Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vag - Jaki kabel VAG wybrać?

maciekkkPL123 25 Mar 2016 11:56 71298 44
 • #31
  Bambek
  Level 15  
  Ja kabelkiem za 30 zł plus VAG 2.5 ogarniam tylko sobie prywatnie 2 auta. Fabię II 2008r i octavię I 2003r. W fabii działa wszystko, w octavii nie łączy się z modułem airbag.
  Jeśli jednak myślisz o autach z pełnym CAN to raczej ten kabel wg. zebranych przeze mnie informacji nie zadziała. Tu już trzeba wydać około 1000zł na osprzęt diagnostyczny.
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • #32
  mickpr
  Level 39  
  tzok wrote:
  Nie wiem jak jest obecnie ale chyba nadal legalny VAS5054a jest dostępny tylko dla ASO,
  Chińczycy zrobili dokładnego klona. Fakt, ani ODIS, ani VAS nie jest legalnym oprogramowaniem - od tego zacznijmy.
  tzok wrote:
  a do pełnej funkcjonalności wymaga dostępu on-line do serwerów.
  Zgadza się. Niektóre rzeczy zrobi tylko autoryzowany warsztat korzystając z Intranet-u (ON-LINE). W ten sposób pobierane są np. uaktualnienia sterownika, kodowanie radia itd..

  tzok wrote:
  ...co w niektórych przypadkach pozwala np. na aktywowanie funkcji niedostępnych w danym modelu, czego nie da się zrobić VASem.
  Sam sobie przeczysz później - cyt.
  tzok wrote:
  Jeśli VAS5054a z aktualnym softem czegoś nie obsłuży to nic innego tego też nie obsłuży. Przecież to jest fabryczny tester.


  tzok wrote:
  Od strony diagnostycznej VCDS obsługuje K-line, CAN oraz UDS, czyli wszystko co można znaleźć w samochodach osobowych grupy VW.
  Czyli to samo, co VAS5054a, tyle że VAS5054a jest oryginałem, a VCDS - jedynie próbą dorównania VAS5051B (poprzedniemu interfejsowi diagnostycznemu).

  A teraz parę moich doświadczeń z VAS 5054a.
  - chodzi z oprogramowaniem VAS oraz ODIS. Niestety nie da się wgrać obydwu wersji na jeden komputer, gdyż te dwie wersje korzystają z odrębnych wersji sterowników Softing - więc się gryzą. W praktyce gdy była konieczność posiadania VAS i ODIS - to instalowałem dwa systemy Windows na dwóch odrębnych partycjach (wybór przy starcie systemu).
  - Chińskie głowice niczym nie ustępują oryginałowi. Porównywałem - więc wiem.
  - Od wersji 2.2.4 przestały chodzić niektóre chinskie głowice. Po prostu zablokowano głowice z określonym numerem seryjnym. Znaleźliśmy z kolegą obejście tego problemu. Wystarczy podgrać firmware na starą wersję w katalogu VeCOM (z wersji 2.2.3 np.). Praktycznie wszystkie wersje późniejsze chodzą bezproblemowo. Nie trzeba żadnych patchy itd.. (oczywiście oprócz pliku licencji).
 • #33
  tzok
  Moderator of Cars
  mickpr wrote:
  Sam sobie przeczysz później - cyt.
  Robi wszystko = obsługuje wszystkie istniejące modele, ale tylko w specyfikacjach przewidzianych przez producenta. VCDS daje niskopoziomowy dostęp do rejestrów konfiguracyjnych i umożliwia stosowanie nieprzewidzianych przez producenta kombinacji i konfiguracji modułów, obrazowo - można się bawić w aktywowanie funkcji w Skodzie, które fabrycznie dostępne są tylko np. w Audi, albo robić jakieś przekładki modułów z nowszych roczników.

  Zasadniczo za VCDSem przemawia jedno - nie będąc ASO możesz go legalnie kupić i użytkować, VASa - nie.

  mickpr wrote:
  chodzi z oprogramowaniem VAS oraz ODIS. Niestety nie da się wgrać obydwu wersji na jeden komputer, gdyż te dwie wersje korzystają z odrębnych wersji sterowników Softing - więc się gryzą.
  VirtualBox albo VMWare?
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • #34
  mickpr
  Level 39  
  tzok wrote:
  VirtualBox albo VMWare?
  Nie testowałem, ale tak się zastanawiam, po co komu VAS, jeśli ODIS robi wszystko + więcej.
  Instalacja dwóch systemów była konieczna przez pewien moment, gdy jedno z aut (bodajże Crafter) można było zrobić tylko VAS-em. Jak mówię - od wersji bodajże 2.2.9 ta konieczność znikła.
  Ja wiem - sentymenty, przyzwyczajenia (moim zdaniem VAS jest ładniejszy, bo wybór Eclipse jako środowiska dla ODIS to moim zdaniem pomyłka.. ale cóż.. pewnie mieli programistów od JAVY).
  Co do VCDS-a masz pewnie rację. Ja nigdy nie bawiłem się w chip-tunning. To zajęcie dla znawców, a ja do nich się nie zaliczam :) Mówisz o legalności... Zastanawiam się tylko na ile "legalne" jest samodzielne grzebanie w sterowniku silnika itd.
 • #35
  tzok
  Moderator of Cars
  mickpr wrote:
  Ja nigdy nie bawiłem się w chip-tunning. To zajęcie dla znawców, a ja do nich się nie zaliczam :) Mówisz o legalności... Zastanawiam się tylko na ile "legalne" jest samodzielne grzebanie w sterowniku silnika itd.
  VCDS nie służy do chip-tuningu, daje jedynie możliwość bezpośredniej ingerencji w rejestry konfiguracyjne. Dotyczy to głównie doposażania samochodu w fabryczne ale niedostępne w danej wersji akcesoria, tzw. retrofitting. Co do samego chip-tuningu - w naszym kraju jest legalny, tzn. zasadniczo legalny jest wszędzie, tylko nie wszędzie takie samochody mogą poruszać się po drogach publicznych, bo taka operacja unieważnia homologację EURO.
 • #36
  mickpr
  Level 39  
  tzok wrote:
  VCDS nie służy do chip-tuningu
  Oczywiście, źle się wyraziłem.
 • #37
  Mefyoo
  Level 12  
  Vag - Jaki kabel VAG wybrać?
  Proszę znawców o ocenę czy się nadaje, jest to oczywiści VAS 5054A z OKI. Może ktoś doradzi coś bardziej uniwersalnego, do podstawowej diagnostyki, kasowania błędów do aut francuskich, niemieckich, japońskich, amerykańskich jeśli coś takiego istnieje
 • #38
  Karaczan
  Level 40  
  Jeśli to właściwa płytka to poprawna, i całkiem starannie wykonana. Co u chińczyków nie jest takie oczywiste ;)

  Do wszystkiego w tej cenie niezły jest CDP/Autocom DS150E.
  Oczywiście soft nie jest legalny i ostatnie działające wersje są z 2014. Jednak kiedy będziesz takie nówki >2014 robić?
 • #39
  tzok
  Moderator of Cars
  Karaczan wrote:
  ostatnie działające wersje są z 2014
  ...z 2013, wersje 2014 to "fake" i sprawiają problemy.
 • #40
  Karaczan
  Level 40  
  Fake, ale z bazą 2014.
  Ja jakiś większych problemów nie zauważyłem.
  2014.3 jest z wirusem, ale sprawny, Octavia III u mnie chodzi elegancko...
 • #41
  mickpr
  Level 39  
  Autocom CDP.. to taka trochę nędza. (IMHO)., choć do wszystkich aut.

  Rozebrana do połowy (na blacharni) Skoda Octavia II - raptem znalezione 2 błędy diagnostyczne (a rozebrane prawie pół auta).
  Jeśli tak ma działać diagnostyka - to dziękuję.
  Wersja Autocom 2013.03
 • #42
  tzok
  Moderator of Cars
  Wszystko zależy jakie błędy... jak rozepniesz bordnetz to tracisz połączenie z wszystkimi pozostałymi modułami i to jest jeden błąd.
 • #43
  mickpr
  Level 39  
  Chodziło głównie o zdemontowane drzwi, zdemontowane poduszki, poodpinane czujniki, światła itd. VAS 5054a wykrywał usterki na "dzień dobry", AutoCOM CDP nawet nie nie zauważał tych błędów.
  Podpiąłem pod 2 inne samochody - jedna Skoda Fabia, drugi jakiś opel (nie pamiętam już) i tam zauważył wszystkie błędy, jak VAS.
  Ciężko mi powiedzieć coś więcej - bo nie robiłem dokładniejszych testów.
 • #44
  Chester70
  Level 6  
  Witam,

  Pozwolę się podpiąć pod temat.

  Szukam kabla VAG do podpięcia do komputera w celu zaczytania błędów.

  Mam VW Golf V z feralnym silnikiem 1.4 FSI (rok prod 2004) często pojawia mi się kontrolka z walniętym czujnikiem NOX (w sumie świeci non stop).

  Przy okazji czyszczenie przepustnicy warsztat podpiął pod komputer, gdzie wyszły 2 dodatkowe błędy, nie widoczne ze względu na świecący się cały czas check engine.

  Czy moglibyście przesłać jakieś propozycje ? na allegro jest tego masa - ale chciałbym kupić w miarę dobry a amatorski kabel .

  P.S. Ojciec ma VW Jette 1,9 TDI (rok 2006) mile widziane żeby była możliwość zaczytania błędów także od niego.