Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolektory słoneczne czy pompa ciepła ?

filipeusz 02 Nov 2013 09:38 20544 40
    User removed account
    User removed account  
    Herbatniczek
    Level 16  
    Quote:
    ...
    A co Ty chcesz przełączać? Jedno z drugim nie koliduje. PC grzejąc wodę cały czas może chłodzić dom.
    Ja u siebie budując dom od razu poprowadziłem kanały wentylacyjne tak, żeby kiedyś w przyszłości podpiąć rekuperator. Teraz zamiast rekuperatora mogę wpiąć PC i mieć latem klimę z grzaniem wody. A ponieważ najczęściej w upalne dni klara mocno daje to PC będzie chodziła na prądzie z paneli. Muszę to mocno przemyśleć na najbliższe lato...

W lato ok, ale w zimie wolę, żeby mi nie chłodziła domu zatem przełączanie niezbędne :(
    User removed account
    User removed account  
    elim
    Level 17  
    Jeżeli chodzi o chłodzenie pomieszczeń pc i jednoczesne grzanie wody w sezonie wysokich temperatur w lecie... to niestety przyszłych nabywców nieco zmartwię, pc nie schłodzi pomieszczeń o te kilka stopni, chodzi o to że w lato, gdy temperatury wyoskie to szybko zagrzeje wodę i zaraz się wyłącza.

Najlepiej mieć wszystko naraz.. PC, PV solary wiatak itp.... i umiejetnie to dobrać i wysterować - Trzeba mieć również jakiś "pochłaniacz energii" / bufor żeby nadwyżkę tam ładować. Ale posiadanie wszytkiego na raz jest kosztowne niestety. (choć ja i tak dążę to tego żeby być choć w 80% niezależnym)
    Polska wydaje mi się takim krajem że wszystko jest na pograniczu opłacalności - wiatraki - za malo wiatru, PV i solary - za mało słońca, PC ciągłe podwyżki energii.
    PS. ponownie założony licznik energii na PC.
    filipeusz
    Level 9  
    O tuż wiem już trochę więcej na temat oferowanej mi pompy ciepła. Ma ona mieć silnik o mocy 0.6 KW i bardzo interesuje mnie jakie będzie zużycie prądu takiej pompy ciepła
    MaciejKaleta78
    Level 2  
    Miałem podobny dylemat. Zgodnie z sugestią instalatora wybrałem kolektory. Nie żałuje, choć muszę przyznać, że gdyby nie dofinansowanie to cała inwestycja byłaby średnio opłacalna. Mam dom o powierzchni 150 m2. Przez cały ubiegły rok szczęśliwie dawała rade.
    filipeusz
    Level 9  
    Tak w ogóle to sprawa już się wyjaśniła i wybrałem pompę ciepła. Producentem pompy jest firma galmet która udzieliła na nią 60 miesięcy gwarancji pompa posiada 200l zasobnik i moc łączną 192 kw, zużycie prądu przy pracy na samej sprężarce to 600 w. Urządzenie to może pracować do temp +5 stopni C. W moim przypadku pompa pracuje jakieś 4h na dobę a woda ma temp. 47 stopni. Osoby które wybrały kolektory słoneczne nie są tak zadowolone ja Ci którzy zainstalowali sobie pompy ciepła po pierwsze montaż kolektorów jest sporo droższy po drugi są to kolektory panelowe więc jak są takie pogody jak np teraz to woda ma 30 kilka stopni a pompka musi chodzić cały czas.
    bawiboj
    Level 11  
    Witam. Wnioskuję, że to <Galmet EasyAir Basic 2 GT z zasobnikiem 200l> i jedna wężownica, pisałeś o chłodzeniu pomieszczeń w lecie. Producenci PC często podają długości maksymalne rur powietrza przy średnicy wlot/wylot, przy dłuższych odcinkach radziłbym zastosować większe średnice w szczególności gdy są jeszcze kolana.
    Filantrop1
    Level 12  
    Kolektory są na pewno droższe, w Polsce jest mało Słońca, ale ostatnio branża się bardzo rozwinęła. Unia Europejska dała dofinansowanie na szkolenia dot. fotowoltaniki i montażu kolektorów słonecznych. Szkolenia są organizowane w woj dolnośląskim przez firmę Stowarzyszenie B-4
    dla chętnych rejestracja i zapisy: http://www.dolnoslaskie-eco-budownictwo.b4ngo.pl/
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    elim wrote:
    Podziwiam za wytrwałość. Moje dane są prawdziwe - przydało by się żeby jeszcze jakiś inny użytownik podał dane z używania pompy czy z solków. Wybór należy do autora wątku.

Potwierdzam że Twoje dane wyglądają na prawdziwe.
    U mnie zużycie energii w termie ze zwykłą grzałką (prysznic, umywalka, bez kuchni) wynosi 2,67kWh/24h/rodzinę. Czyli podobnie jak u Ciebie.
    Paradoksalnie oznacza do dla mnie że zakładając 10 letni okres amortyzacji, 30gr/kWh i bezawaryjną pracę pompa powyżej 3000 zł jest nieopłacalna. Kiedy będę miał solary, to wyliczenie na korzyść pompy będzie jeszcze gorsze, bo będę mógł grzać wodę własną energią lub ją oddać za 13 groszy.
    W kwestii PC czy solary, to jestem zdecydowanie za PC. Kolektory są nieopłacalne i awaryjne. Opłacają się jedynie w bardzo dużych rodzinach, osiedlach, szkołach itp. Dla domku nie mają sensu.

Dodano po 9 [minuty]:

Herbatniczek wrote:
    Gdybyś założył przepływowy ogrzewacz wody to zużyłbyś tylko 1,66kWh więcej. Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu mocować do tego pompy ciepła gdyż zysk roczny to dla Ciebie 365*1,66kWh*0,6PLN=363,54 PLN a zakładając różnicę ceny pomiędzy podgrzewaczem a zestawem z pompą w granicach 4000PLN twój zwrot

Wyliczenie jest błędne. Zakładasz grzanie wody przepływowo za 60 groszy, zamiast użytkowanie PC w II taryfie za 30 groszy. Taniej wychodzi PC w II taryfie.
    ZwieZak90
    Level 11  
    Witam ja ze swojej strony polecał bym panele fotowoltaiczne + kocioł jakikolwiek.
    a jeżeli nas stać fotowoltaika + pompa ciepła i to według mnie najlepsze połączenie.
    kolektory również są dobe a nawet lepsze niż fotowoltaika pod względem stosunku ceny do mocy
    ale pod względem kontroli tej mocy, magazynowania, strat ciepła, bezawaryjności i bezpieczeństwa fotowoltaika bije kolektory na głowę.
    każdemu polecam mieć i tak kocioł czy kominek, tak na wszelki wypadek.
    wybór jak zwykle zależy od indywidualnych warunków oraz zasobności portfela.