Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapisywanie plików hex w Arduino

barti879 13 Paź 2013 19:47 7611 11
  • #1 13 Paź 2013 19:47
    barti879
    Poziom 18  

Witam! Chciałbym zacząć przygodę z programowaniem mikrokontrolerów AVR. Niedawno miałem okazję "bawić się" Arduino UNO i środowisko jego programowania przypadło mi do gustu, dlatego też chciałem je kupić i programować. Dowiedziałem się jednak, że można pisać programy w Arduino IDE i wgrywać je programatorem do scalaka. Programator już mam, a dzięki temu rozwiązaniu nie musiałbym wydawać 100zł na Arduino UNO. Jest jednak jeden problem. Jak zapisać program napisany w tym programie w postaci pliku hex? Czy jest to w ogóle możliwe? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam ;)

0 11
  • #3 14 Paź 2013 12:02
    barti879
    Poziom 18  

Czyli kolega poleca bardziej naukę języka C niż Arduino? Próbowałem już tego kiedyś ale jak narazie C jest chyba trochę za trudne jak dla mnie. Może ktoś jednak zna sposób na zapis programu Arduino IDE w pliku hex?

0
  • #4 14 Paź 2013 12:39
    paavo91
    Poziom 19  

Odpal Arduino, File-Preferences, zaznacz show verbose output during COMPILATION.

Po skompilowaniu na dole w oknie zobaczysz ścieżkę do pliku hex.

Pamiętaj że program domyślnie kompiluje program dla 16MHz i jeśli tego nie zmienisz to twój układ musi właśnie pracować z takim zegarem.

0
  • #5 14 Paź 2013 13:36
    GanzConrad
    Poziom 21  

barti879 napisał:
    C niż Arduino?

szczerze mówiąc nie znam różnic. Sporo źródeł, które widziałem, było napisane w cpp, więc wątpię, aby C było za trudne.

1
  • #6 14 Paź 2013 14:05
    barti879
    Poziom 18  

Mam już ścieżkę do hexa jednak nie wiem gdzie go teraz szukać. Foldery podane w ścieżce nie istnieją na moim komputerze ;/

0
  • #7 14 Paź 2013 15:05
    emarcus
    Poziom 34  

barti879 napisał:
    Mam już ścieżkę do hexa jednak nie wiem gdzie go teraz szukać. Foldery podane w ścieżce nie istnieją na moim komputerze ;/

>>Windows7<<
    W pasku 'menu' Windows Explorer klick na:
    -Tools/Folder Options.../View
    -zaznacz "Show hidden files, folders and drives
    -OK

Hex file jest tu:
    C:\Users\twoj comp\AppData\Local\Temp\buildxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.tmp\sketch_name.cpp.hex

e marcus

0
  • #8 14 Paź 2013 18:04
    barti879
    Poziom 18  

Dla Windowsa XP ustawienie wyglądały trochę inaczej ale już dałem radę. Dzięki wielkie za pomoc ;)

Dodano po 8 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Chcąc zaprogramować np. Attiny 2313 musze w opcji "Płytka" wybrać ten oto mikrokontroler tak?

0
  • #9 14 Paź 2013 19:14
    paavo91
    Poziom 19  

Z tego co kojarz Arduino IDE domyślnie nie wspiera tego uC.
    Można dograć odpowiedni pliki do rodziny tiny ale moim zdaniem nie warto się tym zajmować chyba, że program na tego uC ma być banalny.

0
  • #10 14 Paź 2013 22:23
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

barti879 napisał:
    Czyli kolega poleca bardziej naukę języka C niż Arduino? Próbowałem już tego kiedyś ale jak narazie C jest chyba trochę za trudne jak dla mnie. Może ktoś jednak zna sposób na zapis programu Arduino IDE w pliku hex?

Arduino używa C++, które do C jest bardzo podobne. Więc jeśli jesteś w stanie opanować C++ to i z C dasz radę. A podstawy i tak są niezbędne, nie można do końca życia korzystać wyłącznie z frameworka, bo w ten sposób skazujesz się na łaskę osób dostarczających ci gotowce.
    Także lepiej zagryźć zęby i przebić się przez C. Na stronie:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    masz fajny kurs C i wiele innych informacji, które są niezbędne niezależnie od tego co wybierzesz.

0
  • #11 15 Paź 2013 14:27
    barti879
    Poziom 18  

Ok, przekonałem się już do czegos innego niż arduino. Pijawia się jednak jeden problem , mianowicie jaki język? C czy C++? C++ z tego co się orientuje jest chyba nowszy, wiec może warto go wybrać? Macie na ten temat jakieś opinie?

0
  • #12 15 Paź 2013 16:48
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Naucz się jednego i drugiego. Języki są dosyć podobne i bardzo ogólnie C++ można traktować jako rozszerzenie C. Kup jedną z naprawdę dobrych książek (zakładka Język C/C++):
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

0