Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Teoretycznie, kontroler obrotów wentylatora, dobór układu.

morozaw 10 Paź 2013 20:44 1665 7
  • #1 10 Paź 2013 20:44
    morozaw
    Poziom 14  

Witajcie.
    Szukam wskazówek i haseł kluczowych gdzie szukać, jak zrobić, na czym i jaki może to być koszt orientacyjny pod prosty kontroler obrotów, ale trochę inny niż znalazłem tutaj na forum.

Do wykonania jest kontroler obrotów, może być na jeden kanał, najlepiej podobno PWM, choć się nie upieram, który posiada:
    -startowy rozruch przez kilka sekund na full - 12V (na upartego może być bez jeśli zbytnio komplikuje)
    -temp startowa wentylatorów ~25-30*C -5V
    -temp pełnej mocy na wentylatory ~45-50*C -12V
    -współpraca z czujnikiem NTC 10kOhm dedykowanym do chłodzenia cieczą
    -miłym dodatkiem byłyby potki na PCB do regulacji w/w temperatur.
    -bajerem byłoby gdyby można było sobie ręcznie ustawić wszystko przez USB, ale tu już pewnie będzie potrzebny mikroprocesor?
    -obciążalność kilka amperów, tak by wydoliło pompkę i kilka wentylatorów na raz.

Tutaj kieruję pytania teoretyczne, gdyż sam chciałbym się dowiedzieć czegoś.

Jestem pewien, że jest to bardzo prosty układ.
    Z prostych znalazłem kontroler MIC502 oraz jakiś schemat na bit-tech.net oraz w DataSheet.
    Ktoś polecił gdzieś układ 555, a gdzieś indziej jeszcze inne scalaki jak TMP oraz innych producentów niby dedykowane do takich układów. Czego szukać? Co wybrać? Coś cyfrowego, analogowego, jakiś mikrokontroler?

Trochę poczytałem w sieci i chciałbym rozszerzyć swoją wiedzę.
    Niestety nie jestem elektronikiem.

Czy może ktoś przewidzieć +/- koszta układu dla takich scalaków oraz gdyby to oprzeć na jakimś uP? Z czystej ciekawości, jaki to musi być układ by można było sterować tym spod Windowsa?

Może ktoś ma inną wizję?

Pozdrawiam

0 7
  • SEW Eurodrive
  • #2 10 Paź 2013 21:09
    kapelan
    Poziom 13  

Najlepiej będzie to zrobić na jakimś małym mikroprocesorze, np. attiny. Potrzeba będzie jeszcze do tego tranzystorów w ilości zależnej od ilości kanałów oraz drobnica taka jak rezystory, kondensatory, itp. Będzie można wtedy zrealizować wszystkie założenia, a i sterować będzie można poprzez USB a jeszcze prościej przez port COM.

0
  • SEW Eurodrive
  • #3 10 Paź 2013 22:52
    morozaw
    Poziom 14  

Bardzo fajny pomysł, wiedziałem, że ktoś mnie czymś jeszcze zaskoczy.
    Nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego, na pierwszy rzut oka wydaje się idealny do takich zastosowań okiem osoby, która nie zna się w ogóle a jedynie przegląda sieć i datasheety :)

Czy ktoś jeszcze ma jakieś pomysły / alternatywy jak to wykonać zamiast attiny?
    Jakiś IC chip czy coś jeszcze bardziej prostego?

Port COM odpada, teraz wszędzie użytkowany jest port USB, a chciałbym by było to w miarę uniwersalne :) Czy bardzo to utrudnia układ w przypadku attiny?

kapelan, możesz mniej więcej określić +/- koszt budowy takiego układu?
    Na allegro attiny zaczynają się od kilku złotych, choć sam nie wiem, który byłby odpowiedni :)

0
  • #4 10 Paź 2013 23:30
    kapelan
    Poziom 13  

Attiny2313 można kupić za 5zł; do tego pozostałe elementy taj jak pisałem wyżej. Budżet 10-15zł powinien wystarczyć, plus ewentualne koszty wysyłki. Komunikację po USB można zrealizować całkowicie programowo, są do tego dostępne biblioteki. Należy wtedy także napisać odpowiedni program na PC do sterowania.

0
  • #5 10 Paź 2013 23:34
    leonsocio
    Poziom 28  

Chcesz to zrobic żeby się dokształcić czy masz potrzebę posiadania 'wypasionego' systemu chłodzenia?

0
  • #6 10 Paź 2013 23:50
    morozaw
    Poziom 14  

kapelan, no to na prawdę super.

leonsocio, raczej i jedno i drugie, posiadam chłodzenie cieczą procesora i karty graficznej, a temperatura tych dwóch elementów jest uzależniona tylko od temperatury cieczy.
    Temperatura cieczy waha się w granicach max 15-20* względem otoczenia i chciałbym by wentylatory przyspieszały wraz ze wzrostem temperatury cieczy.
    Uczę się programowania w C#, więc mógłbym się pobawić w wolnym czasie w stworzenie ładnej wizualnie apki na Windows.

Dlaczego pytasz? Masz jakieś alternatywy? Czy chcesz mi polecić kupno gotowca za jakieś 200zł, które będzie robić to samo? Potrzebuję tylko jeden kanał, gdyż w obiegu mam dwie chłodnice i wszystkie wentylatory spięte razem ze sobą.

0
  • #7 12 Paź 2013 22:06
    morozaw
    Poziom 14  

Trochę już spadło na liście, pozwolę sobie podbić.
    Wbrew pozorom mało tego jest, albo źle szukam, albo praktycznie nic nie pasuje do moich wymagań.
    Od kilku dni ten temat nie daje mi spać i szukam po nocach, znalazłem coś takiego na uC PIC:

http://geoffg.net/fancontroller.html

Niby gotowiec, ale za mała moc wyjściowa i wejście nie na takich czujnikach jakie bym chciał.
    Myślę po kilku dniach poszukiwań, że mimo wszystko mikrokontroler chyba będzie najlepszy do tego. Tylko czy szukać innego układu czy przerabiać tamten?
    W sumie może być przy okazji na kilka kanałów, zawsze się znajdzie zastosowanie dla nich.
    Jeśli szukać czegoś innego to na jakim układzie? Kolega kapelan polecił mi na PW układ atmega8, a za ~30 zł można mieć już gotowy Dev kit na ebay z atmegą328, tylko obawiam się współpracy z Windows po USB oraz zaprogramowania tego wszystkiego, w/w układ PIC niby posiada już wbudowany w sobie USB i praktycznie gotowy program do obsługi, który pewnie wymagałby małych poprawek.
    Wcześniej polecono mi układ attiny, ale różnica cenowa praktycznie żadna, więc szkoda się ograniczać do attiny, wiem, że atmega to już strzelanie z armaty do muchy, ale może prościej byłoby to zaprogramować nie martwiąc się aż tak bardzo o wydajność i pamięć.

0
  • #8 17 Paź 2013 21:27
    morozaw
    Poziom 14  

Podbijam, zdecydowałem się na arduino z ebay.
    Temat nie daje mi spać po nocach, więc ślę zapytanie do Was.

Mój temat martwy, a przejrzałem już praktycznie wszystkie tematy na ten temat.
    Wszędzie podaje się najprostszy schemat sterowania tranzystorem n mosfet sygnałem PWM, gdzie z czasem, albo odpowiedzi zwrotnej w wątku brak, albo taka, że wentylatory piszczą od częstotliwości

Szukam najlepszego sposobu na sterowanie wentylatorem w zależności od sygnału PWM / innego z arduino. Pchać się w regulatory liniowe? Może jakiś układ kilku tranzystorów, albo przetwornicę"dc buck" (dc-dc)? Może jeszcze jakieś pomysły? Nie wiem jak się do tego zabrać, by nie było problemu z piszczącymi cewkami w wentylatorze. Może są jakieś układy PWM -> dc o wystarczającej mocy?

Pozdrawiam

//edit 11-03-2014
    Zdecydowałem się na ATmege 32u4 i sterowanie z niej scalakiem przetwornicy SMPS step down buck obniżającej napięcie.

0