Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VCW ecoTEC 296 + VIH - błąd F.81 / F.91 - brak C.W.U

09 Paź 2013 17:14 4842 15
  • Poziom 11  
    Witam

Posiadam taką konfiguracje:

Vaillant VCW ecoTEC 296/5-5 + zasobnik warstwowy VIH CL 20S

Problem pojawił się w momencie kiedy kilka miesięcy po instalacji wodociągi dokonywały jakichś napraw itd. (u mnie był brak zaworu uniemożliwiającego cofniecie wody). zatem prawdopodobnie do zasobnika dostała się duża ilość powietrza i zaczął pojawiać się błąd F.81 / F.91. co skutkuje brakiem C.W.U.

Po resecie błąd znika, zasobnik się napełnia (tylko w małej części) wydajność C.W.U. zamiast 300l wynosi około 20-30l.

Po przeglądzie, takim z demontażem elementów itd. wróciło do normy.

Ja zainstalowałem odp. zawory uniemożliwiające cofanie się wody niestety znów pojawił się błąd....

Jak mogę rozwiązać problem odpowietrzenia zasobnika? czy tylko serwisant jest w stanie to wykonać?
    Kocioł nigdy nie grzał wody w trybie przepływowym czy to norma dla kotła dwufunkcyjnego?

pozdr.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Być może masz zapowietrzoną lub uszkodzoną/zanieczyszczoną pompkę ładującą. Zasobnik jest napełniony cały czas, woda z niego jest tylko przerzucana przez wymiennik płytowy, w którym jest ogrzewana.
  • Poziom 11  
    Sam pewnie ani pompy nie oczyszczę, ani nie odpowietrzę co?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    No nie wiem, żebyś sobie kłopotów nie narobił. Może zaproś tego serwisanta, który Ci ostatnio przeglądał kocioł.
  • Poziom 11  
    Tak zrobię.

Powiedz mi może jak to jest z tym zasobnikiem. Ma 20l. Kiedyś wyczytałem ze to pozwala na 300l...
    Zleci x litrów wody zawsze powinna być zgodna z zadaną temperaturą?

Jeżeli tak to nigdy tak nie miałem. Pomimo ze błąd się nie pojawiał a wody było zdecydowanie więcej.., nie wiem wanna albo 2 :) to po pewnym czasie zaczynała lecieć zimna woda. Piec nie odpala palnika. Leci po prostu zimna.

Po zamknięciu za jakieś 15 min jest trochę za 30 czy 60 znów dużo.
    To chyba nie jest prawidłowe?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Wydajnośc podana w DTR-ce dotyczy ilości wody podgrzanej o jakąś tam deltę, powiedzmy 30 stopni. Przy zachowanym przepływie, powinieneś uzyskać nieprzerwany wypływ wody o temperaturze zadanej, jeśli nie jest ona większa od możliwości kotła przy danej temperaturze wody z sieci.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.

Podzielę się "wrażeniami" po wizycie serwisanta.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Niech serwisant koniecznie oczyści lub wymieni sitko na dopływie zimnej wody do kotła.
  • Poziom 11  
    ok, zatem po 1szym podejściu mamy tak:

sitko na dopływie - było uwaga idealnie czyste.
    w pompie mikro ilość powietrza.

efekt: podczas nabijania zasobnika wywala błąd.

zaobserwowane działanie nieprawidłowe:
    po spuszczeniu całej ciepłej wody w zasobniku, piec podgrzewa wodę a z kranu nadal leci zimna.

podejrzenie ze w zasobniku (jak ktoś widział schemat to będzie wiedział o co chodzi) prawdopodobnie nastąpiło rozerwanie rurki odprowadzającej wodę. i tak zasobnik nabijając się od góry dołem przez pękniętą rurkę spuszcza zminą wodę.

czy ktoś jest w stanie wykombinować coś innego?

Pozdr.
  • Poziom 19  
    cache napisał:
    Witam

Kocioł nigdy nie grzał wody w trybie przepływowym

Jak to rozumieć? Nie chciał tak grzać, czy nie był tak nastawiany? Czy teraz w takim trybie startuje?
    Jak szybko startuje w trybie komfortu przy dużym otwarciu kranu c.w.?

Sprawdź w d.36 prawidłowość (naczyniem pomiarowym pod kranem) odczytu ilości pobieranej c.w. w L/min., przy małym (1-2 L), średnim (5-8 L) i dużym otwarciu kranu (10-15 L) i jaka jest wartość min. i max.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Faktycznie, wygląda na to, że kocioł nie widzi przepływu wody i grzeje tylko zasobnik w trybie komfortu c.w.u.
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów
    Mam dokładnie taką samą konfiguracje sprzętową jak w temacie i od ok. 6 miesięcy często pojawia się wspomniany w temacie błąd F.81 / F.91 (najczęściej raz na tydzień lub na 2 tygodnie).
    Zaobserwowałem pewne zachowanie pieca. Otóż dawniej po odkręceniu kranu w środkowej jego pozycji, niemal od razu (1-2 sek opóźnienia) włączał się piec w celu podgrzania CWU. Natomiast teraz po odkręceniu kranu (w podobnej pozycji jak dawniej) piec załącza się po ok 12-15 sek. od momentu odkręcenia wody.
    Zauważyłem jakby zmniejszoną czułość czujnika przepływu (w mojej subiektywnej ocenie dawniej włączał się już przy mniejszym przepływie gorącej wody)

Jest jeszcze inna rzecz. Przykleiłem klejem termoprzewodzącym termoparę do wymiennika płytowego. Na piecu pokazuje mi 57C natomiast temperatura wymiennika wynosi tylko 42C. Następnie odkręciłem kran na gorącą wodę i piec zaczął pracować. Temperatura na piecu doszła do ok 75C, palnik się wyłączył i temperatura zaczęła się obniżać do 56C. Gdy piec wskazywał te 56C to termopara na wymienniku wskazywała 13C mniej.
    Zauważyłem, że pompa wody w obiegu palnika, po jego wyłączeniu zmniejsza swoją prędkość (mimo, że pompa CWU z zasobnika pracuje na pełnych obrotach) stąd temperatura na wymienniku płytowym obniża się znacznie szybciej niż ta wyświetlana na piecu.
    Czy jest to normalne działanie kotła? Proszę o radę
    W grudniu ub. roku piec przeszedł przegląd okresowy i serwisant nic w nim nie znalazł...
  • Poziom 2  
    Problem rozwiązany
    Zadzwoniłem na infolinię Vaillant i powiedzieli mi, że najprawdopodobniej zakamieniały/zabrudzony jest wymiennik wtórny (bo błędy F.81/F.91 pojawiają się raz na kilka dni). Koszt nowego to ok 500PLN + robocizna. Można ewentualnie spróbować odkamienić wtedy koszty będą niższe.

Wydało mi się to dziwne, że po pięciu latach użytkowania wymiennik się zakamienił, zwłaszcza że konduktywność wody w moim kranie to ok 200µS/cm.

Zadzwoniłem do lokalnego serwisanta i on również stwierdził, że przyczyna nie leży po stronie wymiennika tylko, że coś blokuje przepływ przez pompę w zasobniku.

Pierwsze co zrobił to wydłubał sito znajdujące się na rurce wejściowej CWU do pieca (za pompą ładowania a przed wymiennikiem wtórnym) i okazało się, że było praktycznie bez prześwitu (kamień + muł). Po oczyszczeniu sita, piec dostał drugie życie :D. Działa normalnie i nie ma problemu z CWU ani z ładowaniem zasobnika.

Ponadto okazało się, że na wejściu zimnej wody do pieca, filtr zamontowany na instalacji nie posiadał sitka. Macherzy montujący mi kotłownię zrobili zapomnieli...
  • Poziom 11  
    no niestety u mnie nie przeszło po takim zabiegu... prawdopodobnie rozsadzone sa rurki w zasobniku warstwowym - tak zdiagnozowal serwisant i nalezy wymienic (przynajmniej mowi ze to powinno pomoc, ale nie odrzuca wymiany pompy)...
    ja odpuscilem i wylaczylem zasobnik...
    finansowo sie to nie oplaca, a nie mam tez sily na szukanie przyczyny.
  • Poziom 2  
    @cache - czy mógłbyś napisać jak użytkuje Ci się taką konfigurację (VCW 296/5-5 + VIH SL 20S)? Jestem właśnie na etapie wyboru kotła i jest to konfiguracja, która najbardziej mi pasuje, dlatego byłoby dobrze mieć opinię kogoś, kto tego używa.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje (głównie chodzi mi o c.w.u.).

Pozdrawiam