Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa głośników-prośba o wymiary

Brylii 14 Paź 2013 13:06 1998 12
  • #1 14 Paź 2013 13:06
    Brylii
    Poziom 6  

Witam.

Proszę o pomoc w wyliczeniu optymalnych wymiarów obudowy głośników.
    Posiadam 2 zestawy głośników :
    sony XS-F1326SE
    System głośnik obudowa
    Dwudrożne, pełnozakresowe, koncentryczne,
    Wielkość 13 (cm)
    Dane ogólne
    Moc szczytowa, IEC 268-5 (W)150
    Moc znamionowa, IEC 268-5 (W)35
    Pasmo przenoszenia (Hz)60 – 23 000
    Czułość (dB/W/m)86
    oraz Boschmann 600 5-STAR
    Moc Max: 200 W
    Moc RMS: 65 W
    Pasmo przenoszenia: 50 - 5000 Hz
    Skuteczność: 92 dB
    Impedancja: 4 ohm
    Średnica magnesu: 80 mm
    Głębokość montażowa: 65mm
    Chciałbym zrobić sobie z nich dobre głośniki do komputera . napędzane będą wzmacniaczem 2x50W.
    bedzie zrobiona z osb 25mm
    P.S dzieki za pomoc.

0 12
  • #3 14 Paź 2013 14:28
    Brylii
    Poziom 6  

To ma być zestaw do komputera:) Myślałem ze da się zrobić troszkę głośniki niż te nisko budżetowe ze sklepu. A może Mógłbyś podać jakiś pomysł obudowy który pozwoli w sposób zadowalający wykorzystać je, chyba lepiej niech graja(nawet słabo) niż maja leżeć w piwnicy.

0
  • #4 14 Paź 2013 20:28
    Driver-
    Poziom 38  

Wymontuj 1 parę drzwi z samochodu zamontuj głośniki i obudowy gotowe, a jaki design :D Oczywiście żartuję.

Jakiś czas temu pomyślałem o takim samym patencie i go zrealizowałem. Zrobiłem paczki z płyty 10mm o wymiarach W-15 x H-31 x D-13 cm aby pasowały do maskownic z głośników wieży SABA. Wyszła obudowa 3,41 litrów z tunelem średnicy 3cm długości 11cm. Wsadziłem głośniki 2way 13cm, nie wiem nawet co to za głośniki bo dostałem od klienta, któremu naprawiałem CB radio. Paczki pomalowałem sprayem czarny-mat i gotowe :P Do tego dorobiłem wzmacniacz na LA4446, który umieściłem w obudowie po napędzie CD żeby można było wmontować w kieszeń CD komputera. CD ma gniazdko audio więc bez problemu można wykorzystać oryginalny kabel Audio-CD i połączyć go z kartą dźwiękową komputera.
    Obudowa głośników-prośba o wymiary
    Przy ustawieniach EQ odtwarzacza, jak na powyższym obrazku, dźwięk jest o niebo lepszy niż z plastikowych "rzęzideł" a basy całkiem przyjemne i wystarczająco głębokie. Głośniki samochodowe praktycznie można montować w byle czym, bo przecież drzwi samochodu nie można zaliczyć do żadnej ze znanych typów obudowy.

Dysk komputera ma ograniczoną wytrzymałość na wibracje i udary. Wibracje z kolumn nie powinny przenosić się na obudowę komputera i pośrednio na HDD, można sobie biedy napytać.

0
  • #5 15 Paź 2013 09:44
    Brylii
    Poziom 6  

Reasumując:
    Głośniki samochodowe mogę obudować praktycznie dowolnie? (oczywiście w granicach rozsądku)a i tak cudów nie bedzie(nie spodziewam sie) do prządnego drania mam Altusy 140:) . Jak widać planuje obudować dwa głośniki, wiec obudowa musi być troszkę większa niż Twoja.
    Moje kolejne pytanie : Czy odizolować głośnik Boschmanna (chciałbym dodac jakiś filtr żeby brzmiał bardziej bassowo ) . ?
    Co muszę dać aby Baschmann grał tylko niskie tony?

Pozdrawiam Brylii

P.S Ten projekt kolumienek komputerowych traktuje jako odskocznie relaksacyjną. Ale chciałbym aby wyszło z dosyć zadowalająco więc proszę o wszystkie rady :)

0
  • #6 15 Paź 2013 10:41
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Brylii napisał:
    Głośniki samochodowe mogę obudować praktycznie dowolnie? (oczywiście w granicach rozsądku)a i tak cudów nie bedzie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2098251.html
    Projekt totalnie pozbawiony sensu.
    Brylii napisał:
    Co muszę dać aby Baschmann grał tylko niskie tony?
    Fizyka - poziom liceum. Filtr dolnoprzepustowy.

0
  • #7 15 Paź 2013 12:11
    Brylii
    Poziom 6  

Dzięki za szczerą odpowiedz:)

Ostatnie pytanie:
    Czy z tych głośników jestem w stanie zrobić coś lepszego do komputera(filmy,Gry) niż zestaw sklepowy 2.0 lub 2.1 w cenie do 200 zł (takowy posiadam). Może faktycznie będzie lepiej pomyśleć o czymś innym.
    Pozdrawiam

0
  • #8 15 Paź 2013 14:08
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Brylii napisał:
    Czy z tych głośników jestem w stanie zrobić coś lepszego do komputera(filmy,Gry) niż zestaw sklepowy 2.0 lub 2.1 w cenie do 200 zł (takowy posiadam).
    Nie.

0
  • #9 15 Paź 2013 14:10
    Brylii
    Poziom 6  

Dzięki
    Wiec nie zawracam już dupska

Pozdrawiam i dziękuję za sprowadzenie na ziemie:)

0
  • #10 17 Paź 2013 09:47
    mmaker
    Poziom 18  

W sumie te głośniki nawet za bardzo do auta się nie nadają a co mówić o domowym nagłośnieniu :) Taka prawda. Jeśli chcecie mieć co najmniej poprawne brzmienie to polecam zajrzeć na portal aukcyjny i zakupić jakieś małe monitorki. W cenie do 300zł znajdzie się coś sensownego co zagra, a z takim ustawieniem EQ jak wyżej to kojarzy mi się jedynie moje dzieciństwo ;)

0
  • #11 18 Paź 2013 08:45
    Brylii
    Poziom 6  

Witam ponownie.
    Szczerze mówiąc szukam małych głośników które zastąpią mi Altusy 140 (żonie nie pasują do salonu ;( )

0
  • #12 22 Paź 2013 03:19
    Driver-
    Poziom 38  

mmaker napisał:
    ... a z takim ustawieniem EQ jak wyżej to kojarzy mi się jedynie moje dzieciństwo ;)
    Gdybyś w dzieciństwie zainteresował się co to jest krzywa czułości słuchu, może teraz nie dziwiło by Cię takie ustawienie EQ. Przy w miarę płaskiej charakterystyce przenoszenia głośników takie ustawienie EQ powoduje że dźwięki o różnych częstotliwościach słyszymy z mniej więcej jednakową głośnością.

Marne szanse. Zastąpienie ALTUSów małymi kolumnami z głośnikami samochodowymi jest niemożliwe. Można próbować z innymi odpowiednio dobranymi głośnikami, ale nawet jak uzyskasz podobne pasmo i charakterystykę przenoszenia to nie uzyskasz efektywności ALTUSów. Chyba że liczysz na cuda.

0
  • #13 23 Paź 2013 11:52
    Brylii
    Poziom 6  

Altusy chce zastąpić zakupionym w sklepie zestawem głośników.
    Temat głośników samochodowych był traktowany jako odskocznia do majsterkowania ale zostałem sprowadzony na ziemie :)

0