Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"

painlust 10 Oct 2013 17:46 13362 20
  • Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"

    Coraz większe uznanie w studiach nagraniowych i na estradach zdobywają sobie urządzenia (wzmacniacze, preampy, końcówki mocy, procesory, efekty FX itp.) typu rack 19”. Mają bowiem swoje zalety. Jedną z nich jest kompaktowość takich urządzeń oraz ich mobilność. Zajmują one kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent mniej miejsca niż pełnowymiarowy sprzęt estradowy i łatwo je przemieszczać a poza tym mogą być w wersjach stereo czego się nie spotyka już tak często w tradycyjnych lampowych urządzeniach jak wzmacniacze gitarowe. Są też zbudowane „pancerniej”. Wiele zespołów szczególnie tych profesjonalnych, które dużo koncertują, przerzuciło się z tradycyjnych wzmacniaczy na właśnie urządzenia „rackowe”.
    Zrobiłem niedawno na zamówienie dla szwagra w pełni lampową gitarową końcówkę mocy 2x18W w obudowie 2U/19” (jest w dziale DIY na elektrodzie). Wyszła bardzo dobrze. Postanowiłem pójść za ciosem i zbudować coś podobnego ale mocniejszego ograniczając koszty do minimum. Tamtą końcówkę finansował szwagier, tę musiałem robić za swoje fundusze, więc rozejrzałem się po warsztacie i wyciągając części z tak zwanego lamusa oraz dokładając niecałe 50PLN zbudowałem to co widać na zdjęciach. Lampy mocy to radzieckie 6P3S-E czyli tetrody strumieniowe. W inwerterze siedzą też radzieckie „cywilne” 6N2P (ta wersja tej lampy według mnie to się właściwie tylko do inwerterów nadaje). Trafo zasilające pochodzi ze wzmacniacza który chodził na kwadrze EL34. Jest to dość specyficzne trafo bowiem posiada dwa uzwojenia wysokonapięciowe – 320VAC i 240VAC. Postanowiłem, że Ua będzie realizowane z uzwojenia 320V, a Ug2 z uzwojenia 240V. Jest to idealne rozwiazanie dla lamp 6P3S-E, których żywot można przedłużyć stosując niższe o 100V napięcie siatki drugiej w stosunku do anodowego. Jako trafa wyjściowe zastosowałem transformatory zasilające: TS50/49 w jednym kanale i TS50/53 w drugim. Specyfikacja tych transformatorów właściwie jest taka sama. Mają dawać 2x9V przy maksymalnym obciążeniu co po równoległym połączeniu uzwojeń wtórnych zapewnia Raa=4k8 dla impedancji 8Ω. Poza tym są niewielkie gabarytowo. Obudowa jest aluminiowa i pochodzi z komputera przemysłowego z tym że została spłycona o kilkanaście centymetrów. Aby mogła być zamontowana w racku 19” dokręcone zostały do niej specjalne uszy montażowe oraz uchwyty z przodu do wyciągania jej z racka. Uszy jak widać są wyższe od samej obudowy, ale obudowa ma powiedzmy wysokość 3,5U zaś uszy standardowe 4U. Ma to też zaletę - zostaje szczelina 0,5U pomiędzy obudową a następnym urządzeniem w racku co wydatnie sprzyja odprowadzaniu ciepła poprzez nawiercone otwory w obudowie nad lampami.
    Od strony elektronicznej koncepcja tej końcówki jest bardzo podobna do wspomnianej tu mojej poprzedniej konstrukcji czyli końcówki 2x18W. Inaczej rozwiązany jest zasilacz oraz tzw układ biasu. W poprzedniej końcówce był auto, a tu fixed czyli stały, ustawiany dla każdej lampy oddzielnie. Włączniki anodowego zlokalizowane dość nietypowo czyli w katodach lamp mocy. Inwerter otrzymuje napięcie na anodę przy „zimnej” katodzie i nie wszystkim to się spodoba, ale radia chodziły w ten sposób latami i nic im nie było, więc i 6N2P według mnie to nie zaszkodzi.
    Kosztorys tych elementów które byłem zmuszony dokupić:
    1. Potencjometry 10k nastawne do regulacji biasu oddzielnie dla każdej lampy: 4x2PLN=8PLN
    2. Potencjometry regulacji siły głosu 470k/LOG (Master/Volume) 2x6PLN=12PLN
    3. Rezystor 8R2/5W – symulacja obciążenia dla jednego transformatora głośnikowego 1,50PLN (drugi miałem na stanie)
    4. Kondensator 100uF/450V – 7PLN (nie wszedł do projektu bo okazał się za wysoki)
    5. Farba podkładowa w sprayu (pod czerwony lakier na obu panelach) – 17,50PLN.
    6. Rezystory 82k/0,5W -2x0,20PLN = 0,40PLN
    7. Rezystor R12/5W do dostosowania napięcia żarzenia – 1,5PLN
    Czyli wydałem specjalnie na ten projekt 47,90PLN.
    Całą resztę elementów znalazłem na półkach w warsztacie. Oczywiście za niektóre rzeczy musiałem kiedyś tam zapłacić, ale to było tak dawno że nie pamiętam ile. Dużo też jest w nim elementów z demobilu.
    Teraz zapewne padnie pytanie skąd wiem że wzmacniacz ma 2x40W. Nie wiem. Podałem na oko i mam nadzieję, ze mniej więcej powinien tyle mieć. Nie mam niestety miernika mocy wyjściowej.

    Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"

    Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"


    Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"

    Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"Stereofoniczna lampowa gitarowa końcówka mocy 2x40W w racku 19"

    I filmik z youtube:




    Cool? Ranking DIY
    About Author
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Offline 
    Has specialization in: lampowe wzmacniacze gitarowe
    painlust wrote 4975 posts with rating 728, helped 345 times. Live in city Łowicz. Been with us since 2006 year.
  • #2
    shadow0013
    Level 34  
    Ciekawa konstrukcja, sprawdzałeś może jakie pasmo przenoszenia można uzyskać na TS50?
  • #3
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Nie sprawdzałem. Ze względu na mały rdzeń pasmo od dołu może być nie najciekawsze, ale nie zauważyliśmy ze szwagrem (ten grający na filmiku) aby czegoś w dole pasma brakowało podczas grania na gitarze.
  • #4
    kazel05
    Level 16  
    Dobrze widzę że płytki zamiast standardowych kołków maja aluminiowe nity zaprasowane zwykłą nitownicą?

    Jeśli tak to ciekawe rozwiązanie i pytanie czy do tych nitów łatwo się lutuje?
  • #5
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Źle widzisz. Płytka jest obsadzona dwoma rodzajami oczek lutowniczych. Elementy inwertera przylutowane są do oczek z otworem fi 2 czy 2,5mm i te oczka przykręcone są do płytki na zwykłe śruby. W dalszej części płytki są oczka lutownicze z otworami fi 3mm i tam montaż do płytki jest na zwykłe nity zrywalne.
  • #6
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    W opisie filmiku na youtube jest podane na jakich głośnikach jest paczka. Filmik nagrany jest Samsungiem Galaxy Ace 2 (obraz i dźwięk). Otwory wentylacyjne nad lampami wywiercone są wiertłem, a te z tyłu to kawałek gotowej blachy perforowanej z kwadratowymi otworami. A nie widać tego na zdjęciach?
  • #7
    elektryku5
    Level 39  
    Miałem na myśli ten spory okrągły (i prostokątny) otwór za którym jest blacha perforowana, ale to wygląda na gotowe dziury z obudowy.


    Co do mikrofonu na pewno lepiej byłoby nagrać czymś konkretniejszym, wtedy raczej łatwiej byłoby sobie uzmysłowić brzmienie (nie jestem wielkim specjalistą, ale na podstawie swoich obserwacji już kilka cm położenia mikrofonu dość mocno zmienia brzmienie, a na żywo jeszcze inaczej gada).
  • #8
    vodiczka
    Level 43  
    painlust wrote:
    Nie mam niestety miernika mocy wyjściowej.

    Możesz podać sinus 1 kHz na wejście (maksymalne wysterowanie bez zniekształceń) i zmierzyć napięcie na głośniku.
    painlust wrote:
    Mają dawać 2x9V przy maksymalnym obciążeniu co po równoległym połączeniu uzwojeń wtórnych zapewnia Raa=4k8 dla impedancji 8Ω.

    Przy 2 x 9V masz nieco ponad 1,1 A przy impedancji 8 ohm co daje moc około 2 x 10W
    Dla mocy 2 x 40 W musiałbyś mieć około 2 x 18 V na wyjściu.
  • #9
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Wszystkie otwory w panelu tylnym to otwory firmowe. To jest obudowa z odzysku. Siedział tam jakiś komputer przemysłowy sterujący jakąś maszyną, więc są bo są. Nawet lepiej że są bo odprowadzają ciepło ze środka. Ja znowu nie jestem specjalistą od nagrań. Nie potrafiłem obrobić filmu tak aby obciąć kilka początkowych sekund filmu, a co dopiero wmiksować dźwięk nagrany innym urządzeniem do filmu. Dla mnie to strata czasu, zresztą końcówka mocy nie ma brzmienia. Tu całość brzmienia robi JMP-1.

    A koledze Vodiczce polecam w warunkach domowych odkręcić wzmacniacz na full i podać sinus 1khz na wejście. Może kolega Vodiczko i jego współmieszkańcy są głusi, ale moi niestety nie. A co do traf wyjściowych... to są trafa zasilające użyte jako wyjściowe. 2x9V to przy podaniu 230V na pierwotne (jak przystało na trafo zasilające), a nie w układzie w którym obecnie pracują. Według katalogu z połączonych równolegle uzwojeń 9V otrzymam ponad 5A prądu. Panowie myślcie trochę.
  • #10
    vodiczka
    Level 43  
    painlust wrote:
    A koledze Vodiczce polecam w warunkach domowych odkręcić wzmacniacz na full i podać sinus 1khz na wejście

    Nie na full tylko do granicy zniekształceń a jeżeli kolega kolega boi się o ściany może zamiast głośników podpiąć opornik 8 ohm/40W.
    painlust wrote:
    A co do traf wyjściowych... to są trafa zasilające użyte jako wyjściowe. 2x9V to przy podaniu 230V na pierwotne (jak przystało na trafo zasilające), a nie w układzie w którym obecnie pracują. Panowie myślcie trochę.

    Napisał kolega "mają dawać" sądziłem więc, że kolega odnosi to do układu w jakim obecnie pracują.
  • #11
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Nie mam opornika 8Ω/50W. Może kiedyś... A co do traf wyjściowych... widać żeśmy się nie zrozumieli...
  • #12
    vodiczka
    Level 43  
    Zamiast opornika można połączyć trzy czajniki elektryczne równolegle. Oporność grzałki czajnika o mocy 2000W to około 25 Ω na zimno. Pomiar nie będzie dokładny bo w miarę wzrostu temperatury rośnie oporność.
  • #14
    vodiczka
    Level 43  
    Można pożyczyć od znajomych. Ja mam jeden działający i dwie sprawne grzałki po uszkodzonych, popękały obudowy i przeciekały :cry:
  • #15
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Już się widzę jak latam po znajomych i pożyczam czajniki aby wykonać pomiar mocy mojego wzmacniacza. A może jakiś element w wahadłowcu albo radzieckiej łodzi podwodnej by się nadał? Mógłbym napisać do NASA czy bazy wojskowej w Sewastopolu. Może by pożyczyli :).
  • #16
    elektryku5
    Level 39  
    Nie ma co demonizować, u mnie rezystor 10W zalany w litrowym słoiku dawał rady z 70W a nawet 130W, do tego starczy miernik napięcia AC (u mnie multimetr za 20zł) i komputer jako oscyloskop z generatorem, na wejściu liniowym dzielnik napięcia.
    Są jeszcze programy którymi przy pomocy tego samego sprzętu można zmierzyć pasmo przenoszenia i zniekształcenia.
  • #17
    Tomek921023
    Level 15  
    Tylko po co robić ten pomiar, jak wzmacniacze gitarowe są zazwyczaj przesterowane, więc różnica mocy między nieprzesterowanym, a przesterowanym jest znaczna. A miernik za 20zł raczej nie mierzy do 1kHz nie mówiąc już o przebiegu zniekształconym.
  • #18
    elektryku5
    Level 39  
    Choćby dla satysfakcji, a sprawdzałem na różnych częstotliwościach akustycznych i sobie radził, więc to jest najmniejszy problem.

    Wzmacniacz też nie zawsze pracuje na przesterze sam w sobie, to już jest dodatkowy efekt, a taki pomiar na pewno by nie zaszkodził.

    No ale cóż jedni wolą słuchać, jedni mierzyć, a ja to i to...
  • #19
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Panowie, może kiedyś zrobię jakieś pomiary. Mam generator i oscyloskop. Jedyne czego nie mam to sztucznego obciążenia o odpowiedniej mocy. Oczywiście dało by się zrobić takie obciążenie i kiedyś zapewne takowe zrobie, ale w tym momencie taki pomiar nie jest mi potrzebny. Napisałem, że wzmacniacz ma prawdopodobnie 40W tu trzeba przyznac pawdę na wyrost. Napięcie wychodzące z punktu A to 460VDC, z punktu B=345VDC, a z punktu C=320VDC i to przy obciążeniu prądem spoczynkowym (32mA per lampa Ia+Ig2 czyli nie za dużym). Nie liczyłbym tu na pewno na moc większą niż 40W, ale oczywiście może być i niższa.
  • #20
    Krzysiek16
    Level 24  
    A po co to w ogóle mierzyć? Nawet jak nie ma 40W tylko połowę z tego to i tak będzie chciało głowę urwać. Zresztą podłączenie do innego głośnika zrobi większą różnicę niż kilka watów mniej lub więcej na wyjściu.
  • #21
    painlust
    Guitar amplifiers specialist
    Jak na coś z odpadów gra bardzo dobrze. Jedynym mankamentem jest współpraca z głośnikami 8Ω, a testowe kolumny mam 2x12' na głośnikach 8Ω, a więc paka jest albo 4Ω albo 16Ω. Właśnie próbuje sklecić jakieś paczki 8Ω aby można było wykorzystać w tym projekcie. Na ukończeniu mam przedziwna paczkę 1x12"+2x10" z przegrodą. Może pokażę jak skończę.