Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik - wyjscie analogowe - potrzebna blyskawiczna odp.

16 Mar 2005 23:17 1170 9
  • Poziom 12  
    Do mikroprocesora chce podlaczyc czujnik, który na wyjsciu podaje sygnal analogowy 0,4 do 2,5V. Maksymalna odleglosc na jaka moge umiescic czujnik od uP to 10cm (chodzi o dlugosc przewodow od czujnika do uP). Moje pytanie jakie rozwiazanie zastosowac abym mogl umiescic ten czujnik w odleglosci 4m? Prosze o blyskawiczna pomoc. Jakie rozwiazania stosuje sie najczesciej w takich sytuacjach?
  • Poziom 31  
    Witam!
    Należy zastosować transoptor.
    Cześć!
  • Poziom 12  
    Witam i dziekuje za zainteresowanie! Jesli mozna to prosze o bardziej szczegolowe informacje. Przykladowe schematy, rozwiazania itp.
  • Specjalista PLD
    Niestety bardzo niewiele transoptorow zachowuje liniowosc w tak szerokim zakresie napiec ( o ile w ogole sa takie), totez sugeruje, by przy samym czujniku umiescic jakiegos ATTiny z przetwornikiem A/D, i dalej przesylac zmierzona i przetworzona wartosc w postaci cyfrowej, n.p. rs232. Pozwoli to zachowac dobra dokladnosc pomiaru i uniezaleznic sie od znieksztalcen sygnalu analogowego na dlugich liniach, lub na przetwornikach posredniczacych. ATTiny cz jakas Motorolka 68HC908 sa tak smiesznie tanie, ze szkoda glowic sie nad innymi rozwiazaniami i osiagnac efekt daleki od zamierzonego.
    pozdrawiam, yego
  • Poziom 32  
    Ja bym proponował zamienić sygnał napięcia na prąd i wtedy w pętli prądowej możesz to posyłać nawet na kilkadziesiąt metrów.
  • Poziom 19  
    darecki23 napisał:
    Do mikroprocesora chce podlaczyc czujnik, który na wyjsciu podaje sygnal analogowy 0,4 do 2,5V. Maksymalna odleglosc na jaka moge umiescic czujnik od uP to 10cm (chodzi o dlugosc przewodow od czujnika do uP). Moje pytanie jakie rozwiazanie zastosowac abym mogl umiescic ten czujnik w odleglosci 4m? Prosze o blyskawiczna pomoc. Jakie rozwiazania stosuje się najczesciej w takich sytuacjach?

Niestety nie podales co sie dzeije z ukaldem gdy przewody sa dluzsze, i dlaczego tak sie dzieje. Prawdopodobnie zaklocenia wchodza na wejscie przetwornika. W zwiazku z tym proponowalbym zastosowac filtr RC,lub RLC.
  • Poziom 14  
    Tu jest problemem poza zakłóceniami chyba to że jest to transmisja napięciowa i długie przewody powodują większy spadek napięcia na tych przewodach i w rzeczywistości wynik będzie przekłamany. Ja polecałbym jak wspomniał już kolega zastosować transmisję prądową lub zamienić sygnał na cyfrowy i przesłać go po interfejsie RS232 lub lepiej RS 485.
  • Poziom 29  
    darecki23 napisał:
    Do mikroprocesora chce podlaczyc czujnik, który na wyjsciu podaje sygnal analogowy 0,4 do 2,5V. Maksymalna odleglosc na jaka moge umiescic czujnik od uP to 10cm (chodzi o dlugosc przewodow od czujnika do uP). Moje pytanie jakie rozwiazanie zastosowac abym mogl umiescic ten czujnik w odleglosci 4m? Prosze o blyskawiczna pomoc. Jakie rozwiazania stosuje się najczesciej w takich sytuacjach?

A próbowałeś przewodów ekranowanych ?
  • Poziom 12  
    Transmisja napięciowa i długie przewody powoduja przeklamania. Nie probowalem jeszcze ekranowanych przewodow. Jesli to nie pomoze, faktycznie zamienie sygnal analogowy na cyfrowy i w takiej postaci bede go przesylal.
  • Poziom 27  
    Zakres 0,4 do 2,5V to bardzo duży sygnał. Myślę, że można go spokojnie przesłać na parę metrów dobrym, ekranowanym przewodem. Dla przykładu podam, że sam mam urządzenia, które transmitują podobne sygnały (w dodatku z dosyć dużą częstotliwością) przez kilkumetrowe koncentryki. Ewentualnie w razie problemów za czujnikiem można dać jakiś wtórnik napięciowy, żeby obniżyć impedancję źródła.