Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd optyczny DVD, nie rysujący płyt

Lejmi 10 Paź 2013 18:53 1302 5
  • #1 10 Paź 2013 18:53
    Lejmi
    Poziom 6  

Szukam napędu optycznego DVD. Chodzi mi głównie o niezawodność i aby nie rysował płyt.Bardzo mi zależy na czymś, co nie będzie zostawiało śladów na płytach [mniejsze/większe rysy]. Głównie do CD/DVD na B-rey'u nie zależy mi wgl.
    Mam sporą kolekcję płyt [gry,filmy,zdjęcia,muzyka], niektóre są odtwarzane b.często i ich stan po jakimś czasie woła o pomstę do nieba, a chciałbym żeby te płyty mnie przeżyły :D Cena nie gra roli, oczywiście bez przesady ;), jak wspomniałem na B-rey'u mi nie zależy. Przeglądałem na benchmarku top 10 napędów optycznych, ale może coś się zmieniło, albo polecacie coś bardziej niezawodnego. :?:

0 5
  • #2 10 Paź 2013 19:04
    viayner
    Poziom 33  

Witam,
    a jezeli mozna zapytac jaki to naped ci rysuje plyty?, plyta nie dotyka niczego podczas odtwarzania a podczas spoczynku dotyka tylko krawedziami.
    Raczej przemysl sposob przechowywania i obchodzenia sie z plytami.
    Mam spora kolekcje vinyli ktore byly nieco bardziej wrazliwe na porysowanie i wszystkie sa w dobrym stanie a maja juz srednio 30-40 lat.
    Duze i wodoczne rysy "sa stosunkowo bez znaczenia" sa poza skala jaka rozpoznaje laser. Co do trwalosci to tez nie bedzie najlepiej gdyz wiekszosc plyt na warstwe Al jako odblysnik i to sie utlenia wiec nawet nieporysowana plyta po jakims czasie nie bedzie dzialac.
    Pozdrawiam

0
  • #3 10 Paź 2013 19:17
    Robert B
    Poziom 43  

Lejmi napisał:
    chciałbym żeby te płyty mnie przeżyły

Nie jesteś pierwszy, który chce nieśmiertelności. Przed tobą też już chcieli.
    Poczytaj o trwałości nośników. Żaden napęd optyczny nie rysuje płyt. Chyba mylisz z winylami?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2657746

0
  • #4 10 Paź 2013 20:18
    Lejmi
    Poziom 6  

Zakładacie z góry, że kompletnie nie wiem na czym polega zapis płyt... macie prawo, ale jednak się w tym orientuję. Posiadam Lite-On SOHC-4836K.
    Po 1. Nie udzieliliście mi odpowiedzi na pytanie, odnośnie tego jaki napęd kupić
    Po 2. Jeśli napisałem, że mam kolekcję, to raczej z osobistymi rzeczami [tym bardziej kolekcją] obchodzę się z pietyzmem.
    Po 3. Sprawdziłem i jednak napęd rysuję płyty, wiem, że cała idea zapisu i odczytu odbywa się bezdotykowo, jednak wczoraj kupiłem cd-projekt, włożyłem płytę tam załączoną do napędu i wyjąłem z kilkoma rysami. Pomyślałem, że mogłem taką kupić, ale w zestawie był 2 płyty, drugą dokładnie sprawdziłem, prawie bez skazy, a wyjąłem z kilkoma ryskami. Napęd ma kilka lat, nie mówię, że laser mi rysuję płyty, mogło tam się coś dostać, choćby włos, nie jestem pewien dlaczego, więc nie będę tego próbował wyjaśniać.

Również jak zapewne wiecie dużo osób skarżyło się na to, że xbox rysuję im płyty, było to dość częste zjawisko w jakiejś tam wersji konsoli, więc zawsze może znaleźć się czynnik, który powoduję rysowanie płyt.

Co do długowieczności, racja warstwa się utlenia, ale to zależy od wielu czynników. Płyty tłoczone nie zawsze są pokrywane Al, również występuje jako Ag i Au. Jeśli płyty są dobrze schowane przed UV i pochowane w kopertach/pudełkach dość szczelnie to problemu nie ma. Poza tym wasze posty nie są odpowiedzią na pytanie.

0
  • #5 10 Paź 2013 20:23
    Robert B
    Poziom 43  

Lejmi napisał:
    nie jestem pewien dlaczego, więc nie będę tego próbował wyjaśniać.

A ja właśnie bym tego spróbował. Twój napęd nie jest pierwszej młodości i może mieć po prostu rozjechaną przez czas mechanikę.
    Lejmi napisał:
    pochowane w kopertach/pudełkach

Więc aby uniknąć rys stosuj te drugie.
    Proponuję przeczytanie:
    www.cdrinfo.pl/testy/testy-i-recenzje.php

0
  • #6 10 Paź 2013 20:35
    Lejmi
    Poziom 6  

Dziękuje za szybką odpowiedź :)

0