Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant ecotec - piec martwy?

Janosik72 12 Paź 2013 14:02 6594 25
  • #1 12 Paź 2013 14:02
    Janosik72
    Poziom 10  

Mam klopot z jednym piecem a dokladnie z vaillantem ecotec
    Objaw nie wlacza sie , wyswietlacz nie swieci , sparawdzalem napiecie dochodzace do pieca , i jest OK .Sprawdzilem napiecie przy bezpieczniku i sam bezpiecznik ,i jest ok .Wszystkie kostki powyciagalem i powkladalem na miejsce , myslalem ze moze jakis brak kontaktu na kostkach
    Robi sie zimno a piec nie dziala , czy jest jeszcze jakas nadzieja na odpalenie pieca czy potrzebna wymiana elektroniki ?

0 25
  • #2 12 Paź 2013 20:14
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Raczej wymiana elektroniki, koszt około 1500 - 1900 zł z wymianą.

0
  • #3 12 Paź 2013 20:45
    Janosik72
    Poziom 10  

Dziekuje za powyzsza odpowiedz ,zapytam wiec jeszcze?
    moja plytka ma numer 0020035421 i jest do kupienia na ebayu za 79F nowa .
    Mieszkam w Londynie dlatego szukam w miejscach mi bardziej przyjaznych
    Czyli jesli kupie plytke to wystarczy wykrecic stara i zainstalowac nowa . i bedzie dzialac ?
    przy wymianie na cos mam uwazac ?
    niepokoi mnie ten czarny grubszy kabel z lewej strony co idzie do czarnej kostki
    tak jakby zaplonowy do iskry ,czy trudno go odlaczyc od plytki

0
  • #4 12 Paź 2013 23:16
    irus.m

Przed zakupem sprawdż, na jaki rynek(kraj przeznaczenia do sprzedaży) był produkowany Twój kocioł a na jaki płyta do kupienia. Nazwa kotła często jest taka sama, różnią się szczegółami technicznymi, nieraz nie da się ich pogodzić. Indeks na twojej płycie musi :!: być identyczny z tym na płycie do kupienia. Wyrażny i czytelny . Inaczej nie kupuj.
    Ja się tak nacięłem, co prawda u innego producenta.
    pozdrawiam

0
  • #5 12 Paź 2013 23:28
    Janosik72
    Poziom 10  

no numer na plytce z ebaya jest identyczny z numerem na plytce z pieca
    czy mam na cos zwracac uwage podczas przekladania czy to juz prosta czynnosc ?

0
  • #6 12 Paź 2013 23:36
    irus.m

Na początek jednak bym sprawdził, że to faktycznie płyta , a nie jakaś pierdoła.
    Niby prosta jest wymiana, tylko potem schody-mając dokumentację serwisowa za pomocą sprzętu należy wyregulować i sprawdzić parametry procesu spalania.
    Niby niedużo.
    pozdrawiam

0
  • #7 12 Paź 2013 23:44
    Janosik72
    Poziom 10  

ha ale jak ? na bezpieczniku jest napiecie dalej po plytce szukania awari to juz praca dla elektronika chyba ze masz jakis pomysl na dalsze testowanie gdzie co zrobic ? chetnie sprobuje i wyslucham kazdej rady

0
  • #8 13 Paź 2013 00:02
    irus.m

Podaj model (V cośtm , cośtam z tabliczki znamionowej).
    Jutro lub w poniedziałek spojrzę na schemat.
    pozdrawiam

0
  • #9 13 Paź 2013 16:49
    Janosik72
    Poziom 10  

fotka tabliczki znamionowej

0
  • #10 13 Paź 2013 22:07
    mauri_b

Sprawdziłeś próbówką czy woltomierzem? Może nie masz zera?

0
  • #11 15 Paź 2013 20:45
    Janosik72
    Poziom 10  

voltomierzem i wychodzi 246v przemiennego

0
  • #12 15 Paź 2013 20:55
    irus.m

Sprawdziłem w instrukcjach, w Polsce nie występuje kocioł o takich mocach-tak że trudno mi cokolwiek powiedzieć o Twoim.
    W którym miejscu dokonałeś pomiaru- gdzie się przyłączyłes woltomierzem?.

0
  • #13 15 Paź 2013 21:46
    Janosik72
    Poziom 10  

w podlaczenie zasilania kablem
    a nastepnie miedzy zerem a bezpiecznikiem , i tam napiecie jest

0
  • #14 15 Paź 2013 21:57
    irus.m

Masa to jest trzeci przewód. Szukaj napięcia pomiędzy dwoma pozostałymi przewodami.

Zacznij od początku:
    Wyjmij wtyczkę z gniazda, omomierzem sprawdż przejście z każdego kołka wtyczki na drugi koniec przewodu sieciowego- do przyłączonych punktów na płycie w kotle. Z każdego bolca ma być przejście na odpowiedni przewód z drugiej strony przewodu sieciowego. W ten sposób wyeliminujesz przerwę w przewodzie sieciowym.
    Potem zobaczymy, co dalej.
    pozdrawiam

0
  • #15 15 Paź 2013 22:03
    Janosik72
    Poziom 10  

poprawilem z masy na zero ,uzylem skrotu myslowego sorki
    oczywiscie ze mierzylem miedzy zerem i faza i miedzy zerem i bezpiecznikiem
    bezpiecznik dla jasnosci tez zmierzylem i zmierzona druga nozka bezpiecznika czy napiecie napewno przechodzi .
    Do bezpiecznika przechodzi dlaej tojuz elektronika a na tym sie nie znam

0
  • #16 15 Paź 2013 22:22
    irus.m

Do zera w którym miejscu się przyłączałeś?. Od bolca we wtyczce?.
    pozdrawiam

0
  • #17 15 Paź 2013 22:56
    Janosik72
    Poziom 10  

spojrz na zdiecie jakie dawalem mierzylem miedzy L a N L to fazowy , N to zero trzeci to znak uziemienia i kabel zolto zielony
    3 i 4 to termostat pokojowy ,
    tu piece sie podlacza na stale nie moze byc wtyczka , musi byc spera czyli taki glowny wlacznik i piec podlaczony na stale w puszce
    Jestem inzynierem wiec prosty pomiar nie jest mi obcy , ale nie jestem elektronikiem
    ani servisantem dlatego pytam i prosze o pomoc
    kiedys od tego byala elektroda

1
  • #18 15 Paź 2013 23:48
    krzysiek775
    Poziom 16  

Termostat pokojowy zwiera (3 i 4) ?

0
  • #19 16 Paź 2013 07:16
    mauri_b

Jeszcze jedno pytanie. Czy jak załączasz zasilanie słychać pracę zaworu 3 drogowego? Miałem taki przypadek, że moduł wyświetlacza był walnięty i kocioł na nic nie reagował, jednak przy podaniu zasilania było słychać pracę zaworu.

0
  • #20 16 Paź 2013 07:47
    irus.m

Janosik72 napisał:
    spojrz na zdiecie jakie dawalem mierzylem miedzy L a N L to fazowy , N to zero trzeci to znak uziemienia i kabel zolto zielony
    3 i 4 to termostat pokojowy ,
    tu piece sie podlacza na stale nie moze byc wtyczka , musi byc spera czyli taki glowny wlacznik i piec podlaczony na stale w puszce
    Jestem inzynierem wiec prosty pomiar nie jest mi obcy , ale nie jestem elektronikiem
    ani servisantem dlatego pytam i prosze o pomoc
    kiedys od tego byala elektroda

Więc staram się pomóc. :D
    Metoda jest prosta :idea: -sam tego nie mogę pomierzyć, muszę być pewny na 100% Twoich odpowiedzi, stąd upierdliwe pytania.
    Teraz jesteśmy pewni jednego: kabel sieciowy i jego przyłączenie jest cacy :!: .
    Bierzemy się za włącznik sieciowy:
    Zakładamy, że jest w pozycji ,,włączony". Sprawdż na początek omomierzem(Przy wyłączonym napięciu) przejście przez obydwie sekcje wł. sieć. Jeżeli przejścia będą, włącz napięcie sieć. i sprawdż, że pojawiło się za włącznikiem na L i N. i powraca na płytę.:?:
    Jeszcze jedno: sprawdż, czy do kotła nie są włączone jakieś obwody zabezpieczeń. Oprucz wyjścia na termostat pokojowy V-t ma styk z fabrycznie założoną zworą, przez którą jest zamykany obwód zasilania 230V, nieraz zakłada się na niego np. detektor gazu, termostat od kominka z płaszczem wodnym itp.
    Jakie kable wychodżą z kotła, i gdzie są przyłączone?. :?:
    Zrób jeszcze raz zdjęcie płyty, tak, by bardziej były czytelne opisy na listwach przyłączeniowych.
    pozdrawiam

0
  • #21 16 Paź 2013 09:23
    mauri_b

Przecież widać jakie kable są podłączone - zasilanie i termostat na 3-4. Ta płyta nie ma osobnego styku bezpieczeństwa, o którym piszesz irus.m. janosik pisze, że zmierzył napięcie na stykach L i N i jest prawidłowe, więc co Ty mu tam karzesz znowu mierzyć?

0
  • #22 16 Paź 2013 10:35
    irus.m

Chcę, by sprawdził, czy jest napięcie sieciowe za włącznikiem sieciowym. Na razie sprawdził, że dochodzi zasilanie z kabla.
    pozdrawiam

0
  • #23 16 Paź 2013 23:03
    Janosik72
    Poziom 10  

Dziekuje Panom za pomoc i podpowiedzi
    drugi post z tematu trafil w 10 tylko kwata ktoara Grzes napisal to nawet na angielskie warunki z kosmosu
    Plyta PCB kosztowala 79 F na polskie to jakies 400 zl
    wymiana okolo 20 minut ustawienie palnika nie bylo konieczne analizator podal dobrey odczyt ratio na poziomie 0003
    Teraz pytanie czy rzeczywiscie w Polsce tka usluga kosztuje 1500-1900zl\/
    Pozdrawiam Jan

0
  • #24 17 Paź 2013 08:12
    mauri_b

Nie, płyta do takiego kotła kosztuje ok 600 - 800 zł netto, w zależności od serii. Także drogo u nas.

0
  • #25 23 Sty 2014 19:14
    stan19
    Poziom 9  

A ja mam inny problem z tym piecem. Po podłączeniu zewnętrznego regulatora temperatury z timerem na styki 3 i 4 wywala bezpieczniki na płycie. Co zauważyłem mierząc napięcie pomiędzy przewodem fazowym w piecu (L) a odpiętymi przewodami (regulatora) pojawia mi się napięcie 230V. Przewody były ekranowane. Wymieniłem na nowe i to samo, indukuje się napięcie. Wstawiłem przekażnik pomiędzy obwód regulatora temperatury z zegarem a piecem (3,4) i wszystko działa poprawnie. Dziwne źle zaprojektowane wejście 3,4 na płycie, czy za długi przewód?

0
  • #26 23 Sty 2014 22:54
    Sono2020
    Poziom 19  

Jaki regulator ?
    Napięcie raczej się nie indukuje a jak już to nie do takiego poziomu.
    Pewnie regulator podaje Ci na styki napięcie jak np do przekaźnika.
    Styki 3 4 ją bezpotencjałowe czyli mają być zwarte lub rozwarte.
    Zastosuj przekaźnik NC i steruj go z regulatora i będzie wszystko OK.
    A najlepiej dokup jakiś CalorMatic.

0