Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stukanie instalacji grzewczej w mieszkaniu w bloku

Spooky91 12 Paź 2013 07:22 2907 4
  • #1 12 Paź 2013 07:22
    Spooky91
    Poziom 9  

Witam, mój problem przedstawia się następująco. Mieszkam od niedawna w bloku na ostatnim piętrze, jest to typowy budynek z wielkiej płyty. W jednym z pokoi znajduje się kaloryfer oraz pozioma rura, przechodząca po ścianie niedaleko sufitu. Nie ma w tym pokoju pionu CO, rury do kaloryfera "wychodzą" ze ściany, pozioma rura również z jednej i drugiej strony "wychodzi" ze ścian - piony CO są zapewne u sąsiadów. Owa pozioma rura nie łączy się w tym pokoju z niczym, przechodzi od jednej ściany do ściany przeciwległej, jest jedynie przytwierdzona cybantem mniej więcej na środku swojej długości. Dowiedziałem się, że jest to prawdopodobnie rura odprowadzająca powietrze, podobno w bloku jest stara instalacja i nie ma klasycznych odpowietrzników (blok ma ok. 40 lat).

Problem dotyczy właśnie tej poziomej rury. W sezonie grzewczym, z omawianej rury wydobywają się metaliczne trzaski, "strzały" - jest ich tym więcej i są tym głośniejsze, im zimniej jest na dworze. Nie mają one związku z tym, czy kaloryfer w pokoju jest włączony, czy nie - trzaski występują niezależnie od tego. Prawdopodobnie pojawiają się w momencie korzystania z CO przez sąsiadów - nie potrafię znaleźć innego powodu, dlaczego nasilają się, gdy jest zimno na dworze.

Moje pytanie brzmi następująco - co może być przyczyną omawianego stukania i jak je wyeliminować? Potrafi to być naprawdę uciążliwe, szczególnie w nocy, gdy niestety nie można przez to spać.

0 4
  • #2 15 Paź 2013 19:50
    specenerget
    Poziom 8  

Uderzenia hydrauliczne, rozszerzalność instalacji, kawitacja też oraz przepływ turbulentny, brak kompensatorów naprężeń oraz tłumików drgań

0
  • #3 19 Lis 2013 05:49
    Spooky91
    Poziom 9  

Witam ponownie. Zgłosiłem sprawę do spółdzielni, która jednak nie może (lub nie chce) nic zrobić. Problem jest dosyć poważny, ponieważ metaliczne dźwięki potrafią wydobywać się z rury CO co 30 - 60 sekund nieprzerwanie nawet przez pół nocy. Przez to absolutnie nie można spać (nawet gdy przez chwilę jest cicho i uda się zasnąć, rura ponownie zacznie hałasować czym wybudza ze snu).

Rozumiem, że Pan wyżej wymienił profesjonalnie kilka możliwych powodów stukania, ale jednak ja muszę poradzić sobie z problemem przy jak najmniejszej ingerencji w instalację CO. Czy jest może zatem jakiś sposób, aby wygłuszyć wspomnianą rurę - tak, żeby wydobywających się z niej dźwięków nie było słychać w pokoju?

Pozdrawiam

1
  • #4 19 Lis 2013 08:49
    pablowp1
    Poziom 22  

specenerget napisał:
    Uderzenia hydrauliczne, rozszerzalność instalacji, kawitacja też oraz przepływ turbulentny, brak kompensatorów naprężeń oraz tłumików drgań
    To są przyczyny hałasu, sam tu nic nie zrobisz. Gwałć administratora sieci cipłowniczej.

1
  • #5 19 Lis 2013 09:56
    Spooky91
    Poziom 9  

Niestety administrator sieci ciepłowniczej ma to w pewnej znanej części ciała, więc mając świadomość, że nie uda się zlikwidować źródła dźwięków chciałbym prosić Was o pomoc w WYGŁUSZENIU tej rury - tak, żeby wydobywających się z niej dźwięków nie było słychać w pokoju.

0