Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolektory słoneczne czy pompa ciepła ?

filipeusz 12 Paź 2013 19:02 17130 40
  • #1 12 Paź 2013 19:02
    filipeusz
    Poziom 9  

sprawa wygląda następująco moja gmina funduje mieszkańcom kolektory słoneczne albo pompy ciepła każdy kto chce musi wybrać albo jedno albo drugie. W obu przypadkach wartość urządzenia wraz z całym osprzętem nie będzie przekraczał 8 tyś. zł. Moje pytanie brzmi następująco co wybrać. Dodam że kolektory będą panelowe a pompy ciepła powietrzne

• Ups
  • #2 15 Paź 2013 19:47
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Ja bym wybrał kolektory. Ich użytkowanie będzie prawie darmowe a pompa ciepła żre prąd....fakt, że nie za dużo, ale to i tak drożej niż opalanie drewnem lub węglem a blisko opalania gazem.

• #3 17 Paź 2013 18:26
    Zygaqra
    Poziom 34  

No a z innej flanki, pompa ciepła daje ciepło całą dobę (sprawność urządzenia to ok. 300%, zależna od temperatury otoczenia, im zimniej tym gorzej) kolektor daje ciepło tylko w słoneczną pogodę i w dzień, wybierz więc sam, nie da się tego jednoznacznie określić - co jest lepsze.

• #4 17 Paź 2013 20:34
    kudrzyk
    Poziom 11  

Ja w okresie "niegrzewczym" używam takiej pompy ciepła do podgrzania wody(gdy grzeję w CO służy mi jako zwykły zasobnik ciepłej wody - wbudowana wężownica). Gdy wyjeżdżam na wakacje wyjmuję wtyczkę z gniazdka i o nic się nie martwię. Sąsiad w upalne dni nawet będąc w domu zagotował czynnik w instalacji. Oczywiście zaraz podniesie się larum, że są zabezpieczenia itd., ale wystarczy brak prądu i po zabezpieczeniach. Poza tym pompa grzeje wodę bez względu na obecność słońca. Mojej wystarczy ciepłe powietrze (12 - 16st C) z piwnic a w lecie zaciąga powietrze z zewnątrz. Ja na Twoim miejscu wybrałbym pompę. Sprawdź sobie tylko jakiej firmy dają. Czytałem, że niektórych firm były bardzo awaryjne. Ja mam Buderusa.

• Ups
  • #5 20 Paź 2013 15:18
    filipeusz
    Poziom 9  

Dzięki za podpowiedź. Idąc tym tokiem chyba wybiorę pompę ciepła bo grzeje nie zależnie od tego czy jest słońce czy nie a będzie ona wykorzystywana tylko do ogrzewania wody użytkowej. Jak na razie to nawet osoba za to odpowiedzialna w urzędzie gminy nie wie jakie to będzie urządzenie bo muszą zliczyć wszystkich chętnych, rozpisać przetarg itp. ale będzie to na pewno urządzenie wewnętrzne pobierające powietrze z wentylacji lub strychu albo bezpośrednio z kotłowni jeżeli jest czysto

• #6 21 Paź 2013 07:34
    lukaz
    Poziom 13  

Troszkę cienko widzę pompę wewnętrzną , trzeba mieć warunki by ją zainstalować .
    Może się okazać że niekorzystnie wychładza pomieszczenia w zimę do momentu aż się wyłączy bo nie mają odszraniania wymiennika i spada drastycznie sprawność a bilans energii cieplnej wyjdzie na 0 ale zawsze można przełączyć na grzałki .

• Ups
  • #7 21 Paź 2013 14:47
    Zygaqra
    Poziom 34  

Widzę tu jakiś błąd myślowy, chcesz powiedzieć, że kosztem ciepła w piwnicy czy gdzieś tam będziesz podgrzewał wodę! To nie tak miało być nie tak! Chciało by się zacytować kogoś tam. Parowalnik, czyli główny dostarczyciel ciepła musi pobierać ciepło z otoczenia poza domem i dopiero wtedy cały układ ma sens. Można by część tego chłodu jaki ,,oddaje otoczeniu" wykorzystać do zrobienia lodówki czy innej chłodni ale na pewno nie chłodzenia domu. Parowalnik w czasie pracy pompy pokrywa się szronem.

• #8 21 Paź 2013 15:19
    kudrzyk
    Poziom 11  

Koledzy, jeśli doradzacie to opierajcie się o własne doświadczenia a nie wymyślone teorie. Pompa ciepła do podgrzewania C.W. może pobierać "ciepłe" powietrze z pomieszczeń. Jeśli ma się cały dom podpiwniczony to kubatura pomieszczeń jest na tyle duża, że wystarcza do sprawnego podgrzania wody nawet w tzw. okresie przejściowym. Rzecz jasna w okresie grzewczym korzystanie z pompy ciepła mija się z celem.
    Ja sam od 5 lat korzystam z pompy ciepła i jescze nigdy nie miałem nawet takiej sytuacji aby w pompie zadziałało zabezpieczenie p/oszronieniowe. Dziś rano po nocnej pracy pompy w piwnicy miałem 15.st.C

• #9 21 Paź 2013 15:38
    Zygaqra
    Poziom 34  

kudrzyk napisał:
    Rzecz jasna w okresie grzewczym korzystanie z pompy ciepła mija się z celem.
    Tylko dlatego, że w Twoim przypadku praktyka minęła się z teorią. Jeżeli w lecie masz pootwierane okna w piwnicy to wszystko jest OK! A w zimie pompę wieszasz na przysłowiowy kołek, co by było gdyby parowalnik był na zewnątrz? Praca cały rok ale co tam przecież to tylko teoria.

• #10 21 Paź 2013 22:21
    kudrzyk
    Poziom 11  

W większości przypadków pompy ciepła do podgrzewania C.W. to urządzenia kompaktowe, gdzie parowalnik, sprężarka itd. to jedna całość. U mnie jest tak, że czerpnia i wylot powietrza to kołnierze z możliwością założenia rur "fi" 160, w zależności od pogody pompa poprzez te rury zaciąga powietrze z zewnątrz budynku lub z wnętrza piwnic. Wylot zawsze jest skierowany na piwnice.
    Zalety:
    1. W gorące dni w piwnicy panuje przyjemny chłód
    2. W piwnicach jest bardzo niska wilgotność
    Wg instrukcji obsługi moja pompa pracuje w zakresie temperatur 8 - 35st.C. Optimum 15st.C czyli tyle ile mam teraz w piwnicy.
    Co do pracy w okresie grzewczym to używanie pompy jest bezsensowne, bo przecież grzejesz w CO.
    Nawiązując do propozycji gminy kolegi Filipeusza, kolektory słoneczne czy pompa ciepła nie maja zastąpić instalacji cieplnej a jedynie wspomagać jej działanie. Ani jednym ani drugi nie nawojujesz w zimie.
    Uważam jednak, że pompa ciepła jest urządzeniem bardziej uniwersalnym i wygodniejszym w eksploatacji.
    Chętnie podzielę się moimi doświadczeniami w tej materii

• #11 27 Paź 2013 12:53
    bawiboj
    Poziom 9  

Witam.

filipeusz napisał:
    moja gmina funduje mieszkańcom kolektory słoneczne albo pompy ciepła

W twoim przypadku raczej przestudiowałbym warunki i koszty jakie będziesz ponosił z tą inwestycją, a przede wszystkim techniczną sprawa (jakie panele, zbiornik i układ pompowy lub producent pompy). Może się okazać, że instalowany osprzęt już dawno nie jest najwyższej klasy. U nas w gminie tez były takie projekty i chętnych było dużo do czasu podpisywania umowy np. kredyt z BOŚ bankiem (warunki finansowania i spłaty)
    lukaz napisał:
    okazać że niekorzystnie wychładza pomieszczenia w zimę

To jest alternatywa na lato. W zimie ogrzewając dom piecem na paliwo stałe PC niema racjonalnego zastosowania.
    kudrzyk napisał:
    Wylot zawsze jest skierowany na piwnice.

Wylot można wykorzystać jako klimatyzacja części mieszkalnej (zamierzam tak zrobić sam)]

Zamierzam zainwestować w PC w systemie kombinowanym (zbiornik 300l + PC niezależna) dodatkowo podpięty piec CO i dodatkowo możliwość wpięcia kolektora słonecznego.

Dodano po 8 [minuty]:

filipeusz napisał:
    Moje pytanie brzmi następująco co wybrać.

Pomijając to co już pisali inni w kolektorach słonecznych przy braku zasilania pompy można przegrzać płyn, co może wiązać się z drogim czyszczeniem instalacji. Dobrym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie instalacji w zasilanie UPS, o tym niema mowy w inwestycjach z gminy.

• #12 30 Paź 2013 22:38
    filipeusz
    Poziom 9  

Sprawa wygląda tak: wpłacam 500zł + vat na konto gminy i za te pieniądze otrzymuje zestaw kolektorów słonecznych lub pompę ciepła muszę jeszcze pokryć koszty montażu które mają się mieścić w przedziale 1500-2000 zł. Oczywiście zdaję sobie sprawę że montaż pompy ciepła nie zastąpi pieca. Chodzi mi tylko o to by ogrzewana była woda użytkowa tak by np. latem gdy jest +30 na dworze nie musieć palić w piecu żeby mieć ciepłą wodę w bojlerze ale dobrze by było gdyby podgrzewało wodę przez cały rok dlatego chyba zdecyduję się na pompę ciepła. Jak już wcześniej pisałem na razie nie ma żadnych szczegółów dotyczących tego jaka to ma być pompa ciepła (wiadomo jedynie że najprawdopodobniej wewnętrzna). Podpisanie umowy ma nastąpić na wiosnę przyszłego roku

• #13 31 Paź 2013 08:55
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Jeśli chodzi ci tylko o lato to wybierz kolektor. On nie potrzebuje dużo energii...tyle co do pompki a pompa ciepła ma tzw COP i zakładając, że COP=3 to aby wpompować do bojlera 12kWh musisz zużyć 4kWh prądu. Jeśli weźmiesz kolektory to będziesz musiał zużyć góra 200Wh. Jeśli policzysz to na całe lato to kolektor będzie dużo lepszy.
    Zwróć uwagę jednak na to, że nie możesz dostać tylko kolektora. Muszą to być np 3 kolektory płaskie (każdy o pow około 2m2) a do tego zasobnik, pompy etc.
    Jeśli za 500PLN masz dostać tylko kolektor i np tylko 1 to zapomnij o tej ofercie. Kup sobie sam i olej te dofinansowania.

• #14 31 Paź 2013 10:47
    elim
    Poziom 17  

Witam.
    Do niedawna myślałem że kolektory są bez obsługowe i miarę tanio wychodzą. A tu nie prawda - czynnik trzeba co 2-3lata wymienić - koszt około 6zł/litr. Dodatkowo pompki i cała instalacja żeby działało prawidłowo. czasem coś pęknie, przegrzeje się... W tej chwili pompa ciepła bardziej przemawia do mnie niż kolektory. Zużycie energii na dzień to około 1kWh - co daje 50groszy.
    (zmierzone w okresie wiosennym - pompa ma 0,9kW mocy 300l wody w bojlerze do 60stopni. ilość nagrzanej wody znacznie mniejsza...)

W moim przypadku w zimę również dogrzewanie CWU z CO.
    Nie wiem jak wytrzymałość pompy się przedstawia - ale kolektory w granicy 10lat.

• #15 31 Paź 2013 11:32
    Herbatniczek
    Poziom 15  

podgrznie 300l wody o 50C to około 17.5kWh a zakładając COP=3 wychodzi 5,83kWh czyli 3,5 PLN. Uważaj żebyś nie padł ofiarą reklamy :)

p.s. w obliczeniach założyłem zerowe straty więc jest na pewno gorzej. Lepiej może być tylko wtedy gdy zużywasz mniej wody ... i to co najmniej 10-cio krotnie !

Pompa ciepła to grzanie prądem i tylko max 3-razy tańszym. Możliwe jest że w ramach oszczędności i tak będziesz palił bo to wyjdzie kilka razy taniej :(
    1KWh dane do pompy ciepła pogrzeje max 50l wody o 50C (bez uwzględnienia strat)! Ktoś tu podaje źle pomierzone wyniki ? czy też sprzedaje pompy ciepła ?

• #16 31 Paź 2013 11:54
    elim
    Poziom 17  

Fakt - 300l o 50 stopni do góry to 17,4kWh. (przyjmujemy że temp wody na wjściu ma 10stopni) tak możesz policzyć 1 dnia po podłączeniu urządzenia - gdy woda w całym zbiorniku jest o temperaturze ~10. Drugiego dnia myślę że temperatura w zbiorniku jest wyższa i ogrzewa się wodę która została zużyta + straty...

Moje dane są na podstawie rodziny 2+1 ... nie sądzę że codziennie ta rodzina zużyje 300l wody o temp 60 stopni. Mylę się?

Na urządzeniu założony był licznik na około tydzień i średnio właśnie takie zużycie wyszło - co w przeliczeniu na ilość wody o temperaturze 50 stopni wychodzi około 50l.
    Żeby podgrzać 50l o 50 stopni potrzeba około 3kWh wpakować w grzanie- a to jest 1kwh poboru z sieci.

Do ogrzania 100l o 25 stopni to 3kWh potrzeba (~1kWh z sieci).

Herbatniczek - uwierz mi uważam żebym nie padł ofiarą czegokolwiek :).

• #17 31 Paź 2013 12:54
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Jesteś zatem bardzo oszczędny. Norma podaje 120l/osobę w domu, w hotelu 160 a w szpitalu 200. U mnie w domu jest raczej szpital :)

p.s. Straty dobowe zasobnika to 2kWh :)

a na koniec najważniejsze : jeśli zużywasz tylko 3kWh to pompa ciepła nie ma sensu bo kiedy to się zwróci ?

• #18 31 Paź 2013 13:00
    elim
    Poziom 17  

120l/os to chyba w ogóle wody a nie ciepłej czy gorącej...?

Powtarzam jeszcze raz - normalna 3 osobowa rodzina - i licznik energii na zasilaniu pompy - żadnym sprzedawczykiem nie jestem. Nie mam też ochoty i czasu by kogokolwiek namawiać - napisałem tylko jak to wygląda.
    Uważam że 100l wody o temp. 35 stopni na dzień dla 3 osobowej rodziny to przeciętne zużycie.

Jak to się nie zwróci? Mam się w zimnej myć? :)
    Miłego dnia życzę.

• #19 31 Paź 2013 13:51
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Herbatniczek napisał:
    Jesteś zatem bardzo oszczędny. Norma podaje 120l/osobę w domu, w hotelu 160 a w szpitalu 200. U mnie w domu jest raczej szpital :)

W domu faktycznie 120l/os/24h. Jak jest prysznic to mniej
    Ale do mycie leci woda najczęściej max 40°C, w bojlerze najczęściej 65-80C.
    Żeby uzyskać 120l wody o temperaturze 40°C bierzemy 60l wody z ziemi o temperaturze 10°C + 60l wody z CWU o temperaturze 70°C.
    Czyli dane elim są zupełnie poprawne.

• #20 31 Paź 2013 15:46
    kudrzyk
    Poziom 11  

Koledzy. Weźmy jeszcze pod uwagę jeden element tj. pochmurny dzień czy pochmurne dni. Kolektory nie podgrzeją wody - niestety i wtedy w zasobniku załącza się wbudowana grzałka elektryczna. Mamy wodę ciepłą ale jakim kosztem? Pompa choć ciągnie prąd to niezależnie od pogody robi to na podobnym poziomie.
    Tak się składa, że mój sąsiad dom obok ma kolektory gdy ja mam pompę ciepła i kwestia porównań obu sposobów grzania CWU to częsty temat.

• #21 31 Paź 2013 21:36
    Herbatniczek
    Poziom 15  

elim napisał:
    ...... Zużycie energii na dzień to około 1kWh - co daje 50groszy.
    (zmierzone w okresie wiosennym - pompa ma 0,9kW mocy 300l wody w bojlerze do 60stopni. ilość nagrzanej wody znacznie mniejsza...)
    ....

Czepnąłem się powyższego gdyż zbiornik 300l nagrzany do 60C traci na dobę 2kWh wiec przy założeniu COP=3 (często będzie mniej) to na podgrzanie wody zostaje już tylko ta 1kWh a to na 100% nie starczy dla rodziny 2+1 (no chyba że są na wakacjach:) )
    Co do ilości zużytej wody to może 50l starczy jak nagrzejemy do ponad 90 bo w kranie woda zwykle ma w okolicach 5C. Jak dokładnie się policzy to wyjdzie, że ciepła woda z pompy ciepła będzie kosztowała GRUBO więcej. Moim zdaniem elim nadmiernie wyoptymizował (fajne słowo no nie ?) swoje dane i nie są one prawdziwe.

Czepnąłem się tego też dlatego bo pompa ciepła dobrze się reklamuje ale jest bardzo rzadko opłacalna jako źródło ciepłej wody gdy mamy możliwości inne. W bloku solarów nie założymy to i może pompa ma sens (choć gaz prawdopodobnie wyjdzie taniej) ale w domku już nie ma.
    Dużo lepiej wychodzą solary a do tego dogrzewacz ale przepływowy bo nikt o zdrowych zmysłach nie powinien prądem nagrzewać zbiornika. Zbiornik na CWU ma sens tylko gdy mamy dużo taniej energii a energia elektryczna nawet wspomagana pompą ciepła jest nadal za droga...nawet przegrywa z gazem bo tam jest grzane przepływowo i nie ma strat na wychładzanie zbiornika.
    Według mnie solary choć ja ich nie założe (założe panele PV) są dużo lepsze od pompy ciepła. Fakt jest jednek niezbity, że i solary można tak podłączyć, że będą gorsze od pompy ciepła....choć trzeba się o to nieźle postarać :) ale wtedy faktycznie trzeba wymieniać plyn co 2-3 lata no i sensu to zbyt wielkiego niema.

Cytat:
    niestety i wtedy w zasobniku załącza się wbudowana grzałka elektryczna

To jest właśnie przykład złej instalacji. Nie podgrzewa się zasobnika lecz instaluje podgrzewacz przeplywowy za zasobnikiem, który dogrzeje gdy będzie za zimno.
    Dodatkowo wiemy, że autor nie chce przepalać po to aby mieć ciepłą wodę a wiadomo, że gdy na wiosnę lub jesień jest pochmurno to jest też i zimno a wtedy się przepala i ciepła woda jest i to bardzo tania.
    Mój sąsiad założył sobie solarki 1.5 roku temu i jest BARDZO zadowolony. Czasem dodatkowo przepala, ale tak rzadko, że nie robi mu to żadnego kłopotu. Uważa, że to była jedna z lepszych inwestycji. Ciepłą wodę ma za free, nie płaci za prąd do pompy ciepła a że kilka razy w roku sobie przepali drewnem to mu nie szkodzi a nawet mówi, że fajnie mu z tym, bo czuje, że panuje nad domem.

• #22 31 Paź 2013 22:09
    elim
    Poziom 17  

Podziwiam za wytrwałość. Moje dane są prawdziwe - przydało by się żeby jeszcze jakiś inny użytownik podał dane z używania pompy czy z solków. Wybór należy do autora wątku.

Mój głos jest na tak za pompą a przerabiałem grzanie wody chyba już wszystkim.

• #23 01 Lis 2013 07:30
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Według Ciebie zużywasz na dzień 100l wody o temp 35C (zaniechajmy spór o ilość bo może faktycznie tyle zużywasz)

Cytat:
    Uważam że 100l wody o temp. 35 stopni na dzień dla 3 osobowej rodziny to przeciętne zużycie.

oraz otrzymujesz zbiornik o temperaturze 60C
    Cytat:
    zmierzone w okresie wiosennym - pompa ma 0,9kW mocy 300l wody w bojlerze do 60stopni

Załóżmy zatem COP=3 (nie do uzyskania przy 60C) a wtedy potrzebujesz następującą ilość energii

1.Na straty bojlera nie mniej niż 2kWh ten ma 3,4kWh
    2.Na podgrzanie wody 100*4,19*30/3600=3,49kWh
    3.Razem potrzeba Ci 5,49kWh ale masz pompę ciepła więc dzielimy przez COP i wychodzi 1,83kWh (a nie 1kWh)

Gdybyś założył przepływowy ogrzewacz wody to zużyłbyś tylko 1,66kWh więcej. Dlatego wydaje mi się, że nie ma sensu mocować do tego pompy ciepła gdyż zysk roczny to dla Ciebie 365*1,66kWh*0,6PLN=363,54 PLN a zakładając różnicę ceny pomiędzy podgrzewaczem a zestawem z pompą w granicach 4000PLN twój zwrot inwestycji będzie bardzo długi. Dodatkowo, gdybyś założył gazowy podgrzewacz to ciepła woda wyszła by prawie tak jak z pompy ciepła gdyż gaz w przeliczeniu na kWh jest ponad 2 razy tańszy czyli zakładając sprawność 80% wyjdzie 3,49/(0,8*2)=2,18kWh.

Teraz już rozumiesz mój punkt widzenia ?
    Pozostaje jeszcze ilość potrzebnej wody ale to już zależy od tego ile kto zużywa i tu nie da się policzyć więc wierzę na słowo, że po prostu myjesz się mało lub w zimnej wodzie.

• #24 01 Lis 2013 21:00
    1144094
    Usunięty  
  • #25 01 Lis 2013 21:35
    filipeusz
    Poziom 9  

Z opinii użytkowników wynika że bardziej opłacalna jest pompa ciepła przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Tym bardziej przemawia do mnie to że pc można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń a muszę przyznać że w lato na poddaszu jest ciężko wytrzymać. Po za tym okazało się że kolektory bywają problematyczne (szczególnie kiedy jest +38C a ty wyjechałeś na weekend). Jak już wcześniej wspominałem kilka razy nie zależnie od tego co wybiorę to za to 500zł które jest opłatą jednorazową dostane kompletny zestaw do zamontowania dodatkowe koszty które się z tym wiążą to wynajęcie firmy z certyfikatem koszt ich robocizny + koszty rurek, złączek itp. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zużycia energii elektrycznej: czy wykupienie taryfy nocnej daje jakieś wyraźne oszczędności w przypadku pc czy są to raczej groszowe sprawy?

• #26 01 Lis 2013 22:00
    kudrzyk
    Poziom 11  

Filipeusz, oszczędności są. Potwierdziły mi to rachunki po zmianie jaką zaraz opiszę. Wcześniej pompa załączała mi się kiedy chciała, pomimo że korzystam z taryfy G12 tj. prąd "nocny" 21.00 - 07.00 oraz 13.00-15.00. Przed wakacjami pompę podłączyłem przez wyłącznik czasowy i ustawiłem załączanie tylko na prąd nocny. Zdecydowanie zmieniły się na rachunku proporcje pomiędzy zużyciem w taryfie dzień a noc.
    Myślę, że warto zrobić podobnie:)

• #27 01 Lis 2013 22:25
    1144094
    Usunięty  
  • #28 02 Lis 2013 01:27
    kudrzyk
    Poziom 11  

sebciio napisał:
    Cena energii w taryfie nocnej jest mniejsza, ale pamiętaj o tym, że również dzienna jest droższa.

Święta prawda:)
    sebciio napisał:
    Dlatego przejście na nocną nie zawsze jest opłacalne.

I tu się pogubiłem. Możesz rozwinąć?

• #29 02 Lis 2013 07:47
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Przyznać się muszę do tego, ze nie wiedziałem iż pompy ciepła mocno staniały. Po chwili googlania doszedłem do wniosku, że pompa ciepła jest ok gdyż jej cena jest już też ok :)
    Podłączyć to jednak należy mądrze i najlepiej do małej (1-2kW) farmy fotowoltaicznej.
    Zmieniam zatem mój osąd i uważam, że pompa ciepła jest ok a do niej dokup sobie 2kW paneli i będziesz miał najlepsze rozwiązanie. Używanie tego z prądem z sieci nadal według mnie nie jest dobre i wtedy kolektor może być lepszy finansowo (elementy wygody typu chłodzenie pomijam mimo, ze maja swoją wartość).
    Można ew. podłączyć najpierw do prądu a potem gdy będzie okazja do paneli pv

Czy da się to tak przerobić a moze takie są, że np w lato do godz 12-tej grzeje wodę a potem przełącza się na chlodzenie powierza w domu ? A może po prostu wyniennik na lato podłączać jakoś do wentylacji ?

• #30 02 Lis 2013 08:51
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Herbatniczek napisał:
    Czy da się to tak przerobić a moze takie są, że np w lato do godz 12-tej grzeje wodę a potem przełącza się na chlodzenie powierza w domu ? A może po prostu wyniennik na lato podłączać jakoś do wentylacji ?

A co Ty chcesz przełączać? Jedno z drugim nie koliduje. PC grzejąc wodę cały czas może chłodzić dom.
    Ja u siebie budując dom od razu poprowadziłem kanały wentylacyjne tak, żeby kiedyś w przyszłości podpiąć rekuperator. Teraz zamiast rekuperatora mogę wpiąć PC i mieć latem klimę z grzaniem wody. A ponieważ najczęściej w upalne dni klara mocno daje to PC będzie chodziła na prądzie z paneli. Muszę to mocno przemyśleć na najbliższe lato...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME