Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmel ARM Cortex M4 - Nauka ARM Cortex-M4 od Atmela

wiewiewiurka 08 Paź 2013 20:30 3234 10
  • #1 08 Paź 2013 20:30
    wiewiewiurka
    Poziom 5  

Na wstępie PRZEPRASZAM za tak z pozoru głupi temat, ale chyba jeszcze głupiej postąpiłem, że zamiast jakiegoś STM32 (dla którego jest dostępnych wiele książek od BTC), to dokonałem zakupu ARM Cortex M4 od Atmela. Wziąłem zestaw z górnej półki i zapłaciłem w przeliczeniu na zł; mniej więcej 800.

Mam doświadczenie z mikrokontrolerami (hobby), ale z dokumentacji od Atmela nie jestem w stanie pojąć wszystkich tych bajerów i jak to się je w ARM.

Szukałem książek na polskiej scenie wydawiczej i nic. Na amazonie są jakieś pozycje ogólnie dla ARM Cortex-M4, ale nie mam już pomysłów jak można rozgryźć ARMa tzn. zrobić coś więcej niż testowe zapalanie diodek ;)

Dzięki za wyrozumiałość i proszę o nie usuwanie tematu ;)

• #2 08 Paź 2013 20:46
    tadzik85
    Poziom 38  

Cortex to cortex to jest niezmienne dla każdego producenta Atmel NXP czy ST.

Od producenta zależą jedynie peryferia więc jedynie z nimi masz problem a tu dokumentacja wymagana i ewentualne aplication notes.

Żadna książka nie wyjaśni ci tego w 100% ponieważ musiała by być 3x grubsza od reference manuala.

Warto posługiwać się przykładami.

• #3 08 Paź 2013 21:08
    wiewiewiurka
    Poziom 5  

tadzik85 napisał:
    Cortex to cortex to jest niezmienne dla każdego producenta Atmel NXP czy ST.

Od producenta zależą jedynie peryferia więc jedynie z nimi masz problem a tu dokumentacja wymagana i ewentualne aplication notes.

Żadna książka nie wyjaśni ci tego w 100% ponieważ musiała by być 3x grubsza od reference manuala.

Warto posługiwać się przykładami.

Czyli jeżeli kupię książkę z BTC dla STM32, to będzie ona kompatybilna z ARM Cortex M4 od Atmela ?

• #4 08 Paź 2013 21:18
    tadzik85
    Poziom 38  

Nie bo i tak większość to peryferia a książki tej nie polecałbym.

• #5 09 Paź 2013 00:47
    wiewiewiurka
    Poziom 5  

tadzik85 napisał:
    Nie bo i tak większość to peryferia a książki tej nie polecałbym.

Ajjj :D To jak mam poznać główne zalety arma. Na armie stoi android, czyli linux, czyli system wielozadaniowy (chyba nie zagalopowałem się), czyli arm powinien mieć jakieś mechanizmy umożliwiające ochronę pamięci operacyjnej i inne kwestie z tym związane - jako przykład. Gdzie tego szukać, przeglądałem dokumentacje od atmela i słabo czuje się w niej.

• #6 09 Paź 2013 08:18
    tadzik85
    Poziom 38  

A o którym ARMie ATMELA mówisz? Z tematu wynika, że CORTEX M4 teraz mówisz o linuxie ? Linuxa na tym nie postawisz właśnie z powodów podanych przez ciebie, ewentualnie uClinux.

Lepiej powiedz co chcesz osiągnąć?

• Pomocny post
    #7 09 Paź 2013 09:01
    PJS
    Poziom 15  

Większość książek, z którymi miałem do czynienia o ARMach miała w tytule STM32. Można trochę się dowiedzieć, ale wszystkie przykłady w nich były oparte o biblioteki przygotowane przez STM-a i raczej nie polecam tego. Owszem, szybka implementacja, ale już gorzej z przejściem na innych producentów (dla uczących się dopiero - bardziej zaawansowani i tak korzystają przede wszystkim z datasheet :)).

• #8 09 Paź 2013 21:29
    wiewiewiurka
    Poziom 5  

tadzik85 napisał:
    A o którym ARMie ATMELA mówisz? Z tematu wynika, że CORTEX M4 teraz mówisz o linuxie ? Linuxa na tym nie postawisz właśnie z powodów podanych przez ciebie, ewentualnie uClinux.

Lepiej powiedz co chcesz osiągnąć?

Chce poznać ARM'a. Póki co nie chcę robić żadnych projektów.

Według http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi raspberry posiada arm11, a posiada możliwość uruchomienia linuksa, czyli de facto androida, tak ? Posiada ochronę pamięci ? A nowsze M4 nie ?

PJS napisał:
    Większość książek, z którymi miałem do czynienia ARMach miała w tytule STM32. Można trochę się dowiedzieć, ale wszystkie przykłay dy w nich były oparte o biblioteki przygotowane przez STM-a i raczej nie polecam tego. Owszem, szybka implementacja, ale już gorzej z przejściem na innych producentów (dla uczących się dopiero - bardziej zaawansowani i tak korzystają przede wszystkim z datasheet :)).

Dzięki, że uprzedziłeś o tych bibliotekach producenta. Jak dla mnie też takie coś odpada.

• #9 09 Paź 2013 21:44
    tadzik85
    Poziom 38  

To może zacznij od lektury internetu.

Zadajesz pytanie na które odpowiedz znajdziesz nawet na wikipedii.

ARM ARMowi nierówny

• Pomocny post
    #10 09 Paź 2013 22:39
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

tadzik85 napisał:
    To może zacznij od lektury internetu.

Zadajesz pytanie na które odpowiedz znajdziesz nawet na wikipedii.

ARM ARMowi nierówny

Ponieważ polskojęzyczna strona dot. ARM w Wikipedii jest dość uboga, to polecam lekturę tutaj: ARM - Wikipedia EN

Pewnie poczujesz się rozczarowany, ale to co kupiłeś jest chyba najgorszą opcją jaką mogłeś wybrać. To nie jest ani dobre, ani szybkie, ani tanie. ARM to słowo wytrych. Na tym Forum traktuje się o mikrokontrolerach z rdzeniem ARM 7, 9 i Cortex-Mx. Nie ma to praktycznie nic wspólnego z procesorami ARM, które są sercem systemów typu 1-board computer (Raspberry Pi i inne).
    Z drugiej strony, jak już masz ten zestaw, to może polubisz programowanie µC i będziesz korzystał z jakiegoś lekkiego systemu operacyjnego dla tych platform. W Crysisa na tym nie pograsz, ale jakieś fajne rzeczy można zrobić. Większość dla zabicia czasu, bo i tak to co my dzisiaj wymyślamy, to Chińczycy już od roku produkują ;)

• Pomocny post
    #11 10 Paź 2013 19:18
    maniek1818
    Poziom 22  

Ja właśnie nauczyłem się Atmelowskich ARMów M4 zksiążki o ARM7 (Atmela). Pierwsze co, to nauczysz się sterować pinami I/O. A potem jakiś UART z DMA i dalej wszystko samo pójdzie. Każdy producent wstawia w ARMy swoje własne peryferia. Jedne konfiguruje się łatwiej (jak w Atmelach) inne trudniej (Freescale). A korzystałem z dwóch książek:
    - Mikrokontrolery AT91SAM7 w przykładach - Robert Brzoza-Woch
    - Projektowanie systemów wbudowanych na przykładzie rodziny SAM7S z rdzeniem ARM7TDMI - Jacek Augustyn.
    Jako książkę o rodzinie Cortex to może być ta od STM32:
    - Mikrokontrolery STM32 w Praktyce - Krzysztof Paprocki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME