Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC ES 550 - Wymiana baterii-krótki czas podtrzymania

08 Paź 2013 22:42 4311 15
  • Poziom 14  
    Witam
    Posiadam UPS-a APC ES 550. Spuchła w nim aż od starości bateria i UPS krzyczał ze należy wymienić akumulator. Zakupiłem akumulator 12V/7Ah i wymieniłem, a UPS jest podłączony kablem USB do macierzy NAS Synology DS211j. Do UPS-a podłączona jest ta właśnie macierz NAS Synology oraz komputer z monitorem.

Komputer ma klienta, który bierze dane czasu i sygnały wyłączenia z macierzy, ale nie o to chodzi. Na macierzy gdzie jest podpięty kabelek USB pokazuje przy naładowaniu na 100 czas podtrzymania ok 650 sekund i trochę to dziwne. Jak komputer był wyłączony to też jest taki czas. Jednak wcześniej pokazywało więcej jak go sprawdzałem na innym komputerze. Jeśli odłączyłem zasilanie to czas pozostały był nawet ok 1000 sekund, ale dziwnie ze jest raz taki, a raz taki. Jakby wariuje. Akumulator nowy i niby UPS ładuje go poprawnie. Czy coś może być w UPS-ie uszkodzone ze jest taki krótki czas i ten czas skacze czasem ze jest mało wiarygodny bądź czy przy wymianie akumulatora w tym zasilaczu UPS trzeba coś jeszcze wykonać?

Będę wdzięczny za pomoc.
    Mam w innej lokalizacji UPS-a CS350 i jest podpięta też tego typu macierz tylko model DS213 oraz router i czas oscyluje w okolicy 3200 sekund. Nie wiem co jest grane z tym ES 550. Komputer z procesorem I7 4GB ram i jakaś dobra grafika oraz dwa dyski HDD.
  • Moderator
    Dla: APC Back-UPS ES 550VA :arrow: Podręcznik użytkownika.
  • Poziom 14  
    Ja wymienić akumlator potrafię... i już to zrobiłem a w instrukcji nie ma nic na temat mojego problemu...
  • Poziom 27  
    Witam

Akumulator w UPS-ie puchnie nie tylko ze starości. Przyczyną może też być problem z ładowaniem. Czy mierzyłeś napięcie ładowania miernikiem? Druga rzecz: jaki dokładnie model i jakiego producenta akumulator zastosowałeś?

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 14  
    7Ah 12V chyba firmy Alarmtec czy jakoś tak. A jak zmierzyć te napięcia ? Bo jak odłącze Akumulator to UPS sie chyba wyłaczy.
  • Poziom 27  
    Witam

pepe_lodz napisał:
    7Ah 12V chyba firmy Alarmtec czy jakoś tak.
    - wolałbym, żebyś sprawdził dokładnie. "Chyba" w technice to się mostek :).

Pomiar napięcia wykonujesz na podłączonym akumulatorze i na pracującym UPS-ie, bo w końcu mierzysz napięcie ładowania. Miernik ustawiamy na zakres w okolicach 20V DC (napięcie stałe). Uważaj, żeby nie zrobić zwarcia!

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 14  
    ok sprawdzę i napiszę jakie są wyniki...
  • Poziom 25  
    Nie bardzo rozumiem z czym komunikuje się UPS i jakie oprogramowanie go monitoruje.
    Do zasilacza dołączony był kabel komunikacyjny oraz oprogramowanie.
    Proponuję zainstalować Power Chute Personal Edition v 2.0 i sprawdzić, czy UPS nie posiada możliwości "zarejestrowania" nowego akumulatora (część back-upsów APC posiada taką funkcjonalność, nie wiem jak to wygląda w konkretnym przypadku).
  • Poziom 14  
    Ups ppdlaczony jest do NAS Synology i soft na nim go monitoruje bo ma taka obsluge. Jak podlaczylem do komputera z powechut personal edition 3.0.2 to czas byl ten sam podawany... wersja 2.0 noe dziala chyba pod Win 7. W wersji 3.0.2 nie bylo opcji resejstrowanoa nowego akumulatora.... na nowym akumulatorze czas podtrzymania oscyluje w okolicy 650 sekund.

Sprawdzilem ladowanie miernikiem i jest ok 13, 6 V. Wiec raczej dobre... 14V to juz moze byloby za duze...
    Nie wiem gdzie lezy problem...
  • Poziom 25  
    Być może UPS nie posiada tej funkcjonalności, ale warto skutecznie to sprawdzić. Osobiście do tego celu używam wersji 2.0 "pod" WinXP.
  • Poziom 14  
    Tylko jak wymieniłem akumulator i nic nie było podpięte to było ok 2400 sekund, a później zawiozłem go do lokalizacji docelowej i po podpięciu urządzeń nagle 650 sekund...
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 25  
    Zachowanie jak najbardziej poprawne czas pracy autonomicznej bez obciążenia jest inny niż z obciążeniem. Pytanie, czy "wskazanie" jest prawidłowe.
  • Poziom 14  
    ale jesli odlaczyłem wszystkie urządzenia od UPS i podaczyłem go tylko kabelkiem USB do laptopa z programem PowerChute to czas pokazywany był taki sam...
  • Poziom 25  
    A PowerChute widzi datę wymiany baterii, czy tylko datę produkcji ?
  • Poziom 14  
    Chyba nie widzi zadnej daty... tylko dane ze do sieci podpiety i stan naladowania...

Zainstalowałem wersje 2.x i było zapytanie czy akumlator był zmieniany. Dałem że tak ale niestety nic to nie zmieniło...
  • Poziom 25  
    Jakie aktywne opcje pojawiają się na ekranie Pwrchute ?