Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FritzBox 7330 - niestabilne połączenie VPN

Faris123 11 Paź 2013 00:01 4059 13
  • #1 11 Paź 2013 00:01
    Faris123
    Poziom 6  

Witam,
    Mam problem polegający na zrywaniu połączenia VPN. Z góry informuję, że jestem mało zorientowany w tych tematach.

Pracuję z domu w tzw Home Base. Do połączenia z firmą muszę łączyć się przez VPN. Posiadam router Fritzbox 7330 (anex A). Internet mam z Neostrady (do 6mb). Nawiązuję bezproblemowo połączenie przez VPN ale co kilka minut ulega zerwaniu (potem ponawia się automatycznie). Informatyk w firmie poinformował mnie, że prawdopodobnie są to jakieś mikro przerwy w dostępie do internetu i żebym skontaktował się z dostawcą usługi. Tak też uczyniłem i przyjechali Panowie, którzy stwierdzili że wszystko jest w porządku. Wykonałem test i sytuacja wygląda tak samo. Aby potwierdzić, że jest to problem z Neostradą, podłączyłem do Fritza modem gsm (odłączyłem DSL) i sytuacja jest taka sama - co chwilę zrywa połączenie. Ten sam modem gsm podłączyłem bezpośrednio do kompa i łącze jest stabilne. Dlatego wnioskuję, że problem tkwi w ustawieniach routera. Tylko gdzie? Nie znam się kompletnie na tym. Czy ktoś z Was jest mi wstanie coś doradzić? Będę wdzięczny, bo nie mogę pracować... :-(

Dodatkowo do routera mam podpięte 2 słuchawki DECT i korzystam z VOIP. VPN firmowy to Cisco.

Ustawienia routera są raczej fabryczne - nic tam nie ingerowałem.

Pozdrawiam

0 13
  • Deimic Smart Home
  • #2 11 Paź 2013 00:24
    Kraku25
    Poziom 11  

Łączysz się przez WiFi?
    Jeśli tak, jaki sygnał masz na komputerze? Próbowałeś się łączyć kablem?

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 11 Paź 2013 00:49
    Faris123
    Poziom 6  

Połączenie między kompem a router jest po kablu. Coś przychodzi Ci do głowy?

0
  • #4 11 Paź 2013 01:54
    Kraku25
    Poziom 11  

Hmm. A ten Fritz nie ma jakiegoś loga którego wpisy korelowały by się z tymi zerwaniami? Może Cisco VPN ma jakiegoś loga?

Mój router ma opcję 'IPSec (VPN)' której wyłączenie kiedyś mi pomogło.

0
  • #5 11 Paź 2013 10:41
    Faris123
    Poziom 6  

Fritzbox ma własnego loga. Wykaz dotyczący połączenia internetowego w załączeniu. Tak jak widać zmieniałem wczoraj z DSL na GSM, dodatkowo mam włączoną funkcję nocną (obniżenie kosztów energi). Niestety w logu tym nie ma żadnej korelacji z VPN. Jest również log w VPN - ale tam jest tylko informacja: connecting, connected, disconnecting, reconnecting, connected itd.... Mogę oczywiście podać jakiekolwiek parametry z połączenia VPN (będę wieczorem). W kwestii konfiguracji VPN na routerze - mam taką zakładkę, ale dotyczy ona tylko możliwości stworzenia własnej sieci VPN (w załączeniu). Niestety opcji "IPsec(VPN)" nie znalazłem. Napisałem również do Niemieckiego Fritz Support ale narazie bez odpowiedzi. Jednak liczę bardziej na Polskie "mądre głowy" :-)))

0
  • #6 11 Paź 2013 13:11
    freetz_master
    Poziom 30  

Witam,

mowa jest o zrywajacym polaczeniu VPN, ktorego najzwyczajniej nie ma :-)
    Patrz zakladka VPN. Z tej maki chleba nie bedzie.

Aby miec VPN na Fritzu nalezy:
    1. miec wlasna (darmowa wystarczy) domene, aby Twoj Fritz zostal znaleziony w sieci przez maszyne firmowa.
    Haslo: noip, dyndns, free dns
    2. Przygotowac dla Twojego Fritza plik konfiguracyjny specjalnym narzedziem AVMu
    http://www.avm.de/de/Service/Service-Portale/..._Praxis_und_Tipps/step_by_step_fernzugang.php
    3. Dopasowac plik konfiguracyjny z "reki", o ile maszyna firmowa to nie jest FritzBox.
    4. Wgrac tak przygotowany plik konfiguracyjny w zakladce VPN.
    5. Tunel sie zestawi (albo i nie)

Ale zanim zaczniemy od punktu 1, trzeba:
    1. zapytac admina jakie to VPN jest (parametry, adres, certyfikat, haslo, pula ip........)
    Jezeli macie pptp VPN Microsoftu albo openVPN to na tym Fritzu nie pojdzie
    2. Jezeli w firmie urzadzeniem nie jest Fritzbox, to trzeba sie rozejrzec po sieci, czy twoj Fritz i to inne ustrojstwo beda wspolpracowac.

Tunel pomiedzy 2 urzadzeniami to nie jest trywialna sprawa. Acha, o ile zbudujesz ten tunel, to wiedz, ze wtedy kazda maszyna z podsieci z firmy moze pingowac urzadzenia w Twojej sieci domowej.

Wniosek: Nie lepiej poprostu logowac sie z jednego komputera-klienta na serwer VPN w firmie, na ktorym pracujesz ? Szybciej i prosciej (i jezeli do konca nie rozumiesz, co robisz - bezpieczniej) .

EDYCJA:
    Chyba zajarzylem: ty logujesz sie juz z komputera-klienta, VPN nie jest przez Fritza tylko "twoja maszyna-serwer".
    Tak wec na 99,99% nie ma to NIC wspolnego z Fritzem ani DSLem.
    Na 99,99% w firmie maja dziadowski, permanentnie zrywajacy pptp VPN Microsoftu.
    U nas w firmie bylo to samo. Pomogla zmiana serwera pptp na openVPN i chodzi wszystko jak burza.

Podsumowanie: NIC z tym nie zrebisz o ile to pptp.

0
  • #7 11 Paź 2013 14:41
    Faris123
    Poziom 6  

Witam Cię Fritzmasterze :-), dziękuję za wyczerpujący opis - napewno świadczy on o dużej wiedzy, którą posiadasz w temacie. Dla mnie są to "obce" tematy aczkolwiek cały czas mi coś w tym wszystkim nie pasuje. Napiszę dlaczego.

W firmie, w której pracuje (jest to ogromna międzynarodowa korporacja farmaceutyczna), jest dużo osób, które pracują tzw home base. Jak rozmawiałem z kolegami to korzystają z różnych rozwiązań - najczęściej jest to Neostrada z Liveboxem i nie mają z tym żadnych najmniejszych problemów. Po prostu dostali komputer z firmy, podpięli go do netu (nikt nic nie ustawiał, nie mówiąc już o tworzeniu kanałów VPN). Jesteśmy albo lekarzami albo farmaceutami i nie mamy o sprawach IT aż tak ogromnego doświadczenia. Więc dziwi mnie fakt, żeby móc połączyć się z firmą, musiałbym wykonać tak (przynajmniej dla mnie) skomplikowane operacje. Są osoby, które mają najprostsze z możliwych routerów, w których o ustawieniach VPN można tylko pomarzyć. I też wszystko hula. Dodatkowo informatyk z firmy łączył się zdalnie z moim komputerem i ocenił, że wszystko jest w porządku ze strony konfiguracji. Podkreślę, że połączenie nawiązuje bez problemu natomiast ulega ono zerwaniu co jakiś czas (ciężko tu mówić o jakiejś regularności), ale zostaje nawiązane ponownie automatycznie.

Tak jak również pisałem - jak wpinam modem gsm bezpośrednio do komputera, to wszystko chodzi - tzn tak samo bez problemu się łączy ale nie ma tych ciągłych rozłączeń.

Załączam kilka zdjęć z wczorajszej wieczornej pracy przez VPN. Mam ten programik zainstalowany, klikam connect i się łączy.

Chętnie podam Ci jakiekolwiek inne informacje, które mogą posłużyć rozwiązaniu problemu. Z góry dziękuję.

P.S akurat loguje się dzisiaj z innego komputera - nie jestem w domu.

0
  • #8 11 Paź 2013 15:32
    Kraku25
    Poziom 11  

Hmm. ja u siebie mam wersję 3.0.10055 (a widzę że są jeszcze nowsze). Może klienta VPN zaktualizuj? Zaszkodzić nie powinno a możne pomóc.

0
  • #9 11 Paź 2013 16:13
    Faris123
    Poziom 6  

Niestety nie mogę, do tego ma uprawnienia tylko admin, jest to komputer firmowy, więc ten pomysł odpada..., ale dzięki :-)

0
  • #10 11 Paź 2013 19:22
    freetz_master
    Poziom 30  

Jeszcze taki banalny pomysł:

a nie jest przypadkiem tak, ze masz na Fritzu ustawione: "rozlacz po 15 minutach bezczynnosci"?

I Jak czytasz i nie klikasz, to polaczenie jest przerywane.
    Pokaz zakladke Fritza konfiguracja dostepu do internetu.

0
  • #11 11 Paź 2013 23:59
    Faris123
    Poziom 6  

Nie wiem czy chodziło Ci dokładnie o tą zakładkę - mam nadzieję, że tak.

Czy jeszcze przychodzi Ci coś jeszcze do głowy? Może np jakieś przebicia na kablu doprowadzającym internet i telefon stacjonarny? Czy może to mieć jakiś związek?

Ja już zgłupiałem. Planuję w poniedziałek pożyczyć prosty router od znajomego i zobaczyć co będzie się działo. Jednak mam nadzieję, że z Waszą pomocą dojdziemy do problemu. Nie chciałbym rezygnować z routera Fritz... :-(

Jeszcze jeden slide w załączeniu. Wyraźnie jest napisane: Do not disconnect automaticaly....

0
  • #12 02 Gru 2013 18:36
    Clerk81
    Poziom 2  

Witam,
    Trafiłem na wątek przez przypadek, ale miałem niedawno podobny przypadek ze zrywającym się połączeniem we fritz-u. W moim przypadku była to banalna sprawa - filtr, którym separuje się telefony od modemu. Brak filtra powoduje zakłócenia w synchronizacji linii. Wydaje mi się, że filtr powinien być podłączony do wszystkich telefonów podpiętych do linii telefonicznej w domu. Powinien się także pojawić jeśli korzystasz z centralki DECT we fritz-u.
    Brak problemu podczas korzystania z modemu GSM potwierdzałoby tą teorię.

P.S.
    Zakładka VPN w ustawieniach służy do utworzenia serwera VPN. Możesz potem np. w kafejce internetowej lub innej sieci publicznej (niezaufanej) zestawić sobie bezpieczny tunel do swojej sieci domowej. Ty działasz jako klient VPN (za pomocą oprogramowania CISCO), a rolę serwera pełni urządzenie w Twojej firmie.
    Ustawienia w tej zakładce nie mają najmniejszego związku z Twoim problemem.

Pozdrawiam

0
  • #13 02 Gru 2013 19:12
    kameleon11116
    Poziom 26  

Clerk81 napisał:
    Trafiłem na wątek przez przypadek, ale miałem niedawno podobny przypadek ze zrywającym się połączeniem we fritz-u. W moim przypadku była to banalna sprawa - filtr, którym separuje się telefony od modemu. Brak filtra powoduje zakłócenia w synchronizacji linii. Wydaje mi się, że filtr powinien być podłączony do wszystkich telefonów podpiętych do linii telefonicznej w domu. Powinien się także pojawić jeśli korzystasz z centralki DECT we fritz-u.
    Brak problemu podczas korzystania z modemu GSM potwierdzałoby tą teorię.

Witam
    Kolego chyba troszkę nie doczytałeś ;) Problemu nie ma jeśli wpina modem GSM do komputera ,a przy wpięciu modemu do FritzBoxa i korzystaniu zamiast ADSL jest zrywanie
    takie samo jak na ADSL.
    Pozdrawiam

0
  • #14 08 Gru 2013 00:39
    Faris123
    Poziom 6  

Problem się rozwiązał, niestety z przykrością stwierdzam że nie wiem jak. Zaladowalem plik do routera i odlaczylem kabel router komputer. Zaczęło działać poprzez wifi. Połączenia nie zrywa

0