
    W skrócie i uproszczeniu tak. Co w kolejnym uproszczeniu sprowadza się do podstawienia sprawnego.
    Zdjęcie odwrotu płytki może też nieco rozjaśnić.
    Smeg model KSEG550X nie działą wentylator Dzięki za zaangażowanie, a tak prezentuje się tył płytki:)

0
  • Pomocny post
    #6 08 Paź 2013 22:12
    movzx
    Poziom 39  

No i tak jak pisałem - wciśnięcie mikrowyłącznika zwiera triak, więc równie dobrze nic na tej płytce mogłoby nie być, a dalej wentylator będzie pracował przy wciśnięciu.
    Przy okazji kombinacji z triakiem warto podmienić też diak (niebieski, oznaczony DB3).

0
  • #7 08 Paź 2013 22:14
    boyant
    Poziom 8  

Dzięki, pokombinuję tak jak radzisz movzx i dam znać czy pomogło.

0
  • #8 09 Paź 2013 21:01
    boyant
    Poziom 8  

Wracam z problemem. po wymianie triaka i diaka okap działa tylko przy położeniu suwaka na maksymalnej wartości - przy załączeniu mikrostyku - czyli bez zmian. wymieniać kolejne elementy? liczę na sugestie:)

0
  • #9 09 Paź 2013 22:36
    movzx
    Poziom 39  

Ciekawostka :) W takim razie został już chyba tylko ten nieszczęsny potencjometr - ale sprawdzić wszystkie pozostałe elementy też nie zaszkodzi - wiele ich nie ma.
    No i przelutować płytkę.

0
  • #10 09 Paź 2013 22:38
    peter falk
    Specjalista AGD

boyant napisał:
    przy załączeniu mikrostyku

Zaraz, zaraz - a którego to mikrostyku? Tego przy potencjometrze, czy tego przy triaku?

0
  • #11 09 Paź 2013 22:49
    movzx
    Poziom 39  

peter falk napisał:
    Tego przy potencjometrze, czy tego przy triaku?
    Na moje oko jest tylko jedna opcja - jeden jest zwierny, a drugi wprost przeciwnie. Typowe dwie krańcówki.

0
  • #12 09 Paź 2013 23:03
    peter falk
    Specjalista AGD

movzx napisał:
    Typowe dwie krańcówki.

Masz rację.
    Przed zakupem i wymianą potencjometru warto jednak sprawdzić "podejrzanego" omomierzem.

0
  • #13 11 Paź 2013 10:36
    boyant
    Poziom 8  

peter falk napisał:
    boyant napisał:
    przy załączeniu mikrostyku

Zaraz, zaraz - a którego to mikrostyku? Tego przy potencjometrze, czy tego przy triaku?
    Ten przy tiraku załącz, ten drugi rozlącza.
    no nic, muszę znaleźć trochę czasu i sprawdzę wszystko po kolei.

0