Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Harman Kardon AVI100 - nie włącza się

kubiak 11 Oct 2013 23:07 2151 8
    kubiak
    Level 18  
    Witam wszystkich.
    Dostałem "w prezencie" H/K AVI100 jak w temacie oczywiście uszkodzony. Jako że jestem w Irlandii i tu się takich rzeczy nie naprawia bo się nie opłaca i nie ma kto, postanowiłem spróbować.

Z góry proszę o wyrozumiałość, miernik posiadam (i wiem jak go użyć), wiedzy również trochę i masę chęci - proszę o pomoc. Albo naprawię, albo na śmieci więc nic do stracenia nie mam. Odrzucam odpowiedzi typu, zanieś go do serwisu - tu się tego nie robi.

Problem:
    Wzmacniacz po włączeniu przyciskiem POWER nie reaguje zupełnie. Nic na diodzie, nic na wyświetlaczu, nic na wyjściu. Podczas włączania słychać delikatnie "tąpnięcie" transformatora.

Co do tej pory sprawdziłem:
    - Wszystkie bezpieczniki jakie mogłem znaleźć
    - Napięcie zasilania na płytę główną za mostkiem prostowniczym 1 - ok 70V, 2 - ok 80V
    - Pobrałem z elektrody serwisówkę (która mówi że przy takim zachowaniu wymienić trafo) ale nie wiem jak sprawdzić napięcia wychodzące z trafa na płytę czołową z procesorem (nie mogę znaleźć wartości w serwisówce).

Z góry wszystkim dziękuję i proszę o wyrozumiałość.
    Marcin
    tomtim123
    Level 31  
    Marcin raczej na 100 procent masz uszkodzone końcówki mocy i czy jeszcze coś jest uprane to ciężko powiedzieć. A to tąpnięcie z trafa to efekt zwarcia na końcówkach mocy i natychmiastowe zadziałanie zabezpieczenia protect. Jak masz małe doświadczenie w naprawianiu tego typu sprzętu to może być ciężko. Pozdrawiam
    kubiak
    Level 18  
    Dzięki. Jak wspomniałem nie mam nic do stracenia, najwyżej się czegoś nauczę.

Sprawdziłem miernikiem wszystkie tranzystory na wyjściu (wszystko w zasadzie w segmencie przy radiatorze, żadnych zwarć.

Czekam na świerze pomysły / instrukcje.

Dzięki
    tomtim123
    Level 31  
    Sprawdź na mostku IC107 jakie jest napięcie symetryczne na elkach za mostkiem powinno być + - ok. 35-40V. Jakie jest napięcie symetryczne na diodach (mostek główny) 1N5402 D181,D182,D183,D184. Napięcia mierzysz względem masy CNT102-1. Mało prawdopodobne żeby za mostkiem było 80V źle coś zmierzyłeś bo te elektrolity są na 50V więc by wystrzeliły przy 80V. Tam jest napięcie symetryczne jakieś +40V -40V względem zera (masy). Daj znać czy tak jest. Jeszcze taka sugestia jak naprawiasz taki sprzęt to żeby nie doszło do dalszych uszkodzeń w miejsce bezpiecznika F700 wstawiasz żarówkę 230V 40W ,wyjmij bezpiecznik i wlutuj na przewodach taką żarówkę jak masz taki szklany bezpiecznik przepalony to dolutuj do obu końcówek przewody i do żarówki. Pamiętaj o zaizolowaniu żarówki taśmą izolacyjną żeby cię nie poraził prąd. Teraz objaśniam jaki to ma cel ta żarówka ,jeśli trafo jest sprawne i nie ma zwarcia na końcówkach mocy to po włączeniu urządzenia żarówka powinna się lekko żarzyć , natomiast jeśli będzie zwarcie to natychmiast po włączeniu do sieci żarówka zaświeci się pełnym światłem co uchroni twój sprzęt przed uszkodzeniem. Bo całą energię wchłonie żarówka a nie zwarcie. Nawet jeśli podepniesz sprawny wzmacniacz do sieci po przez żarówkę to będzie działał Prawidłowo. Mam nadzieję że zrozumiesz o co mi chodzi. Sorki że tak dużo piszę. Pozdrawiam i czekam na efekty.
    kubiak
    Level 18  
    Witam ponownie. Żarówka podpięta (rozpala się jasno, po czym ciemnieje i żarzy lekko), napięcia pomierzone.
    Na diodach = +32,2V -32,3V
    Na mostku = +34,3V -34,3V

Rozumiem dokładnie o co ci chodzi, dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia.
    Co do mojego ostatniego (złego) pomiaru, to błedem było mierzenie nie do masy tylko pomiędzy + i - ,tak więc napięcia się zsumowały.
    tomtim123
    Level 31  
    Witam
    C-VCC = -32,7V
    C+VCC = +32,7V
    S+VCC = +34,7V
    S-VCC = -34,7V więc tu jest ok. Tym sposobem upewniłem się że końcówki mocy są dobre. A co do tych napięć ~1,9v to z tego co widzę to napięcie zmienne zasila siatkę wyświetlacza (jakby trochę za małe te napięcia) VFD złącze CNT105, Pomierz te napięcia z wpiętą wtyczką, bo w powietrzu to mogą być głupoty. Ale najlepiej to mierzyć pod jakimś obciążeniem bo w tedy masz pewność że taki napięcie jest. Miernik może oszukiwać bo jeśli masz odczepy w powietrzu to może się coś tam indukować i dziwnie pokazywać. Ja bym się skupił przy napięciu 5V czy jest i czy zasila procesor. Jak masz oscyloskop to pomierz przebiegi na procesorze kwarc X700 noga 31, 32 i napisz co ci wyszło. Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Dobra to załóżmy że tam jest OK. Te 5V posprawdzaj.
    kubiak
    Level 18  
    Zakładam że zasilanie procesora to wyprowadzenie 72-73 VDD. Względem masy 33 mam tam napięcie 0,9V i powoli rośnie (ok 0.01V co 3s.)
    Co do kwarcu to nie mam jak sprawdzić - brak oscyloskopu.

Dzięki
    tomtim123
    Level 31  
    Zasilanie procka to 72-73 VDD no to mamy drania tu nam brakuje napięcia. Sprawdź D709 1N4148 na anodzie powinno być 6V. Ze schematu wynika że to przez nią jest zasilany procek. Pozdrawiam
    kubiak
    Level 18  
    Problem rozwiązany.
    Wymianie podlegał stabilizator napięcia 6V/1A (7806 - IC106) zasilający procesor.
    Podziękowania dla tomtim123 za pomoc.