Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy

elektronikzse 12 Paź 2013 16:22 4263 4
  • #1 12 Paź 2013 16:22
    elektronikzse
    Poziom 2  

Witam !!! Jak dobrać tyrystory do prostownika sterowanego jednofazowego w układzie Graetza o następujących parametrach:
    -napięcie wyjściowe z przedziału 0-50V
    -prądzie znamionowym 25 A

Następnym problemem jest układ do sterowania tyrystorami. Znalazłem do tej pory układ sterowania TCA785 (w załączniku) ale nie jestem pewien czy on w ogóle się nada, po pierwsze na schemacie prostownik jest półsterowany a mnie interesuje w pełni sterowany ( muszą być same tyrystory w mostku). Czy układ będzie działać poprawnie jeśli da się wspólne impuls dla bramek tyrystorów znajdujących sie po przekątnej mostka? Proszę o pomoc, pozdrawiam Wojtek

0 4
  • #2 12 Paź 2013 18:15
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Na wyjściu mostka nie będziesz miał żadnej różnicy czy zastosujesz w pełni sterowany mostek cz pół sterowany. Ale jeśli już chcesz mostek sterowany z 4 tyrystorów to nic prostszego jak zastosować transformatorki do wyzwalania tyrystorów z dwoma uzwojeniami wtórnymi i odpowiednio je połączyć (po przekątnej).

0
  • #3 12 Paź 2013 19:34
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Witam kolegów możecie opisać sposób wykonania transformatorków na jedno uzwojenie wtórne i na dwa jak pisze kolega poniżej dziękuje

0
  • #4 12 Paź 2013 20:01
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Tuning Marek napisał:
    ....możecie opisać sposób wykonania transformatorków....
    W firmie DACPOL są dostępne fabryczne transformatorki do sterowania tyrystorów i triaków. Więc nie wiem czy jest sens robić samemu. Bez nawijarki raczej nie masz szans zrobić tego poprawnie. O rdzeniu i odpowiedniej izolacji to już nie wspomnę.

0
  • #5 12 Paź 2013 21:21
    elektronikzse
    Poziom 2  

Szukając informacji na temat tego transformatora impulsowego znalazłem niepełny schemat połączeń i tak się zastanawiam czy to sterowania będzie potrzebne coś jeszcze oprócz tego transformatora. Bo jak będę tu sterował napięciem na wyjściu ( kątem załączenia tyrystorów )? Czy może wystarczy do tego sam Timer NE555 odpowiednio połączony, a regulacja kąta załączenia odbywała by się za pomocą potencjometru.

Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy

0
  Szukaj w 5mln produktów