Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmieniać ogrzeanie elektryczne na gazowe ?

13 Paź 2013 17:15 1572 6
  • Poziom 2  
    Aktualnie mam w sklepie ogrzewanie elektryczne, dwa piece akumulacyjne 3,5kw i 1.5kw
    Powierzchnia 40m2, wysokość 3,2m.
    Lokal z lat 70, nie ocieplony, cegła.
    Jedna ściana 15m2 przyległa do ogrzewanego budynku, druga to okna jedno szybowe o powierzchni 7m2 i 4m2 z metalowymi ramami, trzecia 12m2 przyległa do nieogrzewanego budynku i czwarta 15m2 całkowicie odsłonięta
    Piece włączone cały czas w strefie pozaszczytowej czyli w godzinach 11-17 i 21-8.
    Temperatura w zimie 14-15 stopni - ZIMNO
    Dodatkowo w godzinach pracy (10 -18) wspomagamy się piecykiem gazowym 2kw (włączany z godzinnymi przerwani ) na butle 11kg. Wtedy po całym dniu grzania temperatura dochodzi do 19 stopni, ale i tak cały czas jest zimno
    Rachunki za prąd na miesiąc w sezonie grzewczym 900zł + 3 butle z gazem za 200zl, poza sezonem prąd 150zł,

Pytanie co zrobić żeby było ciepło w godzinach pracy 10-18 ? i oczywiście nie płacić więcej za ogrzewanie, a nawet żeby inwestycja z czasem się zwróciła:)
    Na razie mam następujące opcje:
    1. Zmiana na ogrzewanie gazowe, całkowity koszt to ok 9tyś ( 2tyś przyłącze, 3tyś piec, 1tyś komin, 3tyś reszta czyli instalacja wewnętrzna, projekt, skrzynka, odbiory ). Żeby było trochę cieplej zakładam grzejniki o łącznej mocy 8kw, i wtedy grzanie ok 10 godzin na dobę, czyli zużycie gazu 1m3 na godzinę czyli 20zł na dobę, 600zł miesięcznie. Czyli zwrot inwestycji po przynajmniej dwóch sezonach grzewczych ale i może będę miał ciepło od razu
    2. Wymienić większe okno za 2tyś (mniejsze zaklejone już styropianem) i ocieplić odsłonięta ścianę za 1.5tyś tylko czy to wiele zmieni ?
    3. Wstawić piec typu koza, koszt z kominem 2tys, mam zgodę kominiarza ale zastrzegł że sąsiedzi mogą nie być zadowoleni z mojego palenia - dymienia

Ważną kwestią jest że lokal jest wynajmowany a właściciel mi nie zwróci za inwestycje ani się nie dołoży więc nad każdą inwestycją trzeba się dwa razy zastanowić, ale jestem gotów zaryzykować i poświęcić parę zł żeby mieć ciepło. Ja zamierzam go wynajmować jeszcze parę lat...

Proszę o poradę czy zdecydować się na ten gaz czy na inne rozwiązanie ?
  • Poziom 35  
    Jest taka sprawa. Czy jest możliwość np. podłączenia ogrzewania do sieci miejskiej? Jeśli tak, to można wtedy dobrze ogrzać lokal (kaloryferami) a będzie to taniej niż gazem (a tym bardziej niż prądem). Jeśli nie, to ogrzewanie gazowe, ale zastanowić się nad tym, czy musi to być tak skomplikowana instalacja. Przecież można zamontować ogrzewacz (ogrzewacze) gazowe np. firmy Mora, niewymagające instalacji kaloryferów (jest to jakby koza gazowa). Okna - także te z metalowymi ramami - można wymienić na 2-szybowe - będzie cieplej (po prostu może być szyba zespolona). W pawilonach nieraz tak się robi w ramach termomodernizacji (najwięcej ciepła idzie przez tę pojedynczą szybę).
  • Poziom 10  
    Pochwal się na co się zdecydowałeś i jakie koszty modernizacji.
  • Poziom 32  
    rakamora napisał:
    Piece włączone cały czas w strefie pozaszczytowej czyli w godzinach 11-17 i 21-8.

Bardzo dziwne godziny "taniej taryfy". Czy masz prąd 3-taryfowy ?
    Możesz podać linka do swojej taryfy lub conajmniej okrweślić dostawcę prądu wraz z nazwą taryfy ?
  • Poziom 20  
    Przeciesz nie napisał, ze ma taka taryfe, tylko ze w tych godzinach działa piec.
  • Poziom 32  
    Ja rozumiem to trochę inaczej.

Że piece sterownikami załaczane są do "ładowania" w godzinach tanich a tych jest stosunkowo za dużo - 17 w 24. Najcześciej jest 11-13/24.