Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vag - Jaki kabel VAG wybrać?

maciekkkPL123 25 Mar 2016 11:56 71298 44
    Bambek
    Level 15  
    Ja kabelkiem za 30 zł plus VAG 2.5 ogarniam tylko sobie prywatnie 2 auta. Fabię II 2008r i octavię I 2003r. W fabii działa wszystko, w octavii nie łączy się z modułem airbag.
    Jeśli jednak myślisz o autach z pełnym CAN to raczej ten kabel wg. zebranych przeze mnie informacji nie zadziała. Tu już trzeba wydać około 1000zł na osprzęt diagnostyczny.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    mickpr
    Level 39  
    tzok wrote:
    Nie wiem jak jest obecnie ale chyba nadal legalny VAS5054a jest dostępny tylko dla ASO,
    Chińczycy zrobili dokładnego klona. Fakt, ani ODIS, ani VAS nie jest legalnym oprogramowaniem - od tego zacznijmy.
    tzok wrote:
    a do pełnej funkcjonalności wymaga dostępu on-line do serwerów.
    Zgadza się. Niektóre rzeczy zrobi tylko autoryzowany warsztat korzystając z Intranet-u (ON-LINE). W ten sposób pobierane są np. uaktualnienia sterownika, kodowanie radia itd..

tzok wrote:
    ...co w niektórych przypadkach pozwala np. na aktywowanie funkcji niedostępnych w danym modelu, czego nie da się zrobić VASem.
    Sam sobie przeczysz później - cyt.
    tzok wrote:
    Jeśli VAS5054a z aktualnym softem czegoś nie obsłuży to nic innego tego też nie obsłuży. Przecież to jest fabryczny tester.

tzok wrote:
    Od strony diagnostycznej VCDS obsługuje K-line, CAN oraz UDS, czyli wszystko co można znaleźć w samochodach osobowych grupy VW.
    Czyli to samo, co VAS5054a, tyle że VAS5054a jest oryginałem, a VCDS - jedynie próbą dorównania VAS5051B (poprzedniemu interfejsowi diagnostycznemu).

A teraz parę moich doświadczeń z VAS 5054a.
    - chodzi z oprogramowaniem VAS oraz ODIS. Niestety nie da się wgrać obydwu wersji na jeden komputer, gdyż te dwie wersje korzystają z odrębnych wersji sterowników Softing - więc się gryzą. W praktyce gdy była konieczność posiadania VAS i ODIS - to instalowałem dwa systemy Windows na dwóch odrębnych partycjach (wybór przy starcie systemu).
    - Chińskie głowice niczym nie ustępują oryginałowi. Porównywałem - więc wiem.
    - Od wersji 2.2.4 przestały chodzić niektóre chinskie głowice. Po prostu zablokowano głowice z określonym numerem seryjnym. Znaleźliśmy z kolegą obejście tego problemu. Wystarczy podgrać firmware na starą wersję w katalogu VeCOM (z wersji 2.2.3 np.). Praktycznie wszystkie wersje późniejsze chodzą bezproblemowo. Nie trzeba żadnych patchy itd.. (oczywiście oprócz pliku licencji).
    tzok
    Moderator of Cars
    mickpr wrote:
    Sam sobie przeczysz później - cyt.
    Robi wszystko = obsługuje wszystkie istniejące modele, ale tylko w specyfikacjach przewidzianych przez producenta. VCDS daje niskopoziomowy dostęp do rejestrów konfiguracyjnych i umożliwia stosowanie nieprzewidzianych przez producenta kombinacji i konfiguracji modułów, obrazowo - można się bawić w aktywowanie funkcji w Skodzie, które fabrycznie dostępne są tylko np. w Audi, albo robić jakieś przekładki modułów z nowszych roczników.

Zasadniczo za VCDSem przemawia jedno - nie będąc ASO możesz go legalnie kupić i użytkować, VASa - nie.

mickpr wrote:
    chodzi z oprogramowaniem VAS oraz ODIS. Niestety nie da się wgrać obydwu wersji na jeden komputer, gdyż te dwie wersje korzystają z odrębnych wersji sterowników Softing - więc się gryzą.
    VirtualBox albo VMWare?
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    mickpr
    Level 39  
    tzok wrote:
    VirtualBox albo VMWare?
    Nie testowałem, ale tak się zastanawiam, po co komu VAS, jeśli ODIS robi wszystko + więcej.
    Instalacja dwóch systemów była konieczna przez pewien moment, gdy jedno z aut (bodajże Crafter) można było zrobić tylko VAS-em. Jak mówię - od wersji bodajże 2.2.9 ta konieczność znikła.
    Ja wiem - sentymenty, przyzwyczajenia (moim zdaniem VAS jest ładniejszy, bo wybór Eclipse jako środowiska dla ODIS to moim zdaniem pomyłka.. ale cóż.. pewnie mieli programistów od JAVY).
    Co do VCDS-a masz pewnie rację. Ja nigdy nie bawiłem się w chip-tunning. To zajęcie dla znawców, a ja do nich się nie zaliczam :) Mówisz o legalności... Zastanawiam się tylko na ile "legalne" jest samodzielne grzebanie w sterowniku silnika itd.
    tzok
    Moderator of Cars
    mickpr wrote:
    Ja nigdy nie bawiłem się w chip-tunning. To zajęcie dla znawców, a ja do nich się nie zaliczam :) Mówisz o legalności... Zastanawiam się tylko na ile "legalne" jest samodzielne grzebanie w sterowniku silnika itd.
    VCDS nie służy do chip-tuningu, daje jedynie możliwość bezpośredniej ingerencji w rejestry konfiguracyjne. Dotyczy to głównie doposażania samochodu w fabryczne ale niedostępne w danej wersji akcesoria, tzw. retrofitting. Co do samego chip-tuningu - w naszym kraju jest legalny, tzn. zasadniczo legalny jest wszędzie, tylko nie wszędzie takie samochody mogą poruszać się po drogach publicznych, bo taka operacja unieważnia homologację EURO.
    mickpr
    Level 39  
    tzok wrote:
    VCDS nie służy do chip-tuningu
    Oczywiście, źle się wyraziłem.
    Mefyoo
    Level 12  
    Vag - Jaki kabel VAG wybrać?
    Proszę znawców o ocenę czy się nadaje, jest to oczywiści VAS 5054A z OKI. Może ktoś doradzi coś bardziej uniwersalnego, do podstawowej diagnostyki, kasowania błędów do aut francuskich, niemieckich, japońskich, amerykańskich jeśli coś takiego istnieje
    Karaczan
    Level 40  
    Jeśli to właściwa płytka to poprawna, i całkiem starannie wykonana. Co u chińczyków nie jest takie oczywiste ;)

Do wszystkiego w tej cenie niezły jest CDP/Autocom DS150E.
    Oczywiście soft nie jest legalny i ostatnie działające wersje są z 2014. Jednak kiedy będziesz takie nówki >2014 robić?
    tzok
    Moderator of Cars
    Karaczan wrote:
    ostatnie działające wersje są z 2014
    ...z 2013, wersje 2014 to "fake" i sprawiają problemy.
    Karaczan
    Level 40  
    Fake, ale z bazą 2014.
    Ja jakiś większych problemów nie zauważyłem.
    2014.3 jest z wirusem, ale sprawny, Octavia III u mnie chodzi elegancko...
    mickpr
    Level 39  
    Autocom CDP.. to taka trochę nędza. (IMHO)., choć do wszystkich aut.

Rozebrana do połowy (na blacharni) Skoda Octavia II - raptem znalezione 2 błędy diagnostyczne (a rozebrane prawie pół auta).
    Jeśli tak ma działać diagnostyka - to dziękuję.
    Wersja Autocom 2013.03
    tzok
    Moderator of Cars
    Wszystko zależy jakie błędy... jak rozepniesz bordnetz to tracisz połączenie z wszystkimi pozostałymi modułami i to jest jeden błąd.
    mickpr
    Level 39  
    Chodziło głównie o zdemontowane drzwi, zdemontowane poduszki, poodpinane czujniki, światła itd. VAS 5054a wykrywał usterki na "dzień dobry", AutoCOM CDP nawet nie nie zauważał tych błędów.
    Podpiąłem pod 2 inne samochody - jedna Skoda Fabia, drugi jakiś opel (nie pamiętam już) i tam zauważył wszystkie błędy, jak VAS.
    Ciężko mi powiedzieć coś więcej - bo nie robiłem dokładniejszych testów.
    Chester70
    Level 6  
    Witam,

Pozwolę się podpiąć pod temat.

Szukam kabla VAG do podpięcia do komputera w celu zaczytania błędów.

Mam VW Golf V z feralnym silnikiem 1.4 FSI (rok prod 2004) często pojawia mi się kontrolka z walniętym czujnikiem NOX (w sumie świeci non stop).

Przy okazji czyszczenie przepustnicy warsztat podpiął pod komputer, gdzie wyszły 2 dodatkowe błędy, nie widoczne ze względu na świecący się cały czas check engine.

Czy moglibyście przesłać jakieś propozycje ? na allegro jest tego masa - ale chciałbym kupić w miarę dobry a amatorski kabel .

P.S. Ojciec ma VW Jette 1,9 TDI (rok 2006) mile widziane żeby była możliwość zaczytania błędów także od niego.