Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar astronomiczny czy zmierzchówka?

10 Paź 2013 15:46 8892 19
 • Poziom 17  
  Witam,

  nie jest to moja dziedzina, a potrzebuję informacji.

  Mieszkam w czteropiętrowym bloku - nowe budownictwo od dewelopera. Na terenie dookoła bloku rozstawionych jest 5 latarni LEDowych. Z tego co wiem, wszystkie sterowane są zegarami astronomicznymi. Administrator zasugerował, że ma dużo zgłoszeń o tym, że lampy zapalają się za późno i proponuje założenie włącznika zmierzchowego. Spotkałem się jednak z opiniami, że zmierzchówek się już nie stosuje i trzeba dobrze ustawić zegary.

  Pytanie - czy warto zmieniać obecny sposób załączania oświetlenia na zmierzchówkę?
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 12  
  Ile ludzi tyle opinii. Proponował bym dobrze wyregulować zegar i powinno być ok.
  Może podaj jakie teraz macie ustawienie na zegarach.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Specjalista elektryk
  toradek napisał:
  Pytanie - czy warto zmieniać obecny sposób załączania oświetlenia na zmierzchówkę?

  Nie warto. Dlaczego ? Ano dlatego, że miejsce montażu wyłącznika zmierzchowego też musi spełniać określone warunki, czyli: od strony północnej i brak jakiegokolwiek źródła zakłóceń typu: latarnia w pobliżu, neon lub nagłe błyski z reflektorów samochodowych itd.
  Dobrze skonfigurowany zegar astronomiczny z funkcją letnią i zimową wystarczająco spełni swoje zadanie i można go zamontować wszędzie.
  Obecnie zamontowany, w ogóle jeżeli jest to astronomiczny to jest źle ustawiony, pewnie źle dobrany czas do regionu i szerokości/długości geograficznej. Miałem do czynienia z różnymi zegarami i problemów z załączaniem i wyłączaniem nie było.
 • Poziom 30  
  .Jack napisał:
  miejsce montażu wyłącznika zmierzchowego też musi spełniać określone warunki, czyli: od strony północnej i brak jakiegokolwiek źródła zakłóceń typu: latarnia w pobliżu, neon lub nagłe błyski z reflektorów samochodowych itd.


  Trochę kolega popuścił wodze fantazji :D
  Ni jest aż tak źle z włacznikami zmierzchowymi.
  W sytuacji o której pisze autor zapewne wystarczy dobrze ustawić zegar i wszystko będzie działało. Jeżeli jest zegar astronomiczny to nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowego kosztu zakładania włącznika zmierzchowego.
  Chociaż ja ostatnio robiłem kilka sporych obwodów oświetleniowych gdzie zaprojektowano i zegar astronomiczny i włącznik zmierzchowy. Kto bogatemu zabroni?
 • Poziom 42  
  Rabit który pierwszy w Polsce produkował te zegary astronomiczne (jeszcze w obudowach zegarów do II taryfy) uwzględniał takie rozwiązanie, ale go nie zalecał ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń zegara spowodowanych pobliskimi wyładowaniami atmosferycznymi.
  Taka ciekawostka.
 • Poziom 30  
  Skąd kolego teraz taki zegar wyczarować, chyba tylko z muzeum. :D
  Astronomy są dobre, tylko trzeba umieć je ustawić. Z doświadczenia wiem, że sprawia to problemy wielu osobom.
 • Poziom 42  
  Może z muzeum a może Paweł ma coś takiego?

  Oczywiście jest to tylko kwestia prawidłowego ustawienia.
  Szerokość i długość geograficzna oraz opóźnienie po zachodzie słońca (zapalanie) i wyprzedzenie wschodu (gaszenie).

  Dziś podobno RABBIT montuje w swych produktach GPS a przyłączenie czujnika zmierzchowego jest automatycznie rozpoznawane..

  A zaczynali w kilka osób od dwóch pomieszczeń obok dawnej Hali Ludowej (dziś stulecia).
 • Poziom 30  
  Widzisz jak się wypaśli na tych zegarach do przełączania taryf. :D
  Swoją drogą jak na tamte czasy były to dobre zegary.
 • Poziom 42  
  Nie, oni nie robili tych zegarów do przełączania taryf a wykorzystywali tylko ich obudowy.
  Zaś sterownik nazywał się SOUL.
  Energetyka masowo go stosowała i wyszli im naprzeciw, gdyż wyposażyli go w pilota umożliwiającego zmianę nastaw i ich blokadę bez dotykania zegara.
  Jednym pilotem pracownik ZE obsłużył kilka gmin.
 • Poziom 30  
  AAA, to jak pracowałem w ZE to u nas takich cudów na pilota nie mieliśmy.
 • Specjalista elektryk
  Witam
  masonry napisał:

  Chociaż ja ostatnio robiłem kilka sporych obwodów oświetleniowych gdzie zaprojektowano i zegar astronomiczny i włącznik zmierzchowy. Kto bogatemu zabroni?


  Też się ostatnio spotkałem z takimi mieszanymi rozwiązaniami. I jeśli jest ktoś b.wygodny to takie połączenie może mieć sens.

  Jeśli chodzi o mnie to porównanie zegara astronomicznego i włącznika zmierzchowego wypada raczej na korzyść zegara. Trochę więcej dostępnych opcji i nie trzeba ciągnąć dodatkowego przewodu do czujnika.

  Mimo wszystko kilka razy przerabiałem instalacje z zegara na wyłącznik zmierzchowy, bo tak chciał klient. Zależało mu, żeby wyłączanie/załączanie następowało w czasie zmierzchu/świtu. Ponadto zegary astronomiczne na bazie rezonatora kwarcowego mimo wszystko rozbiegają się w czasie i niekiedy trzeba je korygować (zwłaszcza jak pracują w zmiennych temperaturach). A nie każdy klient chce się "paprać" z jakimiś tam ustawieniami. Ma chodzić.

  kkas12 napisał:
  Dziś podobno RABBIT montuje w swych produktach GPS a przyłączenie czujnika zmierzchowego jest automatycznie rozpoznawane..

  Nie znam urządzeń RABBIT-u, ale GPS przydałby się chociaż dla synchronizacji czasu (no i może do lokalizacji dla wygody)
  Odbiornik GPS w kodzie NMEA wysyła dwie podstawowe informacje - czas UTC i aktualne położenie. Sam u siebie w domu synchronizuję zegar w komputerze za pomocą jakiegoś starego odbiornika GPS połączonego po USB. Z niego okresowo wyciągam tag $GPZDA czy $GPGGA i porównuję go z RTC komputera. I działa to w mieszkaniu - bo do odczytania czasu wystarczy widoczność tylko 1 satelity Navstar.
  Gdyby zegary astronomiczne miały taką funkcjonalność (jako opcję) to pewno skończyły by się narzekania na nie.

  toradek napisał:

  Pytanie - czy warto zmieniać obecny sposób załączania oświetlenia na zmierzchówkę?

  Nie warto. Tak jak koledzy pisali - trzeba odpowiednio ustawić zegar.

  pzdr
  -DAREK-
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  Jest jeszcze jedna zaleta zegara astronomicznego ( której to czujnik zmierzchowy nie ma ) do wykorzystania w polityce energooszczędności, jakże ważnej i wdrażanej przez UE i inne kraje Świata. Otóż w zegarach jest możliwość ustawienia tzw. przerwy nocnej, czyli wyłączenie oświetlenia na określony czas, przykładowo od 24:00 do 4:00 na czas spodziewanego małego ruchu lub całkowitego bezruchu. Są zegary astronomiczne wielokanałowe, przy pomocy których można wyłączyć w godzinach nocnych tylko część oświetlenia. Możliwości konfiguracyjnych jest multum.

  Dobrze ustawiony zegar jest lepszym rozwiązaniem niż czujnik zmierzchowy. Już pomijając jego zadziałanie w czasie np. chwilowego zachmurzenia w dzień, bo to też pewnie kwestia regulacji to dobrze wprowadzone dane geograficzne nie są w stanie błędnie uruchamiać załączania oświetlenia. Ostatnio miałem w rękach czujnik PCZ-526 firmy F&F w którym ( nie wiem czy we wszystkich tak jest ) można było wybrać odpowiedni kod czyli automatyczne ustawienie współrzędnych geograficznych dla określonego miasta w Polsce.
  Ja tam dylematu nie mam w wyborze urządzenia. Proste i tanie, żadne drogie sterowniki nie są tu potrzebne, bo i ekonomicznie i praktycznie nieuzasadnione.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Cytat:
  Który był master, a który slave a może pracowały w logice "AND" lub "OR" bo to ciekawe ale nie bardzo logiczne.
  To jest jak najbardziej logiczne tylko trzeba zrozumieć co jest za co odpowiedzialne.
  Prawidłowo ustawiony zegar astronomiczny "wie" w jakiej lokalizacji o której godzinie nastąpi zachód i wschód słońca.
  Więc najpierw należy mu podać szerokość i długość geograficzną w jakiej przyjdzie mu pracować.
  Następnie należy wprowadzić opóźnienie uruchomienia oświetlenia po zachodzie słońca oraz jego wyłączenie wyprzedzające wschód słońca.
  Z mego doświadczenia wiem, że trzydzieści minut w obu przypadkach jest wystarczające.
  I to jest cała filozofia programowania i zastosowania zegara astronomicznego do sterowania oświetleniem zewnętrznym.
  Natomiast wspomniany zegar dwukanałowy (wspominał kolega Jacek) pozwala na wyłączenie części oświetlenia np: o północy i ponowne jego uruchomienie gdy ludzie zaczynają pojawiać się na ulicach. Oczywiście ten drugi kanał "pracuje" w czasie pracy kanału pierwszego.
  Pozostaje jeszcze kwestia korekty (jeśli wymagana) czas letni - czas zimowy.
  Więc nie zawracajcie Wisły kijem pisząc, o wyższości przekaźnika nad zegarem astronomicznym.

  Po co w takim razie jeszcze przekaźnik zmierzchowy?
  Tylko po to by uruchomić oświetlenie gdy nastawy zegara jego nie pozwolą na jego uruchomienie a gęste i niskie chmury w ciągu dnia (np. zamieć śnieżna) w bardzo znacznym stopniu ograniczą dostęp promieni słonecznych do powierzchni ziemi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  szelton napisał:
  Logika boolowska niezna litości

  Litości też nie zna dowcipniś, który kapotę na czujnik zmierzchowy zarzuca dla jaj i całą logikę szlag trafia.
  Co innego jak jest coś zaprogramowane w aparacie i działa automatycznie jak należy a co innego jak coś jest zależne od wpływów zewnętrznych, nietypowych sytuacji i może niezgodnie z oczekiwaniami się zachować.

  I na to wychodzi jak wcześniej było napisane:
  Cytat:
  Ilu ludzi tyle opnii

  Może trzeba będzie referendum zrobić ! Taka moda teraz.
 • Poziom 42  
  Moderator też nie ma litości dla dyskusji o niczym i nie wiadomo co mających udowodnić.
  Producent aparatu przewidział zastosowanie samego zegara i przewidział również jego współpracę z przekaźnikiem zmierzchowym.
  Więc konfiguracja układu należy do projektanta a nie do kolegi szelton.

  Dlatego temat zamykam.