Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony TV KDL-40V5500 - Po wymianie płyty głównej wyłącza się - error 12

12 Paź 2013 17:20 7734 13
  • Poziom 13  
    W TV Sony KDL-40V5500 padła płyta główna 1-878-942-31 A-1701-876-A nalepka na radiatorze 1.600. Zdobyłem jak mi się wydawało taką samą, tzn. ma takie same oznaczenia i nalepkę na radiatorze. Po włączeniu LED migał 14 razy = T-Con Error. Okazało się że na T-Con nie dociera zasilanie, bo jednak płyta jest lekko inna, nie ma obsadzonych elementów włączających zasilanie matrycy pomiędzy PANEL_VCC a PANEL_VCC-SW (obrazek).
    Zastosowałem więc dla testu zworkę podającą SW_12V na T-Con po włączeniu TV i całość wstała. Jest obraz, wszystko "niby działa" ale TV wyłącza się po niecałej minucie z błędem 12 = HFR Error (T-Con). W menu znalazłem, że płyta jest z modelu KDL-46Z5500. Sądzę, że cale nie mają znaczenia, ale Z oznacza, że TV, dawca płyty, był z Motionflow 200Hz, a mój TV jest z serii V5500. Czy jest możliwość w menu serwisowym zmienić jakeś ustawienia, żeby ta zagrało razem ? Znalazłem nowy firmware, co ciekawe, jest jeden wspólny dla TV serii V5500, W5500, Z5500, itp. Wgrałem go z pendriva i nic poza wersją w menu nie zmieniło się. Jest w menu serwisowym opcja zmiany modelu (MDLID0.....MDLID3), obecnie są tam dane inne niż w manualu dla wersji V5500, można je zmieniać, zapisać, ale w rzeczywistości nie zapisują się. Ponowne wejście i kontrola pokazuje, że nic się nie zmieniło w kwesti zmiany modelu. Jest MDLID0 075, MDLID1 024, MDLID2 33, MDLID3 82, a powinno być wg serwisówki dla serii V5500 odpowiedni 075, 019, 081, 110. Ma ktoś jakiś pomysł ?
  • Poziom 26  
    Witam, a co było w uszkodzonej płycie ?
  • Poziom 40  
    Te MB niczym się nie różnią, do MB w tv 40Z5500 zamiast tej oryginalnej zbitej 200hz podłączyłem zwykłą 50hz i działała dobrze co prawda przez 10-15 min i reset tv i tak w kółko. Te 200hz jest robione na jej tconie tak rozbudowanym chyba większym niż MB. Sony tak zrobił tv że nawet co 10-15 min sprawdza czy matryca jest oryginalna przypisana do tego modelu.
  • Poziom 13  
    Mój wyłącza się po 2 minutach. Właśnie sprawdziłem. A płyta różni się w realu, od oryginalnej tak jak na początku pisałem, tym, że nie ma elementów załączających zasilanie do T-con. Nie ma nic z tego co jest na załączonym fragmencie schematu.
  • Poziom 40  
    Jest ta różnica małoistotna że 12V do zasilania tcon w 40z5500 idzie dodatkowym kablem prosto z zasilacza, bo ten rozbudowany tcon pobiera dużo więcej prądu i kabel LVDS jest za słaby do tego, dlatego na MB do innej matrycy jest opcja zasilania po kablu LVDS. Jak pamiętam aby uruchomić tą MB z inną matrycą pin chyba 51 na tcon ma dać stan niski lub wysoki. Ten pin odpowiada za to że tcon przeszedł test poprawnie i daje tą info do MB. Po tej informacji już nie powinna dawać 12 mignięć czerwoną dodą.
  • Poziom 13  
    Jeśli na pin 51 TCON_RDY jest "zero" to brak obrazu i TV wyłącza się po 15 sek z kodem 14 - T-Con_Error. Jeśli na ten pin podam "jedynkę", to jest obraz i TV wyłącza się po 2 minutach z kodem 12 - HFR_Error.
    W serwisówce od serii KDL-xxW5500 jest pod koniec tabelka z i instrukcją ustawień Model ID dla różnych rozmiarów i matryc w serii V5500. Sądzę, że może w oparciu o takie "ręcznie" wprowadzone informacje, firmware w TV (wspólny dla wszystkich serii) wie, jak się zachowywać w stosunku do danej matrycy.

Wszystko zgodnie z manualem można zmieniać, jednak w efekcie końcowym nowe dane nie są zapamiętywane. Nie wiem czemu. Może najpierw trzeba zmienić "Model Name " ? Ale jak ?

Na końcu SManuala jest też wykaz biuletynów technicznych: "09TV028 Serial number / Model name writing" oraz "09TV029 EDID writing". Może ktoś posiada coś z tego ?
  • Poziom 40  
    Pewnie Sony tak to zrobił aby nie było łatwo dojść szczególnie dla MB modelu Z5500 bo w niższych modelach z typowym tconem to podobno można zostawić stary tcon z wykorzystaniem tylko do identyfikacji.
  • Spec od monitorów
    Robisz to tak podobnie jak opisano w section3 Link
  • Poziom 33  
    mailo napisał:
    Witam, a co było w uszkodzonej płycie ?

No właśnie. Chyba łatwiej ci będzie naprawić ta starą niż dopasować płytę przewidzianą do pracy z panelem 200Hz. :|
  • Poziom 13  
    Zmianę ustawień robię zgodnie z manualem. "Mute" i "0". Mam kolejno: WRITE na biało, WRITE na czerwono i na koniec SERVICE na zielono. Czyli tak jakby zapisał. Ale wystarczy przeskoczyć na następna pozycję i wrócić do tej "zapisanej" i okazuje się, że nic się nie zmieniło. Zna ktoś jeszcze jakąś tajną procedurę do zmiany np. nazwy modelu w Menu lub do ustawiania numeru seryjnego ? Musi to być przecież możliwe bo na końcu SManuala jest wykaz biuletynów technicznych, między innymi "09TV028 Serial number / Model name writing".
  • Poziom 40  
    Czytałem w internecie narzekania że wymiana samego tcona na taki sam który nie pochodzł z magazynu Sony to TV nie działa. Były chyba jakieś w dziale bazar ogłoszenia że (nick Sony specjalist) odpłatnie wgrywa oprogramowanie do MB Sony dla konkretnej matrycy oraz też widziałem że (nick radmat9) ma do sprzedaży 2 szt MB do 40V5500.
  • Poziom 13  
    Problem rozwiązany, TV działa. Wszytsko jest sprawą oprogramowania. Przydatna rzecz - pamięć Sony memory stick min. 32 MB.
    Jak się okazuje, każdy model z danej serii (W5500, V5500, E5500, Z5500) i o określonej przekątnej posiada własny soft potrzebny w punkcie 2. Służy on do konfigurowania płyty głównej i sparowania jej z matrycą.
    Firmware w punkcie 3 jest wspólny dla wszystkich i jest to odpowiednik aktualizacji normalnego oprogramowania, które przy działąjącym TV można pobrać i zaktualizować ze strony producenta.
    U mnie to wszystko zadziałało, płyta z TV serii Z pokazuje teraz , że jest z serii V, nie wyłącza się, brakuje tylko w menu nazwy TV i numeru seryjnego, ale to w końcu do niczego nie potrzebne.

Cytuję:

1. Memory Stick Preparation
    * Remove unnecessary files from the MS before copying data.
    * The flash size should be 32MB or higher.
    * Preferably use a Sony device. A steady performance of products of other brands is not guaranteed.
    * The file written to the MS is a ‘Memstick.ind’ file.

2. MS DL EMMA NVM Update [Skip this step in case of a regular software update]
    2-1. Check whether the BA Main Board has a standard or silicon tuner mounted (Standardowy tuner ma pomiędzy puszką tunera a eurozłączem elektrolit. Silikon nie ma. (przyp. mój)).
    2-2. In case of a 40/46/52Z* panel, additionally check for the panel type (to mnie nie dotyczyło).
    2-3. Extract the appropriate “Basil or Coriander or Eco_Basil or Ginger or Paprika_*.zip” file.
    2-4. Copy the entire “bin”, “eep” and “eg2l_dvt” folder together with the “autoexec.bat” file into the root of the MS.
    2-5. Unplug the power cord. Do not use the [Power] key or [Standby] key on the remote commander.
    2-6. Insert the Memory Stick.
    2-7. Plug the power cord.
    2-8. The Emma NVM data will be updated. No indications are shown during the upgrade. Only the green LED is on, without picture.
    2-9. Wait for 30 seconds.
    2-10. Unplug the power cord, and take out the Memory Stick.

3. MS DL SW Update
    Make sure only to apply this step after having completed the MS DL EMMA NVM update, otherwise the final result will be wrong.

3-1. Extract the “MSImage_*.zip”.
    3-2. Copy the entire “eg2l_dvt” folder into the root of the Memory Stick.
    3-3. Unplug the power cord. (Do not use the [Power] key or [Standby] key on the remote commander!)
    3-4. Insert the Memory Stick.
    3-5. Plug the power cord.
    3-6. Wait for 4-6 minutes, until all LEDs are on. Initially only the green LED is on. Finally all LEDs will be on. The screen stays without picture.
    3-7. Unplug the power cord, and take out the Memory Stick.
    3-8. Plug the power cord.
    3-9. Wait for 3-4 minutes to finish the EMMA resource updating. Normally the TV will reboot when finishing.
  • Poziom 1  
    Hello,

Sorry for my english but i'm from France.

Thanks for the explanation it maybe help me to repair my Sony
    KDL-52V5800.

My mainboard is completely dead so i have to buy new one.

But it is really difficult to found the exactly same...there
    is every time something different...

If i have understand i can take car from compatible model
    and inject data corresponding to my LCD...

Best regards,
    Vincent
  • Poziom 13  
    Temat zamykam, bo TV działa idealnie. Choć trochę to trwało.....