Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposób na obniżenie napięcia w zasilaczu.

maciekc11 10 Oct 2013 22:56 1743 4
 • #1
  maciekc11
  Level 13  
  Witam
  Robię zasilacz electronics lab https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html
  Wiem, że jest to oklepana konstrukcja jednak napotkałem problem. Mianowicie mam transformator główny ~18V czyli 25V stałego napięcia. Oczywiście to napięcie idzie na układ sterowniczy zasilacza głównego. Jednak mam dodatkowe moduły to jest miernik i sterownik wiatraka. Na początku planowałem zasilać te dodatkowe moduły do których jest potrzebne 12V i 5V też z tego głównego transformatora.Potrzebny mi prąd tak mniej więcej 120mA. Miałem plan użyć stabilizatorów liniowych. Najpierw 7812 a potem z tego 7805. Jednak nie wyszło. Okazuje się że 7812 grzeje się tak mocno że po około minucie zaczyna działać zamontowany w nim termik i przestaje ono działać. Szukam teraz innego sposobu na uzyskanie tych 12V. Trafo nie jest toroidalne więc nie dam chyba rady dowinąć sobie uzwojenia 12V, nie mam też żadnego małego transformatora który dałby mi potrzebne parametry. Co sądzicie o tym problemie? Jak można by było to obejść?
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  maciekc11 wrote:
  Okazuje się że 7812 grzeje się tak mocno że po około minucie zaczyna działać zamontowany w nim termik i przestaje ono działać.

  Z radiatorem czy bez?
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  maciekc11
  Level 13  
  Oczywiście 7812 było z radiatorem. Ten radiator niestety na wiele się nie zdał bo po prostu przedłużył jego czas działania do minuty. Też się właśnie nad tym zastanawiałem że przecież moc którą mam wytracić na 7812 jest mniejsza od katalogowej. A jednak stabilizator nie daje sobie rady. Może źle przeprowadziłem obliczenia prądu który pobieram z niego. Sprawdzę jeszcze raz te pomiary. A czy zastosowanie takich oporników nie spowoduje, że będę tracił dużą część mocy na samych opornikach?