Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon AVR 1306 tryb awaryjny - końcówka mocy

13 Paź 2013 12:54 6105 3
  • Poziom 10  
    Witam, wpadł w moje ręce Ampli Denon AVR1306, dostałem go za darmo, gdyż naprawa w komisie miała wyjść mniej więcej tyle samo ile stoją używane z allegro. Nie mam zbyt dużej wiedzy elektronicznej, ale postanowiłem go spróbować naprawić, jak mi się uda będę miał za free ampli, jak nie nic nie tracę. Urządzenie po włączeniu zaczyna się uruchamiać i po 5 sekundach wyłącza się. Poczytałem trochę na forum i przechodzenie w stan awaryjny powoduję zwykle dwie przyczyny: napięcia za stabilizatorami lub/i końcówka mocy. Zacząłem mierzyć tranzystory w końcówce mocy i tranzystory dla prawego przedniego kanału 2SB1560 i 2SD2390 oraz 2SC947F(56 str serwisówki, trany:Q101FR, 103FR, Q102FL4) miały przebicia między nóżkami. Wy lutowałem te tranzystory i spróbowałem uruchomić urządzenie bez tego kanału. Wzmacniacz wstał, nie przeszedł w stan awaryjny, słuchając na słuchawkach lewy kanał grał normalnie, w prawym trzaski, buczenie, szumy i bardzo cicho muzyka. Wyłączyłem go i w miejsce odlutowanych tranzystorów prawego kanału wlutowałem tranzystory z kanału środkowego (central) także, teraz on nie miał tranów, a prawy kanał miał (wcześniej tak z grubsza pomierzyłem najbliższą okolicę tranów i wszystkie rezystory i kondy wydawały się OK). Uruchomiłem ampli i na słuchawkach zaczął grać normalnie, oba kanały grały normalnie. Myślałem więc, że wystarczy teraz dokupić parkę tranzystorów i wlutować je w miejsce Centralnego i sprawa zamknięta, ale po kolejnym uruchomieniu (tyle że tym razem podłączyłem głośniki) wzmacniacz wstał, muzyka grała w obu kanałach tyle, że w prawym dwa razy ciszej i była zniekształcona - ciche trzaski i coś jakby przestery. Po podpięciu słuchawek - normalnie, odepnę słuchawki i z powrotem... Patrząc na schemat, wydaje mi się, że sygnał do wyjścia słuchawkowego jest ciągnięty bezpośrednio z wyjść więc teoretycznie nie powinno być różnicy. Spróbowałem podłączyć głośniki do wyjść Surround, czyli tył prawy i tył lewy - w takiej konfiguracji gra normalnie. Jedynym pomysłem jaki mi wpada jest to, że w trybie stereo wszystkie końcówki mocy pracują tylko dla dwóch kanałów i ten odpięty głośnik centralny wprowadza te zniekształcenia, ale w takim wypadku w obu kanałach byłoby to słychać? I teraz nie wiem co robić czy zamawiać tranzystory do kanału CENTRAL i wtedy się martwić, czy sprawdzać jeszcze inne miejsca? Może przyjrzeć się dokładniej jakimś elementom w przedwzmacniaczu? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Link do serwisówki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12838398#12838398

Denon AVR 1306 tryb awaryjny - końcówka mocy
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    plastik1989 napisał:
    czy sprawdzać jeszcze inne miejsca?

Tak. Wielokrotnie w praktyce spotkałem się z uszkodzeniem innych elementów toru. We wzmacniaczu mocy oprócz tranzystorów wyjściowych należy sprawdzić rezystory emiterowe. Sprawdzić, czyli zmierzyć, a jest istotna różnica między zwarciem a rezystancją 0,22 Ω. W przedwzmacniaczu "lubią" uszkodzić się tranzystory wzmacniacza różnicowego, pozostałe też wymagają sprawdzenia. Miałeś duże szczęście, że udało się uruchomić wzmacniacz. Pamiętaj o sprawdzeniu prądu spoczynkowego zgodnie z instrukcją serwisową. Tranzystory powinny być oryginalne, czyli Sankeny w końcówce i Fairchildy w przedwzmacniaczu (KSA992).
    "Trzaski, buczenie, szumy". Na bank coś jest jeszcze uszkodzone. Jak chcesz zaoszczędzić, lub nie możesz zdobyć części, możesz wykorzystać elementy z kanału, który nie będzie używany. Ale wszystko musi być doprowadzone do pełnej sprawności, a nieużywany kanał ma być odcięty od zasilania i sygnału.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za pomoc! Sprawdziłem jeszcze raz okolicę końcówki mocy i okazało się, że uszkodzony był rezystor bazy 4r7 oraz 4 rezystory emiterowe 0r22. Sprawdziłem wszystkie elementy dla tego kanału przedwzmacniaczu i wszystkie tranzystory i rezystory sprawne. Po sprawdzeniu tranzystora 2SC947F (zwykłym miernikiem w trybie diody) wszystkie pomiary wydają się w porządku i są dokładnie takie same, jak w sprawnych egzemplarzach z innych kanałów więc chyba jest dobry. Pozostaje mi więc tylko do kupienia parka D2390/B1560. I teraz mam dylemat, bo chciałbym oryginały SANKENA ale cena 200zł z przesyłką jest dla mnie nie do przyjęcia... http://north.pl/karta/2sb1560-2sd2390-tranzys...top-3---pnp--150v--10a--5mhz,735-DR-3269.html Niby są jeszcze tu za 35zł z przesyłką, ale to raczej nie ma co się łudzić, że to podróba ? http://www.impelshop.com/?item=8872 Zastanawiam się czy nie dać ogłoszenia na elektrodzie i czekać na jakieś wyluty oryginalne w rozsądnej cenie? A może ktoś zna jakieś sprawdzone i w miarę tanie źródło tych tranzystorów?
  • Poziom 10  
    A więc wlutowałem nowe tranzystory wyjsciowe oraz popalone rezystory (udało mi się kupić oryginalne wyluty). Wzmacniacz gra teraz na wszystkich kanałach i wydaje się sprawny. Teraz jeszcze tylko korekta prądu spoczynkowego. Nie miałem takich wtyczek, by wpiąć się bezpośrednio w płytę główną w miejscu do tego przeznaczonym więc przylutowałem do rezystorów emiterowych kabelki (zrobiłem to dla każdego kanału) i spsiałem napięcia, wszędzie były w okolicy 2.8mV tylko w kanałach z którymi się bawiłem były inne - w centralnym (z którego pożyczyłem tranzystory do sprawdzenia) było 2.0mV, a w Prawy-przód (ten który się spalił) 3.7mV. Wyrównałem potencjometrami na płycie głównej wszędzie do wartości 2.8mV - myślicie, że tak będzie OK? Czy ustawić jakieś inne wartości?

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Sprawdziłem jak sprawa wygląda w serwisówce:

2. Adjustment
    (1) Remove top cover and set VR101, VR102, VR103,
    VR104, VR105, on Amp. unit, Unit at fully counterclockwise
    ( ) position.
    (2) Connect DC Voltmeter to test points (FRONT-Lch:
    TP104, FRONT-Rch: TP105, CENTER ch: TP103, SURROUND-
    Lch: TP101, SURROUND-Rch: TP102).
    (3) Connect power cord to AC Line, and turn power switch
    "ON".
    (4) Presetting.
    MASTER VOLUME: "---" counterclockwise ( min.)
    MODE : 5CH STEREO
    FUNCTION : CD
    (5) Within 2 minutes after the power on, turn VR101 clockwise
    ( ) to adjust the TEST POINT voltage to 1.5 mV
    ± 0.5 mV DC.
    (6) After 10 minutes from the preset above, turn VR101 to
    set the voltage to 2.5 mV ± 0.5 mV DC.
    (7) Adjust the Variable Resistors of other channels in the
    same way.

=========================
    Ustawiłem napięcia na sugerowane 2.5 mV - jutro go będę jeszcze solidnie testował, ale wydaje mi się, że wszystko już będzie OK. Wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam.