Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy

elektronikzse 12 Oct 2013 16:22 5226 4
 • #1
  elektronikzse
  Level 2  
  Witam !!! Jak dobrać tyrystory do prostownika sterowanego jednofazowego w układzie Graetza o następujących parametrach:
  -napięcie wyjściowe z przedziału 0-50V
  -prądzie znamionowym 25 A

  Następnym problemem jest układ do sterowania tyrystorami. Znalazłem do tej pory układ sterowania TCA785 (w załączniku) ale nie jestem pewien czy on w ogóle się nada, po pierwsze na schemacie prostownik jest półsterowany a mnie interesuje w pełni sterowany ( muszą być same tyrystory w mostku). Czy układ będzie działać poprawnie jeśli da się wspólne impuls dla bramek tyrystorów znajdujących sie po przekątnej mostka? Proszę o pomoc, pozdrawiam Wojtek
 • #2
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Na wyjściu mostka nie będziesz miał żadnej różnicy czy zastosujesz w pełni sterowany mostek cz pół sterowany. Ale jeśli już chcesz mostek sterowany z 4 tyrystorów to nic prostszego jak zastosować transformatorki do wyzwalania tyrystorów z dwoma uzwojeniami wtórnymi i odpowiednio je połączyć (po przekątnej).
 • #3
  Tuning Marek
  Level 21  
  Witam kolegów możecie opisać sposób wykonania transformatorków na jedno uzwojenie wtórne i na dwa jak pisze kolega poniżej dziękuje
 • #4
  Tomasz.W
  Level 35  
  Tuning Marek wrote:
  ....możecie opisać sposób wykonania transformatorków....
  W firmie DACPOL są dostępne fabryczne transformatorki do sterowania tyrystorów i triaków. Więc nie wiem czy jest sens robić samemu. Bez nawijarki raczej nie masz szans zrobić tego poprawnie. O rdzeniu i odpowiedniej izolacji to już nie wspomnę.
 • #5
  elektronikzse
  Level 2  
  Szukając informacji na temat tego transformatora impulsowego znalazłem niepełny schemat połączeń i tak się zastanawiam czy to sterowania będzie potrzebne coś jeszcze oprócz tego transformatora. Bo jak będę tu sterował napięciem na wyjściu ( kątem załączenia tyrystorów )? Czy może wystarczy do tego sam Timer NE555 odpowiednio połączony, a regulacja kąta załączenia odbywała by się za pomocą potencjometru.

  Energoelektronika - Prostownik sterowany mostkowy tyrystorowy