Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozświetlić klawiaturę?? Pomocy

17 Mar 2005 20:31 4872 29
  • Poziom 15  
    Mam klawiaturke podłączoną pod PS2 i co moge z nią zrobić?? Mogę ją podświetlic?? Nie wiem gdzie są jakieś żródła prądu. Pomóżcie jeszcze nigdy nie robiłem moda klawiaturki

Dodano po 39 [minuty]:

A i powiedzcie co moge jeszcze ciekawego zrobic z kompem. Narazie mam myszke tuning i wentylator podśietlony z podłączeniem do przełącznika, diody oryginalne pozmieniane, FDD dioda tesh(tylko ze padła, jakie tam jest napięcie 3V??) . Chciałbym zrobic taką dziurę z "pleksi" tylko ze zabardzo nie wiem gdzię ją kupić :P i jak wyciąć z niej nieregularny kształt. Doradźcie co mam jeszcze zrobic z kompem.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post

Poziom 31  
    jeżeli chodzi o FDD to weź woltomierz i sprawdz jakie tam masz napięcie,

co do plexi to niekiedy cięzko ją dostać (ja dostałemodk kumpla :D ) ale jak można gdzieś kupić to jest ona dość droga ale cóż tuning kosztuje, jak chcesz wyciąć otwór to można to zrobić wyżynarką ale mogą powstać zadziory i pęknięcia albo połką do glazury z okrągłym brzeszczotem, całość plexoi tam gdzie nie tniesz oblkej papierową taśmą samoprzylepną zwaną także taśmą malarską. najlepszy efekt, który jest stosunkowo dość tani to wycięci werzynaką z ostrzem do metalu dzióry w odudowi czesto tłoczenie na obudowie (ściance bocznej) jest świetną linią cięcia. Jka wytniemy dziórę to wkładamy pod spód plexy i przylkejamy i mamy okienko w kompie teraz można podświetlić płytę główną i inne podzespoły.

poszukaj troszkę o tuningu kompów w necie to znajdziesz cieawe projekty i zobaczysz ze można zrobić cuda

obejrzyj to i zrób sobie takiego jednego z tych komów tzn z tych projektów :) :) :) :) :)

pozdrawiam

nelik1987
  • Poziom 15  
    Ale podaj jakies konkretne projekty jak dla mnie a jestem poczatkujący. I jakies wskazówki jak to zrobić. A te projekty na stronach sa jakies albo strasznie trudne albo bardzo nieżetelnie wytłumaczone. I mało jest stron o tym.

Zaraz pewnie sie zacznie podawanie stron:P Oki ale coś jeszcze napiszcie co moge zrobic :P
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post

Poziom 31  
    przecież Ci napisałem jak zrobić pierwszy fajny efekt w kompi który jest dośc prosty i bardzo efektowyny gdy wykonasz go starannie. Chodzi mi o wycięcie otworu w obudowi ed tej strony gdzie jest więcej płyta (nie od "pleców" płyty głównej). Otwór może być dowlonych krztałtów lum czasami jka oduwoa ma tłoczone jakieś kształty to mozna po nich wycinać otwór. Najlpeiej jest to robić wyrzynarką z brzeszczotem do metali a następnie wygładzić krawędzie papierem ściernym. Pod spód podklej pleci odpowiedznio przycięte i sprawa gotowa jakieś podświetlenie do środka z 12 V diod, naprzykład super jasne kum jakąś małą kolorową jarzenówkę (możan je kupić na allegro lum w sklepach tuningowych) i mamy super efekt naprawdę wyglada to świetnie. Można pomalować też obudowę na jakiś fajny kolor lub dać do malowania lakiernikowy lub jakiemuś artyście i super efekt. Pmietaj jednak że malowanie sprayem to nie zbyt dobre rozwiazanie bo łatwo taka farba się ściera można dać to do jakiejś firmy do lamowanoia proszkowego lub piecowego ale to kosztuje, dośc tanio zroboi to lakiernik samochorowy i dobrą farbę będziesz miał. można także zastosować jakieś szablony naprzykład znaczek HL2 super wygląda na bocznej ściance kompa jezeli oczywiście lubisz klimaty Half Life.

w razie jakiś problemów pisz do mnie na gg lub na forum pisz

pozdrawiam

nelik1987
  • Poziom 15  
    Dobra a teraz powiedzcie mi jak można rozświetlić klawiaturkę. A i o co ci chodzi Dominik S mówiąć ze szkoda kompa??

Dodano po 14 [minuty]:

Acha i skąd wziąć prąd z klawiatury?? Z diod?? I ile max diod moge podłączyć i jak szeregowo czy równolegle??
  • Poziom 21  
    Niejestem zwolennikiem dziurawienia :)

a na klawiaturze jest +5 wolt masa i chyba dwa sygnałowe ( oile dobrze pamiętam )
    weś miernik i pomież napięcia na kablach wchodzących do płytki
    w zależności od typu ledów ich napięcia i prądu podłączysz :
    3voltowe ledy połączysz tylko po jednej w szereg z rezystorem i to do zasilania (pare takich gałęzi dioda+rezystor)
    inne diody możesz łonczyć po 2 (nie więcej niż 3 )
    a jaki rezystor ? - R= napięcie zasilania minus napięcie diody dzielone przez prąd
    R=Ua-Ud / Jd
    poprzeglondaj http://www.moded-kompz.net/?name=Mods i elekrtode ktoś tu podświetlał klawiarute na niebiesko pod klawiszami
  • Poziom 15  
    A jak moge zmierzyć np w diodzie który jest + a który -?? Aby nie mówcie że jakims urządzeniem tylko jak:P
  • Poziom 21  
    Jeśli niemasz miernika to podłącz przez rezystor do zasilania i będziesz wiedział ( krotkotrwałe odwrotne podłączenie nieuszkodzi leda)
  • Poziom 24  
    co do napięcia pobieranego prosto z PS/2 to ja mam mieszane uczucia. probowalem zrobić coś takiego z myszką i się zawiodlem. Okazalo się, że mam napięcie 5V w myszce, tylko podczas poruszania nią lub naciskania przycisków na klawiaturze (tez PS/2). Może niektorym by się to podobalo, ale mi to nie odpowiada. Sprawdź więc najlepiej, przd zabieraniem sie za tuning, czy masz w klawiaturze napięcie caly czas, czy tylko podczas naciskania klawiszy. A najlepiej jest wg. mnie pobrać napięcie z zasilacza i dlatego teraz w calym komputerze (i dookola, podswietlenie monitora, okilic wnęki klawiatury obudowy) mam z niego pobrany prad.
  • Poziom 22  
    A ja do podświetlenia swojej klawiatury wykorzystałem zwykłe diody 3mm podłączone do +5V z klawiatury z rezystorami 75Ω na każdą diodę :D efekt mi sie podoba, podświetliłem spację strzałki i klawisze Home, Insert, PgUp, PgDown, delete, end i wygląda nieźle na to wszystko zużyłem 4 diody :)
  • Poziom 25  
    Dominik S napisał:
    Jeśli niemasz miernika to podłącz przez rezystor do zasilania i będziesz wiedział ( krotkotrwałe odwrotne podłączenie nie uszkodzi leda)

a długo trwałe uszkadzi?? ;)

pozdrawiam :)
  • Poziom 21  
    Nie uszkodzi ale nie zalecam podłanczać np.do napięcia przemiennego ( niedotyczy klawiatury :) ), coprawda led będzie świecił ale czas pracy będzie troche mniejszy.
    ( zaraz będzie wypowiedź że ledy i tak mogą świecić kilkadziesiąd lat :) )
    A poco podłanczać ją odwrotnie ?? i to na długo
  • Poziom 25  
    nie chce mi się wdawać się w tą dyskusję, ale zadnia typu
    Dominik S napisał:
    Nie uszkodzi ale nie zalecam podłanczać np.do napięcia przemiennego
    wydają mi sie troche bez sensu. Tezy nie potwierdzone faktami.

A ja nie zalecam pić schłodzonego piwa!! Dlaczego nie?? NO BO NIE!! :D

pozdrawiam
  • Poziom 26  
    electric00 napisał:
    dość ciekawy efekt podświetlenia klawiatury (można zastosować diody led blue takie jak do tel.kom.->na odpowiednie napięcie)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/klawiatura_971.jpg

O ile sie nie myle, to TA klawiatura jest podswietlana fabrycznie (a nie myle sie: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=18235 :D Troche droga :? ) :P
    A jesli nie, to powiedz mi, gdzie kupic takie "mleczne" klawisze :?: bo standardowych tak ladnie nie rozswietlisz, chocbys pod nie halogen podlozyl :D

A jak juz jestesmy przy fabrycznych bajerach to imho obecnie na topie sa klawiatury zwijane http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7072 :)
  • Poziom 24  
    Witam! Widzę ,że temat trochę zamarł. Przyłączam się do pytania o klawisze. Gdzie można dostać mleczne albo przeźroczyste klawisze do klawiatur :?:
  • Poziom 12  
    Witam!!!
    Też próbowałem coś kombinować przy mojej klawiaturze, ale dałem sobie spokój. Przyłączam się do tematu i proszę, szczególnie użytkownika 321Kami o wyjaśnienie tego tematu. Skąd wziąłeś napięcie na 4 diody?

Co do kupowania klawiatury za ponad 200 zł to ja odpadam. Wolę już mieć kasę w kieszeni i białą klawiaturę.
  • Poziom 17  
    Też kiedyś myślałem nad podświetleniem klawiatóry... i tymyśliłem takie coś (narazie to plan, ale realizacja za niedługo ;-)
    1. Jak wiadomo port ps2 ma 4 aktywne piny i 2 "rezerwowe":
    Code:

6-pin Mini-DIN (PS/2):
    1 - Data
    2 - Not Implemented
    3 - Ground
    4 - Vcc (+5V)
    5 - Clock
    6 - Not Implemented

2. Nie można władować odrazu więcej niż dwie diody LED podłączone pod pin 3 i 4, ponieważ:
    Code:

Vcc/Ground provide power to the keyboard/mouse.  The keyboard or mouse should not draw more than 100 mA from the host and care must be taken to avoid transient surges.  Such surges can be caused by "hot-plugging" a keyboard/mouse (ie, connect/disconnect the device while the computer's power is on.)  Older motherboards had a surface-mounted fuse protecting the keyboard and mouse ports.  When this fuse blew, the motherboard was useless to the consumer, and non-fixable to the average technician.  Most newer motherboards use auto-reset "Poly" fuses that go a long way to remedy this problem.  However, this is not a standard and there's still plenty of older motherboards in use.  Therefore, I recommend against hot-plugging a PS/2 mouse or keyboard

Z czego główną wiadomością jest to, ze:
    Code:
    Summary: Power Specifications

Vcc = +5V. 
    Max Current = [b]100[/b] mA.

W dajszej części noty czytamy:
    Code:
    The Data and Clock lines are both open-collector with pullup resistors to +5V.  An "open-collector" interface has two possible state: low, or high impedance.  In the "low" state, a transistor pulls the line to ground level.  In the "high impedance" state, the interface acts as an open circuit and doesn't drive the line low or high. Furthermore, a "pullup" resistor is connected between the bus and Vcc so the bus is pulled high if none of the devices on the bus are actively pulling it low.  The exact value of this resistor isn't too important (1~10 kOhms); larger resistances result in less power consumption and smaller resistances result in a faster rise time

Wiemy z tego, że klawaitura w różnych momentach zmiennie obciąża port PS2.
    Reasumując: można podłączyć dwie góra diody LED pod napięcie z PS2, lecz jest to nie wskazane. Większa ilość diód może spowodować spalenie bezpiecznika na porcie PS2 (jak to ma miejsce w starych rodzajach MB) , lub całkowite spalenie portu (co nie często się zdarza w nowszych MB).

Jest więc jedno wyjście, mianowicie podłączyć dodatkowe zasilanie (moim zdaniem jest to najlepszy sposób, chyba że ktoś woli np. ryzykować z diodami o niskim poborze prądu-rzędu 10 mA).
    Skąd wziąść dodatkowe zasilenie? Nic prostszego-z zasilacza!
    Jak je podprowadzić? Mamy tu dwa sposoby:
    1.Podłączyć kabelm 2 żyłowym wtyczke molex i klawiature. Będzie trzebe robić dziure w klawiaturze na przewód zasilający. Kabe prowadzimy po "taj samej trasie " co kabel od klawaitury. Z molexa bierzemy napięcie jakie będzie nam bardziej pasowało, wydaje mi się że 5V (w szereg z diodą będzie mniejszy rezystor co spowoduje mniejsze straty jak miałoby to miejsce przy 12V). Jes to rozwiązanie proste, nie wmagające dużego nakładu pracy. Jedyne dla posiadaczy klawaitury pod USB. A ci co mają PS2 to mogą się jeszcze potrudzić

2. To rozwiązanie polecam Fanom Moddingu. Jest trochę bardziej skomplikowane i wymagające ingerencji i port PS2 przy płycie głównej. Więc tak, jak już wcześniej pisałem port klawaitury ma 4 aktywne piny i 2 "rezerwowe". Właśnie chodzi nam o te dwa-dlaczego ich nie użyć do zasilenia naszych diód? Mamy tutaj małą przeszkodę: kabel od klawiatóry-ma on "tylko" 4 żyły, a my musimy mieć 6. Sześciożyłowy kabel można dostać w sklepie elektronicznym, albo w hurtowni/sklepie z alarmami. Najczęściej się używa takiego kabla do instalacji alarmowych, lub do domofonów. Gdy już go zdobędziemy, wystarczy do podmienić z tym orginalnym z klawiatury i podlutować do wtyku a dodatkowe dwie żyły do pinów "rezerwowych". A teraz najgorsze, trzeba na płycie głównej dolutować dwa przewody (w dwa piny "rezerwowe") do gniazda PS2. Owe przewody podłączamy do zasilania z molex'a. To rozwiązanie wprowadza więcej estetyki i samozadowolenia z siebie :p , ale można coś posuć :(

A teraz światło. Najlepszym wyborem będą diody. Jednak zwykłych 5mm nie upchamy, jak już pisal jeden z kolegów-można użyć 3mm. Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie-diody SMD, jakby koś nie wiedział, to takie jak w komórkach.
    Normalne czy SMD diody podpinamy szeregowo z rezystorem do doprowadzonego przez Nas napięcia do klawaitury i montujemy w odpowiednie dla Nas miejsca. Największy plus jest taki, że nie musimy bać się ilość dioód, nie mamy tu ograniczenia 2 diody... największe ograniczenie to kasa... jedna dioda SMD ok 50-70gr/sztuka (zależy od wielkości i koloru).

Życzę miłego i udanego moddingu... Jak ktoś skończy niech się wypowie, albo wrzuci fotki

Na zdjąciach specyfiki PS2 i SMD.

POZDRAWIAM
  • Poziom 22  
    Siema,
    - jestem początkującym modderem, więc czy mógłbym poprosić kogoś o info ile wolt mają mieć łącznie wszystkie diody, tak by nic nie spalić? pozdr.

P.S. na ten projekt sie nieźle nastawiłem, więc postaram się umieścić foto:)
  • Poziom 17  
    Widze, że temat porządnie odgrzebany.

Cytat:
    więc czy mógłbym poprosić kogoś o info ile wolt mają mieć łącznie wszystkie diody, tak by nic nie spalić?

To pytanie ma taki sens jak: ile razy x jest większy od y.

To wszystko zależy od wielu czynników:
    1. Jak połączysz diody (szeregowo, równolegle, mieszanie)
    2. Jakiego będą typu i koloru.
    3. Jaki jest pobór proądu przez układ diód.
    4. Skąd chcesz pobrać zasilanie.
    5. Ile będzie tych diód.

Odpowiedz na te 5 zagadnień, następnie przaczytaj jeszcze raz mój post z lipca, zastanów się, rozrysuj schemat, przemyśl go, oblicz napięcia i pobór, jeśli masz wątpliwości-zazpytaj. (kolejność jak najbardziej optymalna)
  • Poziom 22  
    Witam,
    proszę o pomoc, poniżej zamieszczam mój schemat i nie mam pewności co do jego poprawności. Chciałbym prosić o poprawienie mnie jezeli popełniłem błąd. Zalezy mi na podlaczeniu 3-4 diod pod 5V. czy jest to możliwe, jaezeli tak to prosze o schemat. Najlepiej jak by diody były 2-3voltowe. z góry THX
  • Poziom 24  
    Ja zrobiłem tak:
    Rozświetlić klawiaturę?? Pomocy
    6 niebieskich ledów. Schemat masz dobry, ja bym dorzucił jeszcze do tego szeregowo potencjometr (tak też mam u mnie) żeby móc zmienić oświetlenie jaśniej/ciemniej zależnie od tego ile potrzeba mi światła. Moje diody są przymocowane do kształtownika aluminiowego (od dołu blatu biurka) i skierowane też w górę (w stronę blatu). Dzięki temu światło pod odbiciu rozświetla klawiaturę. Natomiast diody skierowane bezpośrednio na klawiature dają kiepski efekt - zbyt wąskie światło dają. Zasialnie z komputera poprzez przełącznik.
  • Poziom 17  
    Dn'tSLn No schemat ok. Jak myśle chcesz diody przytwierdzić pod klawiszami. Jeśli tak to musisz ryjąć kilka przycisków i znaleźć miejsce na nie. Osobiście wątpie, że wejdą tam 5mm diody. Kup np. po jednej diodzie 3mm, 5mm, a jak Ci sie uda to jeszcze jakść SMD 805. Powkładaj pod kalwisze i posprawdzaj czy nic nie przeszkadza w użytkowaniu klawiatury. Diody staraj się dawać, tak aby światło przez nie emitowane rozchodziło się równolegle do klawaiatury (czyli np kładziesz diode pod szczelinkę pomiędzy TAB a CAPS LOCK i światło rozchodzi się w szczelinie pomiędzy linijką QWERTYUIOP a ASDFGHJKL). Chyba zobrazowałem to dobrze :D

Jeśli chcesz regulować moc światła to zrób tak jak Ci podpowiada Zwierzak81-dorzuć potencjometr.

A jeśli znasz sięć ciut ciut wiecej, to możesz zastosować 2-kolorowe diody, takie z 3 nózkami. Dorobisz przełącznik i będziesz mógł zmieniać kolory...

Pytaj jak czegoś nie zrozumiesz...

pozdr
  • Poziom 22  
    Taak, z potencjometrem nawet ciekawy pomysł, a co do diód pod klawiaturą to mam niezły pomysł. wezme zasilanie z jakiegoś wolnego portu USB bądź innego miejsca, i umieszcze 2-3 diody w dziurach w biurku pod klawiaturą (mam wysuwaną tacke na klawiature). Dzięki temu będę maiał efekt światła pod klawiaturą. A co do diod w klawiaturze to zamontuje je w wolnych polach tam gdzie strzałki i w okolicach spacji.. razem 4. Powinno ładnie świecić, pozdrawiam i dzieki za pomoc:)
  • Poziom 14  
    Wrócę jeszcze do kwesti plexi. Przecież kawałki o różnych rozmiarach są częścią tzw "antyram" (takie coś do wkładania zdjęć, obrazów itp. tylko bez ramy). Składa się to z dykty i zamocowanej do niej haczykami plexi. Samą czybę można wyjąć a resztę np wyrzucić i już mamy kawałek plexi. Antyramy można kupić w sklepach paierniczych ale bardziej polecam hipermarkety spożywczo przemysłowe, lub budowlane (OBI).
    Sam użyłem takiego czegoś do budowy swojego okna w obudowie. Więc po co płacić po 25 zeta na allegro za kawałeczek plexi jak można dostać taki sam w hiprmarkecie za max 10 zł i do wyboru mamy gotowe wymiary. Oczywiście im mniejsza antyrama tym mniejszy wydatek. Ceny zaczynają się już od 2 zł (w promocji).

Pozdrawiam :)
  • Poziom 24  
    Są też firmy co wycinająplexi na żądany wymiar :)
  • Poziom 14  
    Masz rację że są :) Jeżeli wycinają dowolne kształty to nie ma problemu, super sprawa, ale jeżeli chodzi tylko o kwadrat czy prostokąt w obudowie to plexi z antyram wypada zdecydowanie korzystniej w kwestji kosztów (chyba że ktoś ma koło 100 km do najbliższego hipermarketu :D). :)