Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy

elektronikzse 12 Paź 2013 16:22 4353 4
 • #1 12 Paź 2013 16:22
  elektronikzse
  Poziom 2  

  Witam !!! Jak dobrać tyrystory do prostownika sterowanego jednofazowego w układzie Graetza o następujących parametrach:
  -napięcie wyjściowe z przedziału 0-50V
  -prądzie znamionowym 25 A

  Następnym problemem jest układ do sterowania tyrystorami. Znalazłem do tej pory układ sterowania TCA785 (w załączniku) ale nie jestem pewien czy on w ogóle się nada, po pierwsze na schemacie prostownik jest półsterowany a mnie interesuje w pełni sterowany ( muszą być same tyrystory w mostku). Czy układ będzie działać poprawnie jeśli da się wspólne impuls dla bramek tyrystorów znajdujących sie po przekątnej mostka? Proszę o pomoc, pozdrawiam Wojtek

  0 4
 • #2 12 Paź 2013 18:15
  archanoid
  Poziom 25  

  Witam . Na wyjściu mostka nie będziesz miał żadnej różnicy czy zastosujesz w pełni sterowany mostek cz pół sterowany. Ale jeśli już chcesz mostek sterowany z 4 tyrystorów to nic prostszego jak zastosować transformatorki do wyzwalania tyrystorów z dwoma uzwojeniami wtórnymi i odpowiednio je połączyć (po przekątnej).

  0
 • #3 12 Paź 2013 19:34
  Tuning Marek
  Poziom 20  

  Witam kolegów możecie opisać sposób wykonania transformatorków na jedno uzwojenie wtórne i na dwa jak pisze kolega poniżej dziękuje

  0
 • #4 12 Paź 2013 20:01
  Tomasz.W
  Poziom 35  

  Tuning Marek napisał:
  ....możecie opisać sposób wykonania transformatorków....
  W firmie DACPOL są dostępne fabryczne transformatorki do sterowania tyrystorów i triaków. Więc nie wiem czy jest sens robić samemu. Bez nawijarki raczej nie masz szans zrobić tego poprawnie. O rdzeniu i odpowiedniej izolacji to już nie wspomnę.

  0
 • #5 12 Paź 2013 21:21
  elektronikzse
  Poziom 2  

  Szukając informacji na temat tego transformatora impulsowego znalazłem niepełny schemat połączeń i tak się zastanawiam czy to sterowania będzie potrzebne coś jeszcze oprócz tego transformatora. Bo jak będę tu sterował napięciem na wyjściu ( kątem załączenia tyrystorów )? Czy może wystarczy do tego sam Timer NE555 odpowiednio połączony, a regulacja kąta załączenia odbywała by się za pomocą potencjometru.

  Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy

  0